منو سایت

شماره گذاری صفحات ورد از یک صفحه خاص

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
شماره گذاری صفحات ورد از یک صفحه خاص

به طور معمول، شماره گذاری صفحات در مایکروسافت ورد در شرایطی مفید است که برای مثال، صفحات اول شامل یک صفحه عنوان و یک فهرست مطالب است.

این فرآیند ممکن است دشوار به نظر برسد. اما Word بخشی از مایکروسافت است که بهترین ابزارها را با یک رابط کاربری ساده در اختیار شما قرار می دهد و به شما کمک می کند اسناد خود را سریعتر آماده کنید.

نکته کلیدی این است که سند را در نقطه ای که می خواهید شماره گذاری شروع شود به بخش هایی تقسیم کنید. در زیر مراحل آماده سازی و دستورات لازم برای شروع شماره گذاری یک صفحه خاص را توضیح خواهیم داد. ما این فرآیند را به مراحل کوچکتر تقسیم می کنیم تا حتی مبتدیان نیز بتوانند آن را انجام دهند.

شماره گذاری صفحات ورد از یک صفحه خاص

نحوه شروع شماره گذاری صفحه از یک صفحه خاص در Word: آماده سازی

برای شماره گذاری صفحاتی که از صفحه 2 به بالا در Word شروع می شوند، باید سند خود را به چند قسمت تقسیم کنید. Splitting به شما امکان می دهد تا صفحات را با شماره 1 شروع کنید.

روی مکان نما در بالای صفحه که می خواهید شماره گذاری شروع شود کلیک کنید. در نوار بالا، روی تب Layout کلیک کنید تا مجموعه ای از دستورات زیر آن باز شود. منوی کشویی Breaks را باز کنید و یک گزینه مناسب را در بخش Breaks انتخاب کنید. به عنوان مثال، Continuous متن را همانطور که هست رها می کند و از قسمت جدیدی که مکان نما را قرار داده اید شروع می شود.

اکنون دو بخش در سند Word خود دارید. بخش اول شامل صفحاتی است که نمی خواهید شماره گذاری کنید و بخش دوم شامل صفحاتی است که شما انجام می دهید.

شماره گذاری صفحات ورد از یک صفحه خاص

مرحله 1: شماره صفحات را وارد کنید

با درج شماره صفحه برای کل سند شروع کنید. در نوار بالا، روی تب Insert کلیک کنید، بخش Header and Footer را پیدا کنید و روی منوی کشویی Page Number کلیک کنید. بسته به جایی که می خواهید شماره صفحه را درج کنید، برای مثال بالای صفحه، پایین صفحه یا حاشیه صفحه را انتخاب کنید.

روی جایی که می‌خواهید کلیک کنید و یک سبک شماره‌گذاری را انتخاب کنید که شامل تراز، متن پررنگ، استفاده از پرانتز و موارد دیگر است. اکنون کل سند شما باید دارای شماره صفحه باشد.

حتما دانلود کنید: آموزش از صفر تا صد کلمه با 20 درس

مرحله 2: تیک گزینه Link to Previous را بردارید

در مرحله بعد، باید شماره گذاری صفحه بین دو بخش ایجاد شده در مرحله آماده سازی را لغو کنید.

در هر صفحه از بخشی که می خواهید شماره گذاری کنید، بسته به جایی که شماره صفحه خود را قرار داده اید، روی سرصفحه، پاورقی یا کادر دوبار کلیک کنید. یک تب جدید با عنوان Header and Footer باید در نوار بالای شما با یک سری دستورات ظاهر شود (مانند تصویر زیر).

در قسمت Navigation باید گزینه Link to Previous به صورت پیش فرض فعال باشد. برای برداشتن تیک این گزینه کلیک کنید. بخش های ایجاد شده در مرحله آماده سازی اکنون باید مطابق با شماره گذاری صفحات جداگانه عمل کنند.

شماره گذاری صفحات ورد از یک صفحه خاص

مرحله 3: یک شماره را برای شروع شماره گذاری صفحه انتخاب کنید

با توقف شماره گذاری بین دو بخش، اکنون می توانید شماره گذاری را از صفحه مورد نظر خود شروع کنید. به طور پیش فرض، شماره صفحه موقعیت صفحه را در سند نشان می دهد. به عنوان مثال، اگر در حال نوشتن یک کتاب یا مقاله دانشگاهی با صفحه عنوان یا صفحه عنوان هستید و می خواهید صفحات خود را از 1 شماره گذاری کنید، ممکن است تغییر آن عدد ضرری نداشته باشد.

خواندن را از دست ندهید: آموزش نوشتن ریاضی در Word (و 5 نکته مهم)

روی مکان نما در هر صفحه در بخش شماره گذاری شده کلیک کنید. سپس به قسمت Header and Footer در تب Insert یا قسمت header، footer یا page number بروید. دوبار کلیک کنید. با این کار نوار هدر و پاورقی باز می شود. روی منوی کشویی Page Number کلیک کرده و Format Page Number را انتخاب کنید. در پایین منو در قسمت Start from عدد مورد نظر را وارد کرده و OK کنید.

شماره گذاری صفحات ورد از یک صفحه خاص

مرحله 4: شماره گذاری صفحه را از قسمت اول حذف کنید

برای نهایی کردن فرآیند، باید شماره صفحه را از قسمت قبل از شماره یک حذف کنید.

روی هر صفحه ای در قسمتی که نباید شماره گذاری شود، با مکان نما کلیک کنید، احتمالاً جایی مانند چند صفحه اول سند. لیست کشویی Page Number را در دستورات Header و Footer پیدا کنید و روی Remove Page Numbers کلیک کنید.

از آنجایی که بخش های ایجاد شده در مرحله آماده سازی را از هم جدا کردید، اکنون بخش اول باید بدون شماره باشد. بقیه سند باید با صفحه ای که دو قسمت را از هم جدا می کند، شماره گذاری شود.

مرحله 5 (اختیاری): قالب شماره صفحه را تغییر دهید

در صورت تمایل می توانید فرمت شماره صفحه پیش فرض را تغییر دهید. به عنوان مثال، اگر می خواهید یک قالب اعداد رومی برای قسمت مقدماتی و یک قالب اعداد عربی برای بقیه سند داشته باشید، این راه حل به شما کمک می کند.

برای انجام این کار، دستورالعمل های اولیه مرحله 3 را دنبال کنید تا منوی Format Page Number باز شود. منوی کشویی Format شماره بالا دارای چندین گزینه است، از جمله موارد ذکر شده در بالا، و همچنین قالب حروف و موارد دیگر برای انتخاب.

فیلم آموزشی

 

آخرین کلمه

شماره گذاری صفحه اصلی یک صفحه خاص می تواند تفاوت زیادی در خوانایی سند شما ایجاد کند، به خصوص اگر یک مقاله دانشگاهی یا حرفه ای باشد.

اگرچه این کار نباید بیش از چند دقیقه طول بکشد، تغییر تنظیمات بخش و شماره صفحه ممکن است مشکل باشد، بنابراین توصیه می کنیم قبل از شروع، صفحات خود را به بخش تقسیم کنید.

بسیار مفید: راهی آسان برای فارسی سازی شماره صفحات در Word

سپس می توانید قبل از حذف شماره گذاری از بخش اول، نقطه شروع و قالب بندی را برای شماره گذاری صفحه در بخش دوم مشخص کنید.