منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • مقایسه دو متن فارسی با 7 روش (آنلاین، word و نرم افزاری)

مقایسه دو متن فارسی با 7 روش (آنلاین، word و نرم افزاری)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مقایسه دو متن فارسی با 7 روش (آنلاین، word و نرم افزاری)

برای تشخیص تغییرات ایجاد شده در سند اصلی خود، به روشی نیاز دارید تا تفاوت ها را در کنار هم نگاه کنید به پیش نویس اصلی و نهایی.

می توانید دو پنجره مختلف را باز کنید یا آنها را به ترتیب مرتب کنید و با خواندن هر دو متن تفاوت آنها را بررسی کنید. اما این بسیار دشوار است، به خصوص اگر برای درک تفاوت یک نسخه با نسخه دیگر مجبور به جمع کردن یا جابجایی اسناد باشید.

علاوه بر این، این روش همیشه ساده و راحت نیست. در واقع، وقتی سند نهایی طولانی تر یا پیچیده تر از سند اصلی یا منبع باشد، این کار حتی پیچیده تر و پیچیده تر می شود.

اینجاست که ابزارهای مقایسه متن مفید هستند. این ابزارها می توانند متن فایل یا سند شما را تجزیه و تحلیل و مقایسه کنند و در صورت تمایل حتی آنها را ادغام کنند.

ابزارهای مقایسه متن همه چیز را از تکه‌های متن گرفته تا اسناد Word یا PDF و همه چیز را با هم مقایسه می‌کنند. برخی از ابزارهای مقایسه متن نیز برجسته سازی نحو را مقایسه یا پشتیبانی می کنند.

چندین ابزار مقایسه متن رایگان و پولی برای دستگاه های مختلف شما و همچنین برای نویسندگان یا توسعه دهندگان وجود دارد که می تواند به شما در تشخیص تغییرات در اسنادی که مشاهده می کنید کمک کند.

چرا باید متن را با هم مقایسه کنید؟

وقتی روزانه با دستگاه خود کار می کنید، فایل ها و اسناد جمع می شوند و هر چه تعداد آنها بیشتر شود، فضای غیرضروری بیشتری را در رایانه یا تبلت خود باید سازماندهی کنید.

شما نباید هیچ یک از تغییرات ایجاد شده توسط شخص دیگری را از دست بدهید یا به کپی کردن فایل های تکراری ادامه دهید. به همین دلیل باید به طور مرتب متن این فایل ها یا اسناد را با هم مقایسه کنید.

هنگام مقایسه اسناد یا متون به صورت دستی، ممکن است خسته کننده یا کاملاً غیرممکن باشد، و احتمالاً برخی از جزئیات را از دست خواهید داد. بنابراین ممکن است لازم باشد دوباره بررسی کنید تا ببینید آیا تغییری حتی توسط هکرها ایجاد شده است یا خیر.

محبوب ترین: تبدیل pdf به متن فارسی به کلمه بدون سردرگمی

ابزارهای مقایسه متن هوشمندانه ترین راه برای مقایسه متن به بهترین شکل و در عین حال صرفه جویی در زمان و تلاش هستند. این ابزارها به شما این امکان را می دهند که متن یا سند خود را آپلود کنید و تغییرات را به طور منظم پیگیری کنید.

اگر نویسنده هستید، می‌توانید از ابزار مقایسه متن بصری برای مقایسه متن خود استفاده کنید، در حالی که یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار می‌تواند از ابزاری با ویژگی‌های برجسته کردن متن و دستور زبان استفاده کند.

در زیر ما 5 مورد از بهترین ابزارهای مقایسه متن را فهرست کرده ایم که به شما در مقایسه و ادغام تفاوت ها کمک می کند و کار شما را آسان تر می کند و در وقت شما صرفه جویی می کند.

بهترین ابزار برای مقایسه 2 متن (با پشتیبانی از زبان فارسی)

1- سایت فارسی litb

  • وارد سایت شوید

مقایسه دو متن فارسی با 7 روش (آنلاین، word و نرم افزاری)

در میان ابزارهای فارسی موجود در حال حاضر، این تنها سایت فارسی است که امکان مقایسه دو متن را به صورت رایگان فراهم می کند. کار با آن بسیار آسان است، کافی است دو متن را وارد کرده و سپس برای مقایسه روی دکمه “مقایسه” کلیک کنید. کلمات اضافه شده با رنگ سبز و کلمات حذف شده با رنگ قرمز مشخص می شوند.

از دست ندهید: 3 روش آسان برای افزودن متن به تصویر

2- استفاده از نرم افزار Word

  • دانلود Word

مقایسه دو متن فارسی با 7 روش (آنلاین، word و نرم افزاری)

احتمالاً Microsoft Office Word را روی ویندوز نصب کرده اید. البته گاهی اوقات مقایسه متون فارسی اشتباه است اما من خودم از این استفاده می کنم. روش کار بسیار ساده است، کافیست روی گزینه موجود در نوار ابزار نرم افزار WORD کلیک کنید مرور و سپس روی گزینه مقایسه کنید کلیک.

مقایسه دو متن فارسی با 7 روش (آنلاین، word و نرم افزاری)

در تصویر بالا می بینید که دو گزینه مقایسه و ترکیب پیش روی شماست. بر روی گزینه Compare کلیک کنید تا پنجره Compare Documents باز شود. پنجره Compare Document از دو بخش اصلی تشکیل شده است: بخشی برای انتخاب فایل هایی که می خواهید مقایسه کنید و بخشی که با کلیک روی گزینه More باز می شود. در زیر گزینه ها و نحوه مشاهده تفاوت بین دو فایل را ارائه می دهیم.

فایل متنی اصلی را در قسمت Original Document و فایل دوم را در قسمت Revised Document وارد کنید. با انتخاب گزینه های مختلف در قسمت Comparison Setup می توانید مشخص کنید که در مقایسه دو متن به کدام قسمت ها و کدام پارامترها توجه شود.

مقایسه دو متن فارسی با 7 روش (آنلاین، word و نرم افزاری)

مقایسه دو متن فارسی با 7 روش (آنلاین، word و نرم افزاری)

مقایسه را می توان در دو سطح انجام داد. اگر برای شما مهم است که تغییرات روی کاراکترها را نیز پیدا کنید، در قسمت Show changes in گزینه Character level را انتخاب کنید و اگر تغییرات محدودیت کلمه برای شما کافی است، گزینه Word level را انتخاب کنید.

تفاوت این دو متن را از سه جهت می توان دید. ممکن است با انتخاب گزینه Original در قسمت Show change to تغییرات متن دوم با رنگ متفاوت به متن اول اضافه شده و در متن اصلی به شما نشان داده شود و یا با انتخاب گزینه Revised تغییرات متن اصلی با رنگ متفاوت در متن دوم اعمال می شود و در متن دوم به شما نشان می دهد. در این قسمت در صورت انتخاب گزینه New Document فایل جدیدی حاوی متن اصلی ایجاد می شود. در این نسخه هر قسمت از فایل اصلی و فایل دوم که با یکدیگر متفاوت هستند با رنگ متفاوتی مشخص شده اند.

3- نرم افزار ادغام (بیشتر برای مقایسه کدهای پیچیده تر)

  • وارد سایت شوید و برنامه را دانلود کنید (روی دکمه نسخه ویندوز کلیک کنید)

مقایسه دو متن فارسی با 7 روش (آنلاین، word و نرم افزاری)

کافیست پس از دانلود بر روی مقایسه کلیک کنید تا تفاوت های قرمز یا سبز مانند تصویر بالا را نشان دهد. Meld یک ابزار مقایسه و ادغام متن رایگان است که به شما امکان می دهد متن را در اسناد خود از جمله ویرایش های درون برنامه مقایسه کنید. همچنین می توانید پوشه ها را با Meld مقایسه کنید.

این ابزار مقایسه و ادغام ساده و بین پلتفرمی دارای رابط کاربری بصری است و وظایف خود را به خوبی در یک منوی ساده و راحت خلاصه می کند.

شما بسیاری از تنظیمات قابل تنظیم برای مقایسه آسان و سریع متن، به علاوه گزینه هایی برای انتخاب یک ماژول مقایسه دارید.

این مقاله را حتما بخوانید: چگونه حجم ویدیو را 10 برابر بدون افت کیفیت کاهش دهیم

این ابزار مقایسه ها را به همراه تفاوت در متن هایلایت شده نشان می دهد، بنابراین می توانید به راحتی هر تغییر خاصی را مشاهده کنید.

در هر دو پانل، ستون‌های عمودی با بلوک‌های رنگی و نمای کلی همه تغییرات، مانند درج‌ها، حذف‌ها، تغییرات یا ناسازگاری‌ها وجود دارد. می‌توانید فلش‌های بخش مختلف را برای کپی یا ادغام بلوک‌های متن یا فایل‌ها با متن یا فایل‌های دیگر انتخاب کنید.

از ویژگی های این نرم افزار می توان به مقایسه سه طرفه متن با تغییرات لحظه ای بدون توجه به میزان اطلاعات اشاره کرد. همچنین با Git، SVN، Mercurial و Bazaar، در میان دیگر سیستم‌های کنترل منبع برای کنترل نسخه، ادغام می‌شود.

فیلتر نسخه بومی به شما کمک می‌کند تغییرات موجود در مخزن یا فایل متنی محلی را مقایسه کنید و ویرایشگر متن از فاصله‌ها، شماره خطوط، شکسته‌های خط و برجسته‌سازی دستورات برای تجربه‌ای راحت پشتیبانی می‌کند.

با فیلترهای متنی، می توانید از عبارات منظم استفاده کنید یا متنی را که با یک الگوی خاص مطابقت دارد، در حین ایجاد فیلترهای پیچیده نادیده بگیرید.

4- برنامه WinMerge (توصیه می شود)

  • دانلود برنامه

مقایسه دو متن فارسی با 7 روش (آنلاین، word و نرم افزاری)

WinMerge یک ابزار رایگان و متن باز مقایسه متن است که به شما کمک می کند متن خود را اعم از پوشه یا فایل مقایسه کنید. این نرم افزار به شما کمک می کند تا متن را از طریق نسخه های متعدد خود به صورت آنلاین مشاهده و مقایسه کنید و ویژگی های گسترده ای را ارائه می دهد که بسیار مفید است.

به راحتی می توانید متن را به صورت بصری مقایسه کنید و اسناد را ادغام کنید. این ابزار تفاوت ها را در قالب متن بصری به تصویر می کشد که به راحتی قابل درک و مدیریت است.

به این ترتیب می توانید تغییرات ایجاد شده بین دو نسخه مختلف را شناسایی کرده و آنها را با هم ترکیب کنید. این نرم افزار همچنین می تواند به عنوان یک ابزار ادغام و مقایسه خارجی و یا به عنوان یک برنامه مستقل استفاده شود.

از دست ندهید: 3 روش آسان برای تبدیل عکس ها به متن فارسی یا انگلیسی

این ابزار دارای یک رابط زبانه ای است، فرمت های فایل متنی یونیکس، ویندوز و مک را مدیریت می کند و از یونیکد پشتیبانی می کند. می توانید تصاویر یا پوشه ها را با هم مقایسه کنید و از ویژگی های دیگری مانند یکپارچه سازی پوسته و کنترل نسخه استفاده کنید.

این نرم افزار یک رابط دو قسمتی برای مقایسه متن خود در اختیار شما قرار می دهد و این مقایسه از طریق کنتراست و هایلایت های محتوای مشابه نشان داده می شود. می توانید کلیدها و ردیف ها را در بخش متن مربوطه در زیر رابط مشاهده کنید.

همچنین می توانید متن را به صورت بلادرنگ ویرایش کنید و تغییرات شما بعداً ذخیره می شود. در حالت فقط خواندنی، نرم افزار متن شما را آنالیز می کند و حالت Merge Mode را فعال می کند تا این دو متن شبیه هم شوند.

با WinMerge می‌توانید اطلاعات را از متن راست/چپ یا چپ/راست کپی کنید و گزینه‌هایی برای پیمایش ساده، جابجایی یا قفل کردن پنجره‌ها، برجسته‌سازی نحو، بزرگ‌نمایی/کوچ کردن، پانل‌های مکان داشته باشید. ، با استفاده از فیلترهای خط یا فایل و یک ویرایشگر متن.

برنامه 5-ExamDiff

  • این برنامه را دانلود کنید

مقایسه دو متن فارسی با 7 روش (آنلاین، word و نرم افزاری)

ExamDiff یک ابزار مقایسه متن رایگان است که هرگونه تغییر در متن شما را شناسایی و نمایش می دهد. این نرم افزار می تواند به فایل متنی شما از جمله اسناد برای مقایسه تفاوت ها و یافتن آنها با نام دسترسی داشته باشد. سپس می توانید از تابع Autopick برای انتخاب خودکار هر دو فایل منطبق استفاده کنید.

هنگام مقایسه متن، به محض اینکه ابزار تغییرات بیشتری را در فایل تشخیص داد، از شما می خواهد که دوباره مقایسه کنید. شما به راحتی می توانید پانل های مقایسه را پیمایش کنید و ExamDiff را برای نیازهای خود سفارشی کنید.

حتما بخوانید: 3 راه برای کاهش سایز عکس تا ده برابر بدون افت کیفیت

ExamDiff همچنین از کشیدن و رها کردن پشتیبانی می کند و می توانید متن یا فایل های فردی خود را ویرایش کنید. همچنین می توانید آنها را به صورت جداگانه مشاهده یا جابجا کنید و برای مقایسه های بعدی ذخیره کنید.

این ابزار همچنین گزینه ای برای پیوند انواع فایل های خاص، از جمله PDF، DOC، RTF، DOCX و موارد دیگر ارائه می دهد.

6- برنامه Adobe Acrobat Pro DC PDF

  • لینک دانلود برنامه ویندوز

مقایسه دو متن فارسی با 7 روش (آنلاین، word و نرم افزاری)

Adobe Acrobat Pro DC یکی دیگر از ابزارهای عالی برای مقایسه متن است، به خصوص برای اسناد PDF، که در آن می توانید از این ویژگی برای مقایسه دو نسخه مختلف متن یا چندین نسخه از یک فایل استفاده کنید.

اگر با چند نفر دیگر روی یک فایل یا سند خاص کار می کنید، پیگیری بازبینی ها می تواند بسیار دشوار باشد. با این حال، Acrobat Pro DC به شما کمک می کند تا به راحتی و به سرعت متن را بین عناصر دیگر مقایسه کنید و تفاوت ها را پیدا کنید.

می توانید تغییرات را در کنار متن مشاهده کنید یا از فیلترهای مختلف برای برجسته کردن تغییرات متن برای عناصری مانند حاشیه نویسی، تصاویر و موارد دیگر استفاده کنید. همچنین می توانید از این ابزار برای ایجاد یا ویرایش فایل های PDF، تبدیل فایل ها، امضای فایل های PDF و استفاده از آن برای تشخیص متن استفاده کنید.

7- KDiff3

  • وارد سایت شوید

مقایسه دو متن فارسی با 7 روش (آنلاین، word و نرم افزاری)

KDiff3 به شما امکان می دهد هر بار متن را برای مقایسه آپلود کنید. محیطی را مشاهده می کنید که می توانید متن های مقایسه خود را آپلود کرده و آنها را در کنار هم در رابط کاربری مشاهده کنید.

ابزار مقایسه متن فایل های متنی یا دایرکتوری ها را مقایسه یا ادغام می کند، نتایج تولید شده را بر اساس خط و کاراکتر نمایش می دهد، همچنین دارای گزینه ادغام خودکار و ویرایشگر خود است تا بتوانید تضادهای ادغام را برطرف کنید.

علاوه بر این، KDiff3 از کدک هایی مانند UTF-8 و Unicode و همچنین KIO در KDE پشتیبانی می کند تا بتوانید به فایل های ماهی، smb، sftp، ftp و غیره دسترسی داشته باشید.

همچنین می توانید تفاوت های موجود در متن خود را چاپ کنید، خطوط را به صورت دستی اصلاح کنید، و به طور خودکار تاریخچه کنترل نسخه را ادغام کنید.

مقاله مفید: 6 بهترین سایت خلاصه سازی متن

این نرم افزار دارای یک رابط کاربری گرافیکی انعطاف پذیر و Diffview است که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید هنگام مقایسه متن خود در پنجره های دو قسمتی که شامل اعداد خطوط، فاصله ها و کلیدهای تب است، چه چیزی را نمایش دهید.