منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست؟ زمانی که گوگل بی روح می شود

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست؟ زمانی که گوگل بی روح می شود

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست؟ زمانی که گوگل بی روح می شود

گوگل برای بهبود عملکرد و رضایت مشتری الگوریتم های مختلفی مانند الگوریتم پاندا، الگوریتم پنگوئن و الگوریتم مرغ مگس خوار طراحی کرده است. کمی به عقب برگردیم، بارها این صحنه را دیدیم، وقتی کلمه یا عبارتی را در نتایج گوگل جستجو می کردیم، با صفحات نامناسب و اسپم زیادی مواجه می شدیم. این سایت ها از تکنیک های سئو کلاه سیاه یا کلاه خاکستری برای جذب کاربر به سایت خود استفاده می کنند و زمانی که کاربر روی سایت خود کلیک می کند با تبلیغات و پاپ آپ های آزار دهنده زیادی مواجه می شود.

این امر باعث نارضایتی مصرف کنندگان شد. آنها علاوه بر عدم دستیابی به نتیجه مطلوب، با انواع تبلیغات نامناسب و آزاردهنده مواجه شدند. گوگل متوجه نارضایتی کاربران شد و تصمیم گرفت با ایجاد الگوریتم های مختلفی مانند الگوریتم پاندا، الگوریتم پنگوئن و الگوریتم مرغ مگس خوار با سایت های اسپم مقابله کند. این الگوریتم ها دو هدف اصلی و مهم داشتند: کاهش رتبه سایت های بی کیفیت و اسپم و افزایش رتبه سایت های با کیفیت و کاربر پسند.

در واقع هدف اصلی گوگل رضایت مشتری است و برای رسیدن به این هدف از الگوریتم های مختلفی استفاده می کند. در ادامه این مقاله در مورد الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل صحبت می کنیم و هدف از طراحی این الگوریتم را بیان می کنیم. بنابراین، اگر می خواهید کارایی این الگوریتم را یاد بگیرید، انتهای این مقاله را تماشا کنید.

الگوریتم مرغ مگس خوار

همانطور که گفتیم اگر به سال های قبل برگردیم، همه باید تجربه می کردیم که با جستجوی عبارتی در گوگل به نتیجه دلخواه نمی رسیم و در عوض در لیست نتایج اولیه گوگل با صفحاتی با محتوای نامناسب و اسپم مواجه می شویم. .

متأسفانه این سایت ها گوگل را فریب دادند تا از تکنیک های کلاه سیاه مانند ارسال هرزنامه و استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در سایت خود استفاده کند و به رتبه های بالایی در نتایج جستجوی گوگل دست یابد. این موضوع باعث نارضایتی بسیاری از کاربران شده است، از این رو گوگل نیز الگوریتم های متفاوت و جدیدی را برای مقابله با سایت های اشتباه ابداع کرده و با استفاده از الگوریتم مرغ مگس خوار آنها را از نتایج جستجوی گوگل حذف کرده است.

در طول چند سال گذشته، چاره ای جز تکرار کلمات کلیدی خود در متن نداشته اید تا در نتایج گوگل رتبه بالایی کسب کنید و قابل مشاهده باشید. در نتیجه بمباران برخی از محتواها با کلمات کلیدی می تواند منجر به کیفیت پایین محتوا شود. این امر گوگل را بر آن داشت تا الگوریتمی به نام مرغ مگس خوار توسعه دهد که تمرکز اصلی آن بر معنای عبارت بود، نه کلمه کلیدی.

بدین ترتیب گوگل در 20 آگوست 2013 الگوریتم مرغ مگس خوار را برای شناسایی معنای عبارت جستجو معرفی کرد و با استفاده از این الگوریتم توانست معنای مخاطبان و کاربران خود را در نتایج جستجو با گوگل درک کند. در واقع هدف اصلی گوگل از معرفی این الگوریتم نشان دادن نتایج نزدیکتر و دقیق تر به کاربران و تشویق مدیران وب سایت ها به تولید محتوای ارزشمند و با کیفیت بود.

تمرکز این الگوریتم بیشتر بر روی معنای عبارت است، حتی اگر آن را اشتباه بنویسیم، باز هم گوگل منظور ما را متوجه می شود. به عنوان مثال در گوگل عبارت “Simple application” را اشتباه وارد می کنم اما در نتایج گوگل باز هم نتیجه دلخواه را می گیرم. برای درک بهتر مفاهیم به تصویر زیر مراجعه کنید.

الگوریتم مرغ مگس خوار
الگوریتم مرغ مگس خوار

مزیت دیگر الگوریتم مرغ مگس خوار این است که شما را خیلی سریع به نتیجه دلخواه می رساند و همچنین توضیحات و اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد. مثلا من در گوگل عبارت «تولد دکتر شریعه» را جستجو کردم. همانطور که در تصویر زیر می بینید، گوگل به سرعت نتیجه دقیق را به ما نشان داد (23 نوامبر 1933، کهک).

او همچنین اطلاعات دیگری مانند تاریخ وفات، محل دفن، تحصیلات، حرفه و کتاب های نوشته شده توسط خود را نشان داد. در واقع گوگل اطلاعات مفید دیگری را در اختیار شما قرار می دهد که ممکن است برای شما مفید باشد. گوگل از همه چیز مراقبت می کند و از کاربر خود مراقبت می کند.

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست و چگونه به رتبه بندی سایت ما کمک می کند؟
الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست و چگونه به رتبه بندی سایت ما کمک می کند؟

چرا نام این الگوریتم مرغ مگس خوار است

نام محصولات گوگل همیشه بر اساس یک مفهوم خاص انتخاب می شود، دلیل نام گذاری الگوریتم مرغ مگس خوار این است که مرغ مگس خوار پرنده ای بسیار کوچک است که سرعت و دقت زیادی دارد و قادر است به سرعت هدف خود را شناسایی کند.

با توجه به این ویژگی های مرغ مگس خوار، نام الگوریتم مرغ مگس خوار برای این الگوریتم انتخاب شد، چرا که این الگوریتم عبارت مورد نظر شما را نیز با سرعت و دقت بسیار بالا بررسی می کند و سعی می کند کلماتی از همان خانواده و معنی را شناسایی و پیدا کند و معنی را جستجو کند. کلمات کلیدی می تواند بهترین و نزدیک ترین نتایج را به کاربران خود ارائه دهد. الگوریتم مرغ مگس خوار صفحاتی را که از تعداد زیادی کلمات کلیدی در محتوا استفاده می کنند، جریمه می کند.

هدف اصلی الگوریتم مرغ مگس خوار

هدف اصلی و کلی الگوریتم مرغ مگس خوار دستیابی به رضایت کاربر است. اما در این بین الگوریتم مرغ مگس خوار به طور خاص سعی می کند معنی و مفهوم عبارت جستجوی کاربر را بداند و به معنای هر کلمه در عبارت جستجو توجه کند تا بتواند نتایج مورد نظر کاربر را به کاربر نشان دهد. بنابراین هدف گوگل از ارائه این الگوریتم بهبود کیفیت نتایج جستجو است.

علاوه بر این، الگوریتم مرغ مگس خوار اطلاعاتی را نمایش می دهد که کاربر به دنبال آن نیست تا حس کنجکاوی کاربر را افزایش دهد. بنابراین، به بیان ساده، الگوریتم مرغ مگس خوار قادر است معنای کلمه جستجوی شما را عمیق تر و مفهومی تر درک کند و در نتیجه صفحات مربوطه را به شما نشان دهد. به این الگوریتم، الگوریتم جستجوی معنایی نیز گفته می شود. به این معنی که هر بار که کلمه ای را جستجو می کنید، این الگوریتم بلافاصله مترادف آن کلمه را پیدا می کند و شما را به سمت نیازها و اهدافتان هدایت می کند.

اکنون ممکن است از خود بپرسید که الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چگونه کار می کند و چگونه می داند کاربر به چه معناست؟ برای پاسخ به این سوال باید با دو مفهوم Google Knowledge Graph و جستجوی معنایی آشنا باشید که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

گرافیک دانش

با استفاده از نمودار دانش Google شما، می‌تواند اطلاعات دیگری مرتبط با اصطلاح مورد نظر شما را در اختیار شما قرار دهد. Google Knowledge Graph یک سال قبل از الگوریتم مرغ مگس خوار توسط گوگل راه اندازی شد و هدف آن نشان دادن نتایج دقیق و مرتبط برای افراد و مکان ها و هر چیزی که مربوط به آنهاست است. این اطلاعات از سایت های معتبری مانند ویکی پدیا و IMDB جمع آوری شده است.

به همین دلیل است که Knowledge Graph سعی می کند ارتباط بین موضوعات و صفحات وب را بیابد و خلاصه ای از آنچه را که نیاز دارید را بر اساس اطلاعات جمع آوری شده در اختیار شما قرار دهد. به عنوان مثال، وقتی نام حافظ را در گوگل جستجو می کنید، علاوه بر بیوگرافی او، اطلاعاتی مانند کتاب و اشعار را در سمت چپ صفحه مشاهده می کنید. علاوه بر این، با کلیک بر روی سایت‌هایی که در فهرست نتایج Google ظاهر می‌شوند، اطلاعاتی به نمودار دانش Google اضافه می‌شود. در واقع گوگل دانش خود را با تجزیه و تحلیل رفتار شما با صفحات یک وب سایت تکمیل می کند. این نشان می دهد که گوگل می تواند ارتباط مفهومی بین دو صفحه در اینترنت را درک کند.

جستجوی معنایی مفهوم دیگری برای درک رفتار مصرف کننده است. در واقع جستجوی معنایی یا مفهومی بیشتر از جستجوی کلمه به کلمه است. در جستجوی مفهومی، تمرکز تنها بر روی کلمات جستجو شده نیست، بلکه بر معنای آنها نیز متمرکز است. به عنوان مثال، هنگامی که ما در گوگل عبارت “I want to learn programming” را جستجو می کنیم، نتایج نشان می دهد که گوگل مفهوم جستجو را در عبارت ما وارد می کند. به تصویر زیر نگاهی بیندازید تا راحت‌تر متوجه شوید که چه چیزی گفته می‌شود.

جستجوی معنایی چیست؟
جستجوی معنایی چیست؟

بهبود سئو سایت با کمک الگوریتم مرغ مگس خوار

همانطور که قبلا در مقاله می دانیم هدف الگوریتم مرغ مگس خوار رضایت کاربر است و این الگوریتم به معنا و مفهوم و همچنین کیفیت محتوای تولید شده و میزان توجه کاربران به آن می پردازد. بنابراین این امر بر سئو و بهینه سازی سایت تاثیر می گذارد. در اینجا چند نکته مهم برای گرفتن امتیاز از الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل آورده شده است.

بهینه سازی کلمات کلیدی

اولین کاری که برای بهینه سازی سایت با استفاده از الگوریتم مرغ مگس خوار باید انجام دهیم این است که کلمات کلیدی در محتوای متن خود را بهینه کنیم.از مترادف ها و کلمات کلیدی طولانی تر استفاده کنیم.

به عنوان مثال، زمانی که کلمه کلیدی اصلی محتوای ما (سئو) است. در قسمت های مختلف متن خود می توانیم از کلمات کلیدی و عباراتی مانند بهینه سازی سایت، چگونه سئو سایت خود را انجام دهیم؟، آموزش سئو و بهینه سازی سایت و … استفاده کنیم.

بهینه سازی متن لنگرا

بهینه سازی انکر تکست با کلمات کلیدی ممکن است بپرسید انکر تکست چیست؟ رمزگذاری در واقع کلمات کلیدی هستند که در محتوای متن شما وجود دارند و کاربران را به صفحات دیگر سایت یا سایت های دیگر هدایت می کنند. برای مثال در اینجا پیشنهاد می کنم مقاله الگوریتم گورخر گوگل چیست؟ در این بخش شما را به صفحه دیگری از سایت میهن وردپرس هدایت کردم.

محتوای متنوعی با تعداد کاراکترهای مختلف تولید کنید

به خاطر داشته باشید که محتوای طولانی، کامل و باکیفیت تاثیر زیادی بر سئوی شما دارد و شما را از رقبای خود متمایز می کند. با این حال، کاربرانی هستند که خواندن این مدت طولانی را خسته کننده و کسل کننده می دانند. بنابراین، از آنجایی که باید نیازهای همه کاربران خود را در نظر بگیریم، بهتر است مقالاتی با کاراکترها و توضیحات کمتر برای آن گروه در بین مخاطبان خود ایجاد کنید یا محتوای خود را همراه با ویدئو و پادکست منتشر کنید. سعی کنید ویدیویی را که می‌فرستید با زیرنویس فارسی یا انگلیسی بسازید.

از تصاویر و چند رسانه ای در محتوای متنی استفاده کنید

استفاده از تصاویر، فیلم ها، اینفوگرافیک ها و … باعث بهبود کیفیت محتوای شما می شود. این تصاویر و ویدئوها وقتی بین مطالب طولانی استفاده می شوند، کیفیت محتوا را بهبود می بخشند و متن را خسته کننده و خسته کننده می کنند و تاثیر مستقیمی بر سئوی شما می گذارند.

برای علامت گذاری نمودار از کدها استفاده کنید 

با استفاده از زبان تگ گوگل یا اسکیما می توانید مفهوم و محتوای سایت گوگل خود را بهتر درک کنید. سیستم یا طرح برچسب گذاری توضیحات مفصل تری از محتوای صفحه را در اختیار کاربران قرار می دهد. استفاده از طرح تاثیر بسزایی در بهبود سئوی سایت دارد و تعامل موتورهای جستجو با سایت را تسهیل می کند.

نتیجه

در این مقاله سعی کردیم شما را با الگوریتم مرغ مگس خوار آشنا کنیم و می دانستیم که یکی از اهداف این الگوریتم تولید محتوای با کیفیت و جلب رضایت کاربر است. الگوریتم مرغ مگس خوار در سال 2013 توسط گوگل برای بهبود کیفیت جستجو معرفی شد. این الگوریتم از جستجوی معنایی یا مفهومی استفاده می کند ) و نمودار دانش مرتبط ترین و دقیق ترین نتایج را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. الگوریتم مرغ مگس خوار تاثیر زیادی در بهینه سازی سایت و سئو سایت دارد.

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید.

لیست الگوریتم های گوگل را ببینید