منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • طراحی پوستر: از صفر تا صد و نه نکته کاربردی

طراحی پوستر: از صفر تا صد و نه نکته کاربردی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
طراحی پوستر: از صفر تا صد و نه نکته کاربردی

پوستر یکی از اولین اشکال ارتباط تصویری قرن نوزدهم است. گرافیک های بزرگ چاپ شده روی کاغذ در اصل برای تبلیغ محصولات، ترویج احزاب سیاسی، استخدام سربازان، جشن فرهنگ و ترویج رویدادها استفاده می شد. حدود 200 سال بعد، پوسترها همچنان به عنوان ابزار تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرند و جزء اصلی طراحی گرافیک هستند.

تقریباً هر طراح گرافیکی یک طراحی پوستر در کارنامه خود دارد، اما تسلط بر هنر انتقال ایده و اطلاعات روی بوم نیاز به کمی تمرین دارد. چه بخواهید یک گروه موسیقی را تبلیغ کنید یا یک پوستر فیلم سفارش دهید، طراحی شما باید چشم نواز و موثر باشد. شما حتی می توانید یک پوستر برای ارتقای مهارت های طراحی گرافیک خود بسازید!

طراحی پوستر: از صفر تا صد و نه نکته کاربردی

وقتی صحبت از طراحی پوستر می شود، به راحتی می توانید گیج شوید. از طرف دیگر، قالب های پوستر مختلفی به صورت آنلاین وجود دارد که ممکن است شما را وسوسه کند که از آنها برای سریعتر و آسان تر کردن کار خود استفاده کنید. با این حال، ساختن یک پوستر از ابتدا ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. در این مقاله در کنار شما هستیم تا بتوانید یک صفحه خالی را به پوستری زیبا و قابل انتشار در دنیای واقعی و آنلاین تبدیل کنید.

برای اطلاع از 9 نکته ای که در طراحی پوستر باید در نظر داشته باشید، حتما به ادامه مطلب مراجعه کنید!

9 نکته برای طراحی پوستر برای تبلیغ موثر یک رویداد یا ایده

با طراحی و برنامه ریزی شروع کنید

حتی اگر قصد دارید پوستر خود را با ابزار دیجیتال طراحی کنید، بهتر است کار خود را با خودکار یا مداد روی کاغذ در نظر بگیرید و برنامه ریزی کنید.

هنگامی که در مورد پیام پوستر خود تصمیم گرفتید، می توانید با ترسیم عناصری که می خواهید در آن گنجانده شود و یادداشت برداری از آنچه باید در کجا باشد، طرح خود را تجسم کنید. همچنین این زمان خوبی است تا تصمیم بگیرید که آیا می خواهید متنی را در پوستر خود بگنجانید و اگر چنین است، آن متن چیست.

طراحی پوستر: از صفر تا صد و نه نکته کاربردی

به اندازه و شکل فکر کنید

هنگامی که ترکیب تقریبی در جای خود قرار گرفت، وقت آن است که در مورد اندازه پوستر خود تصمیم بگیرید.

ببینید چه نوع پوستری می خواهید بسازید. شما می توانید یک پوستر چاپی فیزیکی با هر اندازه ای ایجاد کنید، اما ممکن است بخواهید از طریق رسانه های اجتماعی به مخاطبان آنلاین خود دسترسی پیدا کنید. زمانی که یک پوستر به اندازه یک پست اینستاگرام کوچک است و در یک گوشی هوشمند مشاهده می شود، باید موثر باشد و در عین حال تمام جزئیات قابل مشاهده را شامل شود. در بخش های بعدی، نحوه انجام این کار از طریق تایپوگرافی و انتخاب تصویر را مورد بحث قرار خواهیم داد.

به یاد داشته باشید: هنگام ایجاد بوم خود، اگر می خواهید پوستری را چاپ کنید، حتماً حالت رنگ CMYK را انتخاب کنید.

طرح خود را خوانا و واضح کنید

هدف پوستر انتقال سریع یک ایده است، بنابراین هر متنی که اضافه کنید مهم است. حتی از راه دور هم قابل خواندن است. کلید به کارگیری چنین چیزی ایجاد یک سلسله مراتب در متن است.

در طراحی شما باید سه لایه متن جداگانه وجود داشته باشد:

1-عنوان

عنوان یا عنوان؛ اصلی ترین و بزرگترین عنصر تایپوگرافی، طراحی پوستر است. فونتی که انتخاب می کنید باید به راحتی قابل خواندن باشد، اما از ایجاد سبک حروف هنری و ترکیب های خلاقانه نترسید.

عنوان نباید در بالای طرح شما باشد. این عنصر می تواند در زیر یا در کنار یکدیگر باشد. یا حروف می توانند معنی را حتی با تصاویر بصری منتقل کنند. تنها چیزی که اهمیت دارد عنوانی است که فوراً توجه بیننده را جلب کرده و معنای پوستر را منتقل می کند.

طراحی پوستر: از صفر تا صد و نه نکته کاربردی

2- جزئیات

در بخش بعدی متن، به تمام جزئیاتی که مخاطب شما باید بداند فکر کنید. اگر یک رویداد است، کجا برگزار می شود؟ چه کسی درگیر است؟ و مردم چه چیزی را می توانند با آن ببینند یا تجربه کنند؟

برای متنی که دارای جزئیات است، پیشنهاد می کنیم از فونتی استفاده کنید که اندازه آن نصف عنوان باشد. در این بخش ارائه اطلاعات واضح و مختصر بسیار مهم است. بنابراین، از یک فونت غیر تزئینی و بدون مزاحمت استفاده کنید که به راحتی قابل خواندن باشد.

3- چاپ ریز

چاپ کوچک معمولاً در پوسترهای فیلم برای ارائه اطلاعات بیشتر یا فهرست کردن نام شرکت کنندگان استفاده می شود. این بخش ممکن است به پیام پوستر شما بستگی داشته باشد یا نباشد. اما اگر چیز بیشتری برای گفتن دارید، متن خود را کوچک کنید و از عناصر بزرگتر دوری کنید.

طراحی پوستر: از صفر تا صد و نه نکته کاربردی

در مورد طرح رنگ تصمیم بگیرید

پالت رنگ ابزار قدرتمندی برای انتقال احساسات است، بنابراین مهم است که رنگ هایی را انتخاب کنید که به شما در انتقال بیشتر پیامتان کمک کند. به عنوان مثال، یک بروشور تبلیغاتی برای یک فیلم کلاسیک سیاه و سفید ممکن است یک پالت خاکستری داشته باشد، در حالی که پوستر یک رویداد جشنواره موسیقی تابستانی ممکن است رنگ های روشنی داشته باشد که نور خورشید، فضای باز، انرژی و سرزندگی را منتقل می کند.

یک قانون وجود دارد که از 3 تا 5 رنگ استفاده کنید. به طور کلی پوستر شما باید رنگ اصلی، رنگ ثانویه و رنگ تاکیدی داشته باشد.

طراحی پوستر: از صفر تا صد و نه نکته کاربردی

کنتراست ایجاد کنید

یک راه مطمئن برای تشویق دیگران به خواندن پوستر شما این است که با کنتراست بازی کنید.

به جای استفاده از پالت رنگی مشابه، رنگ ها و سایه های متضاد را امتحان کنید. می توانید عناصر اشباع شده را روی پس زمینه تیره یا الگوهای تیره را روی پس زمینه روشن قرار دهید.

همچنین می توانید با استفاده از دو فونت مختلف یا با ایجاد تقارن با عناصر گرافیکی، تضادهای چشم نوازی با گرادیان ایجاد کنید.

طراحی پوستر: از صفر تا صد و نه نکته کاربردی

دانلود فراموش نشه: آموزش طراحی لوگو صفر تا صد با 13 آموزش رایگان

نظر خود را با عوامل بصری بیان کنید

یکی از سخت ترین چیزها در طراحی پوستر، تصمیم گیری در مورد تصاویر است. یک تصویر غالب، مانند یک عکس، این پتانسیل را دارد که توجه کسی را جلب کند و پیامی را منتقل کند، پس چرا از آن استفاده نکنیم؟ استفاده از یک تصویر دراماتیک به پوستر شما اجازه می دهد برجسته شود و تاثیری ماندگار داشته باشد.

به دقت در مورد تصاویر خود فکر کنید، اما از خرج کردن نترسید. می توانید از نمای نزدیک از صورت یک فرد و یک تصویر بازیگوش استفاده کنید یا حروف جالب را امتحان کنید تا یک تایپوگرافی زیبا در مرکز ایجاد کنید.

طراحی پوستر: از صفر تا صد و نه نکته کاربردی

فضا سازی

ایجاد فضایی اغراق آمیز می تواند در طراحی پوستر معجزه کند.

فاصله منفی بین حروف جداگانه باعث خوانایی بیشتر در فاصله می شود، در حالی که کاهش قابل توجه فاصله بین دو حرف می تواند ابهام ایجاد کند.

ایجاد فضای اضافی در اطراف سایر عناصر طراحی، مانند تصاویر، به آنها قدرت بیشتری می دهد. زیرا در طراحی بیننده را جذب می کند.

راه دیگر برای استفاده خلاقانه از فضای سفید، ایجاد یک قاب سفید در اطراف کل طرح است. برای جلب توجه بیشتر به طرح، می توانید رنگ های روشن را نیز امتحان کنید.

طراحی پوستر: از صفر تا صد و نه نکته کاربردی

از طراحی مینیمالیستی استفاده کنید

اکنون که طرح اصلی پوستر خود را دارید، زمان آن رسیده است که آن را تغییر دهید.

به یاد داشته باشید: پوستر باید یک ایده را به سرعت منتقل کند، بنابراین یک پوستر شلوغ برای هر کسی که آن را می‌خواند. بسیار گیج کننده خواهد بود. کمی وقت بگذارید و از محل کار خود خارج شوید تا بتوانید واقعاً همه چیزهایی را که در ترکیب پوستر قرار داده اید ببینید. در نهایت، تمام عناصر غیر ضروری را از طراحی خود حذف کنید.

طراحی پوستر: از صفر تا صد و نه نکته کاربردی

مثال: آموزش گام به گام طراحی پوستر در نرم افزار CorelDRAW

در مورد فرآیند چاپ خود تصمیم بگیرید

زمانی که از طراحی پوستر خود مطمئن شدید؛ ممکن است فکر کنید که پروژه شما تمام شده است. اما فرآیند چاپ روش دیگری برای ایجاد تغییرات در پوستر است.

فرآیندهای چاپ خلاقانه ای وجود دارد که می تواند به بهبود کیفیت طرح شما و خاص تر کردن آن کمک کند. می‌توانید از روش‌های سنتی چاپ مانند چاپ روی صفحه یا چاپ کتانی استفاده کنید تا به پوستر حالتی دست‌ساز بدهید. یا اگر می خواهید پوستر خود را لوکس جلوه دهید، می توانید طرح خود را با استفاده از لترپرس چاپ کنید.

یکی از تکنیک هایی که در حال حاضر رایج شده است، چاپ ریزوگرافی است. این مدل شبیه چاپ روی صفحه است، اما به جای فشار دادن دستی جوهر روی صفحه، از دستگاه کپی ژاپنی دهه 80 استفاده می کند. این فرآیند هر بار در یک رنگ انجام می شود (درست مانند چاپ ابریشم)، بنابراین هر چه طرح شما رنگ بیشتری داشته باشد، کاغذ شما باید تعداد بیشتری از دستگاه را طی کند. این فرآیند ترکیبی از فرآیندهای آنالوگ و دیجیتال است که در آن نتایج جذاب و درخشان به نظر می رسند.

طراحی پوستر: از صفر تا صد و نه نکته کاربردی

نکته مهم: برای طراحی پوستر می توان از نرم افزارهای مختلفی استفاده کرد، اما پیشنهاد می کنیم از Photoshop، InDesign، CorelDRAW یا Illustrator استفاده کنید. ترجیحا Illustrator (آموزش کامل فتوشاپ InDesign Tutorial آموزش کامل کورل آموزش کامل برای ایلاستریتور)

آموزش طراحی پوستر

برای یادگیری طراحی پوستر، همیشه باید تمام موارد بالا را در نظر داشته باشید. این به شما بستگی دارد که از چه نرم افزاری استفاده کنید، اما پاراگراف بالا را بخوانید و انتخاب کنید که چه نرم افزاری را می خواهید یاد بگیرید و همان را یاد بگیرید. شما باید نرم افزار و دستورالعمل های کلی آن را بدانید تا بتوانید پوستر، لوگو یا هر طرحی بسازید. بنابراین آموزش خاصی برای طراحی پوستر وجود ندارد و در اینجا چند نمونه از طراحی پوستر به صورت ویدئویی آورده شده است:

 

 

 

 

حتی می توانید یک پوستر با گوشی خود طراحی کنید:

 

همچنین می توانید در ورد پوستر طراحی کنید، ببینید: طراحی پوستر با ورد (آموزش گام به گام)