منو سایت

آموزش نورپردازی در اتوکد (روز نور)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش نورپردازی در اتوکد (روز نور)

آیا فکر می کنید نور اتوکد هنگام رندر اذیتتان می کند؟ یا فکر می کنید برای تنظیم تنظیمات نور کلی نیاز به آزمون و خطا است؟ نه واقعا ! در این آموزش یاد می گیرید که چگونه با چند ترفند بدرخشید تا تست تصویربرداری سریعتر اجرا شود. در مورد نور خورشید (یا نور طبیعی) و نور مصنوعی به طور جداگانه بحث خواهیم کرد، اما نور خورشید حرف اول را می زند.

غیرفعال کردن مواد

تنظیم نور صفحه نمایش می تواند زمان زیادی را ببرد. برای رسیدن به آنچه می خواهید باید چند آزمایش تصویربرداری انجام دهید. مواد از پیش تعریف شده سرعت رندر را کاهش می دهد. به خصوص زمانی که مواد صیقلی و شفاف زیادی دارید. بدون مواد از پیش تعریف شده، رندر برای دریافت نور مناسب سریعتر خواهد بود. بهتر است پس از اتمام نورپردازی مواد را مشخص کنید.

ابتدا باید مواد را غیرفعال کنیم. به تب Render و پنل Materials بروید. مطمئن شوید که گزینه Materials / Textures off فعال باشد. اگر همچنان روشن است، آن را خاموش کنید.

مواد_خاموش

این یک مدل بسیار ساده است. اگر مدل شما دارای چندین پنجره یا بازشو است، می توانید نور را از دهانه و پنجره مورد نظر عبور دهید. هدف ما دریافت نور خورشید از پنجره است و فقط یک مورد در این مدل داریم. پس بیایید لایه شیشه پنجره را غیرفعال کنیم. در این فایل لایه 3D-GLAZ-GLAS خواهد بود.

چگونه از ماوس در اتوکد به درستی استفاده کنیم؟

لایه های بعدی که می خواهید غیرفعال کنید؛ این کاملا به شما بستگی دارد. با مدل های بسیار پیچیده، حذف اشیایی که برای نور خیلی مهم نیستند منطقی است. اگر کامپیوتر قدرتمندی دارید و روی یک مدل نسبتا کوچک کار می کنید، ممکن است تفاوت را متوجه نشوید. اما زمانی که دستگاه کمی قدیمی است و مدل دارای اشکال هندسی زیادی است، کمک می کند. این مدل بسیار ساده است، اما برای تنظیم وسایل روشنایی حداقل مبلمان را غیرفعال کنیم. لایه ها را روی دیوارها، سقف و کف بگذارید.

موقعیت جغرافیایی

برای تعیین صحیح نور وابسته به خورشید، باید موقعیت جغرافیایی آن را تعیین کنیم. روی Set a location در برگه Sun and Location کلیک کنید.

تنظیم_مکان

اتوکد گزینه هایی را به شما می دهد تا مکان را به دلخواه خود تعریف کنید. برای این درس، مقادیر مکان را وارد کنید. ما یک کادر محاوره ای دیگر باز خواهیم کرد. می توانید با تایپ طول و عرض جغرافیایی یک مکان را مشخص کنید. یا یک راه ساده تر برای انجام این کار استفاده از گزینه است از کارت استفاده کن است.

موقعیت جغرافیایی

مکان خود را انتخاب کنید و سپس؛ روی OK کلیک کنید تا تمام کادرها بسته شوند. من جاکارتا را برای مکانم انتخاب می کنم. اگر مکان دیگری را انتخاب کنید، نتیجه شما متفاوت خواهد بود. اما مهم نیست.

ویژگی های آسمان و خورشید

حالا بیایید گزینه Sky را روشن کنیم. اگر فعالش نکنیم آسمان سیاه می شود که برای تصویربرداری روزانه خوب نیست، درست است؟

sky_properties

سپس بگذارید خورشید غروب کند. روی نماد Sun Status کلیک کنید.

آفتاب_وضعیت

وقتی برای اولین بار این کار را انجام می دهید، اتوکد گزینه هایی را در اختیار شما قرار می دهد. روشنایی پیش فرض را انتخاب کنید. نور پیش فرض خیلی جالب نیست. از نور طبیعی خورشید استفاده خواهیم کرد. پس از خاموش کردن چراغ پیش فرض، لغزنده تاریخ و زمان را روشن کنید.

تنظیم تاریخ و زمان

سایه ها را فعال کنید تنظیمات را از No Shadows به Full Shadows تغییر دهید.

shadows_setting

حالا سعی کنید تاریخ و زمان را تغییر دهید تا زمانی که نور خورشید را از پنجره ببینید. این کار را تا زمانی انجام دهید که احساس کنید زاویه نور خوب است. در عکاسی؛ نور خورشید در صبح و بعد از ظهر بهترین زمان در نظر گرفته می شود. در این حالت، عمق نور بیشتری دریافت می کنید و ناحیه وسیع تری نسبت به زمانی که خورشید درست بالای سر شما قرار دارد، پوشیده می شود.

سایه_ظاهر

دانلود رایگان 3 تا از بهترین کتاب های آموزش PDF اتوکد

تست رندر

ما تنظیمات Norman خود را آزمایش خواهیم کرد، اما این هنوز رندر نهایی نیست. بنابراین می توانید از تصویربرداری با کیفیت پایین تری استفاده کنید. پیشنهاد می کنم کیفیت متوسط ​​را امتحان کنید. به طور پیش فرض، تصویربرداری با کیفیت پایین منجر به نور نادرست و بدون پرداخت می شود، اما کیفیت متوسط ​​مناسب تر است. برای باز کردن تنظیمات پیشرفته نمایشگر، روی فلش کوچک در گوشه سمت راست پایین صفحه نمایش کلیک کنید.

advanced_render_setting

در تنظیمات پیشرفته نمایشگر، کیفیت نمایش را به Medium تغییر دهید. و گروه Indirect Illumination را در این پالت پیدا کنید. روی لامپ کنار Global Illumination کلیک کنید تا فعال شود.

global_lighting

بدون نور غیرمستقیم اثر خیره کننده را نخواهیم دید. فعال کردن آن نمایشگر را طولانی تر می کند. اگر تجربه دارید، ممکن است بتوانید نتیجه نهایی را بدون فعال کردن این گزینه پیش بینی کنید. اما بیایید نور غیر مستقیم را امتحان کنیم. روی render کلیک کنید و چند دقیقه صبر کنید تا نتیجه را ببینید.

تصویر اولیه

به نظرم خوبه حالا بیایید نوردهی را تنظیم کنیم. این کاملا به شما بستگی دارد. احساس می کنم نتیجه تصویرسازی به اندازه کافی واضح نیست و کنتراست کافی وجود ندارد. بنابراین من آنها را دستکاری می کنم. روی Adjust Exposure کلیک کنید تا کادر محاوره ای برای شما باز شود.

adjust_render_exposure

اتوکد یک جعبه را باز می کند. چند تنظیمات وجود دارد که می توانید برای دریافت نتیجه رندر بهتر تغییر دهید. می توانید بر روی فلش های بالا و پایین کلیک کنید یا یک مقدار جدید را به راحتی وارد کنید. پنجره پیش نمایش به محض تغییر مقادیر به روز می شود. این کار را تا زمانی انجام دهید که احساس کنید همه چیز به اندازه کافی خوب است.

گفتگوی تنظیم Rendered_exposure

حالا بیایید دوباره سعی کنیم نقاشی کنیم. این نتیجه ای است که من با آن روبرو هستم. بهتر شد، نه؟

after_adjust_render_exposure

به خاطر داشته باشید که با تنظیمات واقعی نمایشگر، ممکن است لازم باشد قبل از رسیدن به نتیجه دلخواه، چند آزمایش دیگر انجام دهید. در نهایت، هنگامی که به اندازه کافی احساس خوبی دارید، آن را با اشیا آزمایش کنید. خوب نیست، نه؟

دانلود رایگان 31 آموزش دو بعدی و سه بعدی اتوکد

فیلم آموزش نورپردازی اتوکد

 

 

 

بیشتر بخوانید: مدلسازی (سه بعدی) ساختمان در اتوکد