منو سایت

آموزش Google Cloud از ابتدا با 12 درس رایگان

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش Google Cloud از ابتدا با 12 درس رایگان

آموزش امروز ما شما را با پلتفرم Google Cloud و همچنین طیف وسیعی از موضوعات مانند دلیل استفاده از این پلتفرم، مزایای پلتفرم Google Cloud، ویژگی های کلیدی Google Cloud، خدمات این پلتفرم، ایجاد یک حساب رایگان ارائه شده توسط Google Cloud و نمونه VM در پلتفرم Google Cloud و غیره.

اما قبل از شروع یادگیری در مورد Google Cloud، اجازه دهید ابتدا با “Cloud Computing” آشنا شویم.

رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری به عنوان خدمات ارائه شده از طریق سرورهای راه دور در اینترنت تعریف می شود. این خدمات ممکن است شامل ذخیره‌سازی پایگاه داده، برنامه‌های کاربردی، قدرت محاسباتی و سایر منابع فناوری اطلاعات در رویکرد قیمت‌گذاری مبتنی بر پرداخت باشد. یک سرور راه دور به کاربران این امکان را می دهد که داده ها را به جای ذخیره در یک سرور محلی یا در دستگاه های خود، روی اینترنت یا یک پلتفرم ابری ذخیره، اصلاح یا پردازش کنند.

رایانش ابری به دلیل عملکرد سریع، مدیریت بهتر و تعمیر و نگهداری کمتر در حال رشد و توسعه است که به سازمان ها کمک می کند تا تعداد منابع و کل هزینه های زیرساخت را به حداقل برسانند. همچنین به تیم های فناوری اطلاعات کمک می کند تا روی برنامه های کاربردی، خدمات و فرآیندهای حیاتی برای دستیابی به اهداف شرکت تمرکز کنند.

به طور کلی، ارائه دهندگان رایانش ابری خدمات خود را بر اساس سه مدل استاندارد زیر ارائه می کنند:

 • پلت فرم به عنوان یک سرویس (PaaS)
 • نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS)
 • زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS)

Google Cloud Platform چیست؟

پلتفرم (GCP) Google Cloudمجموعه ای از خدمات رایانش ابری ارائه شده توسط گوگل و یک پلتفرم رایانش ابری عمومی متشکل از خدمات مختلفی مانند محاسبات، ذخیره سازی، شبکه، توسعه اپلیکیشن، داده های ابری و غیره، بر اساس همان زیرساخت ابری که گوگل به صورت داخلی برای خود استفاده می کند. محصولات کاربر نهایی، مانند جستجوی Google، عکس‌ها، Gmail، YouTube و غیره.

توسعه دهندگان نرم افزار، مدیران ابر و متخصصان فناوری اطلاعات از طریق اینترنت یا از طریق اتصال شبکه اختصاصی می توانند به خدمات GCP دسترسی داشته باشند.

چرا Google Cloud؟

Google Cloud به عنوان یکی از بهترین ارائه دهندگان ابر در زمینه فناوری اطلاعات شناخته می شود. این خدمات و ویژگی ها برای توسعه دهندگان نرم افزار و کاربرانی که دانش فنی کمی دارند به راحتی قابل دسترسی و استفاده است. گوگل در صدر رقبای خود قرار دارد و یک پلت فرم بسیار مقیاس پذیر و بسیار قابل اعتماد برای ساخت، آزمایش و استقرار برنامه های کاربردی در دنیای واقعی ارائه می دهد.

علاوه بر این، GCP به عنوان پلتفرم ابری پیشرو در مرکز داده Magic Quadrant IaaS در سال 2018 معرفی شد. گارتنر یکی از شرکت های تحقیقاتی و مشاوره پیشرو است. گارتنر کمپینی را سازماندهی کرد که در آن پلتفرم Google Cloud با سایر ارائه دهندگان ابر مقایسه شد و GCP به عنوان یکی از سه ارائه دهنده برتر در بازار انتخاب شد.

دانلود رایگان: Google Scholar از صفر تا صد و 15 ترفند کاربردی

اکثر شرکت ها به دلیل دسترسی به پیش بینی هزینه، قابلیت اطمینان سخت افزار و کنترل پیشرفته از مراکز داده استفاده می کنند، اما فاقد ویژگی های لازم برای مدیریت و نگهداری منابع مرکز داده هستند. از سوی دیگر، GCP یک پلتفرم ابری با امکانات کامل است که شامل موارد زیر است:

 • ظرفیت: منابع کافی برای ارتقاء آسان در صورت نیاز و همچنین مدیریت کارآمد آن منابع برای عملکرد بهینه.
 • امنیت: گزینه های امنیتی چند لایه برای محافظت از منابعی مانند دارایی ها، شبکه و اجزای سیستم عامل.
 • زیرساخت شبکه: تعداد قطعات مرتبط با منابع فیزیکی، لجستیکی و انسانی مانند کابل کشی، روتر، سوئیچ، فایروال، متعادل کننده بار و غیره.
 • پشتیبانی می کند: متخصصان واجد شرایط برای نصب، نگهداری و پشتیبانی.
 • پهنای باند: مقدار مناسب پهنای باند در زمان اوج مصرف.
 • ممکن ها: سایر اجزای زیرساخت، از جمله تجهیزات فیزیکی و منابع برق.

بنابراین، پلتفرم Google Cloud گزینه مناسبی برای مشاغل است. به خصوص زمانی که کسب و کار به طیف وسیعی از خدمات شناخته شده در سطح جهانی نیاز دارد.

مزایای پلت فرم Google Cloud

برخی از مزایای اصلی پلتفرم Google Cloud در زیر توضیح داده شده است:

بهترین قیمت: گوگل کاربران را قادر می سازد تا هاست گوگل ابری را با ارزان ترین قیمت دریافت کنند. این پلن‌های میزبانی نه تنها نسبت به سایر پلتفرم‌های میزبانی ارزان‌تر هستند، بلکه ویژگی‌های بهتری نسبت به سایر پلت‌فرم‌ها ارائه می‌دهند. GCP به کاربران یک گزینه پرداخت در صورت تمایل ارائه می دهد که در آن کاربران می توانند به طور جداگانه فقط برای خدمات و منابعی که می خواهند استفاده کنند پرداخت کنند.

برای شروع از هر جایی: هنگامی که حساب در GCP پیکربندی شد، از هر جایی می توان به آن دسترسی داشت. این بدان معناست که کاربر می تواند از GCP در دستگاه های مختلف از مکان های مختلف استفاده کند. این امکان پذیر است زیرا Google برنامه های کاربردی وب را ارائه می دهد که به کاربران امکان دسترسی کامل به GCP را می دهد.

شبکه خصوصی: گوگل شبکه مخصوص به خود را دارد که به کاربران اجازه می دهد کنترل بیشتری بر ویژگی های GCP داشته باشند. به لطف این، کاربران به عملکرد عالی و افزایش کارایی در شبکه دست می یابند.

قابل ارتقا: کاربران یک پلت فرم مقیاس پذیر در یک شبکه خصوصی دریافت می کنند. از آنجایی که گوگل از کابل های فیبر نوری برای افزایش برد شبکه خود استفاده می کند، احتمالاً قابلیت ارتقاء بیشتری خواهد داشت. گوگل همیشه سعی می‌کند شبکه‌اش را مقیاس‌پذیر کند، زیرا می‌تواند در هر زمان مقدار مشخصی از ترافیک وجود داشته باشد.

امنیت: تعداد زیادی از کارشناسان امنیتی در گوگل کار می کنند. آنها همیشه سعی می کنند شبکه را ایمن کنند و از داده های ذخیره شده در سرورها محافظت کنند. علاوه بر این، گوگل از الگوریتمی استفاده می کند که تمام داده ها را در بستر ابری رمزگذاری می کند. این به کاربران اطمینان می دهد که داده های آنها کاملاً ایمن است و از منابع غیرمجاز محافظت می شود.

نسخه پشتیبان اضافه شد: گوگل همیشه از اطلاعات کاربران با پشتیبان گیری افزایشی نسخه پشتیبان تهیه می کند. اگر کاربر اطلاعات ذخیره شده را از دست داده باشد، مشکل بزرگی نیست. Google همیشه یک کپی از داده های کاربر دارد مگر اینکه داده ها به اجبار حذف شوند. این یکپارچگی داده ها، قابلیت اطمینان و انعطاف پذیری را با GCP افزایش می دهد.

ویژگی های اصلی پلتفرم Google Cloud

در اینجا برخی از ویژگی های کلیدی پلتفرم ابری گوگل آورده شده است:

 • خدمات در صورت درخواست: محیط خودکار با ابزارهای مبتنی بر وب؛ بنابراین برای دسترسی به منابع نیازی به دخالت انسانی نیست.
 • پهنای باند: منابع و اطلاعات را می توان از هر جایی در دسترس قرار داد.
 • یکپارچه سازی منابع: در دسترس بودن مجموعه ای از منابع محاسباتی برای کاربران در صورت نیاز.
 • انعطاف پذیری سریع: در صورت نیاز منابع بیشتر در دسترس است.
 • خدمات صورتحساب: قابلیت پرداخت آسان به کاربران این امکان را می دهد که فقط برای خدماتی که مصرف می کنند پرداخت کنند.

آموزش Google Cloud از ابتدا با 12 درس رایگان

Google Cloud چگونه کار می کند

هنگامی که یک فایل در Google Cloud آپلود می شود، ابرداده منحصر به فرد در فایل گنجانده می شود. این ابرداده به شناسایی فایل های مختلف و ردیابی تغییرات ایجاد شده در تمام کپی های یک فایل کمک می کند. تمام تغییرات ایجاد شده توسط انسان ها به طور خودکار با فایل اصلی که به آن فایل اصلی نیز می گویند، همگام می شوند. GCP همچنین تمام فایل های دانلود شده را با استفاده از ابرداده به روز می کند تا سوابق صحیح را حفظ کند.

بیایید نحوه عملکرد GCP را با یک مثال رایج درک کنیم،

فرض کنید مایکروسافت آفیس در فضای ابری مستقر شده است تا چند نفر بتوانند با هم کار کنند. هدف اصلی استفاده از فناوری ابری، کار همزمان روی یک پروژه است. ما می توانیم پس از نصب یک افزونه برای مجموعه MS Office یک فایل در فضای ابری ایجاد و ذخیره کنیم. این به چندین نفر اجازه می دهد تا یک سند را همزمان ویرایش کنند. مالک می تواند به افراد خاصی اجازه دهد تا سند MS Office را دانلود و ویرایش کنند.

وقتی کاربران به‌عنوان ویرایشگر تعیین می‌شوند، می‌توانند از نسخه ابری سند استفاده کرده و آن را ویرایش کنند. نسخه ترکیبی و ویرایش شده ای که ایجاد می شود به عنوان سند اصلی شناخته می شود. GCP به هر نسخه خاص از سند موجود که در دسترس کاربران مختلف قرار می گیرد، یک URL منحصر به فرد اختصاص می دهد. با این حال، هر تغییری که توسط کاربران مجاز باشد در تمام نسخه‌های اسناد مشترک در فضای ابری قابل مشاهده خواهد بود. اگر چندین تغییر در یک سند ایجاد شود، GCP به مالک اجازه می دهد تا تغییرات مناسب را برای حفظ انتخاب کند.

خدمات پلتفرم ابری گوگل

گوگل تعداد قابل توجهی از خدمات را با چندین ویژگی منحصر به فرد ارائه می دهد و بنابراین پلت فرم Google Cloud به طور مداوم در سراسر جهان در حال گسترش است.

 • خدمات کامپیوتری
 • شبکه
 • خدمات انبار
 • داده های ابری
 • امنیت و مدیریت هویت
 • ابزارهای مدیریتی
 • هوش مصنوعی ابری
 • اینترنت اشیا (اینترنت اشیا)

آموزش Google Cloud از ابتدا با 12 درس رایگان

در ادامه با هر یک از این خدمات به تفصیل آشنا می شویم.

خدمات کامپیوتری

GCP طیف وسیعی از خدمات محاسباتی مقیاس پذیر مانند:

 • موتور برنامه گوگل: این یک پلت فرم رایانش ابری است که از مفهوم پلتفرم به عنوان یک سرویس برای اجرای PHP، جاوا و سایر نرم افزارها پیروی می کند و همچنین برای توسعه و استقرار نرم افزارهای مبتنی بر وب در مراکز داده مدیریت شده استفاده می شود. مهمترین مزیت موتور Google App ناوبری خودکار آن است. این بدان معنی است که App Engine به طور خودکار منابع بیشتری را به یک برنامه اختصاص می دهد که درخواست ها افزایش یابد.
 • موتور محاسبات: Compute Engine یک پلت فرم رایانش ابری است که از مفهوم زیرساخت به عنوان یک سرویس برای اجرای ماشین های مجازی مبتنی بر ویندوز و لینوکس پیروی می کند و جزء اصلی GCP است. این موتور بر روی همان زیرساخت مورد استفاده در جستجوی گوگل، یوتیوب و سایر سرویس های گوگل طراحی شده است.
 • موتورهای Kubernetes: این سرویس محاسباتی مسئول ارائه بستری برای استقرار خودکار، ناوبری و سایر عملیات کانتینرهای برنامه در خوشه های میزبان است. این موتور از چندین ابزار کانتینر مانند داکر و غیره پشتیبانی می کند.

شبکه

GCP شامل خدمات شبکه زیر است:

 • VPC: VPC مخفف Virtual Private Network است. وظیفه اصلی VPC ارائه یک شبکه خصوصی با سیاست های مسیریابی، تخصیص IP و فایروال شبکه است. این به ایجاد یک محیط امن برای استفاده از برنامه کمک می کند.
 • Cloud Load Balancer: تعادل ابر، همانطور که از نام آن پیداست، برای توزیع بار بین منابع محاسباتی مختلف برای متعادل کردن عملکرد سیستم جهانی استفاده می شود. این نیز منجر به کاهش هزینه می شود. این فرآیند همچنین به به حداقل رساندن در دسترس بودن و به حداکثر رساندن ظرفیت منابع کمک می کند.
 • شبکه تحویل محتوا: CDN یک شبکه توزیع شده جغرافیایی از سرورهای پراکسی و مراکز داده آنهاست. هدف اصلی استفاده از CDN ارائه بالاترین عملکرد به کاربران است و همچنین با توزیع یکنواخت خدمات به کاربران نهایی به دسترسی بالا به منابع کمک می کند.

خدمات انبار

GCP دارای خدمات ذخیره سازی زیر است:

 • Google Cloud Storage: این سرویس یک سرویس ذخیره سازی اطلاعات آنلاین است که گوگل برای ذخیره و دسترسی به داده ها از هر نقطه ای در اختیار کاربران خود قرار می دهد. این سرویس همچنین شامل طیف گسترده ای از ویژگی ها مانند حداکثر کارایی، مقیاس پذیری، امنیت و اشتراک گذاری است.
 • Cloud SQL: یک سرویس وب است که به کاربران امکان ایجاد، مدیریت و استفاده از پایگاه داده های رابطه ای ذخیره شده در سرورهای Google Cloud را می دهد. خود این سرویس از پایگاه‌های داده‌ای که به کاربران کمک می‌کند روی برنامه‌های کاربردی و سایر عملیات‌های خود تمرکز کنند، نگهداری و محافظت می‌کند.
 • Cloud Bigtable: این سرویس به دلیل عملکرد سریع و مدیریت بالا شناخته شده است. این یک سرویس پایگاه داده NoSQL بسیار مقیاس پذیر است که جمع آوری و ذخیره داده ها را از 1 ترابایت تا صدها PB امکان پذیر می کند.

این 3 درس را از گوگل کلود دانلود کنید تا کاملا راضی باشید!

 • آموزش گوگل درایو
 • آموزش شیت گوگل
 • آموزش ایجاد فرم های گوگل