آموزش و راهنمایی برای نرم افزار Cisco Packet Tracer

آموزش و راهنمایی برای نرم افزار Cisco Packet Tracer

شبیه سازهای شبکه؛ آنها یکی از اجزای اصلی دروس CCNA هستند. تعداد کمی شبیه ساز شبکه به اندازه Cisco Packet Tracer مفید هستند. Packet Tracer از زمان انتشار خود یک ابزار ضروری برای دانشجویان CCNA بوده است. با این نرم افزار می توانید یک محیط شبکه زنده را شبیه سازی کنید.

به عنوان مثال، کاربر می تواند توپولوژی و ساختار شبکه ای متشکل از دستگاه های سیسکو را طراحی کرده و با آن ارتباط برقرار کند. با توانایی Packet Tracer برای ایجاد و «عیب‌یابی» شبکه‌ها، کاربران می‌توانند قبل از کار بر روی یک شبکه زنده در چنین محیطی، ساختار شبکه را بیاموزند. علاوه بر این، یک سری آموزش، نکات و موضوعات دیگر برای یادگیری اصول اولیه مدل OSI وجود دارد که به کمک کاربر می آید.

اگر در حال آماده شدن برای صدور گواهینامه CCNA هستید، Packet Tracer به شما کمک می کند اولین قدم را به سمت یک تجربه عملی بردارید. پیکربندی و راه اندازی روترها و سوئیچ ها تنها بخشی از مهارت هایی است که در حین استفاده از برنامه یاد خواهید گرفت. به همین دلیل، در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم که Packet Tracer چیست و چگونه می توانید از آن برای پیکربندی روتر خود استفاده کنید.

چرا باید از PACKET TRACER استفاده کنم؟

تکمیل آزمایشگاه های عملی و آماده سازی برای صدور گواهینامه سیسکو

Packet Tracer ابزار مهمی است زیرا برای آماده شدن برای امتحانات شبکه مانند CCNA لازم است. آزمون‌های صدور گواهینامه سیسکو مانند CCNA از داوطلبان می‌خواهد که فرآیندهای آزمایشگاهی عملی را در محیط‌های مجازی که یک محیط شبکه زنده را تقلید می‌کنند، تکمیل کنند.

ابزارهایی مانند Packet Tracer برای آزمایشگاه‌های عملی استفاده می‌شوند و به دانش‌آموزان کمک می‌کنند تا موضوعات را یاد بگیرند و آنها را همانجا در آن محیط اعمال کنند. توانایی طراحی شبکه با عناصر توپولوژیکی مانند گره ها، روترها و کابل ها به کاربر نحوه ساخت شبکه ها را آموزش می دهد.

البته داشتن تخصص فنی برای ساخت و نگهداری شبکه در محیط مجازی برای قبولی در آزمون ضروری است. هرچه بیشتر با شبیه سازهای شبکه مانند Packet Tracer تمرین کنید، شانس بیشتری برای دریافت گواهینامه خواهید داشت.

طراحی شبکه

برخی از مدیران شبکه از Packet Tracer برای طراحی شبکه ها استفاده می کنند. طراحی توپولوژی با ابزاری مانند Packet Tracer بهتر از قلم و کاغذ است زیرا می توانید اجزای جدیدی را بدون نیاز به نوشتن چیزی اضافه و حذف کنید و هر زمان که بخواهید از ابتدا شروع کنید!

تغییرات را در یک محیط امن آزمایش کنید

Cisco Packet Tracer نیز توسط مدیران حرفه ای شبکه برای آزمایش تغییرات شبکه استفاده می شود. قبل از تغییر شبکه، کاربر می تواند ساختار شبکه جدید را آزمایش کند تا ببیند آیا همه چیز به درستی کار می کند یا خیر. اگر مشکلی وجود ندارد، تغییرات را می توان در یک شبکه زنده اعمال کرد.

نحوه دانلود Cisco Packet Tracer

یکی از بزرگترین مزایای Cisco Packet Tracer رایگان بودن آن است. با این حال، فقط برای اعضای آکادمی شبکه سیسکو در دسترس است (به روز رسانی ها نیز از طریق پورتال ورود به سیستم Cisco.Netacad.net در دسترس هستند). در نتیجه اگر می خواهید Packet Tracer را دانلود کنید باید در یکی از دوره های آن ثبت نام کنید. پس از انجام این کار، باید مراحل زیر را طی کنید:

  • برای دانلود Packet Tracer روی Save کلیک کنید.
  • در دوره Introduction to Packet Tracer ثبت نام کنید.
  • مراحل ثبت نام آکادمی شبکه را تکمیل کنید.
  • اکنون می توانید معرفی این دوره را شروع کنید.
  • دستورالعمل های دانلود را دنبال کنید.

Packet Tracer هم برای ویندوز و هم برای لینوکس قابل دانلود است. پس از دانلود Packet Tracer، دستورالعمل های راهنمای نصب را دنبال کنید تا نصب کامل شود.

اگر بخشی از آکادمی شبکه سیسکو نباشم چه می شود؟

همانطور که گفتیم می توانید در یک دوره ثبت نام کنید یا به دنبال ابزار دیگری برای دانلود این نرم افزار باشید یا از ابزار جایگزین دیگری استفاده کنید. ابزارهای جایگزین دیگری برای شبیه سازی شبکه وجود دارند که خدمات مشابهی را ارائه می دهند. در پایان این مقاله، برخی از بهترین جایگزین های Packet Tracer را نیز بررسی خواهیم کرد.

حتما به همراه این مقاله دانلود کنید: آموزش امنیت شبکه صفر تا صد (رایگان)

روتر را با PACKET TRACER پیکربندی کنید

پس از نصب Packet Tracer، یکی از اولین چیزهایی که باید یاد بگیرید این است. در اینجا نحوه پیکربندی روتر آورده شده است. اما قبل از شروع، 30 دقیقه وقت بگذارید تا با رابط کاربری و عناصر مختلفی که می توانید به طراحی توپولوژی اضافه کنید آشنا شوید.

برای شروع پیکربندی روتر خود، Packet Tracer را باز کرده و روتر را در گوشه پایین سمت چپ انتخاب کنید. روتر را به مرکز بوم بکشید.

در مرحله بعد می خواهیم یک شبکه اصلی راه اندازی کنیم که دو کامپیوتر را به هم متصل می کند. اکنون باید دو دستگاه را از گوشه پایین سمت چپ انتخاب کنید و نماد رایانه را به صفحه اصلی بکشید. دو کامپیوتر اضافه کنید و آنها را زیر روتر صفحه نمایش قرار دهید.

در این مرحله باید دستگاه ها را با کابل وصل کنیم. برای اتصال روترها و کامپیوترها به یکدیگر باید از کابل متقاطع استفاده کنید. از گوشه سمت چپ پایین گزینه Connections را انتخاب کنید، سپس به منوی دوم از سمت راست در پایین صفحه بروید و Copper Crossover Cable را انتخاب کنید. حالا روی Router0 کلیک کنید و کابل را از طریق FastEthernet0/0 وصل کنید:

سپس بر روی PC0 کلیک کرده و FastEthernet را انتخاب کنید. ارتباط بین دو دستگاه برقرار خواهد شد. با این حال، لینک هنوز کار نمی کند. شما می توانید از نقاط قرمز در هر طرف کابل تشخیص دهید. هنگامی که اتصال با موفقیت برقرار شد، نقاط قرمز رنگ سبز می شوند تا نشان دهند که اتصال با موفقیت برقرار شده است.

حالا PC1 را وصل کنید و کابل را به FastEthernet0/1 وصل کنید. سعی نکنید از FastEthernet0/0 استفاده کنید زیرا قبلاً توسط PC0 استفاده شده است. شبکه شما باید مانند تصویر زیر باشد:

فراموش نکنید که همراه با این مقاله دانلود کنید: آموزش صفر تا صد هوش مصنوعی – رایگان

پیکربندی روتر

روتر همچنان باید در این نقطه روشن باشد. برای راه اندازی روتر، روی نماد روتر کلیک کنید تا منوی تنظیمات ظاهر شود. در اینجا باید تأیید کنید که روتر روشن است. اگر روتر روشن باشد، یک چراغ سبز کوچک زیر سوئیچ می درخشد:

قدم بعدی باز کردن پورت های اترنت برای ارتباط است. آنها در حال حاضر به صورت غیرفعال در حالتی به نام “خاموش اداری” به هم متصل هستند. روی تب CLI کلیک کنید تا منوی تنظیمات ظاهر شود. منوی تنظیمات مانند Cisco IOS است:

1- برای شروع جلسه، Return را فشار دهید.

2- برای فعال کردن حالت ممتاز، enable را تایپ کنید (این کار باعث می‌شود تنظیمات روتر بیشتر شود).

3- برای دسترسی به منوی تنظیمات Config terminal (یا به اختصار Config t) را تایپ کنید.

4- برای دسترسی به Ethernet0/0 وارد interface fastethernet0/0 شوید.

5- آدرس IP 192.168.10.1 255.255.255.0 را وارد کنید تا آدرس IP و زیر شبکه ماسک رابط را تنظیم کنید.

6- برای اتمام، no shutdown را تایپ کنید.

پس از انجام این مراحل، باید پیام زیر را مشاهده کنید:

%LINK-5-CHANGED: رابط FastEthernet0/0 حالت را به فعال تغییر داد

%LINEPROTO-5-UPDOWN: پروتکل خط در رابط FastEthernet0/0 حالت را به بالا تغییر داد

اکنون باید فرآیند fastethernet0/1 را برای فعال کردن اتصال به PC1 تکرار کنیم. فراموش نکنید که یک آدرس IP متفاوت وارد کنید!

1- Ctrl+Z را فشار دهید تا به حالت قبل برگردید.

2- نوع رابط fastethernet0/1.

3- آدرس IP 192.168.20.1 255.255.255.0 را وارد کنید.

4- No shutdown را تایپ کنید.

پس از انجام این مراحل، روتر پیکربندی می شود! با این حال، اگر یک تست پینگ را اجرا کنید، متوجه خواهید شد که کامپیوترها با هم ارتباط برقرار نمی کنند.

پورت را در Packet Tracer پیکربندی کنید

مرحله آخر پیکربندی پورت در هر کامپیوتر است. Gateway آدرسی است که به پورت اترنت که دسکتاپ به آن متصل است اختصاص داده شده است. این پورت به کامپیوتر اجازه می دهد تا با شبکه دیگری ارتباط برقرار کند و تست های پینگ بدون آن کار نمی کنند!

برای مشاهده منوی تنظیمات روی PC0 کلیک کنید. به تنظیمات جهانی بروید و قسمت Gateway را پیدا کنید. در این قسمت آدرس IP رابط روتر را که 192.168.10.1 است وارد کنید.

دانلود: آموزش سیسکو از صفر تا صد 12 درس رایگان

سپس بر روی تب FastEthernet در ستون سمت چپ کلیک کنید تا آدرس IP کامپیوتر در شبکه تنظیم شود. 192.168.10.2 را برای آدرس IP و 255.255.255.0 را برای Subnet mask وارد کنید.

این فرآیند را برای PC1 تکرار کنید، اما از 192.168.20.1 برای آدرس پورت، 192.168.20.2 برای آدرس IP و 255.255.255.0 برای ماسک زیر شبکه استفاده کنید.

برای تأیید اینکه شبکه کار می کند، می توانید بسته ها را از PC0 به PC1 و PC1 به PC0 ارسال کنید. برای این کار باید از منوی سمت راست صفحه روی نماد بسته (پاکت) کلیک کنید:

حالا روی PC0 و PC1 کلیک کنید. در گوشه سمت راست پایین صفحه، کادر پیامی را مشاهده خواهید کرد که عبارت “موفقیت” را نشان می دهد. اگر اتصال ناموفق بود، آدرس IP یا دستورات پیکربندی روتر را که قبلاً وارد کرده‌اید، دوباره بررسی کنید. خطاهای نحوی معمولاً می توانند باعث از کار افتادن اتصالات شوند.

پس از انجام تمامی این مراحل، یک شبکه قابل استفاده خواهید داشت. اگرچه این یک شبکه محدود با دو رایانه است و شبکه‌های شرکتی بسیار پیچیده‌تر هستند، این به شما کمک می‌کند اصول اولیه‌ای را بیاموزید که هنگام مدیریت شبکه‌های بزرگ‌تر مفید خواهد بود.

جایگزین های Packet Tracer

Packet Tracer دارای چند رقیب است که ارزش بررسی دارند. این رقبا عبارتند از Netsim، Dynamips و Boson’s GNS3.

نتسیم بوزون

در بین این سه نرم افزار، نتسیم تنها نرم افزاری است که متن باز نیست. این برنامه به طور خاص برای آموزش گواهینامه سیسکو با قابلیت ایجاد توپولوژی و امکان اشتراک گذاری آزمایشگاه ها و توپولوژی ها با جامعه کاربران NetSim طراحی شده است. قیمت نتسیم بسته به بسته مورد نظر شما متفاوت است. سه بسته وجود دارد که می توانید خریداری کنید:

  • NetSim برای CCENT 99 دلار با مجوز تک کاربر که شامل 98 آزمایشگاه CCENT است.
  • NetSim برای CCNA 179 دلار با مجوز تک کاربر که دارای 98 آزمایشگاه CCENT، 73 آزمایشگاه CCNA است.
  • NetSim مخصوص CCNP 349 دلار با مجوز تک کاربر که شامل 98 آزمایشگاه CCENT، 73 آزمایشگاه CCNA، 145 آزمایشگاه CCNLP است.

Dynamips

Dynamips یک برنامه شبیه سازی شبکه است که به طور خاص برای شبیه سازی دستگاه های سیسکو طراحی شده است. Dynamips برای ویندوز، مک و لینوکس در دسترس است. شما می توانید این را رایگان دانلود نمایید.

GNS3

GNS3 یا Graphical Network Simulator یکی دیگر از ابزارهای شبیه سازی شبکه است که می تواند برای تهیه گواهینامه سیسکو استفاده شود. GNS3 یک برنامه متن باز است و نسخه هایی برای ویندوز، مک و لینوکس دارد. GNS3 را می توان به صورت رایگان دانلود کرد.

دانلود: آموزش لینوکس از صفر تا صد 22 درس رایگان

آخرین کلمه

هنگامی که شروع به کار با Packet Tracer می کنید، ممکن است عادت کردن به محیط آن برای شما دشوار باشد. اما حتی اگر دانش کافی در زمینه شبکه ندارید، افزودن اجزای توپولوژیکی جدید آسان خواهد بود و به سرعت راه‌اندازی می‌شوید. هر چه زمان بیشتری را صرف کار با Packet Tracer کنید، در شبیه سازی شبکه و عیب یابی مهارت بیشتری خواهید داشت.

آشنایی با ابزاری مانند Packet Tracer گام مهمی در آماده سازی یک شبکه سازمانی است. برای بسیاری از مدیران شبکه، Packet Tracer یک سنگ بنا است. یادگیری نحوه پیکربندی روتر در Packet Tracer شما را به یک مدیر شبکه خبره تبدیل می کند.