منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • زبان برنامه نویسی وب چیست؟ (انواع و 9 زبان در وب)

زبان برنامه نویسی وب چیست؟ (انواع و 9 زبان در وب)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
زبان برنامه نویسی وب چیست؟ (انواع و 9 زبان در وب)

توسعه وب به عنوان فرآیندی برای ساختاردهی محتوای ثابت با استفاده از HTML برای تسهیل اشتراک‌گذاری آغاز شد. سپس می‌توان یک سبک با CSS اضافه کرد تا صفحات وب محتوای جذابی ارائه دهند. اما این صفحات وب تنظیم شده بودند و مردم بیشتر از این می خواستند. خوشبختانه توسعه وب در حال حاضر از این مراحل اولیه فراتر رفته و پیشرفت زیادی کرده است.

گاهی اوقات تشخیص اینکه آیا باید از یک برنامه تحت وب، نسخه کامپیوتری یا دسکتاپ یا ترکیبی از هر دو استفاده کنید، سخت است. داشتن امکانات و گزینه های بسیار زیاد برای ارائه محتوا، انتخاب زبان های برنامه نویسی را نیز دشوار می کند. اما اگر دقیقاً بدانید که قرار است چه کاری انجام دهید و چرا می خواهید آن را انجام دهید، می توانید راحت تر زبان برنامه نویسی وب مناسب را انتخاب کنید. زبانی که انتخاب می کنید بر انواع کدنویسی طراحی وب که می توانید انجام دهید تأثیر می گذارد.

زبان برنامه نویسی وب چیست؟

زبان برنامه نویسی به کامپیوتر می گوید که چه کاری انجام دهد. زبان های برنامه نویسی توسعه وب یک گام فراتر رفته و دستورالعمل هایی را برای یک محیط خاص، مانند مرورگر یا برنامه های کاربردی دیگری که برای کار با HTML طراحی شده اند، ارائه می دهند.

به طور کلی، زبان های برنامه نویسی وب راهی را برای توسعه دهندگان، طراحان و دیگران فراهم می کنند تا محتوای پویا را به اشتراک بگذارند.

ساختار و سبک با HTML و CSS

فرقی نمی کند که از کدام زبان برنامه نویسی مبتنی بر وب استفاده شود، در هر صورت همه این زبان ها نوعی HTML و در صورت تمایل CSS را از طرف مشتری یا کاربر تولید می کنند. دانش HTML و CSS به عنوان بخشی از مهارت‌های توسعه زبان‌های طراحی وب (زبان‌های مورد استفاده برای ایجاد رابط کاربری) و زبان‌های توسعه وب (زبان‌های مورد استفاده برای دستکاری محتوا) مفید است.

یادگیری HTML کار دشواری نیست، زیرا به درک معنای تگ های مختلف مورد استفاده برای ساختار محتوا بستگی دارد. به این ترتیب، هنگامی که متوجه شدید که چگونه CSS تگ های HTML را برای ارائه یک سبک بصری بهبود می بخشد، یادگیری آن دشوار نخواهد بود.

مهارت های مورد نیاز برای طراحی سایت (7 مهارت لازم)

محتوای پویا تولید کنید

زبان های برنامه نویسی طراحی سایت مانند جاوا اسکریپت ابزاری برای اطمینان از عملکرد صفحات وب هستند و بسیار محبوب هستند. این زبان ها باعث می شود که ماوس در یک نقطه از صفحه سایت کار جالبی انجام دهد و سرنخ بصری برای بیننده ایجاد کند. علاوه بر این، زبان های برنامه نویسی وب مانند جاوا به شما امکان می دهد محتوا را به صورت موردی ایجاد کنید و به شما امکان ایجاد محتوای پویا و متحرک را می دهد. به این ترتیب بازدیدکنندگان در هنگام مرور صفحات سایت شما تجربه خوب و جالبی خواهند داشت.

زبان برنامه نویسی وب چیست؟ (انواع و 9 زبان در وب)

نحوه انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب بر اساس اهداف تجاری

اشتباهی که بسیاری از افراد هنگام جستجوی زبان برنامه نویسی مناسب مرتکب می شوند این است که دقیقاً نمی دانند زبان برنامه نویسی در کار و حرفه خود با چه چیزی مواجه خواهد شد. به عنوان مثال، اگر هنرمندی یک زبان برنامه نویسی باطن را برای کار انتخاب کند، خیلی زود از آن خسته می شود و به نتیجه نمی رسد. زبان برنامه نویسی هنرمندان یک زبان پیشرفته است که به آنها اجازه می دهد مستقیماً با کاربر تعامل داشته باشند و جلوه های ویژه خیره کننده ای برای آنها ایجاد کنند.

دانلود: آموزش طراحی سایت از صفر تا صد (16 درس)

در زیر لیستی از زبان های برنامه نویسی است که می توانید در زمینه کاری خود از آنها استفاده کنید:

1- از زبان های برنامه نویسی Frontend برای ایجاد رابط کاربری استفاده می شود:

 • جاوا اسکریپت
 • پایتون
 • زاویه ای

2. زبان های برنامه نویسی Backend که محتوای پویا ایجاد می کنند:

 • اسکریپت جاوا
 • جاوا
 • پایتون
 • یاقوت سرخ
 • ° С #

3- زبان های برنامه نویسی موبایل که مختص برنامه نویسی موبایل هستند:

 • اسکریپت جاوا
 • جاوا
 • زاویه ای
 • سریع
 • کاتلین

4- زبان های برنامه نویسی بازی:

 • جاوا
 • پایتون

5- زبان های برنامه نویسی کامپیوتر:

 • جاوا
 • پایتون
 • سنگ
 • با تیز
 • زاویه ای

6- زبان های برنامه نویسی سیستم برای ایجاد توابع سطح پایین که کاربر معمولاً با آنها تعامل ندارد:

 • جاوا
 • با تیز

زبان برنامه نویسی وب چیست؟ (انواع و 9 زبان در وب)

بهترین زبان برنامه نویسی هک

تسلط به 9 زبان برنامه نویسی وب

هنگامی که به طور کامل متوجه شدید که قرار است با زبان برنامه نویسی چه کاری انجام دهید، وقت آن است که با زبان های برنامه نویسی وب آشنا شوید. در ادامه به بررسی این زبان ها خواهیم پرداخت.

1- جاوا اسکریپت

 • آموزش رایگان

جاوا اسکریپت اغلب در صفحات HTML استفاده می شود. اکثر زبان‌های دیگری که در این لیست فهرست می‌کنیم، جاوا اسکریپت را بر اساس کد برنامه شما تولید می‌کنند. بنابراین، حتی زمانی که از زبان دیگری استفاده می کنید، باز هم با جاوا اسکریپت سروکار دارید.

یکی از مهم ترین ویژگی های جاوا اسکریپت انعطاف پذیری زیاد و حذف خطاها و اشتباهات آن است. علاوه بر این، از آنجایی که استفاده از جاوا اسکریپت در همه مرورگرها رایج و استاندارد شده است، کد شما بدون توجه به جایی که از آن استفاده می کنید، کار می کند. همچنین می توانید از جاوا اسکریپت برای توسعه سمت سرور استفاده کنید. اما برای انجام این کار در یک پلت فرم جداگانه مانند نود. شما به GS (Node.js) نیاز دارید. بنابراین، اگر می خواهید محتوای پویا تولید کنید، باید برنامه دیگری را یاد بگیرید تا بتوانید بدون مشکل با جاوا اسکریپت به خوبی کار کنید.

2- جاوا

 • آموزش رایگان

جاوا را می توانید در انواع مختلف برنامه ها ببینید. اگر جاوا را یاد بگیرید، می توانید همه چیز را از نرم افزار کامپیوتری گرفته تا کد آرشیو برای تولید محتوای پویا در سایت خود ایجاد کنید. جاوا همچنین برای توسعه اندروید استفاده می شود و ردپای آن در دستگاه های IoT قابل مشاهده است.

یکی از دلایل محبوبیت جاوا کتابخانه های آن است. علاوه بر این، امکان ایجاد اپلیکیشن های چند رشته ای با جاوا نیز وجود دارد. اگر می خواهید یک وب سایت در مقیاس بزرگ ایجاد کنید که میلیون ها کاربر بتوانند از آن استفاده کنند، جاوا بهترین گزینه برای شماست. با این حال، یادگیری جاوا آسان نیست. بنابراین، در اغلب موارد نمی توان آن را به عنوان زبان اول آموزش انتخاب خوبی در نظر گرفت.

3- پایتون

 • آموزش رایگان

پایتون زبان سختی برای یادگیری نیست و کتابخانه های قوی و خوبی دارد. در حال حاضر بسیاری از سیستم های آموزشی از پایتون برای آموزش برنامه نویسی استفاده می کنند. زبان برنامه نویسی پایتون را می توان برای بسیاری از وظایف مانند یادگیری ماشین، تجزیه و تحلیل آماری، پردازش تصویر و بینایی کامپیوتر استفاده کرد.

برای استفاده از پایتون در توسعه بک‌اند وب، به محصولات دیگری مانند فریمورک جنگو (جانگو) نیاز دارید. اگر سایت شما به آمار، مانند سایت پیش بینی آب و هوا متکی است، پایتون بهترین گزینه برنامه نویسی است زیرا بسیاری از ویژگی های مورد نیاز شما را دارد.

ساده ترین زبان های برنامه نویسی برای شروع

4- یاقوت سرخ

 • آموزش رایگان

Ruby یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی قابل دسترس است که از روش MVC (Model-View-Controller) برای طراحی سایت استفاده می کند. این روش آنچه را که کاربر می بیند از داده های پس زمینه جدا می کند. این باعث می شود که ایجاد چندین نما از یک قطعه اطلاعات بسیار آسان شود. علاوه بر این، استفاده از MVC میزان خطا در برنامه ها را کاهش می دهد و توسعه تیم را کارآمدتر می کند. روبی انجمنی دارد که پشتیبانی گسترده ای را ارائه می دهد و این زبان برنامه نویسی را کاربردی می کند تا به شما در دستیابی به اهدافتان کمک کند.

5- سی شارپ

 • آموزش رایگان

C# یکی از زبان های برنامه نویسی است که توسط .NET Framework پشتیبانی می شود. این زبان برنامه نویسی در ابتدا برای توسعه برنامه های کامپیوتری راه اندازی شد. اما اکنون روی سیستم های لینوکس و تلفن های همراه کار می کند. بر خلاف بسیاری از زبان های برنامه نویسی، استفاده از نسخه صحیح C# به شما این امکان را می دهد که بدون نیاز به پلتفرم های جانبی دیگر برنامه هایی با اندازه و مقیاس پذیری خود ایجاد کنید.

علاوه بر این، C # چندین مدل توسعه مختلف ارائه می دهد و دارای قالب هایی است که روند توسعه را تسهیل می کند. اگر پروژه شما بزرگ است و پایگاه داده های پشتیبان زیادی دارد، C# یک گزینه عالی برای شما است. این زبان منحنی یادگیری خاصی دارد و می تواند دشوار باشد.

6- اسکالا

اسکالا شاخه ای از زبان برنامه نویسی جاوا است که از تکنیک های برنامه نویسی تابعی استفاده می کند. برنامه نویسی تابعی روشی است که از اصول ریاضیات محض پیروی می کند. این نوع برنامه نویسی مزایای زیادی از جمله کاهش احتمال خطاهای کدنویسی دارد.

علاوه بر این، زبان های برنامه نویسی کاربردی به طور طبیعی از برنامه نویسی همزمان پشتیبانی می کنند، به این معنی که می توانید یک برنامه چند رشته ای ایجاد کنید که میلیون ها کاربر را پشتیبانی می کند و به خوبی مقیاس پذیر است. از آنجایی که اسکالا یک زبان نوشتاری استاتیک قدرتمند است، مهندسان می توانند انواع داده ها را ایجاد کنند و مطمئن شوند که مشکلی وجود ندارد. اگر اولویت شما قابلیت اطمینان سایت است، اسکالا بهترین گزینه برنامه نویسی است.

بهترین زبان برنامه نویسی برای کار و درآمد

7- زاویه دار

 • آموزش رایگان

Angular یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر TypeScript است که یک محیط توسعه مبتنی بر کامپوننت انعطاف پذیر را در اختیار شما قرار می دهد. یکی از مزایای استفاده از Angular این است که می توانید اسناد HTML ایستا را به محتوای پویا تبدیل کنید. علاوه بر این، Angular با ردیابی وابستگی های بین کامپوننت ها، مانع از تخریب کل برنامه تغییرات به ظاهر کوچک در یک جزء می شود. این زبان در حال حاضر در حال تکامل است و گوگل به طور مداوم عملکرد آن را به روز می کند تا ویژگی های بیشتری را در اختیار توسعه دهندگانی قرار دهد که می خواهند سایت هایی با ظاهر عالی طراحی کنند. عیب زبان برنامه نویسی Angular این است که صفحات وب کند هستند و منحنی یادگیری شیب دار است.

8- سریع

 • آموزش رایگان

Swift یک زبان برنامه نویسی بسیار ویژه است، زیرا فقط می توان از آن برای توسعه iOS، iPadOS، macOS، tvOS و watchOS استفاده کرد. با این حال، بسیاری از افراد از این زبان استفاده می کنند زیرا بازار iOS بسیار بزرگ است. یکی از مزایای زبان سوئیفت ایمن و سریع بودن آن است. شما می توانید با استفاده از کد کم با سوئیفت برنامه های بسیار سریع ایجاد کنید. همچنین امکان گسترش این زبان برای افزودن ویژگی ها و قابلیت های جدید وجود دارد. متاسفانه، سوئیفت همکاری ضعیفی با سایر زبان‌های برنامه‌نویسی و ابزارهای زبانی دارد و همچنین پتانسیلی برای توسعه در پلتفرم‌های مختلف ندارد.

9- کاتلین

 • آموزش رایگان

کاتلین یک زبان چند منظوره است، به این معنی که می تواند وظایف مختلفی را انجام دهد. اما ادعای اصلی او در زمینه توسعه اندروید است. شما می توانید از Kathleen برای توسعه توسعه وب در سمت مشتری یا در سمت سرور استفاده کنید. علاوه بر این، کاتلین در توسعه موبایل به خوبی کار می کند.

بسیاری از برنامه نویسان و توسعه دهندگان کاتلین را به جاوا ترجیح می دهند زیرا امنیت بیشتری دارد و برای ساخت برنامه نیاز به کدنویسی کمتری دارد. علاوه بر این، یادگیری کاتلین راحت تر از جاوا است. از آنجایی که کاتلین 100٪ با جاوا سازگار است، می توانید به راحتی از تمام کتابخانه های جاوا استفاده کنید. اگر به زبانی نیاز دارید که پتانسیل جاوا را داشته باشد اما به اندازه جاوا به کدنویسی نیاز ندارد، Kathleen برای شما مناسب است.

10 تا از بهترین زبان های برنامه نویسی وب و طراحی وب سایت

نتیجه

اگر در اینترنت گشت و گذار کنید، انبوهی از اطلاعات مختلف با هدف تمایز یک زبان برنامه نویسی از دیگران خواهید یافت. اما حقیقت این است که نمی توان گفت کدام زبان بهتر از دیگران است. همه چیز به سلیقه و اهداف شخصی شما بستگی دارد. اگر زبان برنامه نویسی مناسبی را انتخاب کنید، یادگیری آن برای شما آسان تر خواهد شد. امیدواریم مقاله امروز به شما در انتخاب زبان مناسب و موفقیت بیشتر در مسیر برنامه نویسی کمک کند.