منو سایت

از سیر تا پیاز سویه جدید omicron BA.2 (BA2)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
از سیر تا پیاز سویه جدید omicron BA.2 (BA2)

بر اساس گزارش ها، سویه فرعی Omicron BA.2 در حال تبدیل شدن به سویه غالب در جهان است. این سویه بسیار مسری است، اما کشنده نیست. اکثر بیماران مبتلا به این سویه نیاز به خدمات تزریق سرم دارند. با تزریق سرم می توان آب و الکترولیت های از دست رفته را بازیابی کرد. نشان داده شده است که استرس کووید 19 بیشترین تأثیر را بر بیماری عروق کرونر قلب دارد. آرامش خود را حفظ کنید تا تصمیم درست بگیرید.

از سیر تا پیاز سویه جدید omicron BA.2 (BA2)

علائم و نشانه های Omicron BA.2

بسیاری از علائم omicron BA.2 مانند تب و سردرد در بیماری های مختلف مشترک است. علائم تهوع صبحگاهی و استفراغ در اکثر بیماران مبتلا به سویه جدید گزارش شده است. در بیماران مبتلا به سویه omicron BA.2، هیپوگلیسمی و افت فشار خون غیرمنتظره نیست. تزریق سرم این عوارض را کاهش می دهد. علائم دیگر عبارتند از:

 • اسیدها در آروغ زدن
 • گلو درد
 • بدن درد
 • آبریزش بینی
 • سرفه خشک
 • هرج و مرج قلب_ درد دل
 • بی حالی _ ضعف عمومی

این علائم مشابه omicron نوع BA.1 است. تنها تفاوت این سویه با سویه قبلی، سرعت انتشار و دشواری تشخیص آن توسط PCR است. در صورت مشاهده این علائم می توانید برای تزریق سرم به مراکز درمانی مراجعه کنید و یا از خدمات پزشکی در منزل استفاده کنید.

عوارض Omicron BA.2

عوارض جانبی omicron BA.2 در افرادی که سه دوز واکسن کووید دریافت کرده اند، کمتر است. اگر بیماری زمینه ای ندارید با تزریق سرم در منزل و قرنطینه می توانید با خیال راحت از شر این بیماری خلاص شوید. اگر شرایط جسمانی خاصی مانند: کهولت سن، بارداری، کودکی، بیماری قلبی، بیماری ریوی، مشکلات کلیوی، سرطان، خودایمنی و نکن فقط نیازی به تزریق سرم ندارید، با پزشک متخصص تماس بگیرید و تمام مراحل درمان از جمله مانیتور. تزریق سرم دکتر شما

از سیر تا پیاز سویه جدید omicron BA.2 (BA2)

افراد در معرض خطر omicron BA.2

طبق آمار منتشر شده افراد بالای 60 سال و کودکان زیر 5 سال در گروه های آسیب پذیر به omicron BA.2 قرار دارند. اکثر کاندیدهای تزریق سرم در این گروه سنی هستند. سویه جدید Omicron در بیش از 110 کشور مشاهده شده است. با وجود شیوع بالای کودکان مبتلا به این سویه، این بیماری با علائم خفیف تری بروز می کند. این سویه در بین افراد واکسینه نشده شایع تر شده است و کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

علل شدت Omicron BA.2 در کودکان

دلایل متعددی برای افزایش بروز اومیکرون در کودکان وجود دارد. ضعف سیستم ایمنی کودک و عدم رعایت بهداشت از جمله این دلایل است. تزریق سرم در کودکان شرایط خاص خود را دارد. مهم ترین روش برای تزریق سرم نوزاد، رگ گیری است. زیرا رگ گیری برای کودکان به دلیل شرایط جسمانی دشوار است. علائم omicron BA.2 در کودکان مشابه علائم بزرگسالان است. حساسیت خانواده ها به تغییر علائم، مانند سرفه شدید کودک، منجر به درمان فوری و بهبودی سریع بعدی خواهد شد.

اثرات omicron BA.2

بر اساس شواهد؛ دستگاه تنفسی فوقانی، از جمله گلو، گلو و بینی، بیشترین نقش را در سویه جدید omicron BA.2 دارد. سرفه شدید نشان دهنده درگیری شدید برونش است. اختلال ریوی با omicron کمتر از سایر سویه های کووید 19 است. کاهش وزن در همه بیماران کمتر از نوع دلتا است. تزریق سرم تقویت کننده با داروهای مخصوص کرونا کاهش وزن را به حداقل می رساند.

Omicron را کشف کنید

شایع ترین علائم آمیکرون BA.1 آبریزش بینی و سردرد است. در کووید، 19 نوع دلتا با از دست دادن بویایی و چشایی مرتبط هستند.

با omicron BA.2، شروع علائم سوزش سر دل و حالت تهوع است. علائم اسهال کمتر شایع است. تزریق سرم به دلیل کاهش قدرت و کم آبی در هنگام تهوع انجام می شود. اگر تزریق سرم امکان پذیر نباشد، می توان به جای تزریق سرم از سرم خوراکی استفاده کرد. تشخیص امیکرون را به پزشک یا متخصص بسپارید از خوددرمانی در منزل خودداری کنید. علائم در اکثر بیماری ها مشابه است برای تشخیص نوع بیماری با پزشک متخصص مشورت کنید. اگر پزشک شما دارو یا تزریق سرم تجویز می کند، می توانید از خدمات تزریق در مراکز بهداشتی درمانی استفاده کنید یا برای تزریق سرم در منزل با خدمات پزشکی تماس بگیرید. روند تشخیص به شرح زیر است:

 1. در صورت مشاهده علائم به پزشک مراجعه کنید
 2. معاینه فیزیکی و ارزیابی علائم حیاتی و بالینی مانند: وزن، تب و
 3. تجویز آزمایش‌های تکمیلی و آزمایش‌های تشخیصی دقیق‌تر مانند PCR، اسکن ریه و …
 4. نتایج آزمایشات اضافی را بررسی کنید
 5. در غیاب omicron، گزینه های دیگری توسط پزشک شما در نظر گرفته می شود.
 6. درمان را بر اساس نوع بیماری شروع کنید

نکته: تشخیص omicron BA.2 بسیار مشکل است و با آزمایش PCR امکان پذیر نیست. آزمایش های دیگری برای تشخیص آن استفاده می شود.

از سیر تا پیاز سویه جدید omicron BA.2 (BA2)

درمان با Omicron BA.2

در درمان BA.2، درمان کوتاه مدت و طولانی مدت ممکن است اندیکاسیون داشته باشد. درمان کوتاه مدت علائم اولیه مانند تب، گلودرد و غیره را درمان می کند. عملی ترین درمان کوتاه مدت عبارت است از: تزریق دارو و سرم. در حالی که درمان طولانی مدت بر روی عوارض مزمن بیماری متمرکز است، این درمان می تواند قدرت بدنی را بهبود بخشد، وزن زیادی را کاهش دهد و سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند. درمان طولانی مدت شامل: تغییر در سبک زندگی (رژیم غذایی)، تمرینات تنفسی، استفاده از تقویت کننده ها یا تزریق سرم تقویتی است.

پروفیلاکسی Omicron BA.2

پیشگیری از بیماری؛ همیشه مزیتی نسبت به درمان داشته است. پیشگیری می تواند از تزریق سرم تقویت کننده برای تقویت سیستم ایمنی تا حفظ فاصله اجتماعی باشد. روش های پیشگیری عبارتند از:

 • سفرهای غیر ضروری را کاهش دهید
 • ترافیک جامعه را کاهش دهید
 • فاصله خود را با افراد دارای علائم حفظ کنید
 • از ماسک های جمع کننده استفاده کنید
 • شستن دستها
 • بهداشت فردی را رعایت کنید
 • به تهویه مناسب محیط توجه کنید
 • واکسینه شدن
 • تزریق تقویت کننده سرم
 • ورزش
 • اطلاعات بیماری ها بر اساس مقصد