منو سایت

آموزش نرم افزار VMware و مشاوره کاربردی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش نرم افزار VMware و مشاوره کاربردی

هدف از ارائه این مقاله؛ درک عمیقی از نرم افزار VMware به دست آورید. پس با ما همراه باشید.

مقدمه ای بر VMware

مجازی سازی در راس هر دستگاه، برنامه و معماری ابری قرار دارد. این تنها و موثرترین راه برای کاهش هزینه های فناوری اطلاعات و در عین حال افزایش کارایی و سرعت انتقال اطلاعات نه تنها برای شرکت های بزرگ، بلکه برای کسب و کارهای کوچک و متوسط ​​است.

دانلود: آموزش معماری کامپیوتر با 12 درس رایگان

مجازی سازی چیست؟

مجازی سازی یک فناوری نرم افزاری آزمایش شده و آزمایش شده است که به چندین سیستم عامل و برنامه اجازه می دهد تا به طور همزمان روی یک سرور اجرا شوند. این فرصت دنیای فناوری اطلاعات را متحول خواهد کرد و واقعاً نحوه استفاده مردم از آن را تغییر خواهد داد. بدون شک آسان ترین انتخاب برای گروه های فعال در حوزه فناوری اطلاعات که می خواهند با پیشرفته ترین ابزارها برای مدیریت و انتقال ماشین های مجازی کار کنند VMware خواهد بود.

سرور VMware

سرور VMware بر روی هر سیستم عامل میزبانی (چه لینوکس یا ویندوز) اجرا می شود. این سرور نقطه شروع خوبی است زیرا می توانید از هر یک از سخت افزارهای موجود در کنار سیستم عامل آن استفاده کنید. سرور VMware از سیستم عامل های میزبان و مهمان 64 بیتی پشتیبانی می کند.

VMware ESXi

VMware ESXi مبتنی بر معماری Hypervisor است. VMware ESXi به سیستم عامل میزبان نیاز ندارد. مستقیما روی سخت افزار اجرا می شود و عملکرد بسیار خوبی دارد. این بهترین گزینه برای استقرار VMware در پروژه های تولید و تولید است.

ویژگی های اساسی ماشین های مجازی

ماشین های مجازی تعدادی ویژگی دارند که بسیار مفید هستند:

 • پارتیشن بندی شما می توانید چندین سیستم عامل را روی یک ماشین فیزیکی اجرا کنید. منابع سیستم را بین ماشین های مجازی تقسیم کنید.
 • برای جدا کردن امکان جداسازی یا جداسازی خطا و امنیت در سطح سخت افزار وجود دارد. عملیات را با دستورات منابع از قبل آماده شده ادامه دهید.
 • کپسوله سازی تمام وضعیت ماشین مجازی را در فایل ها ذخیره کنید. شما می توانید به همان راحتی که فایل ها را کپی و جابجا می کنید، ماشین های مجازی را جابجا و کپی کنید.
 • استقلال سخت افزاری این امکان انتقال هر ماشین مجازی به هر سرور فیزیکی و نگهداری آن را فراهم می کند.

انواع مجازی سازی

مجازی سازی سرور

اکثر سرورها با ظرفیت کمتر از 15 درصد کار می کنند و در نتیجه عملیات سرور پیچیده و پر زحمتی انجام می شود. مجازی سازی سرور با اجازه دادن به چندین سیستم عامل برای اجرا بر روی یک سرور فیزیکی به عنوان ماشین های مجازی که هر کدام به منابع محاسباتی سرور اصلی دسترسی دارند، این مشکلات را حل می کند. مجازی سازی سرور کارها را سریعتر می کند، عملکرد برنامه را افزایش می دهد و دسترسی بیشتری را فراهم می کند. علاوه بر این، با اتوماسیون عملیات، مدیریت اطلاعات آسان تر شده و نگهداری و بهره برداری از آن هزینه کمتری خواهد داشت.

مجازی سازی شبکه

مجازی سازی شبکه، تکرار کامل یک شبکه فیزیکی در نرم افزار است. برنامه ها در یک شبکه مجازی مانند یک شبکه فیزیکی اجرا می شوند. با مجازی سازی شبکه، دستگاه ها و سرویس های شبکه منطقی مانند پورت های منطقی، سوئیچ ها، روترها، فایروال ها، تقسیم کننده های بار یا ترافیک، VPN ها و موارد دیگر به وظایفی که باید انجام شوند اختصاص می یابند. شبکه های مجازی دارای وظایف و مسئولیت های مشابه یک شبکه فیزیکی هستند و از مزایای استفاده و استقلال سخت افزار مجازی سازی برخوردارند.

ذخیره سازی نرم افزار محور

مجازی‌سازی فضای ذخیره‌سازی دیسک‌ها و درایوهای فلش سرورهای شما را می‌گیرد، آن‌ها را با گروهی از دستگاه‌های ذخیره‌سازی مشابه با کارایی بالا ادغام می‌کند و آنها را به عنوان نرم‌افزار در معرض دید قرار می‌دهد. ذخیره سازی مدیریت شده نرم افزار (SDS) یک رویکرد جدید برای ذخیره سازی است و مدل بسیار کارآمدتر و قابل استفاده تری را ارائه می دهد.

مجازی سازی دسکتاپ

جایگزینی دسکتاپ به عنوان یک سرویس مدیریت شده شما را قادر می سازد تا به سرعت به نیازها و قابلیت های در حال تغییر پاسخ دهید. شما می توانید با اختصاص سریع و آسان دسکتاپ ها و برنامه های کاربردی مجازی شده به دفاتر شعبه، کارمندان راه دور و کارمندان خارج از کشور از طریق تبلت های اندرویدی و آیپد، هزینه ها را کاهش دهید و خدمات بیشتری ارائه دهید.

مجازی سازی در حوزه های مختلف

داشتن زیرساخت مجازی VMware می تواند به کسب و کارها در همه صنایع کمک کند تا منابع IT خود را بهینه کنند و در دسترس بودن بیشتر را تضمین کنند.

 • تحصیلات: در آموزش و پرورش، با مجازی سازی سریعتر، می توانید آزمایشگاه های جدیدی را آماده کنید و همزمان با افزایش کنترل و امنیت، دسکتاپ مجازی را در اختیار دانشجویان و اساتید راه دور قرار دهید.
 • خدمات مالی: با راه‌حل‌های رایانش ابری، مدیریت داده‌های فوری و پشتیبانی از شعب دفتر راه دور، کسب‌وکار خود را با مهارت و انعطاف‌پذیری بیشتری اداره می‌کنید.
 • دولت: با کاهش سرمایه فناوری اطلاعات و هزینه های عملیاتی، شما سریعتر به نیازهای موسسات و سازمان ها پاسخ می دهید.
 • مراقبت های بهداشتی: هنگامی که Desktop به عنوان یک سرویس ارائه می کنید، می توانید داده ها و اطلاعات بیمار را در یک مرکز داده ایمن و ایمن نگه دارید.
 • تولید: افزایش بهره وری از طریق همکاری بین المللی و در عین حال افزایش امنیت و انعطاف پذیری امکان پذیر است.

مبانی VMware

VMware Virtual Infrastructure مکانیزمی نوآورانه برای سازماندهی و نظارت بر هر زیرساخت مجازی بر اساس پلتفرم خود ارائه می دهد. با ترکیب اجزای فیزیکی و منطقی، VI3 به طور موثر و کارآمد چشم انداز VMware برای یک زیرساخت مجازی مدرن را برآورده می کند.

سرور VirtualCenter VMware پیکربندی و پیکربندی یک ساختار سازمانی سلسله مراتبی را که عمدتاً در دامنه مجازی قرار دارد را امکان پذیر می کند.

این ویژگی به شما امکان می دهد سرورهای فیزیکی و ماشین های مجازی VMware ESX را به راحتی در گروه های منطقی پیکربندی کنید که جنبه های مختلف زیرساخت مجازی را کنترل می کنند، مانند مکان جسم فیزیکی، تخصیص منابع، و تعیین محدودیت در ماشین های مجازی و تنظیمات مربوطه. قابلیت دسترسی بالا را تعریف کنید. برای اجزای فیزیکی و مجازی برای مدیریت بهتر VMware، باید نقش های مختلفی را که اشیاء فیزیکی و مجازی مختلف در زیرساخت کلی مجازی ایفا می کنند، درک کنیم. سرورهای VirtualCenter و سرورهای VMware ESX پایه فیزیکی زیرساخت VI3 را فراهم می‌کنند.

ماشین های مجازی به عنوان اجزای مدیریت و نظارت مجازی طبقه بندی می شوند. حتی اگر ویژگی های سیستم های فیزیکی (مانند دسترسی مستقیم به شبکه و ذخیره سازی) را داشته باشند. همیشه ماشین مجازی باید روی سرور VMware ESX میزبانی شود. به دلیل استفاده از VMotion یا VMware High Availability (VMware HA)، سرور ESX خاصی که یک ماشین مجازی روی آن قرار دارد، می تواند در حین کار ماشین مجازی تغییر کند.

اشیاء فیزیکی

اشیاء فیزیکی در زیرساخت مجازی VMware چیزهایی هستند که می توانید با آنها تعامل فیزیکی داشته باشید. اجزای مجازی یا اشیایی که یک محیط مجازی را تشکیل می دهند بدون اجزای فیزیکی زیربنایی نمی توانند وجود داشته باشند. سرور VMware ESX نمونه ای از یک جزء فیزیکی است. هر سرور ESX که برای اجرا و مدیریت ماشین های مجازی استفاده می شود باید VirtualCenter Agent را نصب کرده باشد.

میزبان سرور ESX

یک میزبان سرور ESX یا تنها جزء فیزیکی مورد نیاز برای ایجاد یک زیرساخت مجازی، از معماری مبتنی بر Hypervisor برای کنترل و مدیریت منابع ماشین‌های مجازی که بر روی آن کار می‌کنند استفاده می‌کند. این هاست ماشین های مجازی را در حال اجرا بر روی منابع مشترک میزبان فراهم می کند. در صورت تخصیص مجدد منابع، هایپروایزر سرور ESX تعیین می کند (بر اساس تنظیمات دستی ماشین مجازی) کدام ماشین های مجازی اولویت دسترسی به منابع مشترک دارند و منابع موجود را بر این اساس تخصیص می دهد.

سرور مرکز مجازی

اگرچه سرور VirtualCenter ممکن است از نظر فنی به عنوان یک ماشین مجازی وجود داشته باشد، اما به عنوان یک جزء فیزیکی در زیرساخت مجازی VMware در نظر گرفته می شود. VirtualCenter نرم افزاری است که محیط های مجازی متصل به پلت فرم مجازی سازی VMware را مدیریت می کند. VirtualCenter یک ترکیب سلسله مراتبی از اشیاء مجازی ایجاد می کند که به مدیران یا مدیران سیستم اجازه می دهد تنظیمات زیرساخت مجازی را به طور منطقی ترتیب دهند. VirtualCenter همچنین دسترسی به سایر ویژگی‌های VMware مانند زمان‌بندی منابع توزیع شده (DRS)، VMotion و دسترسی بالا (HA) را فراهم می‌کند. یک سرور VirtualCenter می تواند تقریباً 100 سرور VMware ESX و 1500 ماشین مجازی را قبل از اینکه مسائل مربوط به عملکرد و مقیاس پذیری نیاز به سرور مجازی دوم داشته باشد، نظارت کند.

اشیاء مجازی

اشیاء مجازی فقط می توانند در محدوده زیرساخت مجازی وجود داشته باشند. اشیاء مجازی، به غیر از ماشین های مجازی، منطقی هستند و برای سازماندهی سرورهای VMware ESX و ماشین های مجازی به صورت جغرافیایی یا عملکرد استفاده می شوند. علاوه بر این، اشیاء مجازی به پیکربندی مدیریت منابع پیشرفته و تنظیمات دسترسی بالاتر اجازه می دهند.

ماشین های مجازی

ایجاد ماشین های مجازی و استفاده از آنها هدف اصلی ساخت و نگهداری زیرساخت مجازی است. ماشین های مجازی بسیاری از ویژگی های سیستم های فیزیکی (مانند ذخیره سازی و شبکه) را به شما می دهند. آنها دسترسی مستقیمی به سخت افزاری ندارند که بتوان از آن برای پردازش اطلاعات استفاده کرد و جزء مجازی در زیرساخت مجازی محسوب می شوند. ماشین های مجازی (VM) میزبان بیش از یک سیستم عامل مهمان مانند ویندوز هستند.

ماشین های مجازی از ساختار خاصی مانند تعداد پردازنده ها و مقدار حافظه ای که می توانند استفاده کنند تشکیل شده اند که به تمایز آنها کمک می کند. نرخ استفاده از منابع برای هر ماشین مجازی در سرور VMware ESX از طریق هایپروایزر آن سرور برنامه ریزی می شود. ردیابی زمان موثر و تجزیه و تحلیل استفاده از منابع در هر دو سطح ماشین مجازی و میزبان سرور ESX زمینه ای است که به تحقیقات بیشتری نیاز دارد. همیشه ماشین مجازی باید روی سرور VMware ESX باشد. با این حال، امکان قرار دادن ماشین های مجازی بدون وقفه با استفاده از VMotion بر روی سرورهای فیزیکی ESX وجود دارد.

3 روش آسان برای تبدیل ویدیو به GIF

VMotion به طور یکپارچه یک ماشین مجازی را از یک سرور ESX به سرور دیگر منتقل می کند و در عین حال از اختلالاتی که می تواند ناشی از مواردی مانند اصلاح یا وصله یک سرور میزبان فیزیکی باشد جلوگیری کند. VMotion همچنین روشی دستی را برای متعادل کردن بارهای کاری که ماشین‌های مجازی بر اساس روند استفاده از منابع اجرا می‌کنند، به مدیران سیستم ارائه می‌دهد. VirtualCenter دارای ویژگی‌های دیگری مانند زمان‌بندی منابع توزیع‌شده (DRS) برای خودکارسازی فرآیند متعادل‌سازی استفاده از سرور EXS و دسترسی بالا (HA) برای جبران شکست میزبان در یک خوشه است.

مزایای مجازی سازی

مجازی سازی VMWare می تواند سازگاری، انعطاف پذیری و مقیاس پذیری فناوری اطلاعات را افزایش دهد و در عین حال در هزینه ها صرفه جویی کند. وظایف سریع‌تر تکمیل می‌شوند، کارایی و در دسترس بودن افزایش می‌یابد، و عملیات خودکار می‌شوند و در نتیجه مدیریت داده‌های فناوری اطلاعات آسان‌تر و هزینه مالکیت و بهره‌برداری کمتر می‌شود.

 • کاهش هزینه های اولیه و عملیاتی
 • در دسترس بودن بالاتر
 • زمان خرابی و خرابی را حذف یا به حداقل برسانید
 • سرعت و ساده سازی برنامه و تحویل منابع
 • حمایت از تداوم کسب و کار و بازیابی بلایا
 • فعال کردن مدیریت متمرکز
 • ساخت یک مرکز داده واقعی نرم افزار محور

پلتفرم VMware از هر نوع مدل مجازی سازی، از مجازی سازی دسکتاپ و سرور گرفته تا یک مرکز داده کامل نرم افزار محور، پشتیبانی می کند.

رقیب نرم افزار: آموزش Anydesk از ابتدا با 5 درس رایگان

فیلم آموزشی