منو سایت

آموزش طراحی سایت Ryut (منظره) (و 7 نکته)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش طراحی سایت Ryut (منظره) (و 7 نکته)

اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم ابزارهای پیش فرض طراحی منظر و سایت در View چندان خوب و کارآمد نیستند و معماران منظر و افرادی که درگیر مدلسازی مناطق پیچیده هستند اغلب از نتیجه کار با View چندان راضی نیستند.

اما خبر خوب این است که به لطف در دسترس بودن افزونه های مفید دید، محوطه سازی در این نرم افزار بسیار آسان تر و بهتر شده است. مطلب امروز بر روی درس طراحی توپوگرافی، جاده ها و محدودیت ها تمرکز دارد.

لحظات مهم در طراحی منظر با چشم انداز

1- برای طراحی وب سایت های ساده به جای ابزار toposurface از کف استفاده کنید

اکثر کاربران از ابزار toposurface برای طراحی وب سایت استفاده می کنند. این رایج ترین روش کار است و معمولا نشان می دهد که چقدر در آن کار خوب هستید. اما استفاده از ابزار toposurface کمی مشکل دارد زیرا ایجاد اشکال و ساختن پدها با این ابزار برای بسیاری از کاربران سخت و طاقت فرسا است. بنابراین، باید از ابزار کف برای نمایش عناصر ساده در مناطق و سایت های ساده استفاده کنید. یک نوع کف برای هر جزء جامد (جاده، پیاده رو، چمن، خاک و غیره) ایجاد کنید.

آشنایی با اصطلاحات، تعاریف و مفاهیم مهم نرم افزار Revit Architecture

در تصویر زیر انواع کفپوش های قابل استفاده را مشاهده می کنید:

آموزش طراحی سایت Ryut (منظره) (و 7 نکته)

یکی از نکات بسیار خوب در مورد استفاده از طبقات به جای سطح بالایی یا زیرمنطقه ها این است که می توانید از ابزارهای snapping و alignment استفاده کنید تا هنگام مدل سازی جداول و فضاها کار را برای شما آسان کند.

rp-align.png

به ملک زیر که به طور کامل با طبقات ساخته شده است نگاهی بیندازید:

rp-landscape-floors2.png

2- عملکرد در طبقات را روی خارجی قرار دهید

برای فیلتر کردن، زمان‌بندی و کنترل مشاهده فیلدهای سایت، حتماً قسمت خصوصیات را روی نوع خارجی در تابع تنظیم کنید.

rp-function-sub.png

در جدول کف می توانید طبقات سایت را با استفاده از این فیلتر حذف کنید.

https://images.squarespace-cdn.com/content/v1/5605a932e4b0055d57211846/1624922491803-71PIZLPV0Q06IQ4TJHMS/rp-floor-settings2.png0wform?

در نهایت، باید تیک مرز اتاق را برای طبقات بیرونی بردارید.

آموزش 100 نکته مهم و کاربردی که هر کاربر نرم افزار Revit باید بداند!

3- با استفاده از گزینه floors شیب های ساده بسازید

ابزار floors در viewport به شما امکان ایجاد گرادیان را می دهد. روش اول قرار دادن زاویه شیب روی بردار است. راه دوم تنظیم دستی ارتفاع نقاط است که اغلب برای ترسیم سقف های افقی استفاده می شود.

آموزش طراحی سایت Ryut (منظره) (و 7 نکته)

به این ترتیب می توانید منظره ای مانند یک کوچه کمی شیب دار ایجاد کنید.

rp-tilt-xx.png

4- احداث سایتهای شیبدار پیچیده با سطح بالایی

هنگام استفاده از تنظیمات کف، دستان شما کاملا باز نیستند و با محدودیت هایی روبرو هستید. بنابراین برای ایجاد تصویر زیر باید از ابزار toposurface استفاده کنید.

rp-topox.png

هنگام مدل‌سازی با toposurface، به احتمال زیاد نیاز به ایجاد یک مدل نمای پیوندی دارید. هنگام ایجاد نقاط توپوگرافی، نقاط ارتفاع مطلق باید با فاصله ارتفاع تا مبدأ اصلی مدل دید یکسان باشد. یعنی اگر از اطلاعات نگاشت شده برای مدل سازی استفاده کنیم، ارتفاع منبع اصلی را سطح دریا و =0 بگیریم.

rp-abs-elevation.png

5- اجزای توپوگرافی و تنظیمات بصری را تنظیم کنید

یک منوی مخفی در نمای وجود دارد که اکثر کاربران از آن اطلاعی ندارند. برای استفاده از این منو به تب masing & site رفته و مانند تصویر زیر روی فلش کلیک کنید. با این کار منوی زیر ظاهر می شود.

https://images.squarespace-cdn.com/content/v1/5605a932e4b0055d57211846/1624923253193-USGPS7H7EYOB6FRYSJGV/rp-site-options.png?format=30

یادداشت مهم! دانلود رایگان 18 آموزش عملی Revit Architecture

rp-site-settings.png

همانطور که در تصویر زیر می بینید، ما سطوح اولیه را در فواصل 2000 میلی متری تنظیم کرده ایم و سپس سطوح ثانویه اضافی را با افزایش 1000 میلی متری تنظیم کرده ایم. ترازهای اولیه ضخیم هستند، اما ترازهای ثانویه با خطوط نازک نشان داده می شوند.

rp-contour lines.png

همانطور که کار می کنید، متوجه خواهید شد که سطوح دوم از ارتفاع 0 شروع می شوند. اگر از مقادیر منفی استفاده می کنید، باید مقادیر را روی منفی تنظیم کنید. البته اگر سطح دریا را صفر کنید این مشکل را نخواهید داشت.

6- با استفاده از لینک فایل از اتوکد یک توپوگرافی ایجاد کنید

شما می توانید توپوگرافی خود را با وارد کردن فایل اتوکد در view ایجاد کنید که به آن لینک می گویند. هنگام ایجاد toposurface، از ابزار “create from import” استفاده کنید. فایل cad را انتخاب کنید و سپس لایه ای را که می خواهید استفاده کنید انتخاب کنید.

rp-topo-lines.png

rp-select-impokrt-instance.png

rp-topo.png

تصویر زیر نتیجه را نشان می دهد. به یاد داشته باشید که در فایل اتوکد هر یک از خطوط باید دارای ارتفاع محور z باشد، در غیر این صورت باید به صورت دستی به هر نقطه یک به یک ارتفاع اضافه کنید.

rp-topo-results.png

آموزش کامل نورپردازی، متریال و رندر در نرم افزار تجسم معماری

7- برای تغییر و اصلاح سطح سطحی در فازهای پروژه از ابزار «منطقه درجه بندی شده» استفاده کنید.

فرمان ناحیه گرادیان فاز فعلی را از بین می برد و سطح بالایی ایجاد می کند. برای استفاده از این ابزار، در تب Mass and Site بر روی ناحیه مدرج کلیک کنید. در مرحله بعد باید سطح توپو خود را انتخاب کنید و ارتفاع نقاط را تغییر دهید تا در هنگام ایجاد توپوگرافی این تغییرات اعمال شود.

همانطور که در نمای زیر نشان داده شده است، ما می توانیم هر دو سطح قدیمی و جدید را با هم ببینیم. سطح بالای جدید قرمز می شود زیرا از بین رفته است.

آموزش طراحی سایت Ryut (منظره) (و 7 نکته)

8- برای مدل سازی جداول از دستور railings استفاده کنید

با دستور railing می توانید هر چیزی از جمله جداول را مدل کنید. برای انجام این کار، یک پروفایل ریلی به شکل جدول ایجاد کنید:

https://images.squarespace-cdn.com/content/v1/5605a932e4b0055d57211846/1624923774885-TA6PUB3GYI0G2HFWMDIO/rp-railings-curbs.png0w?format=5

حالا نرده ای درست کنید که دسته و ریل بالایی نداشته باشد و فقط ریل پروفیل رومیزی باشد. اگر می خواهید بالای میز شما بالاتر از سطح زمین یا سطح بالایی باشد، ارتفاع آن را تنظیم کنید.

rp-curb-profile.png

می توانید این میزها را روی زمین یا سطح قرار دهید:

rp-curb-railing-1.png

اگر فاصله بین توده ها باید بسیار دقیق و یکنواخت به هم متصل شود، گزینه جوش را در خصوصیات نوع فعال کنید.

rp-trim-weld-connection.png

دانلود فراموش نشه: آموزش برگه های معماری از صفر تا صد

فیلم آموزشی

 

بعدی: آموزش معماری و اصول بنیادی آن با 6 درس رایگان