منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • آموزش برنامه نویسی CNC از ابتدا و نکات کاربردی

آموزش برنامه نویسی CNC از ابتدا و نکات کاربردی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش برنامه نویسی CNC از ابتدا و نکات کاربردی

برنامه نویسی کنترل عددی کامپیوتری (CNC) راهی برای کدگذاری ماشین های حکاکی و موارد دیگر است. این برنامه؛ ماشین ابزار را هدایت می کند تا مواد مورد نظر را به شکل دلخواه برش دهند. با این حال، به دلیل پیچیدگی ابزارها و نحوه پاسخگویی ماشین ها به برنامه، تسلط بر این شکل از برنامه نویسی ممکن است سال ها طول بکشد. البته با تمرین، حتی مبتدیان برنامه نویسی CNC نیز می توانند اصول اولیه را بیاموزند و به اپراتورهای ماهر دستگاه CNC تبدیل شوند.

برنامه نویسی CNC چیست؟

برنامه نویسی CNC کدی را ایجاد می کند که عملکرد دستگاه CNC را هدایت می کند. این دستگاه با استفاده از فرآیند تولید کاهشی، بخش هایی را از مواد پایه برش می دهد تا به شکل دلخواه برسد.

ماشین‌های CNC عمدتاً از G-code و M-code برای کنترل فرآیند ماشین‌کاری استفاده می‌کنند. کدهای G موقعیت قطعه یا ابزار را تعیین می کنند. این کدها قطعه کار را برای فرآیند برش یا فرز آماده می کنند. کدهای M چرخش ابزار و عملکردهای مختلف دیگر را تعریف می کنند. برای سایر ویژگی‌ها مانند سرعت، شماره ابزار، افست قطر تیغه و تغذیه، سیستم از کدهای الفبای دیگری استفاده می‌کند که به ترتیب با S، T، D و F شروع می‌شوند.

آموزش برنامه نویسی CNC از ابتدا و نکات کاربردی

انواع مختلف برنامه نویسی CNC چیست؟

سه نوع اصلی برنامه نویسی CNC، دستی، کامپیوتری (CAM) و تعاملی وجود دارد. هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. برنامه نویسان CNC مبتدی باید تفاوت های بین هر مدل برنامه نویسی و اینکه چرا دانستن هر سه روش مهم است را بیاموزند.

برنامه نویسی دستی

برنامه نویسی دستی CNC قدیمی ترین و چالش برانگیزترین نوع است. در این نوع برنامه نویسی، برنامه نویس باید بداند دستگاه چگونه واکنش نشان می دهد و باید خروجی برنامه را تجسم کند. بنابراین، این نوع برنامه نویسی بهترین گزینه برای انجام ساده ترین کارها یا زمانی که یک متخصص نیاز به ایجاد یک طرح بسیار خاص دارد، می باشد.

برنامه نویسی CAM

برنامه نویسی CAM برای کسانی که در ریاضیات خوب نیستند عالی است. این نرم افزار طرح های انجام شده در اتوکد را به زبان برنامه نویسی CNC تبدیل می کند و به روش برنامه نویسی دستی نیازی به محاسبات ریاضی زیادی ندارد. در این نوع برنامه نویسی اعتدال رعایت شده و مهارت بین نوع دستی و محاوره ای لازم است. با این حال، با CAM، گزینه های بیشتری نسبت به دومی دارید و می توانید بسیاری از فرآیندها را در طراحی های اتوکد خودکار کنید.

برنامه نویسی مکالمه یا فوری

ساده ترین نوع برنامه نویسی برای مبتدیان، برنامه نویسی مکالمه یا سریع است. با استفاده از این تکنیک، کاربران برای ایجاد برش های مورد نظر نیازی به دانستن کد G ندارند. برنامه نویسی مکالمه به کاربر اجازه می دهد تا جزئیات مورد نیاز را به زبان ساده وارد کند. اپراتور همچنین می تواند حرکات ابزار را قبل از اجرای برنامه بررسی کند تا از صحت طراحی اطمینان حاصل کند. نقطه ضعف این روش ناتوانی آن در سازگاری با مسیرهای پیچیده است.

چگونه می توان نوع مناسب برنامه نویسی CNC را برای نیازهای خود پیدا کرد؟

انتخاب بهترین نوع برنامه نویسی CNC متناسب با نیاز شما بستگی به راحتی شما با سیستم دارد. اکثر مبتدیان به دلیل سختی و حاشیه خطای زیاد، تمایلی به استفاده از برنامه نویسی دستی ندارند. با این حال، برنامه نویسی CAM و برنامه نویسی مکالمه گزینه های خوبی برای افرادی است که وارد این حوزه می شوند. برای کسانی که می خواهند طرح های پیچیده را به ماشین تبدیل کنند، CAM بهتر است. با این حال، شاید بهتر باشد ابتدا با برنامه نویسی مکالمه کار کنید و اشکال ساده بسازید و با نحوه تعامل برنامه ها با دستگاه بیشتر آشنا شوید.

چه نرم افزاری برای کار با CNC وجود دارد؟

نرم افزار مورد استفاده برای برنامه نویسی CNC می تواند طراحی به کمک کامپیوتر (CAD)، مهندسی به کمک کامپیوتر (CAE) و CAM باشد.

نرم افزار CAD به طراحان اجازه می دهد تا به جای استفاده از کاغذ برای مدل سازی طرح های خود از ابتدا با رایانه کار کنند. با این حال، طراحی ایجاد شده توسط نرم افزار اتوکد باید با روش برنامه نویسی نوع CAM انجام شود تا دستورالعمل هایی به دستگاه داده شود.

چگونه روی بدنه یا مش طرح های حک شده ایجاد کنیم؟

به طور معمول، نرم افزار CAE ابزاری است که مهندسان هنگام تنظیم دقیق سایر جنبه های طراحی، مانند دینامیک جریان و گرما، حرکت و بهینه سازی یک عملکرد خاص از آن استفاده می کنند.

آموزش برنامه نویسی CNC از ابتدا و نکات کاربردی

از این سه، CAM (تصویر بالا) برای برنامه نویسی CNC مهم ترین است. این نرم افزار طرح ها را به کد برنامه CNC تبدیل می کند تا به دستگاه ارسال شود.

برنامه نویسی CNC برای مبتدیان

مبتدیان ابتدا باید نرم افزاری را پیدا کنند که بتوانند با آن کار کنند. نرم افزار CAD و CAM یا برنامه ای که این دو را ادغام می کند. برای مبتدیان کافی است. با این حال، از آنجایی که نیازهای هر کس متفاوت است، بهترین نرم افزار نرم افزاری است که با آن احساس راحتی می کنید. گزینه های موجود را مرور کنید و دموها را امتحان کنید تا ببینید با چه نرم افزاری می توانید کار کنید.

حتماً مهارت های ریاضی و برنامه نویسی خود را تقویت کنید تا کار خود را با این نرم افزار آسان تر کنید و یک روال منظم برای یادگیری و تمرین روش های برنامه نویسی داشته باشید.

دانلود رایگان: صفر تا صد آموزش اتوکد برای تمامی رشته ها

برنامه نویسی CNC چقدر سخت است؟

افراد مبتدی معمولاً از همان ابتدا می خواهند بدانند که برنامه نویسی CNC چقدر دشوار است. پاسخ به این سوال چندان ساده نیست. اکثر برنامه نویسان به دلیل هوش ریاضی و هندسی بالا به راحتی اصول اولیه را یاد می گیرند. با این حال، تسلط بر ویژگی های پیشرفته تر برنامه نویسی CNC نیاز به تلاش، تمرین و مهارت دارد. اگر می خواهید به یک سطح تجربه برسید، برنامه نویسی را ادامه دهید و دوره هایی را بگذرانید که در این راه به شما کمک می کند.

فیلم های آموزشی

  • برای مشاهده بهتر ویدیوها در دستگاه تلفن همراه، تلفن را به صورت افقی نگه دارید. اگر خطایی می بینید به این دلیل است که VPN روشن است. پس از پخش هر ویدیو، نماد دانلود روی آن ظاهر می شود.
  • اگر روی دانلود کلیک کردید و پخش ویدیو ادامه داشت، پس از پخش روی سه نقطه پایین کلیک کنید و گزینه دانلود یا ذخیره را انتخاب کنید. همچنین می توانید از اینترنت دانلود منیجر استفاده کنید. اگر مشکلی در هر آموزشی وجود دارد، لطفاً در نظرات به من اطلاع دهید تا فوراً برطرف شود یا صفحه منبع را بررسی کنید. همچنین، احتمالاً آموزش ها هر از چند گاهی به روز می شوند.

برگرفته از صفحه دکتر محمد مسروغلی:

جلسه اول

جلسه دوم

جلسه سوم

جلسه چهارم

جلسه پنجم

جلسه ششم

جلسه هفتم

جلسه هشتم

جلسه نهم

جلسه دهم

جلسه یازدهم

جلسه دوازدهم

جلسه سیزدهم

جلسه چهاردهم

جلسه پانزدهم

جلسه شانزدهم

جلسه هفدهم

جلسه هجدهم

جلسه نوزدهم

جلسه بیستم

جلسه بیست و یکم

جلسه بیست و دوم

جلسه بیست و سوم

جلسه بیست و چهارم

دانلود رایگان: آموزش همه زبان های برنامه نویسی رایج

نکات مبتدی برای موفقیت

مبتدیان باید با پروژه های ساده و کوچک شروع کنند. سعی می کنید روی پروژه های بزرگ یا سنگینی کار کنید که به پیش نیازهای بیشتری نیاز دارند. می تواند چالش برانگیز باشد. با موفقیت در چند پروژه کوچک، انگیزه خود را برای ادامه کار و نوشتن کدهای پیچیده تر حفظ خواهید کرد.

فراموش نکنید که از دیگران کمک بخواهید. اگر در دانشگاه در حال گذراندن دوره برنامه نویسی CNC هستید، سؤالات خود را فراموش نکنید. بسیاری از کلاس های آنلاین CNC دارای تالارهایی هستند که می توانید پاسخ های خوبی دریافت کنید. وقتی احساس می کنید در یک پروژه گیر کرده اید؛ از گزینه های ذکر شده برای دریافت کمک استفاده کنید.

دانلود: آموزش صفر تا صد سالیدورکس