منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • آموزش برنامه نویسی USSD از صفر تا صد و نکات کاربردی

آموزش برنامه نویسی USSD از صفر تا صد و نکات کاربردی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش برنامه نویسی USSD از صفر تا صد و نکات کاربردی

این مقاله بیشتر شبیه راهنمای اجرای یک برنامه ساده USSD با استفاده از شبیه ساز hSenid Mobile USSD است. این برنامه به زبان PHP نوشته شده است و برای ذخیره داده ها با پایگاه داده MySQL تعامل خواهد داشت. در زیر مراحلی را که معمولاً هنگام برنامه‌نویسی یک برنامه USSD انجام می‌دهیم، مرور خواهیم کرد.

مرحله ی 1: منوی جریان را طراحی کنید. شما باید ابزار مورد نظر خود را انتخاب کنید، من از EA استفاده می کنم.

گام 2: یک نمودار استقرار طراحی کنید. این نمودار اساساً رابطه بین عناصر مختلف درگیر را نشان می دهد.

مرحله 3: DB را طراحی کنید و جزئیاتی را که قرار است در فایل پیکربندی ذخیره شوند، تعریف کنید.

با دنبال کردن جریان منو، به راحتی می توانیم نتیجه بگیریم که فقط دو جدول مورد نیاز است و فایل ضمیمه جداول مدل شده را نشان می دهد. از اینجا می توانیم مشخص کنیم که آیا قابلیت های DB برنامه، کد کوتاه برنامه و حداکثر تعداد مجاز پروفایل های کاربری بر اساس شماره تلفن همراه باید در فایل پیکربندی گنجانده شود یا خیر.

https://media-exp1.licdn.com/dms/image/C5612AQEZo1NBTTWl1Q/article-cover_image-shrink_600_2000/0/1520131905424?e=1658966400?e=1658966400&v6YW1X000&v6YW3UZd3H1UX000&v6YW1UX000&v6YW1UX000&v6YW3UX000&v6YW1X1Xt

دانلود فراموش نشه: آموزش MySQL از صفر تا صد

در این مرحله باید در مورد زبان برنامه نویسی و DBMS که استفاده خواهیم کرد صحبت کنیم. بیا تصمیم بگیریم در این آموزش PHP را به عنوان زبان برنامه نویسی و MySQL را به عنوان DBMS انتخاب می کنیم. همچنین باید متن منو را در فایل پیکربندی منوی JSON قرار دهیم.

  • مدل DB
  • فایل پیکربندی مقادیر استاتیک پروژه (PHP) simple_ussd_config.php
  • فایل پیکربندی منوهای پروژه (JSON) simple_ussd_menus_config.json

در simple_ussd_menus_config.json کانتینرهایی با “{}” در دو طرف داریم. قبل از اینکه منو برای کاربر ارسال شود، مکان‌ها با اطلاعات DB جایگزین می‌شوند. پرس و جوهای MySQL DDL برای ساخت یک DB، اگر توضیح داده نشده باشد و می خواهید آن را به اشتراک بگذارید، باید آسان و قابل درک باشد.

دانلود رایگان: آموزش از صفر تا صد پایگاه داده

مرحله 4: شبیه ساز را راه اندازی کنید

مرحله 5: صفحه اول برنامه را کامل کنید.

بخش مهم برنامه های USSD دنبال کردن منوها و دانستن نحوه رمزگشایی پیام درخواست دروازه USSD و همچنین نحوه پاسخگویی به روشی است که قابل درک باشد. هنگامی که کاربر درخواستی را به دروازه USSD ارسال می کند، دروازه USSD یک شناسه جلسه به کاربر می دهد که برای ردیابی جلسه کاربر استفاده می شود. این شناسه جلسه نیز در برنامه گنجانده شده است. در سمت برنامه، باید از شناسه نشست کاربر USSD Gateway + شماره موبایل به عنوان شناسه جلسه استفاده کنیم تا بتوانیم جلسه کاربر را در پایان برنامه پیگیری کنیم.

در PHP با استفاده از تابع session_id ([string session_id]) به راحتی می توانید یک شناسه کاربری در هر جلسه تنظیم کنید. بعد از اینکه شناسه جلسه را تنظیم کردیم، می توانیم از متغیر جهانی PHP _SESSION $_SESSION استفاده کنیم[] برای ذخیره مقادیر جلسه کاربر استفاده کنید.

مرحله 6: برنامه کامل را اجرا کنید.

نکته: در مورد دروازه های مختلف و تصمیماتی که می توانید برای مدیریت ترافیک سنگین و همچنین پردازش های سنگین و برنامه ریزی نشده بگیرید، بحث کنید و نظر خود را بیان کنید.

فراموش نکنید که دانلود کنید: آموزش برنامه نویسی اندروید از صفر تا صد

فیلم های آموزشی

 

 

دانلود رایگان: آموزش همه زبان های برنامه نویسی رایج