منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

در این مقاله در مورد نقاط مقیاس گذاری در اتوکد تا حد امکان به شما می پردازم و با مثال های مرتبط توضیح می دهم پس با ما همراه باشید. (منبع کامل)

دستور بزرگنمایی ساده

می توانید از دستور scale برای تغییر اندازه یک شی در اتوکد استفاده کنید. برای توضیح دستور بزرگ‌نمایی، از این بلوک پنجره ساده استفاده می‌کنم که 10 واحد را در محور X و 15 واحد را در محور Y اندازه‌گیری می‌کند.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

ابزار مقیاس‌بندی را از پانل Modify در تب home انتخاب کنید یا از دستور SC آن استفاده کنید.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

طرح بندی پنجره را انتخاب کرده و Enter را فشار دهید. اکنون باید نقطه پایه را انتخاب کنید. نقطه مبنا هنگامی که جسم مقیاس بندی می شود ثابت می ماند. در این حالت از گوشه سمت چپ پایین پنجره به عنوان نقطه شروع استفاده می کنم.

اکنون خط فرمان از شما می خواهد که ضریب مقیاس را مشخص کنید. این ضریب مقیاس در واقع اندازه نهایی پنجره شما را تعیین می کند.

ضریب مقیاس 0 تا 1 اندازه شی شما را که پنجره اینجاست کاهش می دهد. به عنوان مثال، ضریب مقیاس 0.5 اندازه کلی طرح شما را به نصف اندازه اصلی کاهش می دهد و ضریب مقیاس 0.25 اندازه شی را به یک چهارم اندازه اصلی کاهش می دهد.

دانلود 31 آموزش دو بعدی و سه بعدی اتوکد (فیلم + PDF)

به طور مشابه، ضریب مقیاس بزرگتر از 1 اندازه چیزی را که ترسیم می کنید افزایش می دهد. به عنوان مثال، ضریب مقیاس 2 اندازه را با مقدار اولیه خود دو برابر می کند و ضریب مقیاس 3 اندازه را سه برابر می کند.

ضریب مقیاس را وارد کرده و enter را فشار دهید. در این مورد من از ضریب مقیاس 2 استفاده می کنم، اندازه نهایی جسم بیست واحد در محور X و سی واحد در محور Y است.

نکته: اگر می‌خواهید شی اصلی را حتی پس از بزرگ‌نمایی حفظ کنید، وقتی از شما خواسته شد، روی Copy from Command Prompt کلیک کنید.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

زوم با مرجع

فرض کنید پنجره مورد استفاده در مثال قبل را با طول 10 واحد در امتداد محور X و ارتفاع 15 واحد داریم. حال می خواهیم اندازه این پنجره را طوری تغییر دهیم که طول محور X اکنون به 17 واحد برسد و ارتفاع نیز بر این اساس تغییر کند.

حال در این حالت می توانید از گزینه Reference در دستور scale برای تغییر اندازه شی استفاده کنید.

دوباره دستور Scale را اجرا کنید، سپس پنجره را انتخاب کرده و enter را فشار دهید. حالا گوشه پایین سمت چپ پنجره را به عنوان نقطه شروع مشخص کنید، در صورت تمایل می توانید از هر نقطه شروع دیگری استفاده کنید.

حال خط فرمان از شما فاکتور مقیاس را می خواهد، در این خط پیام بر روی گزینه Reference کلیک کنید.

دانلود رایگان 400 آبجکت، مدل و بلوک اتوکد آماده

اکنون خط فرمان از شما می خواهد که طول مرجع را مشخص کنید. 10 را تایپ کرده و enter را فشار دهید، این طول فعلی پنجره در محور X است.

اکنون خط فرمان از شما می خواهد که طول جدیدی را که می خواهید برای ردیف پنجره 10 واحدی مشخص کنید. در این حالت 17 را تایپ کرده و دوباره Enter را فشار دهید.

پایه پنجره در حال حاضر 17 واحد طول دارد و ارتفاع پنجره به طور خودکار و متناسب با آن تغییر می کند.

همانطور که می بینید، اگر می خواهید اندازه یک شی را با ارجاع به سایر اشیاء موجود یا هر طول مرجع تغییر اندازه دهید، این دستور کاملاً برای شما کار می کند و در این حالت بدیهی است که نیازی به تعیین ضریب مقیاس ندارید.

بلوک های در مقیاس بزرگ

دستورات مقیاس بندی که در بالا توضیح داده شد برای بلوک های مرجع نیز کار می کنند و نیازی به استفاده از ویژگی خاصی برای مقیاس بندی بلوک ندارید. با این حال، می توانید بلوک های خود را با فاکتورهای مقیاس مختلف در امتداد محورهای X، Y و Z که در زیر توضیح خواهم داد، مقیاس بندی کنید.

من از یک صندلی معمولی برای توضیح این موضوع استفاده خواهم کرد.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

ابتدا باید این شی ساده را به یک بلوک تبدیل کنیم که می توانید برای آن از دستور B استفاده کنید.در این مقاله نحوه ساخت بلوک در اتوکد توضیح داده خواهد شد.

فقط مطمئن شوید که تیک کادر Scale Uniformly را بردارید، همانطور که در تصویر اینجا نشان داده شده است هنگام ایجاد بلوک.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

هنگامی که بلوک خود را آماده کردید، می توانید اندازه آن را تغییر دهید و سپس آن را در طراح خود قرار دهید. برای درج بلوک از دستور I استفاده کنید.

I را تایپ کرده و enter را فشار دهید، پنجره Insert ظاهر می شود. در این پنجره می توانید مقیاس بلوک را در محورهای X، Y و Z به طور جداگانه مشخص کنید. اگر مقدار ضریب مقیاس در محورهای X، Y و Z یکسان باشد، اندازه کل بلوک تغییر خواهد کرد.

بیایید از ضریب مقیاس 1 در محور X و 1.5 در محور Y استفاده کنیم، من مقیاس در محور Z را 1 می‌دانم.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

حالا روی OK و سپس یک نقطه برای اضافه کردن بلوک کلیک کنید. بلوک شبیه عنصر B در تصویر زیر خواهد بود. در این تصویر A بلوک اصلی در مقیاس مشترک 1 است.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

همانطور که به وضوح می بینید؛ در این حالت، بلوک تنها در جهت Y و نه در جهت دیگر، 1.5 مقیاس می شود.

زوم Xref ها و تصاویر

پیوندهای خارجی اشیایی مانند فایل‌های DWG، فایل‌های PDF یا تصاویری هستند که می‌توانند نقشه‌برداری شوند. می‌توانید وقتی هزینه‌هایتان را وارد می‌کنید، اندازه آن‌ها را تغییر دهید، یا حتی پس از قرار دادن آنها در طرح، می‌توانید اندازه آن‌ها را تغییر دهید.

برای این مثال من از یک فایل DWG استفاده می کنم، اما شما می توانید از همین روش برای فایل های PDF و تصاویر استفاده کنید.

بهترین تنظیمات اتوکد برای همه کاربران

Attach را تایپ کرده و Enter را فشار دهید، پنجره پیوست باز می شود. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، DWG را از منوی کشویی Format انتخاب کنید. حالا محل ذخیره فایل خود را انتخاب کنید، سپس طرح را انتخاب کنید و روی open کلیک کنید.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

پنجره Xref باز می شود که در آن می توانید مقیاس های مختلفی را برای محورهای مختلف تنظیم کنید و حتی می توانید برای حفظ اندازه اصلی Xref پیوست شده، آن را روی 1 برای همه محورها تنظیم کنید.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

حتی پس از اضافه کردن Xref، می توانید آن را با استفاده از پالت Property مقیاس کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که از قسمت Design Xref را انتخاب کنید، سپس PR را تایپ کرده و enter را فشار دهید. پالت Property باز می شود، در پالت به پایین اسکرول کنید و مقیاس از قسمت هندسه پالت Property تغییر می کند.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

همچنین می توانید از دستور scale برای تغییر مقیاس کلی پیوست Xref استفاده کنید.

شما می توانید اندازه فایل های پیوست و PDF را به همین روش تغییر دهید. در اینجا یک عکس از نقشه ساخت و ساز برای توضیح اضافه می کنم.

Attach را تایپ کنید و enter را فشار دهید، سپس یک تصویر را انتخاب کنید و روی OK کلیک کنید. برای وارد کردن مقادیر به نقطه ای از نقشه اشاره کنید و برای پذیرش مقیاس پیش فرض 1، اینتر را فشار دهید.

در اینجا پس از درج مقادیر تصویر طراحی من به نظر می رسد.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

این تصویر به درستی مقیاس بندی نشده است. این بدان معنی است که طول 10 فوت (304 سانتی متر) تصویر در واقع 10 در طراحی نیست. برای حل این مشکل باید این تصویر را با توجه به ابعاد موجود در تصویر پلان ساختمان مقیاس کنیم.

طول مرجع ’10 (10 فوت) را در بالای این طرح در نظر بگیرید.

تمام مفاهیم اولیه و اولیه نرم افزار اتوکد که باید بدانید!

SC را تایپ کرده و enter را فشار دهید تا دستور بزرگنمایی اجرا شود. حال تصویر پلان ساختمان را انتخاب کرده و دوباره Enter را فشار دهید. روی گوشه سمت چپ بالای تصویر به عنوان نقطه اصلی کلیک کنید و بعد از خط فرمان گزینه Reference را انتخاب کنید.

اکنون روی نقطه A و سپس نقطه B (تصویر زیر را ببینید) کلیک کنید تا به لینک اشاره کنید و ’10 را تایپ کنید و دوباره Enter را فشار دهید. اکنون فاصله AB تصویر به ’10 تغییر می کند و سایر فواصل نیز بر این اساس تنظیم می شوند.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

در این مورد، من از واحدهای معماری استفاده کردم، پس حتما قبل از استفاده از گزینه Scale در این مثال، واحد را به Architectural تغییر دهید. برای تغییر آن به نوع UN، Enter را فشار دهید و سپس از منوی کشویی Length، Architect را انتخاب کنید، همانطور که در تصویر اینجا نشان داده شده است.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

مقیاس هش

وقتی هش را به هر ناحیه ای اضافه می کنید، ممکن است شبیه یک مدل سه بعدی به نظر برسد یا اصلا قابل مشاهده نباشد. این اغلب به دلیل مقیاس نادرست هشتگ است. البته، آنها را می توان به راحتی از پنل Hatch Creation همانطور که باید پیکربندی کرد. به تماشای.

دستور Hatch را از پنل Draw اجرا کنید یا از دستور H استفاده کنید. یک برگه هش موقت ظاهر می شود. الگوی دریچه را انتخاب کنید و سپس ناحیه ای را که می خواهید دریچه را به آن اضافه کنید مشخص کنید.

3 تا از بهترین سی دی و دی وی دی آموزش اتوکد

اگر الگوی هش خیلی کوچک یا خیلی بزرگ است، اندازه آن را از کادر مقیاس پانل Properties تغییر اندازه دهید، همانطور که در کادر قرمز زیر نشان داده شده است.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

اگر الگو خیلی کوچک است، باید مقدار را در قسمت Scale افزایش دهید و اگر فاصله بین الگو خیلی زیاد است، باید مقدار مقیاس را کاهش دهید. در اینجا مدل ANSI 31 I stroke در مقیاس های 1، 0.05 و 50 است.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

حتی پس از افزودن هشتگ ها، اگر دوباره آنها را انتخاب کنید، تب Hatch Creation باز می شود که می توانید اندازه هشتگ یا ویژگی های دیگر را تغییر دهید.

همچنین می توانید مقیاس هش را از پالت Property تغییر دهید، فقط Hatch Creation را انتخاب کنید، سپس PR را تایپ کنید و Enter را فشار دهید. با این کار پالت Properties باز می شود، به قسمت Pattern رفته و مقیاس را مطابق شکل زیر تغییر می دهیم.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

مقیاس بندی میدان بینایی

نقشه ها معمولاً بر اساس فضای مدل ایجاد می شوند، بنابراین معمولاً متن، سربرگ و سایر اطلاعات مربوط به طراحی به فضای طراحی یا کاغذ اضافه می شود. در این بخش روش های ایجاد میدان دید در فضای کاغذ و تغییر مقیاس آنها را با توجه به نسبت طرح توضیح خواهم داد.

من از این طرح ساده که ارتفاع دارد برای توضیح این مفهوم استفاده می کنم.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

این طرح در فضای مدل است اما ما این را در میدان دید با مقیاس های مختلف در نقشه یا چیدمان اصلی گنجانده ایم. با انتخاب Layout 1 از تب پایین سمت چپ شروع کنید، همچنین می توانید برای افزودن یک برگه طرح بندی جدید، روی نماد + کلیک کنید.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

فضای طراحی با میدان دید پیش فرض باز می شود و فضای طراحی مدل شما به طور خودکار به آن اضافه می شود. نمای موجود را حذف کنید، و سپس روی صفحه Setup در تب Layout کلیک کنید، همانطور که در اینجا نشان داده شده است.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

روی دکمه Change در پنجره تنظیم صفحه کلیک کنید و تنظیمات طرح بندی مانند چاپگر / پلاتر و اندازه صفحه را تغییر دهید. من DWG به PDF.pc3 را در پلاتر و ANSI A را به اندازه صفحه انتخاب کردم.

پس از انجام این تغییرات، روی OK کلیک کنید تا از تمام پنجره های باز خارج شوید. ما اکنون آماده هستیم تا میدان دید خود را ایجاد کنیم.

AutoCAD Student Application: ساده ترین راه برای تبدیل فایل اتوکد به pdf و پرینت آن

VPORTS را تایپ کنید و Enter را فشار دهید (حتماً قبل از vports یک خط تیره اضافه کنید). حالا روی نقطه ای نزدیک گوشه سمت چپ بالای نمودار در لبه پلاتر کلیک کنید و سپس روی نقطه دیگری کلیک کنید تا یک میدان دید مستطیلی ایجاد کنید. این دستور را تکرار کنید و دو میدان دید مستطیلی دیگر در همان نمای ایجاد کنید.

هنگامی که کل میدان دید را ایجاد کردید، فضای طراحی شما باید همینطور باشد.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

در حال حاضر، مقیاس طرح منظره یاب به طور خودکار توسط اتوکد تنظیم می شود، اما می توانید آن را به صورت دستی تغییر دهید. برای بزرگنمایی محدوده Viewport را انتخاب کنید و سپس مانند تصویر زیر از گزینه Scale در نوار وضعیت بزرگنمایی کنید.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده) اگر مقیاسی که می خواهید استفاده کنید در این لیست نیست، می توانید مقیاس سفارشی خود را اضافه کنید. برای افزودن بزرگنمایی سفارشی، هر میدان دیدی را که می خواهید انتخاب کنید، سپس روی گزینه Zoom مانند تصویر بالا در نوار وضعیت کلیک کنید و از لیست بزرگنمایی ها، Custom را انتخاب کنید.

پنجره Edit Drawing Scale باز می شود. با فرض اینکه می خواهیم مقیاس 1: 6 را به این لیست اضافه کنیم، برای این کار باید دکمه Add را کلیک کنیم.

بزرگنمایی اتوکد (درس کامل به زبان ساده)

در کادر Name، پنجره جانبی 1:6 را اضافه کنید، سپس 1 را در کادر Paper Unit و 6 را در کادر Drawing Unit اضافه کنید. برای اعمال تغییرات روی OK کلیک کنید و تمام پنجره های باز را ببندید.

آموزش نورپردازی در اتوکد (روز نور)

فیلم آموزشی مقیاس گذاری در اتوکد

 

هنوز خوب نیستی؟ مطالب مشابه: تبدیل مقیاس ها در اتوکد به زبان بصری ساده