منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • آموزش نصب SolidWorks از صفر تا صد (و 10 نکته کاربردی)

آموزش نصب SolidWorks از صفر تا صد (و 10 نکته کاربردی)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش نصب SolidWorks از صفر تا صد (و 10 نکته کاربردی)

در این مقاله ابتدا 10 نکته کاربردی برای کار در محیط نصب سالیدورکس را به شما آموزش می دهیم و سپس چند فیلم کاربردی برای یادگیری کل نصب سالیدورک در اختیار شما قرار می دهیم. از یادگیری SolidWorks لذت ببرید.

1- از حالت های نصب بزرگ و مونتاژ نور یا حالت های رنگ آمیزی استفاده کنید.

حالت نصب بزرگ به‌طور خودکار مجموعه‌ای از گزینه‌های بهبود عملکرد را بر اساس یک آستانه مؤلفه تعریف‌شده توسط کاربر فعال می‌کند. در این حالت، اجزای سبک وزن سریعتر باز، بازیابی و بسته می شوند. گرافیک ها و هندسه مرجع عمدتاً در حافظه بارگذاری می شوند، اما ویژگی هایی که قسمت را تعریف می کنند در حافظه بارگذاری نمی شوند، زیرا این ویژگی ها را نمی توان ویرایش یا در درخت طراحی کنترل نمایش داد.

http://blogs.solidworks.com/tech/wp-content/uploads/sites/4/1-6-615x426.jpg

گزینه های مختلف قبل از باز کردن فایل اسمبلی یا نقشه شامل موارد زیر است:

 • مجاز – قطعات، مجموعه ها و نقشه ها: در حالت فعال، همه اجزا به طور کامل در حافظه بارگذاری می شوند.
 • نمای سریع – قطعات: این گزینه بخش را فقط برای بررسی باز می کند. این به شما امکان می دهد پیکربندی را انتخاب کنید اما وضعیت نمایش را انتخاب کنید. این گزینه به شما امکان می دهد مدل را جابجا کرده و مقیاس یا بچرخانید، اما نمی توانید آن را تغییر دهید. اگر نیاز به تغییر دارید، روی نمودار کلیک راست کرده و Edit را انتخاب کنید تا به ویرایش بروید.
 • نمای سریع – نقشه ها: این گزینه فقط نمایش طرح شما را ساده می کند. اگر طرح شما در چندین صفحه است، می توانید از این گزینه برای مشاهده یک نمای کلی از آنها استفاده کنید.
 • سبک وزن – مجموعه ها، نقشه ها: این گزینه فقط زیر مجموعه ای از داده های مدل را در حافظه بارگذاری می کند. بقیه داده های مدل در صورت نیاز بارگذاری می شوند. باز کردن یک مجموعه یا کارت در حالت سبک وزن باعث افزایش عملکرد مجموعه ها و کارت ها می شود.
 • حالت بزرگ مونتاژ – مجموعه ها: این گزینه شامل مجموعه ای از تنظیمات است که عملکرد مجموعه های بزرگ را سرعت می بخشد.
 • نمای کلی از طراحی – مجموعه ها: این گزینه به سرعت مفاصل بسیار بزرگ را باز می کند. به این ترتیب وقتی باید کل مجموعه را با تمام اجزا و اندازه ها باز کنیم، دیگر نیازی به باز کردن کل مجموعه در حالت مجاز نیست.
 • SpeedPak (با مونتاژ Resolved، Lightweight یا Assembly Mode): هنگام کار با گره های بزرگ و پیچیده، می توانید عملکرد مدل را با استفاده از تنظیمات SpeedPak افزایش دهید.
 • منابع: این گزینه لیستی از فایل هایی را که اسمبلی یا نقشه به آنها ارجاع داده شده است را نمایش می دهد. همچنین می توانید از این گزینه برای ویرایش مکان فایل های لیست شده استفاده کنید.

2. مجموعه های فرعی بسازید

http://blogs.solidworks.com/tech/wp-content/uploads/sites/4/2-7-615x409.jpg

تقسیم تاسیسات سطح بالا به گره های فرعی متعدد و گروه های کوچکتر کار شما را آسان تر می کند. زیرگره ها یا زیرگره ها کوچکتر و کوچکتر از گره های بزرگ هستند. این امر تعداد جفت ها و عملکردهای سطح بالا را به حداقل می رساند و منجر به مونتاژ سریعتر مجموعه ها می شود. در صورت امکان، استفاده از ماژول های انعطاف پذیر و قابل تعویض را به حداقل برسانید، مگر اینکه کاملاً ضروری باشد.

3- به ویژگی های زمینه ای توجه کنید

این یکی از راه های عالی برای ایجاد یک قطعه یا قطعه در مونتاژ ما است. به یاد داشته باشید که نصب هایی که عملکردهای داخلی زیادی دارند کندتر کار می کنند.

حتما بخوانید: در اینجا بهترین و کاربردی ترین دستورات SolidWorks آورده شده است

4. از تنظیمات SpeedPak استفاده کنید

فقط جفت های لازم از نماها و اشیاء در حافظه بارگذاری می شوند. در این مثال فقط سه سطح وجود دارد. سایر ویژگی ها فقط اطلاعات گرافیکی را نمایش می دهند و نمی توان آنها را انتخاب کرد. این نوع تمرین به ما کمک می کند تا عملکرد نصب بزرگ خود را بهبود بخشیم.

5. تنظیمات ساده برای قطعات و مجموعه ها ایجاد کنید

ارزیابی عملکرد به شما کمک می کند تا گزینه های نصب سریعتر را کشف کنید. برای ساده سازی و سرعت بخشیدن به الگوی قطعات کوچک مانند فیله ها یا پخ ها باید حذف شوند. فقط مطمئن شوید که ویژگی های مهمی که برای چسباندن و سطوح مرزی استفاده می شود را حفظ کنید. زمانی که فقط ظاهر مدل تحت تاثیر قرار می گیرد، می توانیم به جای تنظیمات از حالت های نمایش استفاده کنیم. این زمانی که بخواهیم تمام اجزای سخت افزاری خود را مخفی کنیم عالی عمل می کند.

http://blogs.solidworks.com/tech/wp-content/uploads/sites/4/3-5-615x310.jpg

6- از قالب ها استفاده کنید

الگوها به شما این امکان را می دهند که عملکردهای انتخاب شده را در یک جهت یا در جهت دیگر، بر اساس مکان جزء با دستورات مبتنی بر الگو، تکرار کنید. به این ترتیب می توانید سرعت خود را 5 برابر کنید و در وقت خود صرفه جویی کنید. به جای شرکا (جفت) می توانیم از الگوها برای بازسازی تعدادی از نمونه ها استفاده کنیم.

http://blogs.solidworks.com/tech/wp-content/uploads/sites/4/4-5-615x339.jpg

7. از پیچ های مارپیچ و نخ های مارپیچ کمتری استفاده کنید

در مثال ساده ما، ویژگی Thread 87 درصد از زمان بازسازی ما را اشغال می کند. تابع Revolve thread نیز 75 درصد از زمان بازسازی ما را به خود اختصاص می دهد. پس بهتر است برای سرعت بخشیدن به کار کمتر از این امکانات استفاده کنید.

فراموش نکنید که دانلود کنید: 50 تمرین برای یادگیری بهتر از SolidWorks

8- فایل ها را در آخرین نسخه ذخیره کنید

هنگام کار با فایل های قبلی SolidWorks، باز کردن و بازیابی آنها اغلب زمان بیشتری می برد. بنابراین توصیه می کنیم هنگام کار با آنها این فایل ها را در آخرین نسخه نگهداری کنید. از Task Scheduler برای تبدیل به آخرین نسخه استفاده کنید، که به شما کمک می کند روند تبدیل را سرعت بخشید.

http://blogs.solidworks.com/tech/wp-content/uploads/sites/4/5.bmp

دانلود رایگان: آموزش سالیدورکس از صفر تا صد (فیلم فارسی + پی دی اف)

9- با گزینه های سیستمی و ویژگی های سند آشنا شوید

SolidWorks دارای گزینه های مختلف عملکردی است که مدیریت نصب های بزرگ را سریع تر و آسان تر می کند. گزینه ای به نام تأیید بازسازی وجود دارد که از طریق آن SolidWorks تمام ویژگی های جدید یا اصلاح شده تمام صندوق های موجود را بررسی می کند. اگر این گزینه خاموش باشد، ویژگی های جدید یا اصلاح شده روی سطوح مجاور آزمایش می شود.

هنگام کار با مجموعه های بزرگ، مطمئن شوید که کادرهای زیر در قسمت تنظیمات اسمبلی فعال هستند:

1. به گزینه system و سپس Assemblies رفته و تیک Do not restore window when switching to assembly را بزنید.

2. به گزینه system و سپس Performances رفته و تیک گزینه (less) Detail Level را بزنید.

3- به گزینه system و سپس Performances رفته و گزینه بارگذاری خودکار اجزای سبک را تیک بزنید.

4. به گزینه system و سپس Execute رفته و گزینه No preview during open (faster) را تیک بزنید.

5. به گزینه system و سپس Performances رفته و هنگام بارگذاری “Prompt” گزینه Rebuild Assembly را تنظیم کنید.

6. به گزینه system و سپس External links رفته و گزینه Allow multiple contexts for part when editing in assembly را انتخاب کنید.

7. گزینه system و سپس اسناد برای مراجع خارجی را روی Prompt قرار دهید.

8. به Properties و سپس Image Quality بروید و کیفیت دریچه و پیش نویس را روی Low و وضوح HLR / HLV High Quality Wireframe را روی Low برای عملکرد سریعتر تنظیم کنید.

درست مانند بخش گزینه های عملکرد در بخش Document Properties، کیفیت تصویر می تواند تأثیر زیادی بر مدل ما داشته باشد. تصاویر با کیفیت بالاتر بیشتر طول می کشد و پردازش آنها بیشتر طول می کشد. بنابراین هنگام کار با مونتاژها، می توانید با انتخاب گزینه “apply to all document for reference parts” کیفیت کلی تصویر را در تمامی قسمت ها اعمال کنید.

10- سخت افزار و نرم افزار لازم را بشناسید

برای اجرای SolidWorks، سیستم شما باید حداقل مورد نیاز SolidWorks را داشته باشد. همیشه سعی کنید سیستم خود را به روز نگه دارید و مطمئن شوید که کارت گرافیک و درایورهای سیستم شما سازگار هستند.

همراه با این مقاله حتما بخوانید: آموزش تحلیل قدرت و تنیس SolidWorks

فیلم های آموزشی ویرایش سالیدورکس

ویدئوی اول یک تمرین کامل و سریع در یک جلسه دو ساعته است:

 

ویدئوهای زیر نیز در ده جلسه مونتاژ را آموزش می دهند. هر درسی را که می خواهید اسمبلی یاد بگیرید (یا هر دو) انتخاب کنید: درس زیر از صفحه متخصص Cad:

جلسه اول

جلسه دوم

جلسه سوم

جلسه چهارم

جلسه پنجم

جلسه ششم

جلسه هفتم

جلسه 8

جلسه نهم

جلسه دهم

پیوست: طراحی خودرو با SolidWorks (و 12 نکته کاربردی)