داکر چیست؟ چگونه کار می کند و چگونه با سیستم های مشابه مقایسه می شود

داکر چیست؟ چگونه کار می کند و چگونه با سیستم های مشابه مقایسه می شود

اگر اپلیکیشن یا سرویسی دارید و می‌خواهید روی سیستم‌های مختلف مانند VPS یا ماشین‌های اختصاصی بدون مشکل اجرا شود، از کانتینرها استفاده کنید. یکی از محبوب ترین پلتفرم های کانتینری داکر است که متاسفانه همه با آن آشنایی ندارند.

در این مقاله، توضیح خواهیم داد که Docker چیست، چگونه کار می کند و چه تفاوتی با ماشین های مجازی (VM) و سیستم هایی مانند Kubernetes و Jenkins دارد. همچنین به مزایا و معایب Docker خواهیم پرداخت و به رایج ترین کاربردهای آن اشاره خواهیم کرد.

داکر چیست؟

Docker یک نرم افزار متن باز است که برای استقرار برنامه های کاربردی در کانتینرهای مجازی استفاده می شود. مجازی سازی به سبک Containerization به برنامه های مختلف اجازه می دهد تا در محیط های پیچیده مختلف اجرا شوند. به عنوان مثال داکر به شما اجازه می دهد تا سیستم مدیریت محتوای وردپرس را بر روی سیستم های ویندوز، لینوکس و macOS بدون هیچ مشکلی اجرا کنید.

ویدئوی زیر را تماشا کنید:

 

مقایسه داکر با ماشین مجازی

اگرچه داکر و ماشین های مجازی هدفی مشابه دارند. اما عملکرد، پشتیبانی از سیستم عامل و قابلیت حمل آنها بسیار متفاوت است.

تفاوت اصلی این است که کانتینرهای Docker یک سیستم عامل میزبان مشترک دارند، در حالی که ماشین های مجازی دارای یک سیستم عامل مهمان هستند که روی سیستم میزبان نیز اجرا می شود. این حالت عملکرد بر عملکرد، نیازهای سخت افزاری و پشتیبانی سیستم عامل تأثیر می گذارد. برای مقایسه بهتر جدول زیر را بررسی کنید.

بارانداز ماشین های مجازی
سیستم عامل سیستم عامل بین کانتینرها مشترک است. هر ماشین مجازی یک سیستم عامل جدید دارد.
امنیت امنیت پایین به دلیل مشترک بودن سیستم عامل و هسته. امنیت بیشتر زیرا ماشین های مجازی از سیستم عامل مشترک استفاده نمی کنند.
تابع عملکرد سریع حتی با ظروف متعدد ماشین های مجازی بیشتر باعث عملکرد ناپایدارتر می شوند.
زمان برخاستن سریع (در عرض چند ثانیه) به آرامی (در عرض چند دقیقه)
RAM مورد نیاز است سبک حافظه بالا مورد نیاز است.
حافظه مورد نیاز است معمولا در مگابایت است. معمولاً در گیگابایت است.
قابل حمل بودن به راحتی در محیط های مختلف مستقر می شود. انتقال ماشین مجازی به سیستم دیگری دشوار است.

 

اگرچه فناوری کانتینر داکر در بیشتر جنبه‌ها برتر است، اما ماشین‌های مجازی امن‌تر هستند زیرا سیستم عامل مستقل از سخت‌افزار نگهداری می‌شود.

حتما بخوانید (محبوب ترین مقاله ما): بهترین زبان برنامه نویسی برای هک و هکر شدن

مقایسه Docker با Kubernetes و Jenkins

در قسمت بعدی داکر را با کوبرنتس و جنکینز مقایسه کرده و تفاوت آنها را توضیح خواهیم داد.

مقایسه Kubernetes با Docker

Docker یک پلت فرم برای ساخت و اجرای کانتینرها است، در حالی که Kubernetes یک سیستم ارکستراسیون کانتینر منبع باز است. این دو سیستم را نمی توان مستقیماً با هم مقایسه کرد. Docker مسئول ایجاد کانتینرها است و Kubernetes آنها را در مقیاس مدیریت می کند.

با این حال، داکر سیستم همگام سازی خود را به نام Docker Swarm دارد. Kubernetes و Docker Swarm در جدول زیر مقایسه شده اند:

کوبرنتیس Docker Swarm
نصب و راه اندازی سخت و طولانی آسان و سریع
قابل ارتقا ارتقاء خودکار قابل ارتقا نیست
گروه بندی آسان سخت
تعادل ترافیک یا بار راهنما بطور خودکار
نظارت بر ابزار نظارت داخلی فقط از ابزارهای نظارت شخص ثالث پشتیبانی می کند.

مقایسه داکر با جنکینز

مقایسه Jenkins با Docker امکان پذیر نیست زیرا آنها محصولاتی با اهداف کاملاً متفاوت هستند.

جنکینز سیستم اتوماسیون اصلی برای مدل توسعه CI/CD (ادغام پیوسته و تحویل مداوم) است، که در آن توسعه دهندگان به طور مداوم قطعات کوچک کد را به نحوی به روز می کنند تا از خطاهای ادغام جلوگیری کنند. از طرف دیگر داکر یک سیستم کانتینری است.

اگرچه این سیستم ها قابل مقایسه نیستند، اما می توانید از هر دو استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. شما می توانید از Jenkins برای برنامه ریزی کارهای مختلف و Docker برای جدا کردن مشاغل از یکدیگر با استفاده از کانتینرها استفاده کنید.

از دست ندهید: چند زبان برنامه نویسی داریم؟ چقدر باید یاد بگیریم؟

آشنایی با کانتینرهای داکر

استفاده از کانتینرهای Docker به کاربران این امکان را می دهد که از عیب یابی مشکلات احتمالی سازگاری بین سیستم ها خلاص شوند. دلیل آن این است که با Docker، نرم افزار در تمام محیط ها یکسان اجرا می شود.

کانتینر داکر چیست؟

کانتینر داکر یک بسته نرم افزاری با تمام لوازم جانبی لازم برای اجرای یک برنامه خاص است. تمام تنظیمات و دستورالعمل‌ها برای راه‌اندازی یا توقف کانتینرها توسط فایل تصویری Docker تعریف می‌شوند. هر بار که کاربر یک تصویر را راه اندازی می کند، یک ظرف جدید ایجاد می شود.

مدیریت کانتینرها با استفاده از Docker API یا Command Line Interface (CLI) آسان است. اگر چندین کانتینر مورد نیاز است، کاربران می توانند با ابزار Docker’s Compose آنها را مدیریت کنند.

داکر چگونه کار می کند؟

علاوه بر کانتینرها، معماری داکر شامل چهار جزء اصلی است:

 • مشتری داکر: این جزء اصلی برای ایجاد، مدیریت، و اجرای برنامه های کاربردی کانتینری است. مشتری داکر روش اصلی کنترل سرور داکر از طریق یک CLI مانند (خط فرمان ویندوز) یا ترمینال (macOS، Linux) است.
 • سرور داکر: این سرور به نام سرور داکر یا دیمون نیز شناخته می شود. به درخواست های REST API صادر شده توسط مشتری Docker گوش می دهد و تصاویر و کانتینرها را مدیریت می کند.
 • تصاویر داکر: سرورهای Docker دستورالعمل هایی را در مورد نحوه ایجاد کانتینر Docker ارائه می دهند. تصاویر را می توان از وب سایت هایی مانند Docker Hub دانلود کرد. ایجاد یک تصویر سفارشی نیز امکان پذیر است. برای انجام این کار، کاربران باید یک Dockerfile ایجاد کرده و آن را در سرور آپلود کنند. شایان ذکر است که داکر هیچ تصویر استفاده نشده ای را حذف نمی کند، بنابراین کاربران باید قبل از بزرگ شدن داده های تصویر، خودشان آنها را حذف کنند.
 • رجیستری داکر: یک برنامه منبع باز سمت سرور که برای میزبانی و توزیع تصاویر Docker استفاده می شود. رجیستری برای ذخیره تصاویر به صورت محلی و حفظ کنترل کامل بر روی آنها بسیار مفید است. از سوی دیگر، کاربران به داکر هاب، بزرگترین مخزن تصاویر داکر در جهان دسترسی دارند.

حتما بخوانید: 5 زبان برنامه نویسی امنیتی ضد هکر

مزایا و معایب داکر

اگرچه داکر مزایای زیادی دارد، اما معایبی نیز دارد. در این قسمت به بررسی مزایا و معایب اصلی این نرم افزار می پردازیم.

مزایای Docker

 • قابلیت انتقال: جذابیت اصلی Docker قابل حمل بودن آن است. این ویژگی به کاربران این امکان را می دهد که یک برنامه پیچیده را روی یک ماشین بسازند یا نصب کنند و مطمئن باشند که روی آن اجرا می شود. کانتینرهای Docker شامل همه چیزهایی هستند که یک برنامه به آن نیاز دارد و معمولاً به ورودی کمی یا بدون نیاز کاربر نیاز دارد.
 • امکان اتوماسیون: با استفاده از cron job و کانتینرهای Docker، کاربران به راحتی می توانند کار خود را خودکار کنند. اتوماسیون فرآیند به توسعه دهندگان کمک می کند تا از کارهای خسته کننده و تکراری اجتناب کنند و در زمان صرفه جویی کنند.
 • لذت بردن از یک جامعه بزرگ: Docker یک کانال اختصاصی Slack، انجمن‌ها و هزاران مشارکت‌کننده در وب‌سایت‌های توسعه‌دهنده مانند StackOverflow دارد. علاوه بر این، بیش از 9 میلیون تصویر کانتینر در Docker Hub میزبانی می شود.

معایب داکر

 • سرعت کم: اگرچه اجرای یک برنامه از طریق یک کانتینر Docker سریعتر از اجرای در یک ماشین مجازی است، اما هنوز به طور قابل توجهی کندتر از اجرای برنامه ها بر روی یک سرور فیزیکی است.
 • سختی استفاده: Docker برای اجرای برنامه هایی که نیاز به رابط کاربری گرافیکی (GUI) دارند طراحی نشده است، به این معنی که کاربران باید با خط فرمان آشنا باشند و همه کارها را در آنجا انجام دهند. منحنی یادگیری تند و تند، هشدارهای خاص سیستم عامل و به‌روزرسانی‌های مکرر، تسلط بر Docker را به یک چالش تبدیل می‌کند. حتی اگر فکر می کنید داکر را می شناسید، باز هم باید در نظر داشته باشید که این نرم افزار هر بار چالش های جدیدی را مطرح می کند!
 • عدم امنیت: Docker بر روی سیستم عامل میزبان اجرا می شود. این بدان معناست که هر بدافزار پنهان شده در کانتینرها می تواند راه خود را به دستگاه میزبان پیدا کند.

نکته ویژه: تصاویر Docker را از منابع ناشناس دانلود نکنید زیرا ممکن است حاوی بدافزار باشند.

برنامه های Docker

Docker دارای طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی است. در این بخش، سه مورد معمول استفاده از Docker را بررسی می کنیم و نحوه کار با آنها را توضیح می دهیم.

 • برای تست نرم افزار جدید با Docker، می توانید نرم افزار جدید را بدون نصب دستی امتحان کنید. اگر نیاز به تهیه سریع نرم افزار دارید، Docker واقعا مفید است. به عنوان مثال، راه اندازی یک سرور MySQL یک فرآیند طولانی و خسته کننده است. با Docker، فقط یک دستور CLI برای انجام آن کافی است.
 • برای آشنایی با CLI اگرچه داکر می تواند بر روی انواع ماشین ها اجرا شود، اما در ابتدا برای لینوکس طراحی شده بود. بنابراین، توصیه می کنیم آن را بر روی یک سیستم مبتنی بر لینوکس اجرا کنید. این به شما فرصتی عالی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدیریت سیستم، رابط خط فرمان و اسکریپت می دهد.
 • برای کاهش خطر تصادفات در صورت خرابی سخت افزار، کاربران می توانند در صورتی که تصویر Docker را آماده کرده باشند، به سرعت تمام تغییرات را برگردانند. آنها فقط باید تصویر پشتیبان را روی یک ماشین جدید وارد کنند، Docker بقیه کارها را انجام خواهد داد. تهیه نسخه پشتیبان از تصویر Docker همچنین زمانی مفید است که توسعه دهندگان بخواهند به دلیل اشکالات یا ناسازگاری به نسخه قبلی نرم افزار خاصی برگردند.

برای شروع آموزش رایگان Docker کلیک کنید: Docker را از صفر تا 100 در 14 درس یاد بگیرید

سوالات متداول

مقایسه داکر با موتور داکر؟

Docker نام پلتفرم است، در حالی که Docker Engine یک فناوری کانتینر منبع باز است که از یک سرور Docker (شیب)، یک مشتری و یک API تشکیل شده است. این نرم افزار را می توان با کلاینت داکر اشتباه گرفت که به آن داکر نیز می گویند که البته با حروف کوچک نوشته می شود.

مقایسه Docker Community Edition با Enterprise Edition؟

Docker CE و EE دو نسخه متفاوت از Docker هستند. اولی رایگان است و دومی یک سرویس ممتاز محسوب می شود. هر دو ویژگی ها و عملکردهای اولیه یکسانی را ارائه می دهند، اما روی سیستم عامل های مختلف اجرا می شوند. اگر قصد تولید نرم افزار در مقیاس بزرگ را ندارید، توصیه می کنیم CE را انتخاب کنید.

آیا یادگیری Docker سخت است؟

اگرچه راه اندازی اولین ظرف شما زمان زیادی نمی برد. اما تسلط بر Docker ممکن است کمی طول بکشد. برای شروع، Docker یک برنامه کاربردی Docker Desktop با استفاده آسان ارائه می دهد و مستندات جامعی را برای کاربران مبتدی و متوسط ​​ارائه می دهد.

آموزش برنامه نویسی ما اینجاست