منو سایت

آپستروف ها و گیومه ها

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آپستروف ها و گیومه ها

بافت یا نداشتن بافت، مسئله این است.

در مشخصات یونیکد مدرن، تشخیص اینکه کدام نویسه‌های یونیکد برای آپستروف‌ها و علامت‌های نقل قول در متن صحیح هستند به «نرم‌افزار» واگذار می‌شود. مایکروسافت ورد به طور خودکار آپاستروف ها و علامت های نقل قول “هوشمند” یا “فرج” را مدیریت می کند. وردپرس هم همینطور. ما به بیش از 20 سال فیلتر خودکار متن جادویی عادت کرده ایم، اما گاهی اوقات هنوز درست کار نمی کند. حتی Grammarly با تصحیح‌کننده هوش مصنوعی پیشرفته‌اش نیز بی‌نقص نیست و می‌تواند از نقل قول‌ها و آپاستروف‌های شما هش کند. در اینجا چیزی است که باید بدانید تا تایپوگرافی خود را درست در حین تایپ کردن، با یا بدون مداخله مصنوعی انجام دهید.

عجیب و غریب، نیمه عریض1آپاستروف خنثی  '  (U+0027) نیز به عنوان آپاستروف گرفته شده است و تک نقل قول، در حالی که استاندارد فعلی یونیکد (15.0.0 فصل 6) نقل قول صحیح را می خواند    “نماد ترجیحی برای استفاده [sic] حتا زمانی که یک تایپ فیس تفاوت‌های بین این شخصیت‌ها را خاموش می‌کند، ویژگی‌های منحصربه‌فرد آنها در کنار هم و در مقیاس‌های بزرگ‌تر آشکار می‌شود.

آ’

ب

درجه سانتی گراد

کاری که ما معمولا انجام می دهیم اشتباه است. 🤷

صفحه کلیدهای انگلیسی آمریکای شمالی دارای آپستروف های “خنثی”، “عمودی” یا “گنگ” ASCII (0x27) و Unicode (U+0027) هستند.  '  با همان کلید نقل قول خنثی نگاشت شده است  "  (ASCII 0x22 و U+0022) که بالای آپاستروف در موقعیت حرکت قرار دارد.2 در عمل، آپاستروف خنثی می‌تواند به‌عنوان یک علامت نقل‌قول تکی شود، و هر دو علامت گیومه و دوتایی می‌توانند برای باز کردن یا بستن متن نقل‌قول‌شده در سمت چپ یا راست استفاده شوند.

الف”

در مشخصات یونیکد مدرن، تشخیص اینکه کدام یک از کاراکترهای یونیکد در زمینه درست است به «نرم افزار» واگذار می شود. مایکروسافت ورد به طور خودکار گیومه های “هوشمند” و آپستروف های “فرفری” را مدیریت می کند. وردپرس هم همینطور. ما به بیش از 20 سال فیلتر خودکار متن جادویی عادت کرده ایم، اما گاهی اوقات هنوز درست کار نمی کند. حتی Grammarly، با تصحیح کننده هوش مصنوعی پیشرفته خود، کامل نیست. در اینجا چیزی است که باید بدانید تا تایپوگرافی خود را درست در حین تایپ کردن، با یا بدون مداخله مصنوعی انجام دهید.

1من مطمئن نیستم که چه زمانی ممکن است یک “اپستروف تمام عرض” لازم باشد، اما آن نیز وجود دارد. در یونیکد، U+0027 و U+0022 نویسه‌های نیمه‌عرض با همتاهای تمام عرض در U+FF07 و U+FF02 هستند.

2بر خلاف طرح‌بندی صفحه‌کلید اروپایی، رویکرد آمریکای شمالی افراد را مجبور نمی‌کند از بک اسلش یا قبر استفاده کنند  `  و تیز  ´  لهجه‌ها برای نقل قول‌های تکی سمت چپ و آپاستروف.

قرار دادن صحیح آپوستروف ها – به زبان انگلیسی. ✅

این آپستروف علامت گذاری و نقل قول تکی درست یکسان هستند: U+2019 که به عنوان علائم نگارشی طبقه بندی می شود. اگرچه در ابتدا به عنوان انتهای سمت راست یک جفت علامت نقل قول در نظر گرفته شده بود، اما برای سال‌ها U+2019 در استاندارد یونیکد «نویسه نقطه‌گذاری مرجح آپوستروف» نیز بود. مانند نقل قول‌های «هوشمند» یا «فرج»، نرم‌افزار نوشتن و انتشار می‌تواند نویسه U+0027 را که در یک زمینه خاص تایپ می‌کنید به اشتباه خوانده/تفسیر کند و آن را به U+2019 تغییر دهد.

بسیاری از زبان‌ها از نویسه‌های مختلفی برای قرار دادن علامت نقل قول استفاده می‌کنند، اما در بیشتر اشکال انگلیسی این کاراکترها باید استفاده شوند.

ب

U+2019 – برای تمام نیازهای آپستروف و نقل قول درست شما.

حقایق جالب: انگلیسی ها و آمریکایی های (شمالی) گیومه های دوتایی و تکی را به روش های متضاد قرار می دهند. کنوانسیون های نقل قول اروپایی نیز به طور قابل توجهی متفاوت است:

“انگلیسی”

“فرانسه”

“آلمانی”

“اسلوونیایی”

“سوئدی”

»کتاب های سوئدی»

این آپستروفی نامه (U+02BC) یک خاصیت دارد وابسته به زبانشناسی تابع. قبل از یونیکد 3.0، U+02BC کاراکتر ترجیحی برای «آپوستروف برای نقطه گذاری» بود، اما از آن زمان به عنوان «آپوستروف تحت اللفظی» تعریف محدودتری به آن داده شده است. نه به عنوان علائم نگارشی طبقه بندی می شود. U+02BC به عنوان آپاستروف حرف برای استفاده زبانی است و به عنوان “حرف اصلاح کننده” طبقه بندی می شود. باید به‌عنوان علامت دیاکریتیک یا نشانگر کاراکتر گمشده در یک کلمه استفاده شود، اما در مورد اختصارات نه.

از آن برای نشان دادن یک توقف کامل گلوتال یا صداهای از دست رفته در گفتار نویسه‌گردانی شده استفاده کنید، وقتی از تلفظ‌های گویش، پیجین، لهجه یا محاوره استفاده می‌شود و می‌خواهید این معنای معنایی در متن شما رمزگذاری شود. مثلا، “یک چیز بدی در راه است.”

درجه سانتی گراد

U+02BC ممکن است شبیه به U+2019 باشد، اما از نظر معنایی متفاوت است.

توجه: کاراکتر U+02BC مشکلات منحصر به فردی را برای زبان‌های محلی و سایر زبان‌ها ارائه می‌کند که در رابطه با استاندارد نوشتاری غالب تعریف شده‌اند.

نمادهای اساسی (متریک)

با Primes آشنا شوید: U+2032 Prime (Single)، U+2033 Double Prime، U+2034 Triple Prime و U+2057 Quadruple Prime است. همچنین 4 همتای اصلی معکوس وجود دارد.

“”⁗

اعداد اول نمادهای فنی هستند که در ریاضیات، علوم، زبان‌شناسی و موسیقی استفاده می‌شوند. آنها در استاندارد یونیکد به عنوان علائم نگارشی طبقه بندی می شوند، و چهار مورد از آنها وجود دارد، اما آنها را با آپستروف و علامت نقل قول اشتباه نگیرید—مگر اینکه چینی می نویسید، که از اعداد اول دوتایی به عنوان علامت نقل قول استفاده می کند. 🤯

نحوه تلاش وردپرس برای تصحیح تایپوگرافی 🤖

بر خلاف ویندوز و لینوکس، وارد کردن نویسه‌های صحیح برای گیومه‌ها و آپاستروف‌های «فرج» به خوبی شکل‌گرفته در مک (پس از OS X) دشوار نیست. اما از آنجایی که یکی از کاربران ویندوز وردپرس را تأسیس کرد، وردپرس Texturize را دریافت کرد.

در مک:

جایگزین + ] یک نقل قول مجعد آغازین ایجاد می کند ( )
جایگزین + تغییر مکان + ] یک نقل قول مجعد پایانی تولید می کند ( )
جایگزین + [[[[ یک نقل قول باز کردن دوتایی ( )
جایگزین + تغییر مکان + [[[[ یک نقل قول پایانی دوتایی فرفری ( )

کریس براکو، “چگونه از نقل قول های مجعد در Mac OSX و Windows استفاده کنیم”

به مت مولنوگ wptexturize() فیلتر (اولین بار برای b2 نوشته شد) از ابتدا در هسته وردپرس وجود داشته است. میزان رندر شدن متن منبع شما در عناصر محتوا را در قسمت جلویی تغییر می‌دهد، اما خود منبع را تغییر نمی‌دهد. همچنین در ویرایشگر کار نمی‌کند، بنابراین نمی‌توانید بدون نگاه کردن به قسمت جلو یا پیش‌نمایش ببینید چه کاری انجام می‌دهد.

در عصر ویرایشگر بلوک، منطقی است که هر اتفاقی برای محتوای منتشر شده در قسمت جلویی بیفتد، هنگام نوشتن و ویرایش در پشت آن نیز اتفاق می افتد. چرخیدن به اطراف نیز منطقی است wptexturize() خاموش – کاملا اگر تایپوگرافی شما در منبع وضعیت خوبی دارد، می‌توانید به صورت سراسری غیرفعال کنید wptexturize() به درستی با فیلتر زیر به تم شما اضافه شده است functions.php فایل:

add_filter('run_wptexturize', '__return_false');

تست Texturize 🔤

در بیشتر موارد، فیلتر قدیمی Texturize به خوبی کار می کند و زمانی که این کار را نمی کند، متوجه نمی شوید. در اینجا موارد معمولی است که در آن کار می کند و زمانی که آن را ندارد. در هر مثال، من از آپستروف‌های خنثی و گیومه‌هایی که در مقابل (مقابل) آپاستروف‌ها و علامت‌های نقل‌قول «فرش‌شده» به‌صورت دستی تایپ می‌شوند، استفاده می‌کنم. وقتی Texturize کار می کند، نتیجه در هر دو طرف یکسان است.

تست در مقابل تست – باشه

<p>Test's vs. Test’s</p> // wptexturize() makes the dumb apostrophe smart.

تست ها در مقابل. تست ها باشه

<p><strong>Test's</strong> vs. <strong>Test’s</strong></p>

// wptexturize() is unfazed by apostrophes within <strong> tags. They still get curled.

تست” در مقابل. “تست” – باشه

<p>"<strong>Test</strong>" vs. “<strong>Test</strong>”</p>

// wptexturize() is unfazed by apostrophes outside <strong> tags. They still get curled.

تستمخالف است تستبا – خوب نیست

تستمخالف است تستبا – خوب نیست

<p><strong>Test</strong>'s vs. <strong>Test<strong>’s</p>

<p><em>Test</em>'s vs. <em>Test<em>’s</p>

// Look closely — the differences are subtle here. For some reason wptexturize() makes the first (neutral) apostrophes into U+2018 left single quotation marks when an HTML tag gets between them and the word they're part of.

به هر حال، تایپوگرافی منسجم و دقیق مستلزم درک درست استفاده از کاراکترهای یونیکد است و باید از تغییرات خودکار ایجاد شده توسط نرم افزار آگاه باشید.

علائم نگارشی خود را در نظر بگیرید

همانطور که محتوای خود را با بلوک های Kadence می سازید، علائم نقطه گذاری و استفاده مناسب از کاراکترهای یونیکد را در نظر بگیرید. در حالی که هیچ مشکل خاصی با بلوک های گوتنبرگ یا کادنس وجود ندارد، فیلتر بافت بر روی تمام محتوای بلوک کار می کند. در نظر بگیرید که آن را غیرفعال کنید و هنگام استفاده از نقل قول و آپستروف در محتوای خود دقیقاً آنچه را که می خواهید در صفحه رندر شده ببینید تایپ کنید.