منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • زبان برنامه نویسی کاتلین (مقدمه، کاربردها، مزایا و مقایسه با جاوا)

زبان برنامه نویسی کاتلین (مقدمه، کاربردها، مزایا و مقایسه با جاوا)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
زبان برنامه نویسی کاتلین (مقدمه، کاربردها، مزایا و مقایسه با جاوا)

بیش از 60 درصد از توسعه دهندگان اندروید از Kotlin استفاده می کنند. کاتلین توانسته است به سرعت خود را به عنوان یکی از زبان های مورد نظر در رابطه با تلفن های همراه معرفی کند. امروز در این مقاله با جزئیات بیشتری درباره این زبان صحبت خواهیم کرد. در این مقاله به تاریخچه این زبان، رایج ترین کاربردهای آن و تفاوت آن با زبان جاوا می پردازیم. بیا شروع کنیم!

کاتلین چیست؟

Kotlin یک زبان برنامه نویسی منبع باز و همه منظوره است که در اصل برای ماشین مجازی جاوا (JVM) ساخته شده است. این زبان توسط JetBrains توسعه یافته است. او کار روی Kotlin را در سال 2010 آغاز کرد و اندکی پس از آن، در سال 2012، این پروژه منبع باز شد.

نسخه 1.0 Kotlin در سال 2016 منتشر شد و سه سال بعد گوگل اعلام کرد که ترجیح می دهد از Kotlin برای اندروید استفاده کند. Kotlin در ابتدا به عنوان جایگزینی برای جاوا در نظر گرفته شد و کاملاً با آن سازگار است. این سازگاری به این معنی است که می توان از کاتلین برای به روز رسانی و مدرن سازی پروژه های نوشته شده در جاوا و در واقع گسترش آنها استفاده کرد و این یکی از مزیت های اصلی استفاده از این زبان است.

  • آموزش سوئیفت را کامل کنید
  • آموزش کامل جاوا اسکریپت
  • شهریه کامل کاتلین

برنامه های کاربردی کاتلین

زبان برنامه نویسی کاتلین (مقدمه، کاربردها، مزایا و مقایسه با جاوا)

کاربردهای مختلفی از کاتلین در حوزه های مختلف وجود دارد و لیست استفاده های ممکن هنوز در حال افزایش است. در این بخش به رایج ترین آنها اشاره می کنیم:

1- توسعه اندروید

زبان پیشنهادی توسعه اندروید Kotlin است و عمدتاً برای این منظور استفاده می شود. این شامل پروژه هایی است که از ابتدا به زبان Kotlin نوشته شده اند. این زبان همچنین می تواند برای مدرن سازی پروژه هایی که در اصل به زبان جاوا نوشته شده اند استفاده شود. جاوا قبل از کاتلین زبانی بود که برای اندروید استفاده می شد. بر اساس سرشماری 2020 Kotlin که توسط Jet Brains منتشر شده است، بیش از 80٪ از توسعه دهندگان درخواست کرده اند که Kotlin را برای توسعه اندروید توصیه کنند.

2- برنامه نویسی سمت سرور

اگرچه این مورد استفاده از Kotlin نسبت به توسعه موبایل اندرویدی محبوبیت کمتری دارد، اما Kotlin یک انتخاب عالی برای توسعه برنامه های کاربردی Back-end است. این به شما امکان می دهد برنامه های مقیاس پذیر و سریع بسازید که می توانند با هزاران کاربر کار کنند. شما همچنین می توانید کدهای جدید را با Kotlin بنویسید. همچنین، از آنجایی که کاتلین و جاوا با هم سازگار هستند، کدهای قدیمی‌تر نوشته شده در جاوا نیز در کاتلین وجود دارد.

3- توسعه نرم افزار در پلتفرم های مختلف

شاید کاتلین اولین انتخاب برای توسعه نرم افزارهای چند پلتفرمی یا چند پلتفرمی نباشد، اما این اپلیکیشن کاتلین در بین توسعه دهندگان محبوبیت پیدا می کند. با استفاده از Kotlin Multiplatform، یک بسته توسعه نرم افزار برای ساخت برنامه های کاربردی چند پلتفرمی، می توانید از یک کد پایه واحد برای پروژه های اندروید و iOS خود استفاده کنید.

4- امکان نرم افزاری که هم روی iOS و هم اندروید کار می کند.

پروژه های کراس پلتفرم هنوز در مرحله آزمایشی هستند و ویژگی ها و کاربردهای آن ممکن است در آینده تغییر کند، اما زبان برنامه نویسی Kotlin به شما اجازه می دهد نرم افزاری ایجاد کنید که هم در اندروید و هم در iOS کار کند.

فراموش نکنید که دانلود کنید: آموزش جاوا از صفر تا صد

مقایسه کاتلین با جاوا

Kotlin اغلب به عنوان جایگزینی برای جاوا ذکر می شود و دلیل محبوبیت آن تا حد زیادی به دلیل توانایی آن در مدرن سازی پروژه های نوشته شده در جاوا است. حقیقت این است که شباهت های زیادی بین زبان های برنامه نویسی وجود دارد، اما تفاوت هایی نیز بین آنها وجود دارد که نمی توان آنها را نادیده گرفت.

مروری کوتاه بر زبان برنامه نویسی جاوا

حتی اگر با اصطلاحات فنی آشنایی چندانی ندارید، به احتمال زیاد حداقل کلمه “جاوا” را در جایی شنیده اید. دلیل این امر این است که جاوا یکی از محبوب ترین و رایج ترین زبان های برنامه نویسی است که برندهای مطرحی مانند eBay یا Google برای توسعه خود از آن استفاده می کنند.

جاوا بیش از دو دهه است که وجود داشته است، و این مزایای خود را دارد، مانند تعداد زیادی منابع برای یادگیری توسعه دهندگان و پشتیبانی عظیم جامعه. جاوا به دلیل انعطاف پذیری خود شناخته شده است زیرا در ابتدا با شعار “یک بار بنویس، هرجا اجرا کن” ساخته شد. با این حال، جاوا بیشتر برای توسعه اندروید و بک اند استفاده می شود. در گذشته اکثر برنامه های اندروید به زبان جاوا نوشته می شدند. این زبان به عنوان یک زبان برنامه نویسی همه کاره و عالی شناخته می شود که توانایی ایجاد برنامه های پیچیده با قابلیت مدیریت تعداد زیادی کاربر را دارد.

جاوا یا کاتلین: کدام بهتر است؟

در بحث توسعه اندروید باید گفت که آینده متعلق به کاتلین است. پروژه‌های اندرویدی جدیدتر معمولاً با استفاده از Kotlin نوشته می‌شوند، زیرا این زبان توسط گوگل توصیه می‌شود و سازگاری Kotlin با جاوا، جابجایی از یک زبان به زبان دیگر را آسان می‌کند. شاید بارزترین مزیت استفاده از Kotlin برای توسعه دهندگان این واقعیت است که آنها باید کد بسیار کمتری در مقایسه با جاوا بنویسند. به طور کلی اعتقاد بر این است که استفاده از Kotlin مقدار کد را حدود 40٪ کاهش می دهد. این امر تعداد خطاهای احتمالی را کاهش می دهد و تعمیر و نگهداری را تسهیل می کند. کاتلین زبان ساده تری برای کار با آن است و به همین دلیل در وهله اول محبوب شد.

حتما ببینید: آموزش های برنامه نویسی ما در اینجا

با این حال، جاوا یک انتخاب عالی برای برنامه نویسی سمت سرور است. اگرچه این منطقه ای است که کاتلین هنوز نیاز به بهبود دارد. این واقعیت که جاوا برای مدت طولانی در دسترس بوده است یک مزیت به نفع جاوا است. این بدان معنی است که یک جامعه بسیار بزرگتر، یک محیط پایدار و ابزارهای زیادی برای آن اختصاص داده شده است. در حالی که کاتلین ممکن است در نقطه ای جایگاه خود را به عنوان زبان اصلی منتخب مستحکم کند، اما هنوز راه درازی در پیش دارد.

مزایای استفاده از کاتلین

زبان برنامه نویسی کاتلین (مقدمه، کاربردها، مزایا و مقایسه با جاوا)

1- مخفف

سازندگان Kotlin آن را تا حد امکان ساده و مختصر ساخته اند. این کار به هم ریختگی کد را به حداقل می رساند و تضمین می کند که هر خط معنی داشته باشد و فقط برای ساختار نوشته نشده باشد. کاتلین یک زبان برنامه نویسی مختصر است که در دراز مدت برای کل پروژه مفید خواهد بود. این نه تنها به این معنی است که توسعه دهندگان به زمان کمتری برای نوشتن نیاز دارند، بلکه مهمتر از آن به زمان کمتری برای خواندن و بررسی نیاز دارند. این باعث می شود روند توسعه سریعتر و کارآمدتر شود.

2- امنیت

Kotlin به عنوان جایگزینی برای جاوا طراحی شد تا از اشتباهات رایج در هنگام استفاده از زبان قدیمی جلوگیری کند. به لطف ایمنی پوچ، کاتلین این توانایی را دارد که به طور موثر داده های پوچ شونده را مدیریت کند، که تا حد زیادی از خرابی برنامه جلوگیری می کند. اندروید ادعا می کند که برنامه هایی که از Kotlin استفاده می کنند 20 درصد کمتر احتمال خراب شدن دارند.

3- قابلیت همکاری جاوا

این شاید مهم ترین مزیت باشد، به خصوص برای کسانی که می خواهند برنامه های جاوا خود را به روز کنند. جاوا و کاتلین را می توان به جای هم استفاده کرد. یعنی شما می توانید کدهای کاتلین جدید را در حالی که قسمت های قدیمی در جاوا نوشته شده اند به برنامه خود اضافه کنید. برای پایان دادن به بحث، استفاده از کتابخانه های جاوا برای Kotlin نیز آسان است و یادگیری زبان خود برای توسعه دهندگان جاوا نسبتاً آسان است.

4- فراتر از اندروید

همانطور که قبلا ذکر شد، Kotlin برای اولین بار برای ماشین مجازی جاوا توسعه داده شد. این بدان معناست که اگر ماشینی بتواند JVM را اجرا کند، می توان از Kotlin روی آن استفاده کرد. اگرچه توسعه اندروید کاربرد اصلی Kotlin است، ویژگی‌های متقابل پلتفرم آن نوید بزرگی برای ساخت برنامه‌ها برای چندین دستگاه در حالی که امتیازات توسعه بومی را حفظ می‌کند، است.

این ویدیو را تماشا کنید (کل بررسی کاتلین در 4 ساعت)

 

دانلود را فراموش نکنید: آموزش صفر تا صد کاتلین (فیلم + PDF)

نتیجه

Kotlin به سرعت خود را به عنوان اولین انتخاب برای توسعه اندروید معرفی کرد و ظرفیت آن برای برنامه نویسی back-end و برنامه های کاربردی کراس پلتفرم همچنان در حال رشد است. ما مطمئن نیستیم که آیا کاتلین در نهایت جایگزین جاوا خواهد شد یا خیر، اما یک چیز قطعی است: کاتلین اینجاست تا بماند و آینده آن بسیار امیدوارکننده است.