منو سایت

انواع ماسک های تنفسی را بشناسید!

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
انواع ماسک های تنفسی را بشناسید!

انواع ماسک

ماسک تنفسی یکی از وسایل حفاظت تنفسی است که می تواند احتمال ابتلا به بیماری های تنفسی مختلف ناشی از ذرات گرد و غبار، بخار، گازها، سموم شیمیایی و سایر آلاینده ها را کاهش دهد. در محیط های مختلف صنعتی یا پزشکی و درمانی، کاهش میزان مسمومیت ناشی از گرد و غبار چوب، سیمان، مواد شیمیایی و … استفاده از ماسک های تنفسی الزامی است. نمونه های مختلفی از ماسک ها ارائه شده است که با توجه به نوع کاربرد و درصد فیلتراسیون در محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. از انواع ماسک تنفس تمیز نانو می توان به ماسک ffp2 و ماسک نانو n99 اشاره کرد.

ماسک نانو N99

ماسک نانو n99 یک ماسک سه بعدی است که از ورود آلاینده های محیط به سیستم تنفسی جلوگیری می کند. این ماسک ها به دلیل تصفیه ذرات آلاینده هوا به عنوان تصفیه کننده هوا نیز شناخته می شوند. این ماسک فاقد سوپاپ بوده و سطح مقطع فیلتراسیون بسیار بیشتری نسبت به سایر ماسک های معمولی دارد. در رابطه با طراحی منحصر به فرد و سطح مقطع بالاتر ماسک نانو n99 می توان گفت که باعث کاهش فشار داخلی و سهولت استفاده و تنفس می شود.

در ماسک نانو پور n99 علاوه بر دو لایه میکروفیبر نبافته (ملت بالون)، از یک لایه کامپوزیت SSMMS در کنار باند دهانه استفاده شده است. در این ماسک ها به دلیل وجود دو لایه اضافی ملات بلون، در واقع کیفیت فیلتراسیون بهبود یافته است. عدم وجود فلپ در این ماسک آن را به انتخابی مناسب در هنگام شیوع بیماری های ویروسی تبدیل می کند. زیرا در مدل های فلپ دار امکان انتقال بیماری به فرد استفاده کننده از ماسک از طریق فلپ وجود دارد.

انواع ماسک های تنفسی را بشناسید!

استانداردها و مقررات برای ماسک های نانو

سازمان غذا و دارو (FDA) همه ماسک‌ها را ملزم می‌کند که استانداردهای انجمن تست و مواد آمریکا (ASTM) را رعایت کنند. استانداردهای ASTM F2100-11 بر اساس پنج معیار برای عملکرد مواد مورد استفاده در ساخت ماسک‌ها است:

1-مقاومت مایع

2- تنفس

3-کارایی فیلتراسیون باکتریایی (BFE)

4- راندمان فیلتر ذرات (PFE)

5-اشتعال پذیری

خواص لایه نانوالیافی

1- اندازه منافذ کوچک ایجاد شده توسط قطر کوچک الیاف، راندمان فیلتراسیون بالایی را برای ذرات زیر میکرون، باکتری ها و ویروس ها فراهم می کند.

2- سطح بزرگ، گرد و غبار بیشتری را جذب می کند که در نهایت به معنای استفاده طولانی تری از ماسک است.

3-انعطاف پذیری طراحی مانند وزن سبک، احساس نرمی و عملکرد سطح را برای جذب سموم و گازها ممکن می سازد.

ماسک ffp2

ماسک ffp2 در دسته ماسک های N95 قرار می گیرد. طبقه بندی این ماسک های تنفسی بر اساس راندمان فیلتراسیون ماسک و افت فشاری است که ایجاد می کند. این ماسک دارای فیلتراسیون نسبتاً بالایی (ذرات بزرگتر از 2.5 میکرون) و مقاومت موثر در برابر سموم و دودهای اسیدی است که در صنایع معدنی، ساختمانی، شیشه سازی و باغبانی کاربرد دارد. وقتی از این ماسک با عینک استفاده می کنید، عینک شما در حین کار مه نمی گیرد.

انواع ماسک های تنفسی را بشناسید!

استاندارد اروپا برای ماسک های تنفسی

طبق استانداردهای اروپایی (استانداردهای بریتانیا) ماسک‌های تنفسی ffp2 در دسته ماسک‌های گرد و غبار طبقه‌بندی می‌شوند و به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

کلاس FFP1: محافظت در برابر ذرات معلق در هوا جامد و مایع غیر سمی با چگالی 4.5 برابر حد مواجهه شغلی (OEL).

کلاس FFP2: محافظت در برابر آئروسل های جامد و مایع غیر سمی یا سمیت کم تا متوسط ​​با غلظت 12 برابر حد مواجهه شغلی (OEL).

کلاس FFP3: محافظت در برابر آئروسل های جامد و مایع غیر سمی، با سمیت کم تا متوسط، یا سمیت بالا با غلظت 50 برابر حد مواجهه شغلی (OEL).

انواع ماسک تنفسی تمیز نانو

تمامی مراحل طراحی و تولید انواع ماسک های نانو پک توسط کارشناسان دانش بنیان نانو تار پاک انجام شد و مورد تایید ستاد نانو ریاست جمهوری و وزارت بهداشت قرار گرفت. تمامی ماسک های این مجموعه موفق به اخذ تاییدیه های معتبر داخلی و خارجی مانند سازمان انرژی اتمی ایران و همچنین آزمایشگاه نلسون در آمریکا شده اند. نانو تار پاک با بومی سازی فناوری نانو فیبر این ماسک های صنعتی را طراحی می کند که از نظر کیفیت و قیمت با برندهای جهانی رقابت می کند.

بیایید با نخ ناب نانو آشنا شویم

مجموعه نانو تار پاک مجموعه ای دانش بنیان است که با استفاده از فناوری پیشرفته در ساخت و ارائه انواع ماسک های تنفسی در جهت ارتقای سطح زندگی می باشد. با برخورداری از امتیازات ویژه از جمله پرسنل متخصص و مجرب در زمینه های نساجی، نانوتکنولوژی، فیزیک، مهندسی شیمی، بیوتکنولوژی، مهندسی برق و مهندسی مکانیک، در زمینه تولید نانوالیاف با اهداف مختلف فعالیت می کند.

این گروه توانست یک ماسک صنعتی ارتقا یافته با الیاف نانو بسازد. استفاده از فناوری نانوالیاف در تولید ماسک، طبق استاندارد EN149، ماسک صنعتی را در رده ماسک های FFP3 قرار می دهد که تاکنون در کشور تولید نشده است.