منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • زبان برنامه نویسی Swift (مقدمه، موارد استفاده، معایب و مزایا)

زبان برنامه نویسی Swift (مقدمه، موارد استفاده، معایب و مزایا)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
زبان برنامه نویسی Swift (مقدمه، موارد استفاده، معایب و مزایا)

سوئیفت یک زبان برنامه نویسی همه منظوره و متن باز است که توسط اپل طراحی شده است. این زبان تحت تاثیر زبان پایتون ایجاد شد و همین مشکل آن را سریع و شهودی کرد. زبان برنامه نویسی Swift عمدتا برای توسعه سیستم عامل های اصلی iOS و macOS استفاده می شود.

بسیاری از برنامه های معروف مانند LinkedIn، Lyft و WordPress با Swift نوشته شده اند. اگر به توسعه iOS علاقه مند هستید، سوئیفت یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی است که یادگیری آن به شما کمک زیادی می کند. در این مقاله با مزایا و کاربردهای این زبان برنامه نویسی بیشتر آشنا می شویم.

سوئیفت چیست؟

Swift نام یک زبان برنامه نویسی چند پارادایم، همه منظوره و منبع باز برای توسعه iPadOS، macOS، tvOS، watchOS و iOS است. اپل این زبان را در سال 2014 ایجاد کرد تا زبانی قدرتمند در اختیار توسعه دهندگان iOS قرار دهد. به گفته swift.org، زبان Swift به گونه ای طراحی شده است که امن، سریع و رسا باشد و جایگزین مناسبی برای زبان های مبتنی بر C باشد.

زبان برنامه نویسی سویفت به طور مداوم در حال پیشرفت است و جامعه آن همچنان در حال رشد است. شما می توانید کد منبع سوئیفت را در GitHub پیدا کنید و سوئیفت دسترسی به این کد را برای همه آسان کرده است.

ویژگی های زبان برنامه نویسی سویفت

 • داروهای ژنریک قوی: Generics به شما امکان می دهد انواع داده ها و توابع انعطاف پذیر و قابل استفاده مجدد را بنویسید که با هر نوع داده ای کار می کنند.
 • رسیدگی به خطاهای داخلی: زبان سوئیفت توانایی مدیریت، انتشار و دستکاری خطاها را در زمان اجرا دارد.
 • ساختارها و طبقات: زبان برنامه نویسی Swift به شما این امکان را می دهد که یک کلاس یا ساختار را در یک فایل مشخص کنید و یک رابط خارجی برای استفاده از کدهای دیگر فراهم می کند.
 • در دسترس بودن یک مدل برنامه نویسی پروتکل گراپروتکل ها در مقایسه با کلاس ها عملکرد بهتری دارند و این باعث می شود عملیات مختلفی مانند ارث بری در زبان سوئیفت به خوبی انجام شود.
 • ایمنی حافظه: زبان Swift می تواند به طور خودکار حافظه را مدیریت کند و از رفتار ناامن در کد شما جلوگیری کند.
 • مدیریت حافظه: با استفاده از آخرین فناوری شمارش خودکار مرجع (ARC)، سوئیفت میزان مصرف حافظه برنامه شما را ردیابی و مدیریت می کند. با این کار نگرانی های مدیریت حافظه شما برطرف می شود.
 • متغیرهای شمارش انعطاف پذیر: enums یا متغیرهای شمارش در زبان برنامه نویسی Swift مطابق با الگو هستند و می توانند بارهای قابل حمل داشته باشند.
 • مدیر بسته: Swift Package Manager یک ابزار بین پلتفرمی است که می تواند برای ساخت، اجرا، آزمایش و بسته بندی کتابخانه ها و فایل های اجرایی سوئیفت استفاده شود.
 • اشکال زدایی: زبان برنامه نویسی سوئیفت از دیباگر LLDB استفاده می کند. این ویژگی به شما اشکال زدایی یکپارچه، قالب بندی سازگار، بازیابی خرابی و موارد دیگر را می دهد.
 • سازگاری منبع و باینری: آخرین نسخه نرم افزار سوئیفت باینری سازگار است. کتابخانه های سوئیفت در تمام نسخه های سیستم عامل گنجانده شده است. بنابراین برنامه های شما از آخرین نسخه کتابخانه در سیستم عامل استفاده می کنند و کد شما بدون نیاز به کامپایل مجدد قابل اجرا است.
 • تاپل ها: نوع داده تاپل به شما امکان می دهد چندین مقدار را در یک مقدار واحد گروه بندی کنید. همچنین می توانیم از تاپل ها برای برگرداندن چندین مقدار به یک مقدار استفاده کنیم.
 • نحو بسته شدن: Swift دارای یک نحو سبک وزن است که باعث کاهش شلوغی و جلوگیری از ابهام می شود.

چرا باید سوئیفت را یاد بگیریم؟

سوئیفت طوری طراحی شده است که یادگیری و استفاده آسان باشد. شرکت اپل این زبان را طبق گفته برنامه نویسان جدید ساخته است. خواه هنوز در حال یادگیری و جستجوی شغل آینده خود باشید یا کدنویسی یاد می گیرید، Swift به گونه ای طراحی شده است که زبانی بصری باشد که یادگیری آن آسان است. اگر در زمینه کدنویسی تازه کار هستید، می توانید از برنامه Swift Playgrounds برای iPad استفاده کنید، که کدنویسی با Swift را برای شما آسان می کند.

زبان برنامه نویسی Swift (مقدمه، موارد استفاده، معایب و مزایا)

یادگیری سوئیفت شما را به گزینه ای جذاب برای کارفرمایان بالقوه تبدیل می کند. تقاضا برای استخدام توسعه دهندگان سوئیفت بسیار زیاد است. به گفته اپل، این شرکت با ایجاد زبان سوئیفت نزدیک به دو میلیون شغل در آمریکا ایجاد کرده است. طبق گزارش وب سایت Indeed، متوسط ​​درآمد یک توسعه دهنده iOS در ایالات متحده 116804 دلار در سال است. اگر می خواهید وارد توسعه اپلیکیشن شوید، یادگیری Swift می تواند یک حرکت هوشمندانه باشد.

در ادامه، برخی از نقاط قوت و ضعف زبان برنامه نویسی سویفت را بررسی می کنیم.

نقاط قوت سویفت

سریع و قدرتمند: سوئیفت از فناوری کامپایلر LLVM استفاده می کند و کتابخانه استاندارد آن کدنویسی را بصری و کارآمد می کند.

نوین: خواندن و نگهداری APIهای Swift آسان است. انواع مشتق شده کد شما را تمیزتر و کمتر مستعد خطا می کند. ماژول ها هدرها را حذف می کنند و یک فضای نام ارائه می کنند.

آسان برای یادگیری: سوئیفت با در نظر گرفتن نیازهای برنامه نویسان تازه کار طراحی شده است. برای شروع کار با این زبان برنامه نویسی در iPad خود و شروع به کدنویسی می توانید از Swift Playgrounds استفاده کنید. همچنین می توانید با دسترسی به دوره های آموزشی نحوه ساخت اپلیکیشن های Xcode را بیاموزید.

امنیت: سوئیفت دارای ویژگی های امنیتی مختلفی مانند مدیریت خودکار حافظه، داده های نوع مقدار و مقداردهی اولیه متغیر است. در زبان سوئیفت هیچ شیئی نمی تواند null باشد و اگر از چنین شیئی استفاده کنید کامپایلر آن زبان شما را متوقف می کند. این توابع از خراب شدن برنامه در زمان اجرا جلوگیری می کند.

چند پلتفرم: سوئیفت از تمامی پلتفرم های اپل، لینوکس، ویندوز و اوبونتو پشتیبانی می کند.

کتابخانه های پویا: کتابخانه های پویا خارج از کد شما قرار دارند و در صورت نیاز بارگذاری می شوند. این کتابخانه ها با تمام نسخه های منتشر شده یکپارچه شده اند.

انجمن بزرگ: سوئیفت یکی از فعال ترین و غنی ترین جوامع منبع باز را دارد. علاوه بر این، منابع زیادی برای کمک به یادگیری این زبان وجود دارد.

نقاط ضعف سوئیفت

یک زبان نسبتا جدید: سوئیفت هنوز یک زبان نوپا است. این بدان معناست که برخی از قابلیت ها و منابع آن به اندازه سایر زبان های برنامه نویسی قدرتمند نیستند.

پشتیبانی ضعیف از چند پلتفرم: اگرچه زبان سوئیفت از تمامی پلتفرم های اپل، لینوکس و ویندوز پشتیبانی می کند، اما بهترین عملکرد خود را در زمینه توسعه اپلیکیشن های بومی iOS نشان می دهد.

به روز رسانی های مکرر: Swift یک زبان جدیدتر است و به روز رسانی های مکرری دارد. این مشکل می تواند فرآیند یافتن ابزار مناسب برای استفاده در کارهای خاص را پیچیده کند.

پشتیبانی IDE: Xcode که IDE رسمی اپل (محیط توسعه یکپارچه) است، پشتیبانی مناسبی را در زمینه های خاصی مانند برجسته سازی نحو، تکمیل خودکار، بازسازی و کامپایل ارائه نمی دهد.

مقایسه سوئیفت با زبان Objective-C

Objective-C یک زبان برنامه نویسی جهانی و شی گرا است. قبل از تولد سوئیفت، Objective-C زبان برنامه نویسی اصلی برای X و iOS بود. این زبان ویژگی های C و Smalltalk را ترکیب می کند. پس از ایجاد زبان سوئیفت، محبوبیت و استفاده از Objective-C کاهش یافت. با این حال، برنامه های نوشته شده به این زبان همچنان باید پشتیبانی شوند.

بنابراین چه چیزی سوئیفت را ترجیح می دهد؟

ابتدا باید به این نکته مهم اشاره کنیم که زبان سوئیفت جایگزین مستقیم زبان Objective-C نیست. هر یک از این دو زبان ظرفیت متفاوتی دارند و می‌توان از آن‌ها به طور همزمان برای ایجاد اپلیکیشن‌های گوشی هوشمند استفاده کرد. بیایید این دو زبان را با هم مقایسه کنیم.

سریع

 • می توانید با Swift در Xcode، Swift Playgrounds، Cocoa Touch برنامه ریزی کنید.
 • امروزه زبان سوئیفت تنها از iOS 7 و نسخه های جدیدتر پشتیبانی می کند. این بدان معناست که برنامه های شما با آیفون و آیپدهای تولید شده قبل از سال 2014 سازگاری ندارند.
 • سوئیفت یک زبان مدرن و نزدیک به زبان انسان است و دارای نحو ساده ای است که سرعت کدنویسی را افزایش می دهد.
 • طبق گفته اپل، سوئیفت 2.6 برابر سریعتر از Objective-C است.
 • سوئیفت دارای اسناد گسترده است و به طور مرتب به روز می شود.
 • تقاضا برای استخدام توسعه دهندگان ماهر سوئیفت در حال افزایش است.

لنز-C

 • با Objective-C، شما معمولاً در Xcode برنامه ریزی می کنید.
 • برنامه های شما روی هر نسخه ای از iOS کار می کنند.
 • استفاده از زبان Objective-C معمولا سرعت کدنویسی را کاهش می دهد زیرا این زبان شهودی و شبیه انسان نیست.
 • زبان Objective-C 2.6 برابر کندتر از زبان سوئیفت است و به زمان بیشتری برای نوشتن کدها نیاز دارد زیرا این زبان نحو پیچیده تری دارد.
 • زبان Objective-C دارای اسناد گسترده ای است که به طور منظم به روز نمی شوند.
 • تقاضای استخدام برای برنامه نویسان Objective-C در حال کاهش است.

به طور کلی، سوئیفت برای یادگیری زبان مناسب تر است زیرا ایمن تر، سریع تر، شهودی تر و تعاملی تر است. سوئیفت با بخش‌های مختلف Objective-C سازگار است، به این معنی که کد سوئیفت را می‌توان در کنار فایل‌های Objective-C قرار داد و اجرا کرد. با Swift، همیشه به API زبان Objective-C دسترسی کامل خواهید داشت.

دانلود: آموزش برنامه نویسی ios از صفر تا صد

مقدمه ای بر نحو سوئیفت

سوئیفت به دلیل نحو ساده و شهودی خود شناخته شده است. بیایید به برخی از اصول دستور Swift بپردازیم:

سلام دنیا

نوشتن برنامه در Swift Hello World! خیلی ساده است. شما می توانید این برنامه را در یک خط بنویسید و نیازی به استفاده از کتابخانه یا توابع اضافی ندارید. همچنین در زبان سوئیفت نیازی به استفاده از نقطه ویرگول در انتهای عبارات مختلف نیست.

چاپ (“سلام دنیا!”)

ثابت ها و متغیرها

در زبان سوئیفت ما از عبارت var برای ایجاد متغیرها و اجازه ایجاد ثابت ها استفاده می کنیم. متغیرها و ثابت ها باید دارای همان نوع مقداری باشند که به آنها اختصاص می دهیم.

var myVariable = 10

اجازه دهید myConstant = 10 باشد

نیازی نیست نوع را به صراحت بنویسید. اگر در زمان ساخت به یک متغیر یا ثابت مقداری اختصاص دهید، کامپایلر می تواند نوع آن را حدس بزند. به عنوان مثال، کامپایلر می تواند حدس بزند که ourVariable یک عدد صحیح است زیرا مقدار آن بر روی یک عدد صحیح تنظیم شده است.

ourVariable = 25

اگر می خواهید نوع یک مقدار را تغییر دهید، باید یک نمونه واضح از نوع مورد نظر خود ایجاد کنید.

اجازه دهید سن = 3

اجازه دهید myCatIs = “گربه من است” + رشته (سن)

تمبر (myCatI)

راه ساده‌تری برای درج یک عدد صحیح در یک رشته وجود دارد. می توانید مقدار مورد نظر را داخل پرانتز قرار دهید و سپس قبل از پرانتز از بک اسلش استفاده کنید.

اجازه دهید گربه ها = 5

رها کردن سگ = 10

let catsAmount = “من (گربه ها) گربه دارم.”

let dogsAmount = “من سگ (سگ) دارم.”

let petsAmount = “من (گربه + سگ) حیوانات خانگی دارم.”

چاپ (petsAmount)

آرایه ها و فرهنگ لغت

با استفاده از پرانتز می توانید آرایه ها و فرهنگ لغت های مختلفی بسازید. با قرار دادن مقادیر شاخص یا کلید در داخل پرانتز می توانید به عناصر مختلف دسترسی پیدا کنید. با افزودن عناصر جدید، آرایه شما به طور خودکار رشد می کند.

var groceryList = [“eggs”, “yogurt”, “cheese”]

لیست خرید[1] = “نان”

groceryList.append(“قهوه”)

چاپ (فهرست مواد غذایی)

این ویدیو را حتما ببینید

 

آموزش سوئیفت: آموزش سوئیفت از صفر تا صد (فیلم + کتاب PDF)

نتیجه

اولین قدم شما در یادگیری سوئیفت را تبریک می گویم! Swift یک زبان برنامه نویسی همه منظوره و منبع باز است که استفاده اصلی آن در توسعه برنامه های بومی برای iOS و macOS است. بسیاری از برنامه های موجود در اپ استور با سوئیفت نوشته شده اند. محبوبیت زبان سوئیفت در حال افزایش است و اکنون زمان مناسبی برای یادگیری آن است. امروز با برخی از اصول اولیه این زبان آشنا شدیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. شانس.