منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • زبان برنامه نویسی پاسکال (معرفی و یادگیری از ابتدا با 15 درس)

زبان برنامه نویسی پاسکال (معرفی و یادگیری از ابتدا با 15 درس)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
زبان برنامه نویسی پاسکال (معرفی و یادگیری از ابتدا با 15 درس)

پاسکال نام یک زبان برنامه نویسی رویه ای است که از برنامه نویسی ساخت یافته و ساختار داده برای برنامه نویسی استفاده می کند. زبان برنامه نویسی پاسکال در سال 1970 توسط نیکلاوس ویرث ساخته شد و نام آن برگرفته از نام ریاضیدان مشهور فرانسوی بلز پاسکال است.

اگرچه پاسکال یک زبان برنامه نویسی کارآمد و قابل اعتماد در نظر گرفته می شود. اما بیشتر برای آموزش تکنیک های برنامه نویسی استفاده می شود. در واقع، پاسکال اولین زبانی است که بسیاری از برنامه نویسان یاد می گیرند. نسخه‌های پولی پاسکال نیز وجود دارد که برخی افراد از آن استفاده می‌کنند، اما به طور کلی اکثر توسعه‌دهندگان زبان‌هایی مانند جاوا، سی شارپ، سی، سی پلاس پلاس و غیره را ترجیح می‌دهند.

ابتدا به این سایت توجه کنید، ما تمامی زبان های برنامه نویسی را به صورت رایگان آموزش می دهیم (اینجا کلیک کنید)

تعریف پاسکال بر اساس تکوپدیا

پاسکال از ساختارهای کنترلی با کلمات رزرو شده استفاده می کند که شامل if، then، else، while و غیره است. علاوه بر این، پاسکال از ساختارهای داده و انتزاع هایی مانند رکوردها، اشاره گرها، تعاریف نوع، مجموعه ها و شمارش ها پشتیبانی می کند.

مانند هر زبان شی گرا دیگری، پاسکال ساختارهای ویژه ای برای برنامه ها و دستورات کنترل دارد. این ساختارها با کلمه کلیدی “برنامه” شروع می شوند و سپس بلوک اصلی را داریم که حاوی دستورات شروع و پایان است. انواع داده محدوده مقادیری را که یک متغیر می تواند داشته باشد مشخص می کند. این انواع قابلیت ذخیره و تعریف مجموعه ای از عملیات قابل انجام بر روی داده ها را دارند.

خواندن: آموزش آنلاین برنامه نویسی را از دست ندهید (فقط 11 سایت رایگان)

انواع داده های از پیش تعریف شده ای که پاسکال پشتیبانی می کند شامل اعداد صحیح، اعداد واقعی، کاراکترها و اعداد بولی است. پاسکال دارای انواع داده های منحصر به فرد و خاص مانند مجموعه ها است و داده های تعریف شده توسط کاربر با استفاده از اعلان نوع از انواع دیگر متمایز می شوند.

 

آموزش صفر تا صد با 15 جلسه رایگان

از صفحه دکتر علیرضا محمدنیا:

جلسه اول

جلسه دوم

جلسه سوم

جلسه چهارم

جلسه پنجم

جلسه ششم

جلسه هفتم

جلسه هشتم

جلسه نهم

جلسه دهم

جلسه یازدهم

جلسه دوازدهم

جلسه سیزدهم

جلسه چهاردهم

جلسه پانزدهم

جلسه شانزدهم (به زودی)

کدام زبان برنامه نویسی برای یادگیری بهتر است؟ (به روز رسانی 2022)