منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • تری دی مکس و وی ری چیست؟ برنامه های کاربردی آن و زمان آموزش

تری دی مکس و وی ری چیست؟ برنامه های کاربردی آن و زمان آموزش

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تری دی مکس و وی ری چیست؟ برنامه های کاربردی آن و زمان آموزش

اگر ارتباطی با دنیای طراحی داشته باشید، هر چقدر هم که کوچک باشد، نام تری دی مکس و وی ری را شنیده اید. در این پست می خواهیم به طور مختصر و مفید به شما بگوییم که نرم افزارهای 3DMax و Vray (3dsmax + vray) چیست – چه کاربردی دارند؟ یادگیری تری دی مکس و وی ری چقدر طول می کشد؟

معرفی کلی تری دی مکس و وی ری

خب، احتمالاً با شرکت معروف Autodesk آشنا هستید. شرکتی که کارش توسعه نرم افزارهای پیشرفته برای رشته های مختلف مهندسی است. تقریباً همه نرم افزارهای او در رشته های خودش حرف اول را می زند. یکی از نرم افزارهای تولید شده توسط این شرکت Autodesk 3dsmax (3ds studio max سابق) نام دارد. نرم افزار شبیه سازی ویژه به طور خلاصه تری دی مکس نرم افزاری حرفه ای برای مدل سازی (سه بعدی)، انیمیشن، بازی و عکس است. کیفیت تصاویر و انیمیشن هایی که این نرم افزار دارد بسیار قابل توجه و با جزئیات و حرفه ای است.

حتما بخوانید: دانلود رایگان 20 درس مهم معماری 3dsmax و Vray (فیلم فارسی + PDF)

برنامه های اصلی تری دی مکس

1- استفاده در صنعت

بسیاری از فیلم ها توسط Autodesk Triodias Max یا نسخه های قبلی با نام های مختلف ساخته می شوند. در این دسته پرفروش هایی مانند آواتار و 2012 قرار دارند که از گرافیک های کامپیوتری سه بعدی استفاده می کنند. البته در کنار Trudias Max Autodesk از نرم افزار Madbox برای ساخت تکسچر استفاده می شود.

این نرم افزار همچنین برای توسعه گرافیک کامپیوتری سه بعدی برای چندین بازی ویدیویی استفاده شده است.

مجموعه های معماری و مهندسی نیز از Autodesk Trudias Max برای طراحی هنر مفهومی خود استفاده می کنند. Max شباهت زیادی به اتوکد دارد و به همین دلیل معماران ترجیح می دهند از این نرم افزار برای بهترین کیفیت تصویر استفاده کنند.

2- استفاده در آموزش

دروس سطح 2 و 3 از Trudias Max در دوره های گرافیک کامپیوتری سه بعدی و انیمیشن کامپیوتری خود استفاده می کنند. برای اولین بار در این مسابقه، دانش آموزان از TriDs Max برای یادگیری انیمیشن های سه بعدی استفاده می کنند.

3- تری دی مکس در معماری و عمران

معماران با Trudias Max نقشه های خود را قبل از ساخت ساختمان احیا می کنند، تمام عناصر بیرونی و داخلی و حتی دکوراسیون داخلی ساختمان را با بهترین کیفیت می بینند و تغییرات مورد نظر را روی آن اعمال می کنند.

نمایش متریال، رنگ پنجره ها، کف، شیرآلات و … و همچنین نورپردازی در این نرم افزار می تواند فوق العاده طبیعی باشد، بنابراین تشخیص یک رندر خوب و یک عکس واقعی گاهی دشوار خواهد بود. به همین دلایل، اگر معماران از آموزش های حرفه ای تری دی مکس استفاده کنند، می توانند به بهترین شکل پروژه های خود را به صورت کاملا سه بعدی به کارفرما ارائه کنند.

رابط

4- تری دی مکس در انیمیشن

یکی دیگر از نیازهای کارفرمایان ایجاد انیمیشن فضاهای معماری و محصولات صنعتی است. این نرم افزار تری دی مکس با قدرت های نامحدود در زمینه انیمیشن قادر است نیازهای کارفرمایان را برطرف کند.

5- تری دی مکس در جلوه های ویژه سینمایی

امروزه صنایعی مانند سینما، بازی های رایانه ای و تبلیغات نیازمند جلوه های ویژه سینمایی و طراحی شخصیت های سه بعدی هستند. بسیاری از شخصیت ها و فیلم های هالیوودی که تا به حال از تماشای آن ها لذت برده اید، کار این نرم افزار قدرتمند است. شامل:

 • آواتار
 • هلبوی
 • مرد آهنی
 • مرد عنکبوتی
 • مبدل ها
 • مرد ایکس

6. سایر برنامه های 3D Max

 • تری دی مکس در تبلیغات
 • تری دی مکس در ساخت بازی
 • تری دی مکس در طراحی صنعتی
 • تری دی مکس در غرفه نمایشگاه
 • تری دی مکس در کابینت سازی (ویکی)

ولی…

تری دی مکس برای گرفتن بازی، انیمیشن یا هر نوع عکس در هر منطقه ای به جز نورپردازی صحنه قدرتمند است (هم سرعت و هم کیفیت کم نور باعث می شود عکس ها یا انیمیشن های تولید شده چندان به واقعیت نزدیک نباشند). برای جبران این ضعف نرم افزارهای اضافی (در Ray Vrayطراحی شده است تا پس از نصب تری دی مکس روی تری دی مکس نصب شود. بگو یا همان پلاگین).

اگر شغل شما آموزش تری دی مکس در معماری، صنعت یا طراحی تصویر است، توصیه می کنیم V-Ray را یاد بگیرید، زیرا اکثر شرکت ها و معماران مهم با توجه به قدرت V-Ray از این نرم افزار، از ارائه استفاده می کنند، شاید به این دلیل که راحت تر است. برای پیکربندی نسبت به Mental Ray و آنقدر قدرتمند است که تشخیص صحنه تصویر شده با V-Ray از صحنه واقعی بسیار دشوار است. .

نمونه ای از کار او

بدین ترتیب وی ری یک نرم افزار (پلاگین) اضافی برای تری دی مکس است که ضعف در کیفیت و سرعت نرم افزار نورپردازی را افزایش می دهد. تری دی مکس می تواند استعداد شما را از این طریق نشان دهد ایده خود را مدل کنید مثلا ماشین میگیری! یا نه ! ایده شما می تواند ابزاری باشد که برای شما کار می کند، در این صورت می توانید از آن یک انیمیشن بسازید! سایر نرم افزارهای سه بعدی نیز می توانند در صنعت رو به رشد استفاده شوند بازی ها و بازی ها سازی اشاره کرد. در واقع به کمک 3dsmax محیط بازی و شخصیت های بازی را طراحی می کنند.

یکی دیگر از کاربردهای این نرم افزار در جلوه های ویژه سینمایی جلوه های ویژه تری دی مکس امکان استفاده از این نرم افزار را در بسیاری از پروژه های سینمایی و فیلم های معروفی که احتمالا نام آنها را شنیده اید، ممکن ساخته است. فیلم های معروفی چون: آواتار، 2012، تبدیل شوندگان، مرد عنکبوتی، مقصد نهایی و …. اما مهمترین کار تری دی مکس استفاده از آن در زمینه دینامیک یا انیمیشن است که برای ساخت جدیدترین انیمیشن ها استفاده می شود و موضوعی مفصل دارد.

ویدیوی معرفی 3dsmax و خلاصه ای از تاریخچه آن

 

آشنایی با اصطلاحات تری دی مکس و وی ری

افرادی که از این نرم افزار استفاده می کنند تعدادی اصطلاح دارند که باید با آنها آشنا باشید:

نماد نقطه مدل سازی (مدل سازی یا سه بعدی): همچنین به عنوان سه بعدی شناخته می شود، فرآیند تبدیل یک تصویر دو بعدی به یک تصویر سه بعدی است. مثلا شما یک پلان ساختمان دارید ابتدا دیوارها را بالا می برید سپس در و پنجره و سقف را شکل می دهید و در نهایت با نرم افزار می توانید داخل اتاق ها را ببینید (یعنی یک پلان دو بعدی را به ساختمان تبدیل کرده اید) . که سه بعدی است).

نمونه ای از مدل سازی با تری دی مکس

نمونه ای از مدل سازی با تری دی مکس

نماد نقطه مواد: به این معنی که وقتی یک شی را سه بعدی می کنید، به نرم افزار آموزش دهید که مثلاً جنس دیوارها چیست (مثلاً به دیوارهای آن رنگ یا گچ یا کاغذ دیواری و باه اضافه کنید). اکثر این مواد به صورت پیش فرض در تری دی مکس و وی ری وجود دارند. بعضی ها انجام میدهند.

مواد آجر در 3D Max

مواد آجر در 3D Max

نماد نقطه نمایش دادن: وقتی یک شی را سه بعدی می کنید و به آن مواد اضافه می کنید و در نهایت آن را روشن می کنید، وقت آن است که نرم افزار شروع به شبیه سازی نور و مواد کند (یعنی شی را به واقعیت نزدیک کند – و آن را به یک تصویر کند تبدیل کند) . در این مرحله نرم افزار تمامی قسمت های نور و سایه، متریال، فرورفتگی ها، رنگ ها و آن را محاسبه می کند تا یک تصویر یا انیمیشن کاملا طبیعی برای شما ایجاد کند. این مرحله زمان زیادی می برد و در اینجا به ارزش یک کامپیوتر قدرتمند پی خواهید برد.

تصویر قبل (راست) و بعد (چپ) تصویر

تصویر قبل (راست) و بعد (چپ) تصویر

بنابراین اگر شما یک معمار، یک مهندس عمران، یک طراح گرافیک، یک طراح داخلی، یک کابینت ساز، یک سازنده مبلمان، یک طراح جواهرات یا هر کار مرتبط با طراحی دارید، این نرم افزار سر و گردن شما را بالاتر از بقیه قسمت های شما نگه می دارد. همکاران

حتما بخوانید: دانلود رایگان 2 تا از بهترین کتاب های درسی 3dsmax PDF (فارسی)

اما یادگیری تری دی مکس و وی ری چقدر طول می کشد؟

به خاطر داشته باشید که این امر به عوامل مختلفی مانند دانش تکنیک های طراحی، دانش قبلی نرم افزارهای سه بعدی، پشتکار و علاقه شما بستگی دارد. اما تجربه چندین ساله من در یادگیری تری دی مکس می گوید:

 • اگر تجربه قبلی در زمینه طراحی ندارید و در سایر نرم افزارهای سه بعدی (مانند اتوکد یا اسکچ آپ یا …) کار نکرده اید، سطح متوسط ​​تری دی مکس (به اندازه ساخت و ساز و تجهیزات 3 بعدی ساختمان یا ساختمان) را در آن بیاموزید. ) حدود 7 ماه (3 ساعت تمرین در روز) و یادگیری وی ری به طور جداگانه سه ماه طول می کشد.
 • اگر قبلا با نرم افزارهایی مانند اتوکد کار کرده اید و در یکی از رشته های طراحی تحصیل کرده اید، تری دی مکس متوسط ​​را مطالعه کنید. این حدود 4 ماه (سه ساعت تمرین در روز) و V-ray حدود 50 روز طول می کشد.

در وب سایت آسان سریع، این برنامه با مقالات آموزشی و بهترین بسته های آموزشی (بدون نیاز به کلاس!) ما به شما آموزش خواهیم داد. با بخش آموزش تری دی مکس شروع کنید.