منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • ذخیره سازی شی چیست؟ (معایب و مزایا و تفاوت ها با انواع دیگر)

ذخیره سازی شی چیست؟ (معایب و مزایا و تفاوت ها با انواع دیگر)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ذخیره سازی شی چیست؟ (معایب و مزایا و تفاوت ها با انواع دیگر)

ذخیره سازی اشیاء که ذخیره سازی مبتنی بر شی نیز نامیده می شود، رویکردی برای آدرس دهی و دستکاری نحوه ذخیره داده ها به عنوان واحدهای جداگانه به نام اشیا است. اشیاء در یک مخزن ذخیره می شوند و به عنوان فایل در پوشه های تو در تو قرار نمی گیرند.

برای درک بهتر ذخیره سازی اشیا، بهتر است ذخیره سازی فایل و ذخیره سازی بلوک را یاد بگیرید که دو روش رایج ذخیره سازی داده ها هستند.

مقایسه ذخیره سازی بلوک، شی و فایل

ذخیره سازی مبتنی بر فایل داده ها را به عنوان یک تکه اطلاعات در یک پوشه ذخیره می کند تا آن را با داده های دیگر سازماندهی کند. این روش ذخیره سازی سلسله مراتبی نیز نامیده می شود و روش ذخیره سازی فایل های کاغذی را شبیه سازی می کند. هنگامی که شما نیاز به دسترسی به داده ها دارید، سیستم رایانه شما فقط باید راه یافتن آنها را بداند.

کاملا رایگان: از صفر تا صد آموزش در هر زبان برنامه نویسی

ذخیره سازی بلوک فایل را به بلوک های جداگانه ای از داده ها تقسیم می کند و سپس بلوک ها را به عنوان قطعات جداگانه داده ذخیره می کند. یک سیستم ذخیره سازی می تواند این کار را بدون داشتن ساختار فایل-پوشه انجام دهد. زیرا هر بلوک داده یک آدرس منحصر به فرد دارد. این به یک سیستم ذخیره‌سازی اجازه می‌دهد تا بلوک‌های کوچک‌تری از داده‌ها را در جایی که سیستم ذخیره‌سازی کارآمدتر می‌داند توزیع کند. نرم‌افزار سیستم ذخیره‌سازی بلوک‌های لازم را برای جمع‌آوری مجدد فایل هنگام دسترسی به آن، دوباره جمع‌آوری می‌کند.

مقایسه ذخیره سازی سنتی و مبتنی بر شی

ذخیره سازی مبتنی بر شی

ذخیره سازی مبتنی بر فایل

ذخیره سازی مبتنی بر بلوک

واحد قابل تعویضاشیاء، به عبارت دیگر فایل هایی که دارای ابرداده سفارشی هستند.فایل هابلوک ها
نوع به روز رسانی پشتیبانی شدهبه روز رسانی در محل وجود ندارد. به روز رسانی ها نسخه های جدیدی از شی را ایجاد می کنند.به روز رسانی در محلبه روز رسانی در محل
پروتکل هاREST و SOAP از طریق HTTPCIFS و NFSSCSI، کانال فیبر و SATA
پشتیبانی از فرادادهپشتیبانی از ابرداده های سفارشیویژگی های سیستم فایل ثابتمشخصه های سیستم ثابت
بهترین عملکردمناسب برای داده های فایل استاتیک و ذخیره سازی ابریداده های فایل مشترکداده‌های تراکنش و داده‌هایی که مرتباً تغییر می‌کنند
قدرتتوسعه پذیری و دسترسی توزیع شدهدسترسی و مدیریت آسان فایل های به اشتراک گذاشته شدهاجرای فوق العاده
ضعفپروتکل مشترک که برای تغییر مکرر داده های تراکنش مناسب نیست، مکانیسم قفل را ارائه نمی دهد.تعمیم در مورد مرکز داده سخت است.تعمیم در مورد مرکز داده سخت است.

Object Storage بلوک‌های داده‌ای را که یک فایل را می‌سازند با هم ذخیره می‌کند و هر ابرداده مرتبط را به آن فایل اضافه می‌کند. ذخیره‌سازی شیء، متادیتای گسترده‌ای را به فایل اضافه می‌کند، ساختار سلسله مراتبی مورد استفاده در ذخیره‌سازی فایل را حذف می‌کند و همه چیز را در محدوده‌ای از آدرس‌های پیوسته به نام استخر ذخیره‌سازی قرار می‌دهد. نرم افزار سیستم ذخیره سازی از یک شناسه منحصر به فرد اختصاص داده شده به شی برای مکان یابی هر شی خاص، مانند یک ویدیو یا عکس، استفاده می کند.

این ابرداده یک عامل کلیدی در ارزش ذخیره سازی شی در مقایسه با سایر روش های ذخیره سازی داده است. از آنجایی که متادیتا می تواند توسط کاربر تعریف شود، هر نوع تجزیه و تحلیل در مورد استفاده و عملکرد داده در استخر ذخیره سازی را امکان پذیر می کند.

مزایا و معایب نگهداری اقلام

فن آوری ذخیره سازی اشیاء به ویژه برای شرکت هایی که خدمات ذخیره سازی ارائه می دهند به دلیل قابلیت های بیشتر تجزیه و تحلیل داده ها و توانایی ذخیره یک شی در هر نقطه از یک ذخیره سازی داده های توزیع شده جذاب است. آمازون s3 به عنوان بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی ابری، مانند اکثر رقبای خود، از روش ذخیره‌سازی مبتنی بر شی استفاده می‌کند.

علاوه بر توانایی انجام تجزیه و تحلیل مصرف داده های سفارشی، دامنه آدرس های ذخیره سازی پیوسته به کاربران اجازه می دهد تا با اضافه شدن فضای ذخیره سازی بیشتر به استخر، به راحتی مقیاس شوند.

حتما بخوانید: next.js چیست؟ معایب، مزایا و کاربردها

ذخیره سازی اشیا دارای معایبی است. معمولاً کندتر از یک سیستم ذخیره سازی فایل یا بلوک مانند ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) است. این باعث می‌شود که ذخیره‌سازی اشیا برای آن دسته از برنامه‌هایی مانند سیستم‌های مالی که به دسترسی سریع و مکرر به داده‌ها نیاز دارند، انتخاب ضعیفی باشد.

ویدیوی کاربردی زیر را از دست ندهید:

 

سوالات متداول در مورد ذخیره سازی اشیا

تفاوت بین ذخیره سازی اشیاء و NAS و SAN چیست؟

 • LUN یا بدون حجم به معنای ذخیره سازی شی با استفاده از یک سیستم فایل جهانی یا یک الگوریتم منحصر به فرد است که ظروف شی با اندازه متغیر را در بین گره ها توزیع می کند.
 • بدون RAID؛ این بدان معنی است که اشیاء در سراسر گره ها از سر به انتها تکثیر نمی شوند یا با رمزگذاری پاک کردن محافظت می شوند تا از تلفات ناشی از خرابی دستگاه جلوگیری شود.
 • امنیت ذخیره سازی شی را می توان بر اساس هر شی یا هر سفارش ایجاد کرد.

نگهداری اشیا چه فایده ای دارد؟

 • ذخیره سازی اشیا برای پشتیبان گیری، پشتیبان گیری و بازیابی منابع، تطبیق داده ها، رسانه ها و همکاری کارآمد است.
 • هنگامی که عملکرد بالا، تأخیر یا کیفیت خدمات نگران کننده است، از ذخیره سازی اشیاء استفاده نمی شود.

چگونه ذخیره سازی مبتنی بر شی انجام دهیم؟

 • به عنوان یک سرویس ابری عمومی
 • به عنوان ابزار یا وسیله حمل
 • به عنوان یک آرایه همگرا که شامل اشیاء، SAN یا NAS است
 • به عنوان یک سرویس نرم افزاری

اخیراً، فروشنده‌ها تغییر کرده‌اند و ذخیره‌سازی NAS را مسدود کرده یا فایل‌ها را مسدود کرده‌اند، و ذخیره‌سازی اشیا با ذخیره‌سازی جهانی یا یکپارچه کمتر مشکل‌ساز شده است. ارائه‌دهنده از نرم‌افزار NAS مانند استفاده می‌کند و یک منبع ذخیره‌سازی شی را به عنوان یک NAS به کاربر ارائه می‌دهد.

جنکینز چیست؟ (معایب و مزایای استفاده از آن)

از آنجایی که معمولاً از سخت افزار ساده در ذخیره سازی اشیا استفاده می شود، سرعت در حال بهبود است و فروشندگان بیشتری از ذخیره سازی جهانی استفاده می کنند. ذخیره سازی اشیاء برنامه های بیشتری نسبت به فضای ابری پیدا می کند.