منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • آموزش نرم افزار Audacity از صفر تا صد (و 6 نکته کاربردی)

آموزش نرم افزار Audacity از صفر تا صد (و 6 نکته کاربردی)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش نرم افزار Audacity از صفر تا صد (و 6 نکته کاربردی)

اگر نام ویرایش صدا را شنیده اید، نام نرم افزار Audacity را شنیده اید و احتمالا قبلاً از آن برای پروژه های خود استفاده کرده اید. Audacity ترکیب صدا، پخش صدا یا پادکست را برای شما آسان می کند. منبع باز و رایگان است و به عنوان یک جایگزین قوی حتی برای نرم افزارهای ویرایش صوتی تجاری توصیه می شود. در اینجا خلاصه ای از مفیدترین نکات و ترفندهای ارائه شده در نرم افزار آورده شده است. در زیر نکاتی را مشاهده خواهید کرد که بیشتر مربوط به ایجاد پادکست و صدا برای ویدیوهای یوتیوب است.

فایل های صوتی را بزرگ کنید

این رایج ترین ویژگی مورد استفاده در Audacity است، در واقع بسیاری به طور خاص این نرم افزار را برای تقویت فایل های صوتی خود دانلود و نصب کرده اند. این ویژگی زمانی مفید است که ضبط کننده حجم ضبط کمتری داشته باشد. برعکس عمل می کند، بنابراین اگر صدا خیلی زیاد است، می توانید با وارد کردن یک مقدار منفی، که نسبتا ساده است، صدا را کاهش دهید. پس از باز کردن فایل صوتی، می توانید تمام یا بخشی از آهنگ را انتخاب کنید و سپس به مسیر Effect> Amplify بروید. سپس مقدار افزایش را به صورت مثبت یا منفی بر اساس افزایش یا کاهش پیک وارد کنید.

آموزش نرم افزار Audacity از صفر تا صد (و 6 نکته کاربردی)

زمین را تغییر دهید

آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه یک صدای ضبط شده ساده را به یک توییت تبدیل کنید؟ جسارت واقعا آسان است. ناحیه مورد نظر را در فایل صوتی انتخاب کنید، به قسمت Effects> Change Height بروید و نوار لغزنده را حرکت دهید یا مقدار درصد تغییر را در قسمت Frequency وارد کنید. اگر فقط با یک ضبط صوت معمولی سر و کار دارید، لازم نیست با قسمت بالایی آن سر و کار داشته باشید. می توانید به ترتیب با افزودن مقدار مثبت یا منفی ارتفاع را کم یا زیاد کنید. هر چه درصد تغییر زیر و بم بیشتر باشد، صدای جیر جیر بلندتر می شود، در حالی که هر چه درصد کمتر باشد، صدا کمتر می شود.

آموزش نرم افزار Audacity از صفر تا صد (و 6 نکته کاربردی)

قسمت های mute وسط فایل صوتی را حذف کنید

هنگام ضبط پادکست های صوتی و تصویری، هنگام مکالمه طولانی مدت، مکثی در ضبط ایجاد می شود که باعث می شود نسخه نهایی ناخوشایند به نظر برسد، بنابراین بهتر است از شر این وقفه های بی صدا خلاص شوید. شما نیازی به انتخاب و حذف دستی تمام قسمت های بی صدا ندارید. به مسیر Effect> Truncate Silence بروید و در قسمت Action گزینه Truncate Detected Silence را انتخاب کنید. سپس متوجه خواهید شد که تمام وقفه های بی صدا بدون نیاز به انتخاب دستی آنها حذف شده اند. اگر می خواهید میزان سکوت دقیق تری داشته باشید، مقداری را که می خواهید حذف کنید از قسمت Detect Silence در همان منو انتخاب کنید. اما اگر از تنظیمات پیش فرض راضی هستید، دیگر لازم نیست نگران آن باشید.

آموزش نرم افزار Audacity از صفر تا صد (و 6 نکته کاربردی)

ویرایش ویدیو: 11 نرم افزار برتر ویرایش ویدیو (و نکات کاربردی)

حذف نویز

پس از اتمام ضبط ویدیو، هنگام ضبط میکروفون، صدای پس زمینه یا پس زمینه زیادی خواهید شنید. حذف این صدای ناخواسته آسان است. ابتدا ناحیه بی صدا را انتخاب کنید که در آن صدای قابل توجهی وجود ندارد. سپس به مسیر Effect> Noise Reduction رفته و در مرحله 1 روی Get Noise Profile کلیک کنید. به این ترتیب سیگنال های نویز محیط دریافت و فیلتر می شوند. پس از دریافت نویز، مجدداً عملکرد کاهش نویز را باز کرده و در مرحله 2 OK را فشار دهید. حال اگر فایل را پخش کنید، نویز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

آموزش نرم افزار Audacity از صفر تا صد (و 6 نکته کاربردی)

سطوح یا حجم را عادی کنید

برای دستیابی به کیفیت صدای خوب، حفظ فاصله ثابت از میکروفون بسیار مهم است. در غیر این صورت ممکن است متوجه افزایش یا کاهش تصادفی صدا شوید که آزاردهنده است. Audacity دارای یک ابزار داخلی است که سطوح مختلف صدا را برای رسیدن به فایل صوتی مورد نظر نرمال می کند و برای کاهش صدا به صدای بسیار بلند بسیار خوب عمل می کند. به Effect> Normalize بروید و مقدار مورد نیاز را از -3dB به -6dB تنظیم کنید تا به نقطه صحیح برسید.

آموزش نرم افزار Audacity از صفر تا صد (و 6 نکته کاربردی)

سرعت را تغییر دهید

اگر از سرعت صدای ضبط شده راضی نیستید و به فکر دوبله با سرعت متفاوت در Audacity هستید، می توانید مستقیماً با افکت Change Tempo این کار را انجام دهید. طبق معمول به مسیر Effect> Change Tempo رفته و با وارد کردن یک مقدار یا استفاده از نوار لغزنده، درصد تغییر را مشخص کنید. اگر مطمئن نیستید، از دکمه پیش نمایش استفاده کنید و زمانی که تمپوی مناسب را انتخاب کردید، آن را در طول آهنگ اعمال کنید. وقتی می خواهید متن آهسته بخوانید اما سریعتر از آن در ویدیو یا پادکست خود استفاده کنید Audacity یک ابزار عالی است.

آموزش نرم افزار Audacity از صفر تا صد (و 6 نکته کاربردی)

با نحوه افزودن صدا به Premier (و تنظیمات آن) آشنا شوید

تنظیم اکولایزر

فایل ضبط شده، همانطور که در بالا ذکر شد، همیشه بهترین نیست و بسته به میزان صدای ضبط شده میکروفون، فاقد تنظیمات باس و تریبل صحیح است. اگر از تنظیمات راضی نیستید، می توانید اکولایزر را به صورت دستی تغییر دهید. کل فایل را انتخاب کنید و به Effect> Equalization بروید. در اینجا می‌توانید منحنی یا باند را بر اساس ترجیحات خود تنظیم کنید تا باس یا تریبل را تقویت کنید. در حال حاضر تنظیماتی وجود دارد که می‌توانید در لیست کشویی Select Curve پیدا کنید، یا می‌توانید به صورت دستی منحنی را تغییر داده و آن را ذخیره کنید. برای شروع، همیشه روی Align ضربه بزنید و سپس منحنی را تغییر دهید. اما باز هم، مانند بسیاری از اکولایزرها، بر اساس نحوه صدای خود، درباره تنظیمات قضاوت خود را انجام دهید.

آموزش نرم افزار Audacity از صفر تا صد (و 6 نکته کاربردی)

از یک مدار برای اعمال افکت های متعدد استفاده کنید

هنگامی که معمولاً فایل های صوتی را با مجموعه ای از تنظیمات مشابه ویرایش می کنید، Audacity می تواند همه این تنظیمات را به طور خودکار با یک ابزار انجام دهد. با اعمال فولد روی فایل‌های صوتی، می‌توانید مجموعه‌ای از افکت‌ها را با هم پیاده‌سازی کنید. برای افزودن یک رشته جدید، به File> Edit Chains بروید. پنجره ای باز می شود که به عنوان مثال، یک آکورد تبدیل MP3 قبلاً اضافه شده است. برای درج یک خط جدید، افزودن را انتخاب کنید و نام آن را مثلاً پادکست بگذارید. برای افزودن افکت ها، روی Insert کلیک کنید و آنچه را که نیاز دارید از میان افکت ها انتخاب کنید. پس از انتخاب می توانید پارامترهای این افکت را ویرایش کنید که مانند افزودن افکت به فایل صوتی است. یکی یکی می توانید چندین افکت را در یک ردیف اضافه کنید. هر بار که نیاز به اعمال چینی روی تمام یا بخشی از یک فایل صوتی داشتید، به مسیر File> Apply Chain بروید، سپس پرسلن مورد نظر را انتخاب کنید و روی Apply to Current Project کلیک کنید.

آموزش نرم افزار Audacity از صفر تا صد (و 6 نکته کاربردی)

حتما بخوانید: 4 روش برای کاهش حجم ویدیو تا ده برابر بدون افت کیفیت

آموزش ویدیویی کامل برای Audacity

مراحل اولیه و دستورالعمل های کلی:

 

حال چگونه می توان یک پادکست ایجاد کرد یا فایل های صوتی را ویرایش کرد:

 

 

لغو شدن سر و صدا:

 

ضبط صدا با Audacity:

 

ویرایش صدا و افکت ها:

 

بیشتر بخوانید: 3 تا از بهترین نرم افزارهای صوتی فیلم