منو سایت

شاپرک: دامنه های دات کام مسدود شدند!

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
شاپرک: دامنه های دات کام مسدود شدند!

تاریخچه دامنه های دات کام مسدود شده

چند روز پیش شاپرک طی نامه ای از ارائه دهندگان پرداخت (شرکت های ارائه دهنده درگاه پرداخت اینترنتی) درخواست کرد که دامنه سایت خود را از دات کام به دات آی آر تغییر دهند. دلیل این درخواست احتمال مسدود شدن دامنه های دات کام بود. حالا مشخص نیست این انسداد در داخل کشور انجام می شود یا در خارج از کشور! در این ویدیو به چند پیشرفت نگاه خواهیم کرد.

متن نامه به شرح زیر است:

نامه شاپرک به psp

پس از انتشار این نامه پیامی برای ما ارسال شد که آیا دامنه دات کام مسدود می شود؟ آن دسته از افرادی که با هزاران مشکل و با این وضعیت اینترنتی مشغول تجارت هستند، اکنون نگران مسدود شدن دامنه های com هستند.

بیایید نگاهی دقیق تر به این نامه بیندازیم. بخش اول:

خطرات احتمالی مسدود کردن ممکن است دامنه های .com

پس این یک احتمال است. قسمت دوم این را می گوید ارجح! بنابراین این فقط یک پیشنهاد است و در حال حاضر نیازی به تغییر دامنه ندارید.

مشکلات سوئیچینگ دامنه

با تغییر دامنه پرداخت پایار به احتمال 99 درصد درگاه های پرداخت تمامی سایت هایی که از درگاه پرداخت شرکت های پرداخت ایرانی پایار استفاده می کنند با مشکل مواجه می شوند. بنابراین تغییر دامنه شرکت های پرداخت چندان آسان نیست.

آموزش تغییر دامنه سایت در کشور وردپرس را بررسی کنید تا متوجه شوید که تغییر دامنه یک وب سایت چندان آسان نیست.

دامنه .com مسدود می شود؟

این قضیه را باید از دو جنبه بررسی کنیم. مورد اول مسدود شدن دامنه های دات کام توسط شرکت های ثبت دامنه خارجی یا بهتر است بگوییم تحریم ایران است!

مورد دوم ممنوعیت دامنه های دات کام از اینترنت در ایران است. بیایید به هر دو نگاه کنیم.

ممنوعیت دامنه های دات کام از ثبت کننده های خارجی

اگر از سوی شرکت های خارجی تحریم شویم، این موضوع به راحتی قابل دور زدن است. ICANN ثبت کننده اصلی دامنه های .com است. اما این مجموعه ایران را تحریم نمی کند. بلکه شرکت های ثبت کننده که بخشی از این شرکت هستند می توانند ایران را به دلایل تجاری و قوانین آمریکا تحریم کنند.

چند سال پیش، شرکت‌های چوب‌بر آمریکایی ایران را تحریم کردند. در جریان این تحریم نامه ای به تمام ایرانیانی که دامنه دات کام دارند ارسال کردند و پیشنهاد کردند که در اسرع وقت دامنه خود را به شرکت دیگری منتقل کنند. دامنه ها مشکلی نداشت و در واقع به ایرانی ها فرصت 6 ماهه داده شد تا دامنه خود را به شرکت دیگری در خارج از آمریکا منتقل کنند.

در نتیجه تمامی شرکت های هاستینگ ایرانی دامنه خود را به شرکت های اروپایی مانند جوکر یا هگزونت منتقل کردند. اکنون تمامی شرکت ها و افراد ایرانی از ثبت کننده های اروپایی استفاده می کنند.

اما اگر اروپا ایران را تحریم کند …

اگر اروپا ایران را تحریم کند، این مشکل چندانی نخواهد داشت. همیشه راهی برای رسیدن به یک تجارت قوی وجود دارد. 🙂 ایرانی ها همیشه از شرکت های کشورهای دیگر استفاده می کنند. به عنوان مثال ثبت کنندگان هند، چین یا استرالیا یا هر کشور دیگری که هنوز با ایران دوست است.

پس نگران ممنوعیت دامنه dotcom از کشورهای خارجی نباشید.

مسدود کردن دامنه های دات کام از خارج از کشور

اما بنا به دلایلی با اجرای بیشتر طرح ملی اینترنت یا طرح حفاظت ممکن است دامنه های دات کام از داخل ایران مسدود شود و ما فقط به دامنه های IR دسترسی داشته باشیم. در این صورت مشکل کمی بزرگتر خواهد شد. زیرا گوگل و سرویس هایی که امروزه برای رسیدن به اهداف تجاری خود استفاده می کنیم دیگر وجود نخواهد داشت و باید به دنبال راه دیگری برای تبلیغ وب سایت خود باشیم.

امیدواریم این مشکلات پیش نیاید. اما در صورت بروز چنین مشکلی، استفاده افراد از فناوری و وابستگی به دنیای آنلاین مهم است. بنابراین راه های دیگری برای بازاریابی کسب و کار ما وجود خواهد داشت.

ممنون از حمایت شما عزیزانم.