منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • تنظیمات اندازه گیری اتوکد (و نکات کاربردی)

تنظیمات اندازه گیری اتوکد (و نکات کاربردی)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تنظیمات اندازه گیری اتوکد (و نکات کاربردی)

ابتدا نکات و تنظیمات اولیه اندازه گیری اتوکد را گام به گام به شما آموزش می دهیم و در پایان مقاله می توانید فیلم های کامل آموزش تنظیمات اندازه گیری اتوکد را دانلود کنید.

اندازه گیری و ثبت اطلاعات اضافی بخش های ضروری نقشه های اتوکد است. هر کاربر اتوکد به خوبی با ابزارهای اندازه گیری آشنا است، اما برخی از ویژگی ها در اندازه گیری اتوکد وجود دارد که عمدتا نادیده گرفته می شوند یا به ندرت استفاده می شوند. در این مقاله به چهار ویژگی مفید اما کمتر شناخته شده در اندازه گیری های اتوکد می پردازیم. پس به ما بپیوندید

تلورانس های ابعادی را اضافه کنید

برای افزودن تلورانس به ابعاد اتوکد، می توانید یک سبک اندازه گیری با مقادیر و تنظیمات جدید ایجاد کنید. این سبک اندازه حاوی مقادیر تلورانس است که می تواند در هر جایی که تلورانس مورد نیاز است استفاده شود. پیوست شده است. برای ایجاد یک سبک اندازه قابل تحمل، “D” یا “DIMSTYLE” را در خط فرمان تایپ کنید و Enter را فشار دهید. پنجره Dimension Style Manger ظاهر می شود. از این پنجره، روی دکمه New کلیک کنید، سبک اندازه گیری جدید خود را نام ببرید و روی دکمه Continue کلیک کنید.

مقاله عالی: آموزش کامل اندازه گیری در اتوکد (و نکاتی برای نوشتن متن)

به عنوان مثال، من به این سبک “تحمل کم” می گویم. یک پنجره سبک بعد جدید ظاهر می شود. تب Tolerances را در این پنجره انتخاب کنید. در این قسمت می توانید تمام تنظیمات مربوط به تلرانس ها را بیابید. فرض کنید می‌خواهیم یک بعد با فرمت تلورانس ایجاد کنیم، همانطور که در شکل 1 نشان داده شده است.

مرکز تصویر این نوع تحمل را نوعی انحراف می نامند; زیرا حد بالایی و پایینی تحمل متفاوت است. برای ایجاد این نوع تلورانس، انحراف شکل تلورانس را از منوی کشویی Method انتخاب کنید. دقت 0.00 را انتخاب کنید و تلورانس های بالا و پایین را در فیلدهای مشخص شده تنظیم کنید. همه تنظیمات را بدون تغییر رها کنید و روی OK کلیک کنید تا این تنظیمات اعمال شود. برای درک بهتر شکل 2 را ببینید.

مرکز تصویر اکنون Tolerance Dim را که قبلاً به عنوان سبک فعلی ایجاد کردیم را انتخاب کنید و هر نوع بعدی را مانند خطی، زاویه ای یا تراز در منطقه طراحی ایجاد کنید. این بعد را با اندازه تحملی که قبلاً در پنجره Dimension Style مشخص کردید، متوجه خواهید شد. هماهنگ خواهند شد. برای ایجاد یک اندازه معمولی بدون تلورانس، سبک اندازه‌گیری سبک پیش‌فرض را تغییر دهید.

یک قاب کنترل عملکرد اضافه کنید

در نقشه‌های مکانیکی، تلورانس به زبان نمادین اندازه و تحمل هندسی اضافه می‌شود، که در آن انواع مختلف تلورانس‌ها با نمادها شناسایی می‌شوند و به چارچوب‌هایی برای کنترل ویژگی‌های مربوط به ابعاد محدود می‌شوند. با استفاده از این روش می توان به کمک چند علامت به راحتی اطلاعات زیادی را در فضایی کوچک فشرده کرد. برای افزودن تلورانس به یک بعد با استفاده از چارچوب کنترل ویژگی، ابتدا باید یک بعد پایه ایجاد کنید. نمونه ای از اندازه تحمل موقعیت را که در شکل 3 نشان داده شده است، در نظر بگیرید.

مرکز تصویر

در اینجا، نمادها نشان می دهند که اندازه مرتبط دارای تلورانس مربوط به موقعیت واقعی آن است و ناحیه تحمل استوانه ای است. مقدار تلورانس در بهترین حالت ماده با توجه به داده های اولیه A و ثانویه B 0.02 است. برای افزودن این قاب کنترل ویژگی، پانل ابعاد را در تب Annotation باز کنید و روی نماد Tolerance کلیک کنید. شما همچنین می توانید معادل آن را سفارش دهید. یعنی از «TOL» استفاده کنید. یک پنجره تلورانس هندسی با فریم های زیاد ظاهر می شود. روی اولین فیلد در پانل Sym کلیک کنید و یکی از 14 نوع تحمل را انتخاب کنید.

بهترین نسخه اتوکد کدام است؟

اکنون روی اولین فیلد پانل Tolerance 1 کلیک کنید. نماد “Ø” برای نشان دادن ناحیه تحمل استوانه ای اضافه می شود. مقدار تلورانس را در فیلد بعدی وارد کنید. سپس بر روی فیلد کنار مقدار تلورانس کلیک کرده و Material Status Modifier را انتخاب کنید. در مثال بالا، “M” که به صورت دایره ای بسته شده است، بهترین حالت ماده را نشان می دهد. A و B را به ترتیب در فیلدهای Datum 1 و Datum 2 وارد کنید. این ویژگی ویژگی های داده های اولیه و ثانویه را در چارچوب کنترل دارایی شما نشان می دهد.

مرکز تصویر

پس از انجام این تنظیمات، روی OK کلیک کنید و قاب کنترل عملکرد خود را نزدیک به ابعاد متصل قرار دهید.

اضافه کردن ابعاد 2 بعدی

اندازه گیری دو بعدی یا دو بعدی (یا دو بعدی) زمانی استفاده می شود که بخواهید ابعاد را در دو واحد مختلف مشخص کنید. فرض کنید می خواهید از همان ابعاد برای نشان دادن طول به اینچ و همچنین میلی متر برای طراحی خود استفاده کنید. برای این کار می توانید از ابعاد دوگانه استفاده کنید. در این حالت باید یک سبک اندازه گیری جدید ایجاد شود تا هر زمان که نیاز به اندازه گیری دوگانه باشد بتوان از آن استفاده کرد. “D” را در خط فرمان تایپ کنید و Enter را فشار دهید تا Size Style Manager باز شود.

سبک ابعادی را که می خواهید تغییر دهید انتخاب کنید و روی دکمه Change در پنجره Dimension Style Manager کلیک کنید. تب Units Alternate را از پنجره Resize Style انتخاب کنید. متوجه خواهید شد که تمامی گزینه های این بخش غیر فعال هستند. روی دکمه رادیویی «نمایش واحدهای جایگزین» در گوشه سمت چپ بالای برگه کلیک کنید. “Unit Format” را از منوی کشویی انتخاب کنید و دقت واحدهایی را که باید جایگزین شوند را مشخص کنید.

دانلود 31 آموزش رایگان اتوکد

برای اعمال این واحد جایگزین، باید یک فاکتور را مشخص کنید. ضریب خروجی واحد جایگزین را بر اساس مقدار واحد اصلی تعیین می کند. به عنوان مثال، فرض کنید واحد اصلی نقشه ما بر حسب اینچ است و می خواهیم واحدهای متناوب را بر حسب میلی متر نشان دهیم. برای او ضریب واحد 25.4 است. زیرا 1 اینچ برابر با 25.4 میلی متر است. “25.4” را در قسمت “Multiplier for Alternative Units” وارد کنید و وقتی همه این تغییرات را انجام دادید. روی OK کلیک کنید.

مرکز تصویر

اکنون از این سبک اندازه گیری برای ایجاد یک بعد با واحدهای اصلی و همچنین گزینه های جایگزین استفاده کنید. نمونه ای از یک واحد جایگزین در شکل 5 نشان داده شده است. در این مورد، ابعاد در واحد اصلی بر حسب اینچ است. تحمل واحد اصلی بر حسب اینچ است. در واحد متغیر، ابعاد و تلورانس ها بر حسب میلی متر می باشد.

آموزش 3 دستور برای محاسبه مساحت در اتوکد

یک سبک سفارشی برای اندازه گیری پیکان ایجاد کنید

اتوکد دارای سبک های زیادی برای اندازه گیری فلش ها است، اما اگر می خواهید برای هر یک از اندازه گیری های خود یک سبک پیکان سفارشی داشته باشید، می توانید با استفاده از بلوک ها، یکی ایجاد کنید. برای ایجاد یک سبک فلش، ابتدا از ابزارهای ترسیم و اصلاح استفاده کنید و سپس طرح را به یک بلوک تبدیل کنید. مراقب باشید که این شکل هندسی را به یک بلوک ساده تبدیل کنید، نه یک حاشیه، زیرا بلوک های مرزی نمی توانند برای ایجاد فلش های سفارشی استفاده شوند. بیایید این بلوک را «پیکان سفارشی» بنامیم. برای این مثال، یک فلش به سبک زیر می سازم:

مرکز تصویر

همچنین باید از دماغه نوک تیز این شکل به عنوان نقطه پایه استفاده کنید تا بتوانید فلش را به درستی با ابعاد تراز کنید. اکنون Dimension Style Manager را باز کنید و سبک اندازه گیری را که می خواهید تغییر دهید انتخاب کنید. سپس روی دکمه Change کلیک کنید. در پنجره تغییر اندازه، تب نمادها و فلش ها را انتخاب کنید، روی منوی کشویی فلش ها کلیک کنید و پیکان کاربر را انتخاب کنید. از منوی کشویی کناری، “Custom Arrow Block” را انتخاب کرده و روی دکمه OK کلیک کنید. دوباره روی OK کلیک کنید تا پنجره Dimension Style Manager بسته شود. اکنون می توانید هر زمان که به یک فلش سفارشی نیاز داشتید. از این سبک اندازه گیری اصلاح شده استفاده کنید. من از سبک اصلاح شده برای پیکان سفارشی خود استفاده کردم و نتیجه این است:

مرکز تصویر

آموزش کامل انتخاب اشیا در اتوکد با 11 روش موثر

ویدئو با دستورالعمل