منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • تجزیه و تحلیل حساسیت اکسل (و نکات کاربردی)

تجزیه و تحلیل حساسیت اکسل (و نکات کاربردی)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تجزیه و تحلیل حساسیت اکسل (و نکات کاربردی)

در این مقاله نحوه تنظیم جداول حساسیت در مدل های مالی و همچنین پیش نیازهای مهم ورودی و خروجی ها و مراحل لازم را به شما آموزش می دهیم و ایجاد این جداول را با مدل ارزشی والمارت تمرین می کنید.

کاربرد تحلیل حساسیت

تجزیه و تحلیل حساسیت در اکسل به شما کمک می کند تا مفروضات یا پارامترهای مدل را تغییر دهید و به طیف وسیعی از نتایج دست یابید.

تمامی پروژه های سرمایه گذاری احتمالا تکمیل می شوند. زیرا نمی توانید دقیقاً پیش بینی کنید که در 5، 10 یا 15 سال آینده چه اتفاقی می افتد، اما می توانید موقعیت های مختلفی داشته باشید که امکان پذیر است. بررسی کنید چه خبر است.

دانلود: دانلود فیلم های آموزشی از صفر تا صد اکسل + کتاب کار

به عنوان مثال، یکی از سناریوهایی که می توانید در نظر بگیرید این است که شرکت مورد تجزیه و تحلیل شما فراتر از انتظارات شما باشد و به جای 5 تا 10 درصد، 15 درصد در سال رشد کند.

حتی ممکن است طبق انتظارات شما رشد کند یا نرخ رشد منفی داشته باشد و سناریوی سومی را ارائه دهد!

می توانید از تحلیل حساسیت استفاده کنید تا ببینید ارزش شرکت با در نظر گرفتن هر سه حالت چگونه تغییر کرده است.

تجزیه و تحلیل حساسیت در اکسل: جداول داده و نحوه ایجاد آنها

در اکسل، تجزیه و تحلیل حساسیت به عنوان “جدول داده” شناخته می شود و می توانید در نوار منو زیر تب Data و بخش “What if Analytics” به آن دسترسی داشته باشید:

تجزیه و تحلیل حساسیت اکسل (و نکات کاربردی)

در ویندوز اکسل، کلیدهای میانبر Alt + D + T یا Alt + A + W + هستند (در Excel Mac میانبری وجود ندارد).

جدول حساسیت که به درستی تنظیم و فرموله شده است به شرح زیر است (این جدول برای روش ارزش گذاری Walmart DCF است که در آن نرخ تنزیل و نرخ رشد نهایی برای تخمین ارزش ضمنی شرکت تغییر می کند. ما می دهیم):

تجزیه و تحلیل حساسیت اکسل (و نکات کاربردی)

برای ایجاد این جدول مراحل زیر را دنبال کنید:

آموزش کد نویسی اکسل از صفر تا صد با 9 درس رایگان

جداول حساسیت، بخش 1: ساخت یک مدل مالی مناسب

قبل از انجام هر کاری، باید یک مدل مالی یا تجزیه و تحلیل دیگری داشته باشید که در آن چندین ورودی یا پارامتر کلیدی مستقیماً بر خروجی تأثیر می گذارد.

به عنوان مثال، در مورد مدل والمارت DCF، به راحتی می توان دریافت که پارامترهایی مانند نرخ تنزیل و چندگانه ترمینال بر قیمت ضمنی سهام شرکت تأثیر می گذارد.

ضریب نهایی بر ارزش نهایی تأثیر می گذارد، سپس نرخ تنزیل بر ارزش فعلی (PV) ارزش نهایی و PV جریان های نقدی آزاد در طول دوره پیش بینی و تأثیر آنها بر ارزش سرمایه گذاری ضمنی و سپس بر حقوق صاحبان سهام ضمنی تأثیر می گذارد. و قیمت سهام نیز توزیع می شود:

تجزیه و تحلیل حساسیت اکسل (و نکات کاربردی)

اگر تنظیماتی ندارید که بر خروجی مدل شما از چندین سلول کلیدی تأثیر بگذارد، تجزیه و تحلیل حساسیت کار نخواهد کرد.

حتما بخوانید: آموزش کامل فرمول نویسی در نرم افزار اکسل

جدول حساسیت قسمت 2: قالب بندی

سپس شروع به قالب بندی سلول ها به شکل دلخواه خود کنید. ما معمولاً آبی را برای پس‌زمینه انتخاب می‌کنیم یا سلول‌های بیرونی را پر می‌کنیم، سفید برای فونت در بالا و پس‌زمینه سفید استاندارد با مشکی برای ناحیه میانی:

تجزیه و تحلیل حساسیت اکسل (و نکات کاربردی)

جدول حساسیت قسمت 3: اعداد سطر و ستونی را که می خواهید حساسیت روی آنها باشد وارد کنید.

این گام بسیار مهم است. وقتی اعدادی را در ردیف و ستون جدولی که می خواهید به آن حساس باشید وارد می کنید، نمی توانید آنها را مستقیماً به هیچ چیز در مدل متصل کنید!

بنابراین، شما باید تمام این اعداد را در اکسل به صورت سخت یا ثابت بنویسید یا سطر و ستون را با یک عدد ثابت شروع کنید و سپس در هر ستون یا سطر جمع و تفریق کنید.

این مورد در مورد Walmart است:

تجزیه و تحلیل حساسیت اکسل (و نکات کاربردی)

کاربرد: نمودارها در اکسل: ترسیم انواع نمودار و ویرایش آنها

جدول حساسیت، قسمت 4: پیوند دادن به متغیر خروجی در گوشه سمت چپ بالا

حالا به گوشه سمت چپ بالای جدول، سلول D102 بروید و یک لینک مستقیم به متغیر خروجی که می خواهید در جدول نشان دهید قرار دهید.

این لینک قیمت پیش فرض سهم است:

تجزیه و تحلیل حساسیت اکسل (و نکات کاربردی)

تجزیه و تحلیل حساسیت اکسل (و نکات کاربردی)

این تنها بخشی از جدول حساسیت است که باید به چیزی در مدل مربوط شود.

جدول حساسیت قسمت 5: کل محدوده را انتخاب کرده و جدول را ایجاد کنید

اکنون کل محدوده را انتخاب کنید و Alt + D + T را فشار دهید یا به Data, What-Af Analysis and Data Table بروید و سلول ها را وارد کنید تا ردیف ها و ستون ها را وارد کنید (در این مثال این ورودی ترمینال رشد و نرخ تخفیف است):

تجزیه و تحلیل حساسیت اکسل (و نکات کاربردی)

تجزیه و تحلیل حساسیت اکسل (و نکات کاربردی)

اگر صفحه گسترده بلافاصله به روز نشد، F9 را فشار دهید تا اکسل مجبور شود صفحه گسترده را به روز کند و نتایج را ببیند.

مورد استفاده: رسم نمودار سه بعدی در اکسل + تمامی نکات کاربردی

جدول حساسیت قسمت 6: کار خود را بررسی کنید

نتایج باید به این صورت باشد:

تجزیه و تحلیل حساسیت اکسل (و نکات کاربردی)

شما باید کار خود را با بررسی جدول و توجه به نکات زیر بررسی کنید:

  • آیا اعداد در هر سلول تغییر می کنند؟ اگر نه، اینجا یک محصول جدید فقط برای شماست! شما نباید سطر یا ستون هایی با خروجی یکسان داشته باشید.
  • آیا در نمودارهای ارزش گذاری، ارزش ضمنی شرکت با افزایش درآمد، رشد درآمد یا حاشیه سود افزایش می یابد؟ اعداد بالاتر به معنای نمره بالاتر است.
  • با افزایش نرخ تنزیل، ارزش ضمنی شرکت باید کاهش یابد.

همچنین، مطمئن شوید که متوجه شده اید که هر پارامتر چگونه باید بر خروجی تأثیر بگذارد، و سپس ببینید آیا جدول شما اینگونه است یا خیر.

ویدئو با دستورالعمل (اختیاری)

 

یک معادله منحنی در اکسل اضافه کنید و بدست آورید

تجزیه و تحلیل حساسیت در اکسل: پیش نیازهای تنظیم جدول

در پایان این مقاله، پیش نیازهای کلیدی برای تجزیه و تحلیل حساسیت در اکسل را در نظر می گیریم:

1. متغیرهای ورودی و خروجی باید در یک صفحه گسترده در جدول باشند. در این جدول نمی توانید از پارامترها یا نشانگرهای تب های دیگر مانند مدل 3-expression استفاده کنید.

2. اعداد در ردیف و ستون ورودی را نمی توان به هیچ چیز در مدل مربوط کرد و بالعکس. هر سطر یا ستون ورودی را با یک عدد بدون تغییر پر کنید و سپس بقیه را به عنوان کد سخت وارد کنید یا آنها را با درصد یا اعداد اول تغییر دهید.

3- ورودی و خروجی سطرها و ستون ها باید به نحوی به هم متصل شوند. اگر ورودی ها روی خروجی تاثیری نداشته باشند، جدول با تغییر اعداد هیچ تغییری را نشان نمی دهد.

ساده ترین راه برای ایجاد نمودار کوکی در اکسل

4. در قسمت Options or Preferences، Auto Workbook Calculation را روی Data Tables قرار دهید، در غیر این صورت سرعت صفحه گسترده شما به خصوص برای بسیاری از جداول کاهش می یابد. بعداً می‌توانید F9 را برای بازخوانی یا به‌روزرسانی جداول فشار دهید.

5- برای حساس کردن یک سری اعداد، لینک مستقیم خروجی مورد نظر را در گوشه سمت چپ بالای جدول قرار دهید. سپس همه چیز را انتخاب کنید و کارهایی که در قسمت های قبل گفته شد را انجام دهید. “سلول ورودی ردیف” باید یک خط ورودی مستقیم در ردیف بالا باشد و “سلول ورودی ستون” باید یک پیوند ورودی مستقیم در ستون سمت چپ باشد.

6. شما نمی توانید تک تک سلول های جدول را پس از ایجاد تغییر دهید. اگر می خواهید چیزی را تغییر دهید یا ورودی یا خروجی های مختلف را انتخاب کنید، باید کل جدول را حذف کرده و دوباره ترسیم کنید.

تقریباً در هر مدل مالی، چه با پیچیدگی متوسط ​​یا فراتر از آن، با نمودارهای حساسیت مواجه خواهید شد، بنابراین باید بدانید که چگونه از آنها استفاده کنید.