منو سایت

طراحی خودرو با SolidWorks (و 12 نکته کاربردی)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
طراحی خودرو با SolidWorks (و 12 نکته کاربردی)

طراحی خودرو در Solidworks یک کار پیچیده و در مقیاس بزرگ است و به زمان و انرژی زیادی نیاز دارد. بسته به سطح مهارت شما، این می تواند ساعت ها طول بکشد. اما در هر سطح تعدادی از نکات کلی طراحی وجود دارد که باید بدانید. خوشبختانه این نکات کم هستند و می توانید به زودی آنها را یاد بگیرید. در این مقاله تمام این نکات را به شما آموزش می دهیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

نکات مهمی که قبل از شروع طراحی خودرو با SolidWorks باید بدانید

مرحله ی 1- هنگامی که تصمیم گرفتید چه خودرویی را برای طراحی انتخاب کنید، باید تعداد زیادی طرح یا طرح را جمع آوری کنید که بر اساس آن طرح خود را اعمال کنید. طرح اصلی شما باید حداقل 3 نما از خودرو داشته باشد. یعنی در صورت امکان در بالا و جلو و پهلو و عقب خودرو باشد.

سایت های زیادی وجود دارند که می توانید طرح های اصلی با کیفیت را پیدا کنید و از آنها برای کار خود استفاده کنید. البته به خاطر داشته باشید که برخی از این طرح ها را نمی توان به صورت حرفه ای استفاده کرد زیرا ممکن است برای استفاده از آنها نیاز به مجوز داشته باشید.

دانلود رایگان: آموزش سالیدورکس از صفر تا صد (فیلم فارسی + پی دی اف)

در اینجا یک نمونه طرح است که از یک منبع رایگان، the-blueprints.com دانلود شده است:

طراحی خودرو با SolidWorks (و 12 نکته کاربردی)

گام 2- زمانی که طراحی را شروع می کنید، موقعیت هایی پیش می آید که در آن گیر می کنید و نمی توانید ادامه دهید. برای چنین مواقعی باید تعداد زیادی عکس و نماهای سه بعدی جمع آوری کنید. وب سایت های بسیاری از شرکت های خودروسازی تصاویری از شاهکارهای خود ارائه می دهند که می توانید از آنها الهام بگیرید.

مرحله 3- این مرحله مهمترین بخش فرآیند طراحی شما است، زیرا در این قسمت باید برنامه های خود را به درستی تنظیم کنید. برای تنظیم طرح اصلی، ابتدا باید از یک ابزار ویرایش عکس مانند MS Paint برای برش نماهای مختلف در بالا، چپ، راست و پشت همه نقشه ها استفاده کنید.

نماها باید با دقت زیادی تقسیم شوند، زیرا همه آنها باید یک اندازه باشند. وقتی همه نماها را تقسیم کردید، وقت آن است که آنها را در SolidWorks کنار هم قرار دهید.

طراحی خودرو با SolidWorks (و 12 نکته کاربردی)

مرحله 4- ما از دستور Sketch Picture برای قرار دادن تصاویر در SolidWorks استفاده می کنیم.

تصویر را در ابتدا تراز کنید و سه نمای دیگر را در طرح های مختلف به همین ترتیب بچینید.

طراحی خودرو با SolidWorks (و 12 نکته کاربردی)

مرحله 5- هنگامی که تراز انجام شد، باید از ابزار اولیه مورد نیاز برای طراحی خود استفاده کنید. در اینجا ابزارها هستند:

  • منحنی پروژه ابزار Project Curve بیشتر در فرآیند طراحی استفاده می شود. این دستور را می توانید در قسمت Features پیدا کنید. این ویژگی سطحی صاف یا منحنی می دهد و برای ساخت سطوح مختلف بسیار مفید است.
  • سطح مرزی این ابزار برای ایجاد سطوح پس از ایجاد منحنی استفاده می شود. این دستور را می توان در تب Surfaces پیدا کرد.
  • سطح پر شده این گزینه مشابه تابع سطح مرزی است با این تفاوت که به جای منحنی های باز به منحنی های بسته نیاز دارد که در دستورات سطح مرزی مجاز است. این ویژگی به شما اجازه می دهد تا کنترل بیشتری بر روی سطح شکل داده شده داشته باشید. این دستور را می توان در تب Surfaces پیدا کرد.
  • خط تقسیم این دستور برای تقسیم سطح قسمت های مختلف بر روی یک منحنی استفاده می شود. به این ترتیب منحنی طراحی شده و بر روی سطح تقسیم می شود. این دستور برای استخراج لبه ها از سطوح استفاده می شود.
  • سطح افست این دستور یک سطح افست از سطح انتخاب شده ایجاد می کند. می توانید از این دستور برای ایجاد چندین نسخه از سطح خود در فاصله صفر یا برش عنصر موجود استفاده کنید.
  • اصلاح مو این دستور با استفاده از تراش سطح را به دو قسمت برش می دهد.
  • بافتن وقتی الگوی شما آماده شد می توانید با استفاده از این دستور چند تکه را به هم وصل کرده و ببافید تا یکی شوند و الگوی شما قوی و یکپارچه شود.

طراحی خودرو با SolidWorks (و 12 نکته کاربردی)

مرحله 6- درخت ویژگی نموداری است که تمام عناصر مدل را به صورت سلسله مراتبی نشان می دهد. هنگام ایجاد مدل ها و نقشه های بزرگ، تمیز نگه داشتن درخت ویژگی بسیار مهم است، زیرا این کار باعث افزایش بهره وری کار شما می شود و از سردرگمی و حذف تصادفی جلوگیری می کند.

در اینجا چند نکته برای سازماندهی درخت ویژگی شما وجود دارد:

  • نام آیتم ها را تغییر دهید و نام هایی را برای آنها انتخاب کنید تا بتوانید موارد را با آن نام ها شناسایی کنید. به عنوان مثال: نمای بالا، طراحی گلگیر جلو.
  • موارد مشابه را در پوشه های پیوند داده شده جمع آوری کنید. گلگیر جلو، شیشه جلو.

برای دسترسی آسان می‌توانید دسته‌ای از آیتم‌ها را در همان پوشه ذخیره کنید. روی هر مورد یکی یکی کلیک نکنید و ببینید چیه!!

  • از توضیحات و نظرات استفاده کنید. این به ویژه هنگام کار با یک تیم مهم است، زیرا به شما امکان می دهد کار را به طور مؤثر به اشتراک بگذارید.

طراحی خودرو با SolidWorks (و 12 نکته کاربردی)

حتما بخوانید: در اینجا بهترین و کاربردی ترین دستورات SolidWorks آورده شده است

فیلم آموزشی طراحی خودرو سالیدورکس

در بالا ما نکات و دستورالعمل های کاربردی را یاد گرفتیم که عمدتاً هنگام طراحی ماشین با آنها سر و کار دارید. در اینجا به کمک چندین صفحه دستگاه بهترین روش های طراحی خودرو در سالیدورکس را آموزش می دهیم:

ابتدا یک دوره آموزشی کامل 4 قسمتی مهندسین مکانیک ایرانی:

 

 

 

 

فراموش نکنید که دانلود کنید: 50 تمرین برای یادگیری بهتر از SolidWorks

درس زیر به صورت تخصصی به آموزش طراحی موتور خودرو می پردازد: