منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • بهترین زبان برنامه نویسی برای توسعه نرم افزار (5 برتر)

بهترین زبان برنامه نویسی برای توسعه نرم افزار (5 برتر)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بهترین زبان برنامه نویسی برای توسعه نرم افزار (5 برتر)

طبق گفته Statista (یک شرکت آلمانی متخصص در داده های بازار و مصرف کننده)، جاوا اسکریپت، HTML، CSS، Python و SQL محبوب ترین زبان های برنامه نویسی برای توسعه نرم افزار هستند. یعنی اگر به دنبال بهترین و معروف ترین زبان های برنامه نویسی هستید، باید آن زبان ها را در اولویت قرار دهید. معمولا تسلط بر زبان های برنامه نویسی محبوب باعث افزایش درآمد توسعه دهندگان می شود.

در این مقاله شما را با بهترین زبان های برنامه نویسی برای توسعه نرم افزار آشنا می کنیم و نحوه استفاده از هر کدام را توضیح می دهیم.

توسعه نرم افزار چیست؟

فرآیند ایجاد برنامه های کامپیوتری را برنامه نویسی یا توسعه نرم افزار می نامند. این فرآیند اغلب چرخه عمر توسعه نرم افزار (SDLC) نامیده می شود. توسعه نرم افزار شامل مفهوم سازی، مستندسازی، آزمایش و اشکال زدایی برنامه ها، چارچوب ها و اجزای نرم افزار پیچیده است.

با یادگیری توسعه نرم افزار می توانید فرصت های شغلی زیادی پیدا کنید. چند نمونه از این مشاغل عبارتند از: برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل، برنامه نویسی بازی، برنامه نویسی front-end یا back-end، مدیریت پایگاه داده و مهندسی نرم افزار. تسلط بر زبان های برنامه نویسی رایج می تواند شانس شما را برای یافتن شغل خوب و پردرآمد افزایش دهد.

زبان برنامه نویسی چیست؟

زبان های برنامه نویسی زبان های کامپیوتری هستند که توسعه دهندگان برای برقراری ارتباط با کامپیوتر از آنها استفاده می کنند. یک زبان برنامه نویسی شامل مجموعه ای از دستورالعمل ها است که توسط آن یک کامپیوتر می تواند یک کار خاص را انجام دهد. توسعه دهندگان از زبان های برنامه نویسی برای ایجاد وب سایت ها و برنامه های کامپیوتری و همچنین توسعه موبایل استفاده می کنند.

بهترین زبان برنامه نویسی برای توسعه نرم افزار (5 برتر)

زبان های برنامه نویسی انواع مختلفی دارند، از جمله زبان های سطح پایین، زبان های سطح متوسط ​​و زبان های سطح بالا. اکثر برنامه نویسان ویژگی های اساسی چندین زبان برنامه نویسی را می دانند.

توسعه دهندگان نرم افزار از چه زبان های برنامه نویسی استفاده می کنند؟

برنامه نویسان از طیف گسترده ای از زبان های برنامه نویسی در فرآیند توسعه نرم افزار استفاده می کنند. زبان های برنامه نویسی مانند جاوا اسکریپت، پایتون، R، اسکالا و روبی زبان هایی هستند که اکثر متخصصان توسعه نرم افزار از آنها برای برنامه نویسی استفاده می کنند. در زیر به بررسی بهترین زبان های برنامه نویسی برای توسعه نرم افزار می پردازیم.

بهترین زبان های برنامه نویسی برای توسعه نرم افزار

1- جاوا اسکریپت – جاوا اسکریپت

 • شروع به یادگیری رایگان کنید

جاوا اسکریپت نام یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است که بسیاری از توسعه دهندگان از آن استفاده می کنند. اگر جاوا اسکریپت را یاد می گیرید، می توانید از آن با HTML و CSS استفاده کنید. جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی سمت کلاینت است که به اجرای کد در وب سایت ها کمک می کند. این زبان دارای یک API است که تاریخ، متن، ساختارهای داده استاندارد و مدل شی گرا سند (DOM) را سفارشی می کند.

بسیاری از برنامه نویسان به دلیل محیط داخلی و کتابخانه های عظیم جاوا اسکریپت از این زبان برنامه نویسی پویا و پویا استفاده می کنند. علاوه بر این، جاوا دارای یک نحو تمیز است که شبیه به نحو زبان C است.

ارث بری در جاوا اسکریپت با استفاده از نمونه های اولیه به جای کلاس ها انجام می شود. جاوا اسکریپت یک زبان سبک وزن است که می تواند بر روی چندین سیستم عامل اجرا شود و این ویژگی ها آن را به یک زبان برنامه نویسی عالی برای یادگیری تبدیل می کند.

2- پایتون

 • شروع به یادگیری رایگان کنید

پایتون یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی سطح بالا است که به دلیل قابلیت های برنامه نویسی پیشرفته اش شناخته شده است. با این زبان می توانید هم برنامه نویسی شی گرا و هم برنامه نویسی تابعی انجام دهید. برنامه نویسان می توانند از کتابخانه استاندارد و جامع زبان پایتون برای توسعه وب، برنامه نویسی سیستم ها، یادگیری عمیق و توسعه نرم افزار استفاده کنند.

پایتون طیف گسترده ای از برنامه ها را دارد و می توان از آن برای ساخت برنامه های کاربردی وب، گردش کار، توسعه برنامه ها یا اتصال به سیستم های پایگاه داده استفاده کرد.

با استفاده از پایتون، توسعه دهندگان این توانایی را دارند که به فایل های مورد نظر خود دسترسی پیدا کرده و آن ها را تغییر دهند. علاوه بر این، آنها می توانند از پایتون برای مدیریت داده های بزرگ و تجزیه و تحلیل داده ها استفاده کنند. به دلیل سینتکس ساده‌اش، پایتون به برنامه‌نویسان اجازه می‌دهد بدون نیاز به نوشتن کدهای زیادی، کد بنویسند.

3- ر

 • شروع به یادگیری رایگان کنید

وقتی صحبت از محاسبات آماری و نمایشگرهای گرافیکی می شود، برنامه نویسان به زبان «R» روی می آورند. زبان برنامه نویسی R به دلیل ویژگی تجزیه و تحلیل آماری خود در بین داده کاوی ها، تحلیلگران داده و متخصصان داده بسیار محبوب است. دلیل این قابلیت ها، قابلیت متن باز زبان R است، علاوه بر این، R عملگرهای مناسبی برای محاسبه آرایه ها دارد و به ابزارهای گرافیکی و میان افزار مناسب مجهز است.

بهترین زبان برنامه نویسی برای توسعه نرم افزار (5 برتر)

از آنجایی که زبان برنامه نویسی R مستقل از پلتفرم است، می توان از آن در سیستم عامل های Windows، Linux، Unix و Mac OS استفاده کرد. R نه تنها قادر به تجزیه و تحلیل آماری و نمایش گرافیکی است، بلکه برای یادگیری ماشین و هوش مصنوعی نیز استفاده می شود. اگر می خواهید در علم داده متخصص شوید، این زبان محبوب را انتخاب کنید.

ایجاد اشیا و توابع با زبان برنامه نویسی R بسیار آسان است. علاوه بر این، R را می توان با زبان های برنامه نویسی مدرن مانند C و C++ ادغام کرد.

4- مقیاس

 • شروع به یادگیری رایگان کنید

اسکالا یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است که می تواند برای برنامه نویسی تابعی و شی گرا استفاده شود. این زبان برای رفع برخی مشکلات و کاستی های زبان جاوا ایجاد شده است. توسعه دهندگان اغلب کد منبع را قبل از اجرای آن در ماشین مجازی جاوا در بایت کد جاوا کامپایل می کنند. به دلیل قابل حمل بودن جاوا، توسعه دهندگان می توانند از کتابخانه های استاندارد زبان با هر کدی استفاده کنند.

علاوه بر جاوا، اسکالا تحت تأثیر سایر زبان های برنامه نویسی کلیدی مانند Lisp، Haskell و Pizza قرار دارد. اگر می خواهید به زبان اسکالا مسلط شوید، باید C، C++ یا جاوا را یاد بگیرید. منابع آنلاین و آفلاین زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند زبان برنامه نویسی مورد علاقه خود را یاد بگیرید.

5- یاقوت سرخ

 • شروع به یادگیری رایگان کنید

روبی یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که بیشتر برای ایجاد نرم افزارهای کامپیوتری استفاده می شود. علاوه بر این، توسعه دهندگان از Ruby برای خراش دادن وب، پردازش داده ها، عملیات توسعه (DevOps) و اتوماسیون استفاده می کنند. این زبان فوق العاده با سیستم عامل های مختلف مانند macOS، Windows، Unix و Linux سازگار است.

محبوبیت زبان برنامه نویسی Ruby بیشتر به دلیل ویژگی های خوب آن است. روبی یک نحو واضح و ساده دارد که یادگیری آن را آسان می کند. سینتکس Ruby بسیار شبیه به C++ و Perl است. (منبع)

دانلود: صفر تا صد آموزش هوش مصنوعی با 14 درس

روبی روبان بسیار مقیاس پذیر است و می توان آن را با HTML ترکیب کرد. علاوه بر این، روبی می تواند به پایگاه داده های دیگر متصل شود. سیستم های مدیریت پایگاه داده MySQL، Sybase، Oracle، DB2 بسیار با Ruby سازگار هستند.

کدام زبان برنامه نویسی را ابتدا باید یاد بگیریم؟

صدها زبان برنامه نویسی مختلف وجود دارد. اما ابتدا باید HTML را یاد بگیرید. HTML یک زبان برنامه نویسی سطح ابتدایی است که می توانید از آن برای یادگیری اصول برنامه نویسی استفاده کنید. بسیاری از مبتدیانی که می خواهند حرفه ای توسعه نرم افزار شوند، کار خود را با زبان HTML شروع می کنند. پس از یادگیری این زبان، باید به CSS تسلط داشته باشید. CSS یک زبان استایل است که برای افزایش جذابیت و زیبایی برنامه ها یا صفحات وب استفاده می شود.

هنگامی که اصول برنامه نویسی را یاد گرفتید، می توانید بر یادگیری زبان های دشوارتر مانند جاوا اسکریپت تمرکز کنید. جاوا اسکریپت یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی برای توسعه نرم افزار است. اگر جاوا اسکریپت را بلد باشید، یادگیری C و C++ برای شما آسان تر خواهد بود. آگهی های شغلی برای برنامه نویسان، زبان های برنامه نویسی مورد نیاز شرکت را فهرست می کنند. بنابراین، زمانی که به دنبال شغل برنامه نویسی هستید، باید شرایط و ضوابط را به دقت مطالعه کنید تا مطمئن شوید که آمادگی کامل برای شروع کار را دارید.

آیا امکان انتخاب زبان برنامه نویسی اشتباه وجود دارد؟

خیر امکان انتخاب زبان برنامه نویسی اشتباه وجود ندارد. هر زبانی که انتخاب کنید، نحوه کدنویسی را یاد خواهید گرفت. بنابراین چیزی به نام انتخاب اشتباه وجود ندارد. در واقع همه زبان های برنامه نویسی می توانند شما را در مسیر درستی قرار دهند تا برنامه نویسی را با موفقیت و حرفه ای شروع کنید. با این حال، برخی از زبان های برنامه نویسی جدید بیشتر در حال کار هستند و بیشتر در زمینه برنامه نویسی استفاده می شوند. (منبع)

بهترین زبان برنامه نویسی برای توسعه نرم افزار (5 برتر)

برخی از زبان ها برای تخصص های مختلف مفیدتر هستند. به عنوان مثال، اگر می خواهید به جای توسعه اپلیکیشن موبایل در برنامه نویسی اپلیکیشن های تجاری کار کنید، مجموعه مهارت های مورد نیاز شما کمی متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی، هر زبانی که یاد بگیرید مفید است. به خصوص زبان هایی که در بالا لیست کردیم.

راهنمای کامل انتخاب زبان برنامه نویسی: کدام زبان برنامه نویسی را باید یاد بگیریم؟

چگونه برنامه نویسی را یاد بگیریم؟

یادگیری برنامه نویسی برای مبتدیانی که تازه شروع به کار کرده اند کمی سخت و چالش برانگیز است. ما نکاتی را به شما ارائه می دهیم که می تواند در این راه به شما کمک کند و راه شما را آسان تر کند:

1- در یک بوت کمپ کد نویسی شرکت کنید

بوت کمپ کدنویسی دوره کوتاه و جامعی است که مفاهیم اولیه و پیشرفته برنامه نویسی را به شما آموزش می دهد و شما را برای ورود به بازار کار آماده می کند. در این دوره شما می توانید HTML، CSS، جاوا اسکریپت و بسیاری از زبان های محبوب دیگر را یاد بگیرید.

این دوره ها توسط مدرسان حرفه ای تدریس می شوند و هر آنچه برای برنامه نویس شدن نیاز دارید را به شما آموزش می دهند.

2- پروژه ایجاد کنید

بهترین راه برای اطمینان از اینکه در مسیر درستی هستید و مهارت های برنامه نویسی لازم را کسب می کنید، کار بر روی یک پروژه است. می توانید اپلیکیشن موبایل یا دسکتاپ خود را بسازید و مهارت های خود را بسنجید. این به شما کمک می کند تا نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرده و سطح کلی مهارت خود را ارزیابی کنید.

3- مدرک بگیرید

وقتی به مهارت های خود اطمینان دارید، زمان آن فرا رسیده است که مدرک حرفه ای بگیرید. دوره های برنامه نویسی متعددی وجود دارد که منجر به اخذ مدرک معتبر و حرفه ای می شود. شما می توانید رشته مورد علاقه خود را انتخاب کرده و پس از گذراندن آن مدرک دیپلم بگیرید. داشتن مدرک حرفه ای شانس شما را برای یافتن شغلی با درآمد بالاتر افزایش می دهد. پیشنهاد ما به شما این است که یک وب سایت جهانی پیدا کنید که دوره مورد نظر خود را در سایت Coursera تعریف کند، سپس با نوشتن اینکه وضعیت مالی خوبی ندارید و تا دو هفته دیگر دوره رایگان برای شما ارسال می شود و می توانید به راحتی یک جهانی دریافت کنید. مدرک شناخته شده

از دست ندهید: چند زبان برنامه نویسی داریم؟ چقدر باید یاد بگیریم؟

بهترین منابع برای یادگیری برنامه نویسی

 • یوتیوب: یکی از بهترین منابع برای یادگیری برنامه نویسی و افزایش دانش خود در این زمینه، پلتفرم عالی یوتیوب است. هزاران هزار ویدیوی مفید YouTube وجود دارد که به شما نحوه کدنویسی از مبتدی تا پیشرفته را آموزش می دهد. اگر کاملا مبتدی هستید، می توانید از YouTube برای ارتقای سطح خود استفاده زیادی کنید.
 • سایت های فارسی و انگلیسی: سایت های زیادی هستند که آموزش برنامه نویسی فارسی و انگلیسی را در اختیار کاربران قرار می دهند. کافی است در اینترنت بگردید و با سایت های مفیدی برای یادگیری برنامه نویسی مواجه خواهید شد.
 • سایت آسان سریع: همان وب سایتی که تقریبا تمام زبان های برنامه نویسی را به صورت رایگان به شما آموزش می دهد. در اینجا می توانید هر زبان برنامه نویسی را به صورت رایگان یاد بگیرید (کلیک کنید)

سوالات متداول

1- بهترین زبان های برنامه نویسی برای توسعه نرم افزار کدامند؟

بهترین زبان های برنامه نویسی برای توسعه نرم افزار جاوا، پایتون و سی پلاس پلاس هستند. این زبان ها رایج ترین زبان های برنامه نویسی هستند که توسط بسیاری از برنامه نویسان حرفه ای استفاده می شود. با این حال، زبانی که استفاده می کنید همیشه به پروژه ای که روی آن کار می کنید بستگی دارد.

2- یک برنامه نویس باید چند زبان برنامه نویسی را یاد بگیرد؟

توسعه دهندگان نرم افزار باید تا حد امکان زبان های برنامه نویسی مختلف را یاد بگیرند. هر چه در پرکاربردترین و محبوب ترین زبان ها مهارت بیشتری داشته باشید، احتمال موفقیت و افزایش درآمدتان بیشتر می شود.

3- محبوب ترین زبان برنامه نویسی کدام است؟

طبق گفته Statista، جاوا اسکریپت محبوب ترین زبان برنامه نویسی در حال حاضر است. اما پیشرفت تکنولوژی ممکن است این مشکل را در آینده تغییر دهد. (منبع)

بدانید: آینده انواع زبان های برنامه نویسی (10 زبان رایج)