منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • جنکینز چیست؟ (معایب و مزایای استفاده از آن)

جنکینز چیست؟ (معایب و مزایای استفاده از آن)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
جنکینز چیست؟ (معایب و مزایای استفاده از آن)

جنکینز یک سرور ادغام پیوسته منبع باز (CI) است. چندین مرحله از فرآیند تحویل نرم افزار را مدیریت و کنترل می کند، از جمله ساخت، مستندسازی، تست خودکار، آماده سازی کد استاتیک و تجزیه و تحلیل. Jenkins یک ابزار DevOps بسیار محبوب است که توسط هزاران تیم توسعه استفاده می شود.

اتوماسیون جنکینز معمولاً با تغییر کد در مخازن مانند GitHub، Bitbucket و GitLab شروع می شود و با ابزارهای ساخت مانند Maven و Gradle ادغام می شود. جنکینز از فناوری‌های کانتینری مانند Docker و Kubernetes برای آزمایش و مرحله‌بندی نسخه‌های نرم‌افزار پشتیبانی می‌کند، اما نه یک نوآوری بومی Kubernetes است و نه یک راه‌حل ادغام مداوم بومی برای کانتینرها.

مفاهیم اصلی جنکینز

کنترلر جنکینز (استاد سابق)

جنکینز چیست؟ (معایب و مزایای استفاده از آن)

معماری جنکینز از ساخت های توزیع شده پشتیبانی می کند. یک گره جنکینز به عنوان یک سازمان دهنده عمل می کند که کنترل کننده جنکینز نامیده می شود. این گره گره های دیگری را که عامل جنکینز را اجرا می کنند، مدیریت می کند. همچنین، اگرچه به اندازه Jenkins Agents مقیاس پذیر نیست، اما می تواند عملیات ساخت را اجرا کند.

این کنترلر از پیکربندی مرکزی جنکینز پشتیبانی می کند. عوامل و اتصالات آنها را مدیریت می کند، پلاگین ها را بارگیری می کند و جریان پروژه را هماهنگ می کند.

مامور جنکینز (برده سابق)

جنکینز چیست؟ (معایب و مزایای استفاده از آن)

عامل جنکینز برای انجام وظایف ساخت به کنترلر جنکینز متصل می شود. برای اجرای آن، باید جاوا را روی یک ماشین فیزیکی، ماشین مجازی، نمونه ابری، تصویر داکر یا خوشه Kubernetes نصب کنید.

شما می توانید از چندین عامل جنکینز برای متعادل کردن بار ساخت، بهبود عملکرد و ایجاد یک محیط امن که کنترل کننده-اگنوستیک است استفاده کنید.

گره جنکینز

جنکینز چیست؟ (معایب و مزایای استفاده از آن)

Jenkins Node یک اصطلاح کلی برای عوامل و کنترلرها، صرف نظر از نقش واقعی آنها است. گره ماشینی است که می توانید پروژه ها و خطوط لوله را روی آن بسازید. جنکینز به طور خودکار سلامت همه گره‌های متصل را کنترل می‌کند و اگر نشانگرها کمتر از آستانه باشند، گره را آفلاین می‌کند.

پروژه جنکینز (کار قبلی)

پروژه یا شغل جنکینز یک فرآیند خودکار است که توسط کاربر جنکینز ایجاد شده است. این توزیع ساده جنکینز کارهای ساخت انواع مختلفی را فراهم می‌کند که می‌توانند از جریان‌های کاری یکپارچه‌سازی مداوم پشتیبانی کنند و بنابراین؛ گزینه های بیشتری از طریق اکوسیستم بزرگی از افزونه ها در دسترس هستند.

پلاگین های جنکینز

جنکینز چیست؟ (معایب و مزایای استفاده از آن)

پلاگین ها ماژول هایی هستند که توسط انجمن توسعه یافته اند و می توانید آنها را روی سرور جنکینز خود نصب کنید. این افزونه ویژگی هایی را اضافه می کند که جنکینز به طور پیش فرض ندارد. می‌توانید همه افزونه‌های موجود را از داشبورد جنکینز نصب یا ارتقا دهید.

خط لوله جنکینز

جنکینز چیست؟ (معایب و مزایای استفاده از آن)

خط لوله جنکینز یک مدل خط لوله ایجاد شده توسط کاربر است. این خط لوله شامل پلاگین های مختلفی است که به شما کمک می کند تا اقدامات گام به گام را در خط لوله نرم افزار خود تعریف کنید، از جمله مراحل زیر:

 • مجموعه های خودکار
 • تست چند مرحله ای
 • رویه های توسعه
 • اسکن امنیتی

شما می توانید خطوط لوله را مستقیماً در رابط کاربری ایجاد کنید یا یک “Jenkinsfile” ایجاد کنید که یک خط لوله را به عنوان کد نشان می دهد. Jenkinsfiles از یک قالب متنی سازگار با Groovy برای تعریف فرآیندهای خط لوله استفاده می‌کند و می‌تواند بیانی یا اسکریپتی باشد.

آیا دوست دارید: با 14 درس رایگان، از ابتدا یاد بگیرید

معماری جنکینز

اجزای جنکینز به صورت زیر با هم تعامل دارند و کار می کنند:

 • توسعه دهندگان کد منبع را تغییر می دهند و تغییراتی در کد منبع ایجاد می کنند و جنکینز یک commit جدید برای مدیریت commit جدید Git ایجاد می کند.
 • جنکینز می تواند در حالت کشش یا فشار اجرا شود. سرور Jenkins CI یا توسط یک رویداد، مانند یک کد commit فعال می شود، یا می تواند به طور منظم منبع را برای تغییرات بررسی کند.
 • سرور بیلد کد را می سازد و یک آرتیفکت ایجاد می کند. در صورت عدم موفقیت ساخت، توسعه دهنده یک پیام هشدار دریافت می کند.
 • جنکینز برنامه تعبیه شده یا فایل اجرایی را در یک سرور آزمایشی که می تواند تست های خودکار و مداوم را اجرا کند، مستقر می کند. اگر برنامه‌نویس‌ها بر عملکرد تأثیر بگذارد، یک پیام هشدار دریافت می‌کنند.
 • اگر کد درست باشد، جنکینز به صورت اختیاری تغییرات را به سرور تولید فشار می دهد.

نمودار زیر معماری جنکینز را نشان می دهد:

معماری جنکینز ممکن است برای آزمایش کد در محیط های مختلف به بیش از یک سرور جنکینز نیاز داشته باشید. یک سرور واحد همیشه نمی تواند بار پروژه های بزرگ را تحمل کند. اگر چنین است، می توانید از معماری توزیع شده جنکینز برای اجرای یکپارچه سازی و آزمایش مداوم استفاده کنید. سرور جنکینز می تواند به محیط کنترل کننده ای که این فرآیند را انجام می دهد دسترسی پیدا کند. این بار را بین عوامل مختلف جنکینز توزیع می کند.

این مدل توزیع شده به شما امکان می دهد چندین ساخت و آزمایش را به طور همزمان اجرا کنید. در این حالت، نسخه متفاوتی از کد با هر محیط عامل جنکینز اجرا می شود و کنترل کننده عملیات را کنترل می کند.

دانلود: آموزش ملزومات مهندسی نرم افزار

مزایا و معایب جنکینز

برخی از مزایای اصلی جنکینز عبارتند از:

 • به دلیل تنوع زیاد افزونه ها بسیار قابل توسعه است. افزونه ها به جنکینز انعطاف پذیری و اسکریپت نویسی غنی و زبان بیانی را اضافه می کنند که از خطوط لوله پیشرفته و سفارشی پشتیبانی می کند.
 • تقریباً در هر مقیاسی قوی و قابل اعتماد است.
 • تمام شد و با افتخار از چالش ها بیرون آمد.
 • از محیط های ترکیبی و چند ابری پشتیبانی می کند.
 • پایگاه دانش، اسناد و منابع گسترده ای را در اختیار جامعه قرار می دهد.
 • یک زبان توسعه یکپارچه مانند جاوا، که ماهیت جامع و پیچیده ای دارد، آن را برای محیط های سازمانی قدیمی مناسب می کند.

برخی از معایب جنکینز:

 • معماری تک سرور از یک معماری تک سرور استفاده می کند که منابع را به منابع موجود در یک کامپیوتر، ماشین مجازی یا کانتینر محدود می کند. جنکینز اجازه ادغام سرور به سرور را نمی دهد، که می تواند باعث مشکلات عملکرد در محیط های بزرگ شود.
 • جنکینز تلف می شود – این یک مشکل رایج است که از فقدان همبستگی ناشی می شود. چندین تیم با استفاده از جنکینز می توانند تعداد زیادی سرور مستقل جنکینز ایجاد کنند که مدیریت آنها دشوار است.
 • با تکیه بر معماری ها و فناوری های جاوا به ویژه Servlet و Maven جنکینز معمولاً از معماری یکپارچه استفاده می کند و برای فناوری های جدید جاوا مانند Spring Boot یا GraalVM طراحی نشده است.
 • ظرف بومی ندارد جنکینز در زمانی طراحی شد که کانتینرها و Kubernetes محبوب شدند، و اگرچه از فناوری کانتینر پشتیبانی می کند، اما از مکانیسم های کانتینر و ارکستراسیون پشتیبانی نمی کند.
 • استقرار در محیط های تولیدی مشکل است توسعه خطوط لوله تحویل پیوسته با جنکینزفایل نیاز به کدنویسی به یک زبان اعلامی یا اسکریپتی دارد و خطوط لوله پیچیده ممکن است برای کدنویسی، اشکال زدایی و نگهداری دشوار باشد.
 • این ویژگی برای استقرار تولید واقعی ندارد – “Deploy with Jenkins” به معنای اجرای مجموعه ای کاملاً سفارشی از اسکریپت ها برای مدیریت استقرار است.
 • خود جنکینز مستلزم استقرار است سازمان هایی که نیاز به ترکیب جنکینز با فناوری تحویل مداوم دارند، به طور سنتی از مدیریت پیکربندی برای انجام این کار استفاده می کنند، اما این امر پیچیدگی بیشتری می افزاید و مستعد خطا است. از سوی دیگر، اتوماسیون می تواند دشوار باشد.
 • مدیریت جامع افزونه ها – Jenkins نزدیک به 2000 افزونه دارد که مرتب کردن آنها تا زمانی که یک افزونه مفید پیدا نکنید بسیار دشوار است. اگرچه ممکن است برخی از افزونه ها با یکدیگر تضاد داشته باشند، اما بسیاری از افزونه ها وابستگی هایی دارند که بار اداری را افزایش می دهد. هیچ تضمینی وجود ندارد که افزونه ای که استفاده می کنید همچنان پشتیبانی شود.
 • تسلط به Groovy الزامی است – جنکینز خطوط لوله را برنامه ریزی کرده است که در Groovy پیاده سازی شده است، زبانی که در حال حاضر به طور گسترده استفاده نمی شود، که می تواند اسکریپت نویسی را دشوار کند. جنکینز از حالت های اسکریپت و Groovy اعلانی پشتیبانی می کند.

به همین دلیل، بسیاری از تیم‌ها از Jenkins دور می‌شوند و از فناوری‌های جدیدتری استفاده می‌کنند که از محیط DevOps مبتنی بر کانتینر و میکروسرویس پشتیبانی می‌کنند.

جنکینز ایکس چیست؟

Jenkins X یک فناوری CI/CD است که به طور مداوم برنامه ها را با Kubernetes ارائه می دهد. Jenkins X بر اتوماسیون پیوسته / تحویل مداوم (CI/CD) برای ابر تأکید دارد.

Jenkins X Jenkins با ابزارهای منبع بازی مانند Helm، Docker، Nexus و KSync یکپارچه شده است. این نوع Jenkins به طور خودکار این ابزارها را نصب، پیکربندی و ارتقا می دهد تا آنها را در فرآیند CI/CD شما ادغام کند.

حتما بخوانید: next.js چیست؟ معایب، مزایا و کاربردها

جنکینز ایکس در مورد تمام درخواست‌های کششی بازخورد ارائه می‌کند و پیش‌نمایش‌ها را قبل از اعمال تغییرات کد در محیط‌های مرحله‌بندی و تولید نمایش می‌دهد. این به شما کمک می کند در همان ابتدا از کیفیت بالا و عملکرد صحیح اطمینان حاصل کنید و پس از اجرا تعجب نکنید. با Jenkins X، درجه بالاتری از اتوماسیون را برای انتشار نرم افزار ایمن و قابل پیش بینی دریافت می کنید.

Jenkins X بدون نیاز به شناخت Kubernetes کاملاً کاربردی است و یک فرآیند CI/CD را برای تسهیل مهاجرت به ابر ارائه می دهد. این روش از اجرای یک ابر انتخابی شما پشتیبانی می کند که برای راه اندازی هیبریدی بسیار ضروری است.

با این حال، جنکینز ایکس همچنین دارای معایبی است:

 • یکی از اشکالات اصلی Jenkins X این است که پروژه دستخوش تغییرات سریعی می شود، که پذیرش آن را برای کاربران جدید و حفظ آن را برای کاربران فعلی دشوار می کند.
 • این نوع جنکینز فقط از طریق Helm مستقر می شود، بنابراین باید با Helm آشنا باشید.
 • Jenkins X به توسعه مبتنی بر Trunk نیاز دارد.
 • این رابط کاربری خاص خود را ندارد (به رابط کاربری محدود جنکینز متکی است)، بنابراین باید از خط فرمان برای ساخت‌های جدید استفاده کنید.
 • با افزودن سازندگان به خوشه Kubernetes و اتصال خودکار جنکینز Slaves به Master مقیاس می‌شود.
 • شما می توانید نصب بدون سرور را بدون استاد پیاده سازی کنید، که منابع زیادی را مصرف می کند.

کاملا رایگان: از صفر تا صد آموزش در هر زبان برنامه نویسی