منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • آموزش نرم افزار اسکادا از ابتدا با 6 درس رایگان

آموزش نرم افزار اسکادا از ابتدا با 6 درس رایگان

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش نرم افزار اسکادا از ابتدا با 6 درس رایگان

کنترل و نظارت دستی کلیه فعالیت های صنعتی غیرممکن است و به همین دلیل به یک سری ابزارهای خودکار برای کنترل و نظارت، جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها و گزارش گیری نیاز است. اینجاست که سیستم اسکادا راه حلی منحصربفرد برای رفع تمامی این نیازها ارائه می کند.

آموزش نرم افزار اسکادا از ابتدا با 6 درس رایگان

SCADA مخفف عبارت Supervisory Control and Data Acquisition است و یک سیستم کنترل صنعتی است که در آن یک سیستم کامپیوتری یک فرآیند را نظارت و کنترل می کند.

اصطلاح دیگر سیستم کنترل توزیع شده (DCS) است که معمولاً با SCADA اشتباه گرفته می شود.

سیستم SCADA به طور کلی به سیستمی اطلاق می شود که فرآیندها را در زمان واقعی هماهنگ می کند اما کنترل نمی کند. اگر DCS این کار را انجام دهد. سیستم های اسکادا اغلب دارای اجزای DCS هستند.

اجزای یک سیستم اسکادا

1-رابط ماشین انسانی (HMI) این یک واسطه است که داده های فرآیند را در اختیار اپراتور انسانی قرار می دهد و از این طریق اپراتور انسانی فرآیند را نظارت و کنترل می کند.

2- سیستم نظارت داده های مربوط به فرآیند را جمع آوری می کند و دستورات (یا معیارها) را به فرآیند ارسال می کند.

3- واحدهای پایانه کنترل از راه دور (RTU) این سنسورها را در فرآیند به هم متصل می کند و سیگنال های سنسور را به داده های دیجیتال تبدیل می کند و داده های دیجیتال را به سیستم نظارت ارسال می کند.

4- کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) به عنوان دستگاه های میدانی استفاده می شود. زیرا نسبت به RTUهای تک منظوره اقتصادی تر، کاربردی تر، انعطاف پذیرتر و قابل تنظیم تر هستند.

5- زیرساخت های ارتباطی این اتصال بین سیستم نظارت و دستگاه های ترمینال کنترل از راه دور را فراهم می کند.

مفهوم سیستم اسکادا

اصطلاح SCADA معمولاً به سیستم های متمرکزی اطلاق می شود که سایت ها را کنترل و نظارت می کنند یا مجموعه ای از سیستم هایی که در مناطق وسیعی پخش شده اند.

اکثر اقدامات کنترلی به طور خودکار توسط دستگاه های کنترل از راه دور ترمینال یا کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی انجام می شود.

نمونه ای از رندر سه بعدی یک قطعه صنعتی در SolidWorks

عملکردهای کنترل میزبان عموماً به مداخله در سطح کنترل اولیه یا نظارت محدود می شود. به عنوان مثال، یک PLC می تواند جریان آب خنک کننده را از طریق بخشی از یک فرآیند صنعتی کنترل کند. اما سیستم SCADA می تواند به اپراتورها اجازه دهد تا تنظیمات فعلی را تغییر دهند و امکان ضبط و نمایش شرایط هشدار مانند افت برق و دمای بالا را فراهم کند.

حلقه کنترل بازخورد از RTU به PLC منتقل می شود، در حالی که سیستم SCADA عملکرد کلی حلقه را کنترل می کند.

نکته مهم: آموزش رایگان هر نرم افزاری که بخواهید در سایت داریم. فقط روی آیکون ذره بین کلیک کنید و جستجو کنید!!

فیلم های آموزشی رایگان

 

فیلم های آموزشی اسکادا اینجا (کلیک کنید)

راهنمای کاربر Revit MEP. نحوه قرار دادن اجزای مختلف