منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • مهندسی مکانیک: نکات تحصیلی و 3 جزوه کامل مطالعه در قالب pdf

مهندسی مکانیک: نکات تحصیلی و 3 جزوه کامل مطالعه در قالب pdf

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مهندسی مکانیک: نکات تحصیلی و 3 جزوه کامل مطالعه در قالب pdf

مهندسی مکانیک رشته گسترده ای است که شامل طراحی و ساخت ماشین آلات، سیستم های کنترل و مدیریت، ساخت ساختمان ها، پل ها و سایر سازه ها و بهره برداری از آنها می شود. فرصت های شغلی زیادی برای ورود به این حوزه وجود دارد، از کار در آزمایشگاه های تحقیقاتی گرفته تا راه اندازی یک کسب و کار. با این حال، مدرک مهندسی مکانیک لازم نیست. مدرک لیسانس تقریبا برای تمام مشاغلی که نیاز به تجربه ندارند کافی است.

دانشجویان مهندسی مکانیک نحوه طراحی سازه هایی مانند هواپیما، خودرو و نیروگاه ها را یاد می گیرند. آنها همچنین دانش خود را در طراحی ماشین هایی که چندین کار را انجام می دهند به کار می گیرند. فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک می توانند به عنوان طراح، دستیار طراحی یا مهندس در صنعت تولید به صورت تمام وقت یا پاره وقت مشغول به کار شوند. بسیاری از فارغ التحصیلان از مهارت های خود برای راه اندازی کسب و کار خود استفاده می کنند.

مبانی مهندسی مکانیک

 

مهندسی مکانیک علم طراحی، ساخت و استفاده از ماشین آلات و تجهیزات است. مهندسان مکانیک از مهارت های خود برای ایجاد ماشین آلات، طرح ها و سیستم های جدید استفاده می کنند. از جمله رشته های مهندسی مکانیک می توان به حوزه هایی مانند علم و مهندسی مواد، طراحی محصول، مهندسی ساخت و نگهداری اشاره کرد.

فرآیندها در مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک علم طراحی، ساخت و استفاده از ماشین‌ها و مکانیزم‌ها است. مهندسان مکانیک ماشین هایی را طراحی و می سازند که وظایف خاصی مانند ساخت قطعات یا انجام عملیات در یک کارخانه را انجام می دهند. آنها همچنین رفتار ماشین ها را در شرایط مختلف برای بهینه سازی عملکرد آنها تحقیق و مطالعه می کنند.

از دست ندهید: طراحی ماشین با SolidWorks (و 12 نکته کاربردی)

مهندسان مکانیک معمولاً دارای مدرک لیسانس در مهندسی مکانیک هستند، اگرچه برخی ممکن است دارای مدرک کاردانی یا گواهی در مهندسی مکانیک باشند. اکثر مهندسان مکانیک در کارخانه‌ها، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی یا شرکت‌هایی که ماشین‌آلات تولید می‌کنند کار می‌کنند.

مکانیک ساخت و ساز

مکانیک سازه شاخه ای از مهندسی است که به طراحی و تحلیل سازه ها از جمله خرابی و شکست آنها می پردازد. مکانیک سازه در توسعه سازه های جدید و موجود بسیار مهم است زیرا می تواند به شناسایی و اصلاح مشکلات در مراحل اولیه طراحی کمک کند.

مهندسی مکانیک: نکات تحصیلی و 3 جزوه کامل مطالعه در قالب pdf

مکانیک ساختمان یک رشته گسترده است و هیچ کتاب واحدی وجود ندارد که همه چیزهایی را که باید بدانید را پوشش دهد. با این حال، این مقاله دانش اولیه مورد نیاز برای درک مکانیک سازه را در اختیار شما قرار می دهد.

1- ساختار چیست؟

سازه هر جسم فیزیکی است که بار را تحمل می کند. در واقع این سازه ها می توانند مانند یک تیر ساده یا یک آسمان خراش پیچیده باشند.

2- سازه ها چگونه آسیب می بینند؟

یکی از رایج ترین خرابی های سازه ای شکست بار یا برشی است. این زمانی اتفاق می افتد که نیروهای وارد شده به سازه بیش از ظرفیت باربری آن باشد و نتواند آن را تحمل کند. به عنوان مثال، اگر یک تیر بیش از حد بارگذاری شود، ممکن است تحت فشار خم شود.

3- مکانیک سازه چگونه می تواند در طراحی سازه به من کمک کند؟

مکانیک سازه می تواند با شناسایی مشکلات احتمالی در مراحل اولیه طراحی و اصلاح آنها قبل از وقوع شکست، به شما در طراحی سازه ای کمک کند که از نظر ساختاری سالم باشد.

پیش نیازهای تحصیل در رشته مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک مطالعه اصول و کاربردهای موتورها، ماشین‌ها، فرآیندهای ساخت و علم مواد است. مهندسان مکانیک محصولاتی را طراحی و توسعه می دهند که در صنایعی مانند حمل و نقل، هوافضا، تولید نفت و گاز، تجهیزات پزشکی و کالاهای مصرفی مورد استفاده قرار می گیرند. برای تبدیل شدن به یک مهندس مکانیک، معمولاً باید مدرک لیسانس خود را به پایان برسانید. دروسی مانند ریاضیات، فیزیک، شیمی و طراحی مهندسی از جمله دروس اصلی هستند که در این دوره باید طی شود.

رشته مهندسی مکانیک به دلیل پیشرفت تکنولوژی دائما در حال تغییر است. مهندسان مکانیک باید بتوانند با شرکت در دوره‌های آموزش مداوم و شرکت در انجمن‌های حرفه‌ای، از آخرین پیشرفت‌های حوزه خود مطلع شوند.

لرزش و کنترل

مهندسی مکانیک علم نحوه عملکرد ماشین ها و مکانیزم ها و نحوه کار با آنها برای رسیدن به نتیجه مطلوب است. لرزش و کنترل دو حوزه مهم مهندسی مکانیک هستند. ارتعاش حرکت یا جابجایی متناوب جسمی است که به دلیل نیرویی که به آن وارد می شود نمی تواند پایداری خود را حفظ کند. کنترل توانایی کار با ماشین یا سیستم به شیوه دلخواه است.

لرزش می تواند توسط عوامل زیادی از جمله حرکت قطعات داخل وسیله نقلیه، نیروهای خارجی و حرکت طبیعی خود وسیله نقلیه ایجاد شود. برای کاهش تاثیر ارتعاش، مهندسان اغلب از روش هایی مانند میرایی، تعادل و سرکوب تشدید استفاده می کنند. کنترل زمانی انجام می شود که بخواهید ماشین ها را به روش دلخواه و اغلب با تغییر پارامترهای عملکرد آنها راه اندازی کنید. تکنیک های رایج مورد استفاده در مهندسی مکانیک شامل کنترل سروو، کنترل PID و کنترل بازخورد می باشد.

نکات کاربردی که مبتدیان باید بدانند (ویدئو)

 

3 جزوه با آموزش کامل مکانیک

pdf دانلود رایگان 3 جزوه آموزشی مکانیک PDF

مهندسی را یک بار برای همیشه قورت بده

مهندسی مکانیک: نکات تحصیلی و 3 جزوه کامل مطالعه در قالب pdf

راهنمای گام به گام برای یک مبتدی

1- قاطع باشید

داشتن ذهنی مصمم به شما کمک می کند تا به اهداف خود برسید، سپس برای غلبه بر هر چالشی که بر سر راهتان قرار می گیرد آماده خواهید بود و می توانید بر سختی های این شغل غلبه کنید.

این واقعا کمک می کند و شما را در مسیر نگه می دارد.

شما باید توانایی انطباق و اجرای برنامه های آموزشی روزانه را داشته باشید و توانایی نشان دادن پاسخ مثبت به رویدادهای منفی را توسعه دهید.

عزم راسخ به بسیاری از افراد موفق کمک می کند سخت کار کنند و به اهداف بلندمدت خود پایبند باشند.

2- آموزش ببینید

کسب دانش در مورد نحوه عملکرد قطعات خودرو، عملکرد و دلیل وجود آنها می تواند به شما کمک کند تا شروع کنید یا حتی به عنوان یک مکانیک یا تکنسین تازه کار.

یادگیری دیدن به معنای داشتن مدرک نیست، تنها چیزی که لازم است سواد است.

اطلاعات و منابع رایگان زیادی در اینترنت وجود دارد که به شما کمک می کند فرد یا تکنسین بهتری شوید، بنابراین می توانید به راحتی چیزهای جدیدی را در راه تسلط سریع بر مهارت های خود بیاموزید.

3- آماده کار باشید

برای اینکه یک مکانیک مبتدی موفق باشید، باید به عنوان دستیار مکانیک با مکانیک های حرفه ای شاگرد شوید تا بتوانید در طول دوره آموزشی بر مهارت های خود مسلط شوید و دانش خود را گسترش دهید.

او باید حاضر به خدمت و اطاعت از کسانی باشد که در این حرفه دانش بیشتری دارند.

مهندسی مکانیک: نکات تحصیلی و 3 جزوه کامل مطالعه در قالب pdf

همچنین باید به عنوان دستیار یا شاگرد کار کنید تا بتوانید تجربه اولیه در این شغل را به دست آورید و قوی تر شوید.

4- ابزارها را بشناسید

برای دستیابی به نتایج بهتر، باید برای آشنایی با هر ابزار برای نگهداری و کارایی وقت بگذارید.

کار سخت با ابزارهای نامناسب می تواند شما را خسته و ناامید کند. کار با ابزار مناسب می تواند کار شما را حرفه ای تر، آسان تر و هوشمندانه تر کند.

مهندسی مکانیک: نکات تحصیلی و 3 جزوه کامل مطالعه در قالب pdf

توصیه می شود ابزارهایی که با آنها کار می کنید و البته ابزارهای مورد نیاز برای هر شغل خاص را بشناسید.

5- شناخت را یاد بگیریم

تشخیص؛ به معنای شناسایی ماهیت و علت یک پدیده خاص است. این نیاز به اسکن وسیله نقلیه با یک اسکنر OBD برای یافتن ریشه یا علل احتمالی خودرو و بازیابی کدهای خطا دارد.

برای این کار، هر مکانیک تازه کار باید بداند که چگونه به سرعت و با دقت تشخیص درست را انجام دهد.

حتما دانلود کنید: آموزش از صفر تا صد کتیا

اکثر خودروهای مدرن برای تشخیص وضعیت خود به ابزار تشخیصی نیاز دارند. دانستن نحوه استفاده صحیح از ابزار عیب یابی هنگام بازیابی کدهای خطا و ایجاد اصلاحات مبتنی بر واحد بسیار مهم است.

مهندسی مکانیک: نکات تحصیلی و 3 جزوه کامل مطالعه در قالب pdf

تشخیص دقیق به آزمایش های مکانیکی و مشاهده ای و همچنین اطلاعات ارائه شده توسط مشتری بستگی دارد.

همچنین چندین نرم افزار تنظیم مجدد وجود دارد که به شما در برنامه ریزی ECU و تنظیم تراشه ها کمک می کند.

6- خواندن پست ها در وبلاگ ها و انجمن ها

فاکتور مهم دیگر خواندن مطالب منابع معتبر است. به عنوان یک مکانیک تازه کار، من شما را تشویق می کنم که در مورد هر پروژه یا شغلی که دارید بیشتر بخوانید.

زمانی را صرف خواندن محتوای پست ها و انجمن ها کنید تا نکاتی را برای حل بهتر مشکل دریافت کنید. این به شما کمک می کند قدم های جسورانه تری بردارید و کار درست را انجام دهید.

دانلود رایگان 12 درس ضروری برای یادگیری طراحی مکانیک با Autodesk Inventor

همچنین عضویت در این انجمن ها و سایت های وبلاگ می تواند به شما کمک کند تا روندها و بحث های روز را در مورد مسائل اصلی و اقداماتی که می توان برای حل آنها انجام داد دنبال کنید.

همچنین می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد و دانش شما را گسترش دهد.