معماری سایت چیست؟ بهبود ساختار وب سایت وردپرس

معماری سایت چیست؟ بهبود ساختار وب سایت وردپرس

معماری سایت به معنای ساختار سایت شماست. اگر بخواهیم این مثال را در دنیای واقعی بزنیم، معماری سایت چیزی شبیه معماری و ساختار یک ساختمان است. البته اگر ساختمان معماری یا ساختار اشتباهی داشته باشد، ممکن است شما را گیج کند. در دنیای مجازی وب سایت ها هم همینطور است. اگر وب سایتی ساختاری بدون اصول و درهم ریختگی داشته باشد، مطمئناً مشکلات زیادی هم برای کاربر و هم برای مدیران وب ایجاد می کند.

در این مقاله به طور کامل در مورد معماری وب سایت ها صحبت خواهیم کرد و اهمیت آن را در نظر خواهیم گرفت. پس بقیه مقاله را تماشا کنید تا متوجه شوید.

معماری سایت چیست؟

به زبان ساده، معماری سایت به معنای ساختار سایت شماست. یعنی صفحات سایت شما چگونه طراحی شده اند و آن صفحات چگونه لینک می شوند. به عنوان مثال، دسته بندی و گروه بندی محتوای سایت باید برای کاربران و مدیران وب سایت آسان باشد. البته اگر سایت بدون نظم و اصول درست طراحی شود دچار مشکل می شود و توسط ربات ها یا ربات های گوگل به درستی بررسی نمی شود و همین عامل باعث کاهش سئو و بهینه سازی سایت می شود.

در واقع معماری سایت به سئوی داخلی سایت مربوط می شود و در صورت انجام صحیح تاثیر زیادی در بهبود سئو سایت و موفقیت برند شما خواهد داشت. معماری درست و مناسب این امکان را به کاربران شما می دهد که دسترسی آسان تری به صفحات مختلف سایت شما داشته باشند که نشان دهنده لینک سازی داخلی مناسب سایت شما می باشد.

علاوه بر این، معماری صحیح وب سایت به ربات ها و ربات های گوگل این امکان را می دهد که به راحتی قسمت های مختلف سایت شما را جستجو و خزیده و اطلاعات مورد نظر خود را به دست آورند. این امر تاثیر زیادی بر سئو و بهینه سازی سایت شما دارد.

اهمیت ساختار یا معماری سایت برای سئو

ساختار سایت باید به گونه ای طراحی شود که کاربر به راحتی به اطلاعات مورد نظر خود دسترسی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر شما یک سایت فروشگاهی دارید، کاربر با جستجوی محصول می تواند خیلی سریع محصول را پیدا کند و یا اگر برای پر کردن فرم یا انجام فعالیتی باید فرآیند خاصی را در سایت دنبال کند، به راحتی می تواند به آن دسترسی پیدا کند. آی تی. بنابراین داشتن معماری و ساختار مناسب سایت باعث رضایت کاربر می شود و تاثیر بسیار مثبتی در سئو سایت خواهد داشت.

در واقع معماری عالی سایت باعث افزایش نرخ کلیک (CTR)، کاهش نرخ ترک تحصیل و افزایش زمان حضور کاربر در وب سایت می شود که هر کدام از این موارد باعث بهبود رتبه سایت شما می شود. در نهایت، این باعث افزایش رتبه سایت شما در لیست نتایج گوگل می شود.

یکی دیگر از مزایای معماری صحیح وب سایت این است که به گوگل کمک می کند در قسمت های مختلف سایت بخزد یا بخزد و قسمت های مختلف سایت را بهتر شناسایی و درک کند. در واقع هدف اصلی این ربات ها ایندکس کردن محتوا برای نمایش آن در نتایج جستجوی گوگل است. بنابراین ساختار و معماری مناسب می تواند به ربات های موتورهای جستجو کمک کند تا تمام صفحات سایت شما را پیدا کرده و ایندکس کنند.

بنابراین اگر معماری سایت شما درست نباشد ربات های گوگل زمان زیادی را صرف خزیدن در سایت شما می کنند و ممکن است به برخی از صفحات دسترسی نداشته باشند و این صفحات هرگز ایندکس نشوند که تاثیر بسیار منفی بر سئوی شما دارد.

معماری سایت چیست؟

نکات مهم در بهینه سازی ساختار سایت را مرور کنید

در این قسمت به مهمترین نکات برای بهبود معماری سایت می پردازیم. اولین نکته مهمی که در بهینه سازی ساختار سایت حائز اهمیت است، معماری یا ساختار سایت است.

سایت را می توان به نمودار یا هرمی تشبیه کرد که صفحه اصلی آن در بالا یا پایین این نمودار قرار دارد و این صفحه اصلی از چندین زیربخش تشکیل شده است که هر زیربخش از چندین زیربخش دیگر تشکیل شده است. بنابراین با توجه به توضیحاتی که داده شد، متوجه شدیم که معماری وب سایت سلسله مراتبی است.

بنابراین برای درک بهتر این معماری، باید دسته بندی ها را به گونه ای سازماندهی کنیم که برای مخاطبان و همچنین موتورهای جستجو آسان باشد. برای اینکه بتوانید معماری وب سایت خود را به درستی ایجاد کنید، بهتر است با دو مفهوم معماری عمیق سایت و معماری سایت مسطح آشنا شوید.

معماری یا ساختار مسطح وب سایت

معماری مسطح سایت به این معنی است که کاربران موتورهای جستجو و روبات ها می توانند با چهار کلیک یا کمتر به هر صفحه از سایت شما دسترسی پیدا کنند. به آن معماری مسطح نیز می گویند.

معماری یا ساختار عمیق سایت

عمق معماری سایت به این معنی است که صفحاتی وجود دارند که خزنده ها و موتورهای جستجو برای رسیدن به این صفحه باید 4 تا 10 بار روی آنها کلیک کنند. معماری عمیق نیز نامیده می شود.

به طور کلی معماری مسطح تاثیر بهتری بر سئو دارد، زیرا تجربه کاربری خوبی را برای کاربر فراهم می کند و کاربر در مدت زمان کوتاه و با کمترین کلیک به آنچه می خواهد می رسد. علاوه بر این، معماری مسطح به معماری لینک ها اجازه می دهد تا به تمام صفحات سایت به طور یکسان دسترسی پیدا کنند. معماری مسطح همچنین به روبات های گوگل اجازه می دهد تا تمام صفحات وب شما را پیدا کرده و اسکن کنند.

سادگی معماری سایت چه تاثیری دارد؟

اگر سایت شما صفحات زیادی دارد، سادگی ساختار آن بسیار مهم است. بنابراین باید به یک سلسله مراتب برای ساختار سایت خود فکر کنید و آن را دنبال کنید. این بدان معنی است که دسته ها، زیر دامنه ها و صفحات از ساختار خاصی پیروی می کنند. استفاده از مگامنو در بالای صفحه سایت می تواند به کاربران در درک بهتر ساختار سایت کمک کند. مگامنوها به گونه ای طراحی شده اند که دارای سلسله مراتب هستند تا صفحه اصلی سایت خیلی شلوغ نباشد و کاربر بتواند به راحتی به صفحه مورد نظر خود برسد.

منوی پیمایش را در صفحه اصلی سایت تغییر دهید

شما باید دائماً منوی ناوبری را در صفحه اصلی سایت خود بررسی کنید و در هنگام ایجاد این منو سعی کنید مهمترین دسته بندی ها را در این منو قرار دهید. البته مراقب باشید که تعداد دسته ها را در این منو افزایش ندهید، زیرا این کار باعث کاهش کلیک بر روی مهمترین بخش ها می شود.

از جستجوی چند بعدی سایت استفاده کنید

استفاده از این روش می تواند به کاهش تعداد کلیک های مورد نیاز برای رسیدن به بخش مورد نظر توسط کاربر کمک کند. استفاده از این روش بسیار آسان است و تاثیر بسیار مثبتی در بهبود تجربه کاربری دارد.

از جستجوی چند بعدی سایت استفاده کنید

از صفحات دسته بندی استفاده کنید

دسته بندی ها یا صفحات دسته بندی سازماندهی سایت شما را در دراز مدت بسیار آسان می کند. توجه داشته باشید که صفحات دسته بندی برای سایت هایی مناسب است که صفحات زیادی دارند و سایت های کوچک نباید به صفحات تقسیم شوند.

استفاده از لینک های داخلی

اتصال داخلی به شما این امکان را می دهد که به طور یکپارچه بین بخش های داخلی سایت خود ارتباط برقرار کنید. یکی از مزایای لینک های داخلی این است که می توانید به صفحه لینک شده ارزش و اعتبار بدهید که تاثیر بسیار مثبتی در سئوی این صفحه دارد.

ساختار URL

یکی دیگر از مواردی که معماری سایت را بهبود می بخشد استفاده از URL های ساده و کوتاه است که برای مخاطب قابل درک است، در این قسمت نمونه ای از ساختار URL ساده و استاندارد را به شما نشان می دهیم.

https://example.com/category/subcategory/keyword-keyword/

استفاده از پودر سوخاری

تابلوها لینک های مسیریابی هستند که اغلب در پایین یا بالای صفحه سایت یافت می شوند. Breadcrumbs به کاربران سایت کمک می کند تا ساختار سایت را بهتر درک کنند. کاربران با برد کرامب به راحتی به قسمت های مختلف سایت دسترسی دارند. Breadcrumbs حتی به ربات های گوگل کمک می کند تا ساختار یا معماری سایت را بهتر درک کنند. برای اطلاع از عملکرد تخته خرده نان به تصویر زیر نگاه کنید.

از Breadcrumbs در سایت میهن وردپرس استفاده کنید

استفاده از تگ های متعارف

تگ canonical بخشی از کدی است که در قسمت head قرار می گیرد و نشان دهنده اصلی ترین و مهم ترین نسخه محتوا است. معمولا سایت های فروشگاهی دارای تعداد زیادی صفحه هستند که بسیار شبیه هم هستند، بنابراین برای اینکه تاثیر منفی روی این صفحات سئوی سایت نداشته باشند، بهتر است از تگ canonical برای ارائه صفحه اصلی سایت استفاده کنید.

از نقشه سایت استفاده کنید

نقشه سایت یک فایل متنی است که شامل تمام URL های سایت شما می باشد. نقشه سایت به موتورهای جستجو کمک می کند تا به راحتی تمام صفحات سایت شما را بخزند و مرور کنند. از طرف دیگر نقشه های سایت به شما این امکان را می دهند که تمامی دسته ها، زیرمجموعه ها و صفحات سایت خود را مشاهده کنید. در این ویدیو یاد گرفتیم که چگونه یک نقشه سایت یا نقشه سایت ایجاد کنیم، چگونه نقشه سایت خود را بسازیم.

از نقشه سایت استفاده کنید

نتیجه

در این مقاله در مورد معماری سایت و عوامل موثر بر سئو صحبت کردیم و دانستیم که ساختار سایت چقدر می تواند بر تجربه کاربری تاثیر بگذارد. همچنین به ربات های گوگل کمک کنید تا به صفحات سایت و صفحات فهرست دسترسی آسان داشته باشند. در نهایت به نکات مهم برای بهینه سازی معماری سایت پرداختیم.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شود.