منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • فتومونتاژ چیست؟ و چه چیزی نیست؟ با نمونه موجود است

فتومونتاژ چیست؟ و چه چیزی نیست؟ با نمونه موجود است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
فتومونتاژ چیست؟ و چه چیزی نیست؟ با نمونه موجود است

در طول تاریخ، هنرمندان برای کشف راه‌های جدید برای خلق جلوه‌های هنری، مرزها را تغییر داده‌اند. زمانی عکاسی هنری تنها بازنمایی واقعیت در نظر گرفته می شد. اما تنها سه دهه پس از ثبت اولین عکس، شکل هنری جدیدی به نام فوتومونتاژ ظاهر شد.

فتومونتاژ چیست؟

فتومونتاژ نوعی کولاژ است که در آن یک هنرمند یا طراح دو یا چند تصویر را برای ایجاد یک اثر جدید ترکیب می‌کند (مثلاً تصویر بالا یک فتومونتاژ است که در آن تصویر یک فیل با عکسی از زمین و چندین عکس دیگر ترکیب می‌شود. تصاویر. اصطلاحات). هنر فتومونتاژ اولین بار زمانی ظاهر شد که عکاسان ویکتوریایی شروع به آزمایش روش های جدید برای توسعه هنر خود کردند. عکاسی برای اولین بار به عنوان راهی برای ثبت لحظه ای در زمان اختراع شد. عکس ها فقط چیزی را که جلوی لنز بود ثبت کردند. آنها به عنوان نقشه‌برداری از حقیقت در نظر گرفته می‌شدند و تنها واقعیت را ثبت می‌کردند.

اما مانند هر هنر دیگری، هنرمندان شروع به جا انداختن مرزها کردند. آنها راه های جدیدی برای استفاده از دوربین ها، تصاویر، نورپردازی و چاپ برای تبدیل عکاسی به واقعیت های جدید کشف کردند. اولین فتومونتاژ شناخته شده که در آن زمان چاپ کامپوزیت نامیده می شد، در سال 1857 توسط اسکار ریگلاندر ساخته شد. او با عنوان The Two Ways of Life 32 تصویر مجزا را ترکیب می کند تا از زاویه ای دیگر به واقعیتی موازی نگاه کند و گناه و عفت را در یک تصویر نشان می دهد.

فتومونتاژ چیست؟

برای درک بهتر فتومونتاژ، بهتر است بدانید فتومونتاژ چیست. یک فتومونتاژ واقعی چندین تصویر را برای ایجاد یک اثر ترکیب می کند. اگرچه این فرآیند می تواند با ویرایش دیجیتال یا برش و چسباندن یک تصویر دستکاری شود، اما نتیجه فوتومونتاژ نخواهد بود. اصولا باید فتومونتاژ با چند عکس انجام شود.

علاوه بر این، تعداد کمی از عکس ها، هر چقدر هم که کوچک باشند، باید متفاوت باشند. خلق یک اثر هنری که از نظر بصری جذاب و قابل تحسین باشد را می توان با قرار دادن چندین تصویر مشابه خلق کرد. با این حال، این یک فتومونتاژ نیست.

عکس های آماده برای مونتاژ عکس را می توانید به صورت رایگان از این سایت دانلود کنید (کلیک کنید)

در نهایت، اگرچه همه مونتاژهای عکس نوعی کولاژ عکس هستند، اما همه کلاژهای عکس مونتاژ عکس نیستند. مجموعه ای از عکس ها که در یک تصویر در کنار یکدیگر قرار می گیرند می توانند برای هنرمند جذاب یا معنادار باشند. اما آنها هنوز فتومونتاژ نیستند، مگر اینکه چندین تصویر با هم ترکیب شوند تا جلوه ای جداگانه ایجاد کنند.

فتومونتاژ چیست؟ و چه چیزی نیست؟ با نمونه موجود است

تصویر بالا چندین تصویر مختلف را به شکلی جذاب ترکیب می کند. اگرچه یک کلاژ جالب ایجاد شده است، اما 25 تصویر هر کدام به تنهایی مستقل و معنادار هستند. آنها به هم متصل نیستند، بنابراین نتیجه فوتومونتاژ نیست. برای ایجاد یک فتومونتاژ، هنرمند باید این تصاویر جداگانه را ترکیب کند تا یک ترکیب واحد را تشکیل دهد.

چگونه یک فتومونتاژ بسازیم؟

اگر عکاسی به خودی خود یک هنر است، فتومونتاژ شکل توسعه یافته آن هنر است. به جای اینکه یک تصویر یک زمان خاص را ثبت کند، چندین عکس با هم ترکیب می شوند تا یک تصویر جدید ایجاد کنند.

تصویر جدید می تواند ترکیبی از یک شیء باشد که از زوایای مختلف یا نقطه نظر گرفته شده است. آنها را می توان در ساعات مختلف روز یا در فصول مختلف مصرف کرد. می توانید از یک سوژه در مکان های مختلف یا سوژه های مختلف در حال عبور از یک مکان عکس بگیرید. برای مونتاژ عکس فقط شما و تخیلتان کافیست!

فتومونتاژ چیست؟ و چه چیزی نیست؟ با نمونه موجود است

مفهوم سازی کنید

اولین قدم در ایجاد یک اثر هنری جذاب، معنادار یا قدرتمند، ایجاد یک مفهوم است. به این فکر کنید که تصویر نهایی شما باید چه چیزی را منتقل کند. مفهوم شما ممکن است به سادگی ایجاد تصویری باشد که احساسی را در بیننده برانگیزد. یا ممکن است چیزی به پیچیدگی یک تفسیر اجتماعی یا یک بیانیه سیاسی باشد. گزینه های میز شما بی پایان و متنوع هستند.

از دست ندهید: 11 نرم افزار برتر برای طراحی گرافیکی و ویرایش عکس

موضوعی را انتخاب کنید

پس از مفهوم سازی، باید موضوع خود را انتخاب کنید. این سوژه می تواند شخص، مکان یا سوژه ای باشد که در حال عکاسی هستید. ممکن است بخواهید نشان دهید که چگونه حرکات یک فرد در طول روز تغییر می کند. یا شاید بخواهید نشان دهید که چگونه یک مکان در طول زمان تغییر می کند. و شاید بخواهید نحوه تغییر نور در طول روز یا تغییر منظره در طول فصول را ثبت کنید یا نشان دهید که چگونه یک شی خاص در محیط های مختلف ظاهر می شود.

در تصویر زیر این هنرمند یا عکاس 32 عکس از چهره خود را با هم ترکیب کرده است که هر کدام در یکی از سال های زندگی او گرفته شده است. نتیجه نهایی یک فتومونتاژ ترکیبی است که ظاهر امروز او را به تصویر می کشد.

فتومونتاژ چیست؟ و چه چیزی نیست؟ با نمونه موجود است

عکس های بیشتری بگیرید

ممکن است از تمام عکس هایی که می گیرید در ترکیب بندی نهایی خود استفاده نکنید، اما بد نیست خیلی بیشتر از آنچه فکر می کنید نیاز دارید انجام دهید. دیدگاه های خود را تغییر دهید تنظیمات نور را دستکاری کنید. هنگام عکاسی از یک سوژه، مفهوم و هدفی را که می خواهید منتقل کنید در نظر داشته باشید. به خطوطی مانند خطوط افقی، خطوط عمودی ساختمان ها یا درختان یا خطوط منحنی مانند لبه های صورت توجه کنید. این خطوط برای تنظیم مجدد فتومونتاژ نهایی شما در آینده مفید است.

ترکیب هنری خود را جمع آوری کنید

آخرین مرحله در ساخت فتومونتاژ مونتاژ ترکیب شماست. شما می توانید این کار را به صورت دیجیتالی با نرم افزار ویرایش عکس مورد علاقه خود انجام دهید. یا ممکن است ترجیح دهید هر تصویر را یکی یکی چاپ کنید و قسمت های جداگانه مونتاژ عکس را با دست کنار هم قرار دهید.

هنگام مونتاژ یک ترکیب هنری، ممکن است بخواهید لبه‌های قابل مشاهده بین عکس‌ها واضح باشند یا به طور یکنواخت ترکیب و لکه شوند. می توانید هر تصویری را کج کنید، بچرخانید، ورق بزنید یا برش دهید. به یاد داشته باشید که این یک فرآیند مایع است. حتی بهترین طرح ها نیز معمولاً قبل از نهایی شدن نتیجه تغییر می کنند، بنابراین قبل از اینکه تصویر خود را به صورت دیجیتالی بچسبانید یا تراز کنید، مطمئن شوید که از نتیجه نهایی کاملاً راضی هستید.

فتومونتاژ چیست؟ و چه چیزی نیست؟ با نمونه موجود است

هنگامی که بر فتومونتاژ یک شی مسلط شدید، می توانید از ترکیبی از تم ها برای ایجاد مفاهیم انتزاعی و واقعیت های موازی از طریق کار خود استفاده کنید.

برای یادگیری فتومونتاژ کامل: آموزش کامل فتومونتاژ از صفر تا صد

آخرین کلمه

در فتومونتاژ، مانند بسیاری از آثار هنری، تنها محدودیت، تخیل شماست. اگرچه قوانین سختگیرانه ای در هنر وجود دارد، اما باید در نظر داشته باشید که انتخاب هایی که انجام می دهید چگونه بر نتیجه نهایی شما تأثیر می گذارد.

هنگام عکسبرداری و مونتاژ فتومونتاژ، اصول و دستورالعمل های ترکیب بندی را دنبال کنید.