آموزش نرم افزار زیمکس از صفر تا صد (و 5 نکته کاربردی)

آموزش نرم افزار زیمکس از صفر تا صد (و 5 نکته کاربردی)

استفاده از تجهیزات نوری آماده و موجود؛ پروژه بعدی شما مزایای زیادی دارد. اگر محدودیت بودجه یا زمان مانع از استفاده از ابزارهای نوری سفارشی می شود، ابزارهای نوری ساده ای در دسترس هستند که به راحتی نیازهای شما را برآورده می کنند. در این مقاله می خواهیم نکاتی را برای سهولت در طراحی با نرم افزار سیمکس با شما در میان بگذاریم تا کار شما آسان شود.

1. کار را ساده کنید

روی کاغذ، با یک طرح هرمی شروع کنید و آن را به جفت های محدود و بی نهایت از زیر سیستم های گروه نوری تقسیم کنید. قبل از بهینه سازی کدهایی مانند Zemax، Code V یا سایر نرم افزارهای ردیابی پرتو، فاصله کانونی هر گروه کاغذ را تعیین کنید. هنگامی که فواصل کانونی مورد نیاز را به دست آوردید، می توانید از معادلات محیطی برای تعیین لنزهای آماده ای که فواصل کانونی لازم را دارند، استفاده کنید. کد رهگیری مورد نظر شما باید مجموعه ای از لنزهای آماده داشته باشد (شکل 1) که می توانید از آنها برای مدل سازی لنزهای انتخابی و بهینه سازی فاصله استفاده کنید. در غیر این صورت، اطلاعات ارائه شده توسط تامین کننده لنز معمولاً باید در نرم افزار وارد شود.

2- یک رنگ کار کنید

در صورت امکان، از یک منبع تک رنگ مانند LED یا لیزر یا فیلتر نور برای تک رنگ کردن سیستم خود استفاده کنید. استفاده از نور تک رنگ یا نوارهای باریک پیچیدگی طراحی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. به عنوان یک راه حل کلی، طول موج منبع را به کمتر از 50 نانومتر کاهش دهید. به طور کلی به شما این امکان را می دهد که از رنگ تک رنگ در طراحی استفاده کنید. انحراف رنگی می تواند هنگام ایجاد یک طرح مشکل ساز باشد، بنابراین اگر به منبع نور باند پهن نیاز ندارید، دست شما بازتر خواهد بود.

دانلود به صورت رایگان:

  • دانلود درس از صفر تا صد کلمه
  • دانلود از صفر تا صد پاورپوینت آموزش
  • دانلود آموزش از صفر تا صد دسترسی

3- برای اصلاح انحرافات اضافی از زیرسیستم های آماده استفاده کنید

با استفاده از اجزای آماده مانند لنزهای آکروماتیک دوبل، عدسی‌های میکروسکوپ، لنزهای ماشینی، رله‌های چند عنصری یا سایر سیستم‌های فرعی، معمولاً می‌توانید برنامه خود را با مواردی که برای تنظیم دقیق فاکتورهایی مانند رنگ، زوایای میدان مورد نیاز است تنظیم کنید. دهانه های بزرگ را تجهیز کنید. در بسیاری از موارد، اگر کپی هایی توسط تامین کننده ارائه شود؛ این زیرسیستم ها حتی می توانند در کد شما مدل شوند (شکل 2). حتی اگر نسخه در دسترس نباشد، می توان از یک سطح هرمی برای ارزیابی زیرسیستم استفاده کرد.

4- گزینه های مربوط به نصب لنز را در نظر بگیرید

چه در حال ساختن یک نمونه اولیه هستید و چه می خواهید با خرید ظروف سفارشی در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید، گزینه های نصب آماده را در نظر بگیرید. سیستم های سلول نوری به شما این امکان را می دهند که به راحتی اجزای نوری خود را جمع آوری کنید و تنظیمات فاصله آزادتر را انجام دهید. اکثر سیستم های سلولی پیش ساخته امکان نصب اجزای نوری با اندازه معمولی و همچنین روش هایی برای نصب لنزهای لنز میکروسکوپی، لنزهای دوربین C-mount و سایر اجزای جانبی را می دهند.

5. از قطعات در جایی که کار می کنند استفاده کنید

لنزهای پیش ساخته مانند محدب مسطح (PCX)، مقعر تخت (PCV)، دو محدب (DCX)، دو مقعر (DCV) و آکرومات ها برای میدان های کوچک و دیافراگم های کوچک بهینه شده اند. این اجزا زمانی بهترین عملکرد را دارند که در سیستم هایی که دارای زوایای پرتو بسیار تیز نیستند، ادغام شوند. به عنوان مثال، هنگام طراحی یک رله با بزرگنمایی بالا، از مجموعه پیچیده ای از چندین عنصر برای قسمت بالایی دیافراگم دیجیتال رله و آکرومات برای سمت پایین دیافراگم دیجیتال استفاده کنید.

به عنوان مثال، یک سیستم 15X (شکل 3)، متشکل از یک جفت بی نهایت لنز شیئی 20X در سمت سوژه و یک لنز آکروماتیک با فاصله کانونی 150 میلی متر در سمت تصویر، سیستم بسیار خوبی است.

می آید در کارتون: 13 فیلم کاربردی آموزش شبکه های عصبی در متلب

آموزش کامل برای Simex

درس 1
درس 2
درس 3
درس 4
درس 5
درس 6
درس 7
درس 8 (به زودی)

دانلود: 11 نرم افزار برتر طراحی گرافیک و ویرایش عکس در جهان