منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • زبان برنامه نویسی Cobol (مقدمه، کاربردها، معایب و مزایا)

زبان برنامه نویسی Cobol (مقدمه، کاربردها، معایب و مزایا)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
زبان برنامه نویسی Cobol (مقدمه، کاربردها، معایب و مزایا)

COBOL یکی از اولین زبان های برنامه نویسی بود که برای استفاده تجاری و مالی طراحی شد. زمانی که این زبان در دهه 1950 ایجاد شد، متخصصان کامپیوتر توجه چندانی به آن نکردند زیرا بیشتر به دنبال ابزارهایی بودند که کاربردهای ریاضی و علمی داشتند.

گریس هاپر به عنوان بنیانگذار Cobol شناخته می شود. او زبان برنامه نویسی FLOW-MATIC را ایجاد کرد که اساس این نرم افزار جدید شد.

دانلود: آموزش کامل زبان ++C به صورت رایگان

وزارت دفاع آمریکا یکی از حامیان اصلی کوبول بود. در آن زمان، این سازمان سرمایه گذاری زیادی روی مین فریم ها کرده بود و به همین دلیل یک زبان برنامه نویسی قابل حمل می خواست.

Cobol تا سال 1970 به محبوب ترین زبان برنامه نویسی در جهان تبدیل شد. بانک ها، مشاغل و موسسات دولتی بر قدرت پردازش این زبان متکی بودند.

کوبول چیست؟

در دهه 1950 دانشمندان کامپیوتر سعی کردند از قدرت محاسباتی کامپیوترها در پروژه های ریاضی و علمی استفاده کنند. اما مؤسسات مالی دیدگاه متفاوتی را برای استفاده از رایانه در دنیای تجارت ترسیم کردند.

در سال 1959، اعضای شورای زبان های سیستم های داده، CODASYL، گرد هم آمدند تا زبانی را طراحی کنند که مختص دنیای تجارت باشد. پس از انجام یک تحلیل تطبیقی ​​به این نتیجه رسیدند که زبان جدید باید دارای سه ویژگی باشد.

چند واقعیت سریع در مورد زبان برنامه نویسی Cobol

 • سازنده (شخص): گریس هاپر
 • قیمت شروع: 800000 دلار
 • سیستم عامل: کامپیوترهای مرکزی مدرن
 • سازنده (شرکت): هیئت زبان های سیستم های داده (CODASYL)، موسسه استاندارد ملی آمریکا (ANSI)، سازمان بین المللی استاندارد (ISO)
 • خوانایی: سینتکس آن باید خوانا باشد تا حتی افراد غیر برنامه نویس نیز بتوانند از آن استفاده کنند.
 • قابلیت حمل: برنامه ها باید از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر قابل حمل باشند.
 • انعطاف پذیری: زبان باید بتواند خود را با نیازهای جدید و پیشرفت تکنولوژی تطبیق دهد.

زبانی که در نهایت ایجاد شد به عنوان زبان مشترک کسب و کار گرا شناخته شد. در نسخه اول Cobol، زبان سطح بالا و رویه ای بود و فقط از داده های عددی و رشته ای پشتیبانی می کرد. وزارت دفاع این زبان را انتخاب کرد و این زبان در رایانه‌های اصلی شرکت ماشین‌های تجاری بین‌المللی (IBM) استفاده شد و به همین دلایل این زبان جزء لاینفک صنعت رایانه شد.

نحوه استفاده از Cobol

Cobol یک زبان برنامه نویسی کامپیوتری سطح بالا با نحو قابل خواندن است. قبل از اجرای برنامه، برنامه نویس باید از یک کامپایلر برای تبدیل سینتکس انگلیسی برنامه به زبان ماشین سطح پایین استفاده کند.

Cobol یک زبان رویه ای است، اما نسخه های جدیدتر این زبان شی گرا هستند. برنامه نویسی در Cobol شبیه ایجاد یک دستورالعمل گام به گام است. در هر مرحله، کامپیوتر دستورالعمل های خاصی را دریافت می کند.

نحوه یادگیری Cobol

مقایسه ساده زبان ها برای برنامه نویسان امروزی کافی است تا متوجه محدودیت های COBOL برای برنامه های جدید شوند. زبان هایی مانند Python، JavaScript یا C++ انعطاف پذیرتر و سازگارتر با محیط های پردازشی جدید هستند.

با این حال، بسیاری از برنامه‌های تجاری هنوز هم می‌توانند با آن اجرا شوند، زیرا سیستم‌های رایانه‌ای شرکت‌هایی مانند IBM با عقب‌نشینی سازگار هستند. یکی از چالش های علم کامپیوتر امروزه این است که برنامه نویسان Cobol در حال بازنشستگی هستند و برنامه نویسانی آشنا با این زبان برای حفظ برنامه های قدیمی مورد نیاز هستند.

زبان برنامه نویسی Cobol (مقدمه، کاربردها، معایب و مزایا)

یادگیری Cobol برای افرادی که با سایر زبان های برنامه نویسی آشنا هستند دشوار نیست. چندین منبع آنلاین، مانند پروژه Open Mainframe، اصول اولیه این زبان را آموزش می دهند. فردی که می‌خواهد متخصص Cobol شود باید نحوه کار با کامپایلرها و محیط‌های قدیمی IBM را نیز بداند.

تفاوت بین زبان های COBOL و FORTRAN

Cobol و Fortran از قدیمی ترین زبان هایی هستند که هنوز مورد استفاده قرار می گیرند. فرترن در سال 1957 به عنوان یک برنامه طراحی شده برای محاسبات علمی منتشر شد. Cobol چند سال بعد در پاسخ به تقاضای بازار برای یک منبع تجاری-محور منتشر شد. هر دو زبان سطح بالایی هستند که به کامپایلر نیاز دارند.

هر دو زبان بر اساس هدفشان طراحی شده اند. فرترن یک زبان همه منظوره و آزاد است که می توان از آن برای انجام محاسبات پیچیده استفاده کرد. فقدان سیستماتیک بودن آن باعث می شود تا خواناتر از سایر زبان های برنامه نویسی باشد. با این حال، این زبان ابزار مفیدی برای ساخت سریع برنامه هایی بود که در آزمایش ها استفاده می شد.

حتما ببینید: آموزش های برنامه نویسی ما در اینجا

Cobol از نحوی استفاده می کند که نزدیک به انگلیسی است و بنابراین خواناتر است. به همین منظور طراحی شده است تا فعالان مالی برای درک برنامه ها و رویه ها نیاز به آموزش زیادی نداشته باشند. این زبان برای ایجاد عملیات تجاری تکراری ایده آل بود.

تفاوت در جامعه هدف یکی دیگر از دلایل ماندگاری این دو زبان برنامه نویسی است. برنامه های Cobol در بسیاری از مشاغل و ادارات دولتی نهادینه شده است، بنابراین برنامه نویسان Cobol هنوز مورد نیاز هستند. Fortran گاهی اوقات برای محاسبات پیچیده فیزیک استفاده می شود، اما بیشتر افراد در جامعه علمی از زبان های پیشرفته تری مانند Python و C++ استفاده می کنند.

تاریخچه انتشار Cobol

در 60 سالی که از انتشار Cobol می گذرد، این زبان بارها اصلاح شده است.

Cobol 60

Kodasil اولین نسخه این زبان را در سال 1959 منتشر کرد. وزارت دفاع ایالات متحده در تلاش برای پاسخگویی به نیاز روزافزون خود برای پردازش داده ها، به شدت از این زبان برنامه نویسی جدید پشتیبانی کرد.

Cobol 61

در ویرایش اول این زبان، روند جریان منطقی اصلاح شد.

Cobol 65

در سال 1965، محبوبیت Cobol به عنوان یک ابزار تجاری و مالی در حال افزایش بود. در این نسخه ابزار کار با جداول اضافه شده است.

Cobol 68

با افزایش استفاده از COBOL، برنامه نویسان محلی نسخه هایی از آن را ایجاد کردند که متناسب با نیازهایشان باشد. هدف Cobol 68 یکسان سازی زبان در بین مشاغل مختلف بود. مؤسسه استاندارد ملی آمریکا بعداً این نسخه را به عنوان نسخه استاندارد برای استفاده تجاری تعیین کرد.

Cobol 74

در دهه 1970، Cobol یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی در جهان بود. هدف موسسه ملی استاندارد آمریکا از انتشار Cobol 74 یکسان سازی این ابزار بود. ابزارهای جدید سازماندهی فایل در این نسخه معرفی شدند.

Cobol 85

مقایسه زبان های برنامه نویسی موجود در دهه 1980 نشان داد که این برنامه از سایر زبان ها عقب مانده است. Cobol 85 ایجاد زیربرنامه های تودرتو در چارچوب رویه ای را ممکن کرد. دستوراتی مانند ارزیابی (فرمان سوئیچ) و CONTINUE (فرمان غیر عملیاتی) قابلیت پردازش آن را افزایش داد.

Cobol 2002

Cobol 2002 ابزارهای رایج برای سایر زبان های برنامه نویسی را اضافه کرد. ابزارهای شی گرا مانند کلاس ها و متدها در این نسخه اضافه شد. همچنین به کاربران امکان ایجاد توابع و استفاده از روش های بازگشت را می دهد.

Cobol 2014

این نسخه احتمالا آخرین نسخه این زبان است. حتی در برنامه نویسی شی گرا، برنامه نویسان ترجیح می دهند از ابزارهای جدیدتر استفاده کنند. در نسخه 2014 این برنامه، بهبودهایی انجام شده است که کار در محیط های مختلط را آسان می کند.

کوبول: پایان توسعه

این زبان هنوز در حال استفاده است، اما یک زبان قدیمی در نظر گرفته می شود. اغلب اوقات، برنامه نویسان این زبان فقط به این دلیل مورد نیاز هستند که به یک برنامه نویس نیاز دارند تا نرم افزار را تا زمانی که نرم افزار به زبان جدیدتر منتقل شود، نگهداری کند.

 • آموزش سوئیفت را کامل کنید
 • آموزش کامل جاوا اسکریپت
 • شهریه کامل کاتلین

سوالات متداول در مورد زبان برنامه نویسی Cobol

1- کوبول چیست؟

Cobol یک زبان برنامه نویسی کامپیوتری است که در سال 1959 ایجاد شد. نحو انگلیسی و مدل رویه ای این زبان، برنامه ها را برای کاربران غیر علوم کامپیوتر قابل خواندن کرد. Cobol برای تبدیل دستورات سطح بالا به زبان ماشین به یک کامپایلر نیاز دارد.

2- کاربردهای Cobol به عنوان یک زبان برنامه نویسی چیست؟

Codasil Cobol را برای پردازش داده در صنایع تجاری و مالی طراحی کرد. علاوه بر این، این زبان به طور گسترده در سراسر جهان برای ایجاد ابزارهای اداری در سازمان های دولتی استفاده می شود.

3- کوبل یعنی چی؟

Cobol مخفف Common Business-Oriented Language است.

4- کوبل چه زمانی ایجاد شد؟

زبان Cobol توسط Data Systems Languages ​​Board در سال 1959 ایجاد شد.

5- آیا کوبول هنوز استفاده می شود؟

Cobol هنوز در نرم افزارهای قدیمی استفاده می شود. سازمان های تجاری و دولتی از نرم افزار مبتنی بر Cobol استفاده می کنند. این موسسات تا زمانی که این نرم افزار را آپدیت یا جایگزین نکنند نیاز به برنامه نویسانی دارند که با COBOL آشنا باشند.

6- چه کسی Cobol را طراحی کرد؟

هیئت زبان سیستم های داده در سال 1959 جلسه ای را تشکیل داد که با حضور نمایندگان وزارت دفاع، IBM و چندین شرکت دیگر فعال در زمینه فناوری برگزار شد. وزارت دفاع ایالات متحده برای ایجاد کوبل حمایت مالی کرد.