منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • برنامه نویسی بلاک چین چیست؟ 7 مهارت لازم برای ورود به آن

برنامه نویسی بلاک چین چیست؟ 7 مهارت لازم برای ورود به آن

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
برنامه نویسی بلاک چین چیست؟ 7 مهارت لازم برای ورود به آن

بلاک چین در واقع یکی از انقلابی ترین تغییرات دهه گذشته است. برخی از افراد بر این باورند که این پدیده محرک اصلی تغییر برای بسیاری از صنایع خواهد بود و فرصت هایی را برای بسیاری از کسب و کارها فراهم می کند تا برنامه های کاربردی مبتنی بر بلاک چین را شروع کنند. از طرفی راه را برای فرصت های شغلی جدید هموار می کند. دانستن فناوری بلاک چین و کاربرد آن در زمینه های مختلف شما را بالاتر از دیگران نگه می دارد. این آشنایی تاثیر مثبتی روی رزومه شما خواهد داشت و در آینده شغل بهتر و حقوق بهتری برای شما به ارمغان می آورد.

اما سوال اینجاست که یک مبتدی چگونه باید شروع به یادگیری این فناوری کند. اگرچه ممکن است شرکت های زیادی را بیابید که این دوره ها را تبلیغ می کنند، اما به سختی می توان شرکتی را پیدا کرد که بتواند علاوه بر آموزش های تئوری، تجربه عملی نیز در اختیار شما قرار دهد. این مقاله شما را آماده می کند تا در مسیر یادگیری بلاک چین قدم بردارید و بدانید که برای استفاده از آن در حرفه خود به چه مهارت هایی نیاز دارید.

برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بلاک چین چه چیزی لازم است؟

اگر می خواهید شغلی در بلاک چین ایجاد کنید یا می خواهید در مورد این فناوری اطلاعات کسب کنید، چند نکته اساسی وجود دارد که باید بدانید. اگر دانش اولیه کامپیوتر و کدنویسی دارید، به شما کمک می کند تا مفاهیم بلاک چین را بهتر درک کنید. همچنین اگر دارای مدرک لیسانس در رشته علوم کامپیوتر یا رشته های مرتبط باشید، برای ورود به فناوری بلاک چین مشکل کمتری خواهید داشت.

شرکت‌هایی که در حال حاضر برای بلاک چین استخدام می‌کنند به دنبال افرادی هستند که می‌دانند چگونه نوآوری کنند و چیزی جدید در فناوری‌های فعلی ایجاد کنند. این مهارت تنها در صورت داشتن دانش فنی کامل امکان پذیر است.

خواندن را از دست ندهید: 10 مورد از جدیدترین (و کاملاً امیدوارکننده) زبان های برنامه نویسی

اولین قدم برای توسعه بلاک چین این است که یک توسعه دهنده باشید. سپس می توانید مهارت های توسعه بلاک چین را بیاموزید و توسعه دهنده بلاک چین شوید.

شما باید یک برنامه نویس باشید

درک اصول برنامه نویسی مانند زبان برنامه نویسی شی گرا، پایگاه داده مسطح و رابطه ای و زبان رویه ای همیشه برای درک بهتر بلاک چین ضروری است. تمام مهارت هایی که یک توسعه دهنده از قبل دارد برای فناوری بلاک چین مفید است. بنابراین، دانش ساختارهای داده، توسعه وب و زبان های برنامه نویسی اولیه برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بلاک چین ضروری است.

برنامه نویسی بلاک چین چیست؟ 7 مهارت لازم برای ورود به آن

در واقع، یک توسعه دهنده درک بهتری از ساختارهای داده دارد، بنابراین با یادگیری در مورد ساختارهای داده شروع کنید. دوم، شما باید مایل به درک فناوری های جدید باشید. شما باید در مورد ساختار داده های Queue، Tree، Stack، LinkedList و Hedera HashMaps بیاموزید.

شما باید کدنویسی را یاد بگیرید زیرا به شما کمک می کند تا برنامه های بلاک چین کارآمد بنویسید. همچنین دانستن معماری های پایه مانند MVVM، MVC، Document-View Architecture، MVC و Microservices به شما کمک می کند تا تفاوت بین یک سیستم معمولی و یک سیستم غیرمتمرکز را درک کنید.

همچنین باید با اصول معماری ارتباطات آشنا باشید. همیشه دانستن زبان های برنامه نویسی مانند C، C++ یا جاوا اسکریپت توصیه می شود. اگر مبتدی هستید، ابتدا باید خود را برای یادگیری تمام موضوعات ذکر شده در بالا آماده کنید تا درک سیستم بلاک چین برای شما آسان باشد.

همه زبان های برنامه نویسی را به صورت رایگان در اینجا بیاموزید

برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بلاک چین، با مهارت هایی که در بالا ذکر شد شروع کنید و مفاهیم بلاک چین را با جزئیات بیاموزید.

برنامه نویسی بلاک چین چیست؟ 7 مهارت لازم برای ورود به آن
پیش نیازها برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بلاک چین چیست؟

 • برای شروع یادگیری بلاک چین، باید با یادگیری اصول اولیه بلاک چین و ارزهای دیجیتال شروع کنید. می توانید با پیوستن به جوامع مختلف بلاک چین و بازدید از انجمن های بیت کوین در Reddit، وبلاگ های کریپتو در یوتیوب و اخبار بلاک چین در Coindesk شروع کنید.
 • اگر برای تجربه عملی آماده هستید، می توانید همین کار را با خرید ارز دیجیتال و معامله آن انجام دهید. برای این منظور می توانید کوین بیس را امتحان کنید.
 • می توانید در دوره های آنلاینی که در این زمینه وجود دارد شرکت کنید.
 • کدنویسی و آشنایی با آن همیشه مفید خواهد بود و به شما در شروع نوشتن برنامه های بلاک چین کمک می کند.

مهارت های فنی مورد نیاز برای شروع برنامه نویسی بلاک چین

اکنون برای ورود به حوزه بلاک چین، لازم است با فناوری زیربنایی و مفاهیم جدید اکوسیستم بلاک چین آشنا شوید. برای شروع حرفه ای مطالعه فناوری بلاکچین باید چندین مهارت را بیاموزید.

سیستم ها و شبکه های توزیع شده

برای درک فناوری بلاک چین، باید از صفر شروع کنید. در واقع، فناوری بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده است، بنابراین درک صحیح از شبکه های همتا به همتا ضروری است. همچنین باید درباره مکانیسم اجماع بلاک چین که هسته بلاک چین است، بدانید. پرکاربردترین الگوریتم اجماع بلاکچین T Proof of Work (PoW) و دیگری Proof of Stake (PoS) است.

دانلود در این مقاله: آموزش کامل بلاک چین تنها با 6 درس + PDF

رمزگذاری

یکی از محبوب ترین کاربردهای بلاک چین، ارزهای دیجیتال است. رمزنگاری فناوری پشت ارزهای دیجیتال است. بنابراین داشتن دانش اولیه از توابع هش و مهارت های ریاضی خوب در این زمینه باعث پیشرفت سریعتر شما می شود. همچنین، داشتن درک کامل از رمزهای بلوکی، رمزنگاری تایید شده و یکپارچگی پیام ضروری است.

ساختارهای داده

در واقع بلاک چین شکل خاصی از پایگاه داده است و اطلاعات در بلوک هایی که یک بلوک به بلوک دیگری متصل است ذخیره می شود. بنابراین، به طور کلی، شما باید یک دید کلی از ذخیره سازی داده ها در فناوری بلاک چین داشته باشید. در اینجا پایگاه داده از طریق شبکه ای به نام دفتر کل توزیع شده منتقل می شود و امنیت با استفاده از رمزنگاری حفظ می شود. یک توسعه‌دهنده بلاک چین باید از جنبه‌های عملی ساختارهای داده مانند فهرست‌های پیوندی، نقشه‌های هش، نمودارها، درخت‌های جستجو و غیره آگاه باشد.

زبان برنامه نویسی پیشرفته

علاوه بر دانش اولیه برنامه نویسی، باید با برخی از زبان های برنامه نویسی نیز آشنا باشید. فهرستی از برخی از آنها در زیر آورده شده است:

 • C++
 • جاوا، جاوا اسکریپت
 • تا یک تیز
 • پایتون
 • استحکام
 • من دارم میروم
 • سنگ
 • کاتلاین

بهترین زبان برنامه نویسی برای کار و درآمدزایی (توصیه شرکت های خارجی)

یک توسعه دهنده بلاک چین شوید

هنگامی که مهارت های برنامه نویسی لازم را به دست آوردید، باید تصمیم بگیرید که می خواهید به چه نوع توسعه دهنده بلاک چین تبدیل شوید. شما می توانید یک توسعه دهنده نرم افزار بلاک چین یا یک توسعه دهنده اصلی بلاک چین باشید. بیایید ببینیم که نقش ها و مسئولیت های شغلی اصلی این نوع برنامه نویس چیست.

برنامه نویسی بلاک چین چیست؟ 7 مهارت لازم برای ورود به آن

توسعه دهنده نرم افزار بلاک چین

این برنامه نویسان باید برنامه هایی را بر اساس معماری و پروتکل بلاک چین ایجاد کنند. توسعه دهنده نرم افزار بلاک چین بیشتر به ایجاد برنامه های غیرمتمرکز (DApps) و برنامه های کاربردی وب علاقه مند است. در واقع، توسعه‌دهنده نرم‌افزار Blockchain تمام کارهای مرتبط با فرانت‌اند و بک‌اند را مدیریت می‌کند.

مسئولیت های یک توسعه دهنده نرم افزار بلاک چین:

 • توسعه قراردادهای هوشمند
 • توسعه طرح‌های باطن و فرانت‌اند برای DApps
 • کل پشته DApp های در حال اجرا را نظارت کنید

توسعه دهنده اصلی بلاک چین

این توسعه دهندگان بیشتر بر روی بخش اصلی فناوری بلاک چین تمرکز می کنند که شامل طراحی پروتکل اجماع، امنیت و معماری فناوری بلاک چین است.

مسئولیت های توسعه دهنده اصلی بلاک چین:

 • طراحی پروتکل های بلاک چین
 • طراحی الگوریتم اجماع و مدیریت امنیت شبکه
 • طراحی معماری شبکه بلاک چین
 • نظارت بر کل شبکه

آشنایی با قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند برای خودکارسازی تراکنش ها در فناوری بلاک چین استفاده می شود. قراردادهای هوشمند قابلیت های بلاک چین را بدون یک مرجع مرکزی گسترش می دهند. توسعه دهندگان بلاک چین باید قراردادهای هوشمند را بررسی و بهینه کنند. همچنین دانستن حالت های اجرای قرارداد هوشمند ضروری است. به عنوان یک توسعه دهنده بلاک چین، به یاد داشته باشید که قراردادهای هوشمند را فقط در صورت لزوم اجرا کنید. قراردادهای هوشمند زمانی ایجاد می شوند که شرایط خاصی وجود داشته باشد و به محض تحقق شرایط خاص، تراکنش به صورت خودکار پردازش می شود.

مقاله جالب: 10 تا از عجیب ترین زبان های برنامه نویسی جهان تا کنون!

با برنامه های غیرمتمرکز آشنا شوید

به عنوان یک توسعه دهنده بلاک چین، باید برنامه های غیرمتمرکز (DApps) را با استفاده از فناوری بلاک چین توسعه دهید. چندین پلتفرم بلاک چین وجود دارد که می توان از آنها برای ساخت DApp استفاده کرد. ایده خوبی است که با برخی از پلتفرم های محبوب بلاک چین آشنا شوید:

 • اتریوم: اگر می خواهید حرفه خود را در این زمینه گسترش دهید، یادگیری Solidity ضروری است. Solidity نقش مهمی در نوشتن قراردادهای هوشمند دارد. Solidity یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که بسیار شبیه به ECMA Script و JavaScript است.
 • Hyperledger: این یک بلاک چین خصوصی است که نقش کلیدی در توسعه ابزارهای Hyperledger ایفا می کند. باید در مورد دو پروژه Hyperledger Fiber و Hyperledger Composer بیشتر بدانید.
 • EOS: این پلتفرم از برنامه های کاربردی در مقیاس صنعتی پشتیبانی می کند. همچنین مقیاس پذیری و سرعت تراکنش بالاتری نسبت به اتریوم دارد. بنابراین، استفاده از EOS در اکوسیستم بلاک چین گسترده است.
 • NEO: این پلتفرم بلاک چین به یک زبان برنامه نویسی محدود نمی شود. بنابراین، یک برنامه نویس تازه کار که یک زبان برنامه نویسی پایه را می داند. می توانید به راحتی تجربه عملی را در این پلتفرم بلاک چین به دست آورید. به عنوان مثال، می توانید از JAVA و C# برای توسعه برنامه های غیرمتمرکز در NEO استفاده کنید. این پلتفرم فرصت بسیار خوبی را در کسب و کار دیجیتالی در اختیار شما قرار می دهد.

هیچ پیش نیاز خاصی برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بلاک چین وجود ندارد، اما اگر دانش فنی و دانش اولیه سیستم غیرمتمرکز را داشته باشید، درک و کار روی این سیستم برای شما آسان تر خواهد بود.

آشنایی با امنیت بلاک چین

همه توسعه دهندگان بلاک چین باید مهارت های امنیتی، از جمله امضای دیجیتال، هش رمزنگاری، اثبات مرکل، رمزنگاری کلید عمومی، رمزنگاری کلید خصوصی و غیره داشته باشند. چارچوب امنیتی بلاک چین برای هر پلتفرم و توسعه برنامه مورد نیاز است.

یاد بگیرید که مسائل پیچیده را ساده کنید

هدف اصلی فناوری بلاک چین ساده کردن عملیات است. بنابراین، یک توسعه دهنده بلاک چین باید مهارت طراحی و پیاده سازی راه حلی برای دستیابی به نتایج بهتر برای شرکتی که با آن کار می کند داشته باشد.

آخرین کلمه

 

بلاک چین یک فناوری انقلابی برای تغییر تجارت و ارائه خدمات در زمینه های مختلف تجاری است. این موضوع باعث شد تا بسیاری از نام‌های مطرح این صنعت به بررسی جنبه‌های مختلف این فناوری و کاربرد همه‌جانبه آن بپردازند. از سوی دیگر، این نگرانی منجر به ظهور توسعه دهندگان بلاک چین شده است که می توانند در روند توسعه این پلتفرم کمک کنند.

بسیار مفید: بهترین زبان برنامه نویسی برای هک و تبدیل شدن به یک هکر

بر اساس آخرین گزارش Upwork، مهندسی بلاکچین دومین مهارت مورد تقاضا برای شرکت‌ها در سراسر جهان است که نشان‌دهنده محبوبیت این دوره در یک پلتفرم جهانی است. علاوه بر این، کاربرد گسترده‌تر بلاک چین در زمینه‌های مختلف مانند مالی، تجارت، مراقبت‌های بهداشتی و غیره، فرصت‌های رشد فراوانی را برای فارغ‌التحصیلان تازه وارد فراهم می‌کند.