منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نحوه استفاده از گرادینت در طراحی وب سایت + مثال

نحوه استفاده از گرادینت در طراحی وب سایت + مثال

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نحوه استفاده از گرادینت در طراحی وب سایت + مثال

استفاده از گرادینت در طراحی وب، روشی مد روز و سرگرم کننده برای افزودن یک عنصر رنگارنگ به تقریباً هر طراحی وب سایت است. می توانید از گرادینت ها برای رنگ پس زمینه، دکمه ها یا عناصر رابط کاربری یا حتی متن استفاده کنید.

نکته مهم در مورد گزینه رنگ گرادیان این است که تقریباً با هر چیزی یا هر زیبایی طراحی کار می کند. برخی از قالب‌های استارتر Kadence WP حتی شامل عناصر گرادیان، از دکمه‌ها تا پس‌زمینه‌ها هستند که می‌توانید برای طراحی سایت خود برای شروع کار از آنها استفاده کنید.

در این راهنمای استفاده از گرادینت ها در طراحی وب، نکاتی را برای استفاده حداکثری از این عنصر طراحی به همراه چند مثال زیبا برای کمک به شما در شروع ارائه می دهیم.

گرادیان چیست؟

گرادیان در طراحی وب

گرادیان یک جلوه بصری است که با ترکیب تدریجی دو یا چند رنگ یا سایه ایجاد می شود. از گرادیان ها می توان برای ایجاد انواع جلوه های بصری، از محو شدن های ساده تا الگوها و بافت های پیچیده تر استفاده کرد.

گرادیان ها می توانند از چپ به راست یا راست به چپ، بالا یا پایین، مورب یا شعاعی (الگوی دایره ای) اجرا شوند.

آنها با هر ترکیبی از رنگ ها، از جمله تغییرات یکنواخت یا گرادیان های چند رنگ کار می کنند. یک گرادیان با رنگ های برند خود را امتحان کنید!

این تکنیک را می توان تقریباً برای هر عنصر طراحی از جمله پس زمینه، دکمه ها، متن و تصاویر اعمال کرد و می توان با استفاده از CSS، جاوا اسکریپت یا نرم افزارهای طراحی گرافیکی ایجاد کرد. بسیاری از ابزارهای وب، از جمله بلوک‌های وردپرس گوتنبرگ، شامل تنظیماتی برای ایجاد گرادیان‌های اولیه هستند، اما کاربران پیشرفته‌تر می‌توانند حتی مشخصات سفارشی بیشتری را با CSS ایجاد کنند.

در CSS، گرادیان ها را می توان با استفاده از توابع ()linear-gradient یا radial-gradient() ایجاد کرد که به شما امکان می دهد نقطه شروع و پایان گرادیان و همچنین رنگ ها و توقف های مسیر را مشخص کنید.

گرادیان ها می توانند ابزار قدرتمندی در طراحی وب باشند و به ایجاد عمق، بعد و علاقه بصری کمک کنند. مانند هر ترفند طراحی دیگری، باید از آنها به اندازه کافی و با هدف استفاده کرد. شیب های زیاد می تواند طراحی را به هم ریخته و گیج کننده کند.

استفاده از گرادینت در طراحی وب

نحوه استفاده از گرادینت در طراحی وب سایت + مثال

وقتی صحبت از استفاده از گرادینت ها در طراحی وب می شود، باید چند نکته را در نظر داشته باشید تا مطمئن شوید این تکنیک به نفع شما عمل می کند.

با انتخاب رنگ مناسب شروع کنید. گرادیان زمانی بهتر عمل می کند که رنگ های استفاده شده مکمل یکدیگر باشند و جلوه ای هماهنگ ایجاد کنند. برای کمک به انتخاب رنگ هایی که به خوبی با هم کار می کنند، از چرخ رنگ یا ژنراتور پالت استفاده کنید.

سعی نکنید ترفندهای افکت های زیادی را با هم ترکیب کنید و طرح طراحی را ساده نگه دارید. برای بهترین نتیجه به یک یا دو رنگ و الگوهای گرادیان ساده بچسبید.

گرادیان ها می توانند تا حد زیادی به حال و هوای یک پروژه اضافه کنند. به این فکر کنید که انتخاب رنگ چه حسی را در کاربر ایجاد می کند. به عنوان مثال، یک گرادیان ظریف می تواند برای ایجاد یک اثر آرام بخش در یک وب سایت استفاده شود که سلامتی را ارتقا می دهد، در حالی که یک گرادیان پر جنب و جوش و پر جنب و جوش ممکن است برای یک وب سایت مد یا سرگرمی مناسب تر باشد.

این تکنیک می‌تواند برای کمک به برجسته کردن یا تمرکز بر جنبه‌ها یا عناصر خاص در طراحی عالی باشد. به همین دلیل است که گرادیان ها یک انتخاب محبوب برای دکمه ها یا مناطق فراخوان برای اقدام هستند. استفاده از یک گرادیان روشن یا متضاد روی این عناصر را در نظر بگیرید تا آنها را برجسته کنید.

آیا می خواهید به سرعت با گرادیان در طراحی وب شروع کنید؟ موضوع شروع وبلاگ مروری (تصویر بالا) مکان خوبی برای شروع است.

بهترین روش ها برای گرادیان در طراحی وب

اگر آماده‌اید در پروژه بعدی طراحی وب‌سایت خود با یک گرادیان درگیر شوید، این نکات و بهترین روش‌ها می‌تواند به شما کمک کند تنوع رنگی برای عناصر ایجاد کنید که کاربران را شگفت‌زده کند.

همچنین هر یک از این بهترین شیوه‌ها را در نمونه‌های شیب‌هایی که در بخش زیر دوست داریم، یادداشت می‌کنید!

بیشتر اوقات، یک گرادیان با بیش از دو تا سه رنگ بهترین کار را انجام می دهد. این شامل استفاده از رنگ های برند شما برای اتصال طرح به زیبایی شناسی شرکت شما می شود. شیب های ساده می توانند به خوبی کار کنند و نیازی به تضاد زیاد بین سایه ها نیست.

از سوی دیگر، کنتراست بیش از حد می تواند تأثیر ایجاد کند. به عنوان مثال، از یک رنگ روشن و یک رنگ تیره برای ایجاد یک گرادیان استفاده کنید که از روشن به تیره محو می شود.

“منبع نور” و جهت گرادیان را در نظر بگیرید. این عناصر بر جریان چشم ها در سراسر صفحه نمایش و میزان “باورکردنی” بودن گرادیان تاثیر می گذارند. (برای مثال، شیب آسمان سپیده دم، به منبع نور در پایین نیاز دارد.) همچنین، شیب افقی می تواند حس حرکت ایجاد کند، در حالی که گرادیان عمودی می تواند حس عمق ایجاد کند.

همانند سایر تکنیک‌های رنگی، دسترسی در شیب‌ها مهم است. مطمئن شوید رنگ‌هایی که برای گرادینت انتخاب می‌کنید، با استانداردهای دسترسی، با کنتراست قوی بین رنگ‌ها، مطابقت دارند.

از شیب ها برای جلب توجه به قسمت های خاصی از طراحی خود، مانند عناصر قابل کلیک یا عنوان های بزرگ استفاده کنید. برای برجسته کردن این عناصر از شیبی استفاده کنید که از بقیه طراحی شما متمایز باشد.

5 نمونه از گرادیان هایی که دوست داریم

در اینجا پنج وب سایت وجود دارد که از شیب به پنج روش مختلف استفاده می کنند تا تطبیق پذیری این تکنیک طراحی را نشان دهند و به شما کمک کنند تا مقداری الهام بگیرید. توجه داشته باشید که هر پروژه چگونه کاربرد خاصی برای گرادیان دارد و چگونه از آنها استفاده می شود.

1. Evervault

نحوه استفاده از گرادینت در طراحی وب سایت + مثال

در بالا یک مثال زیبا از استفاده از گرادیان در طراحی وب از Evervault است. به جای یک رنگ مشکی یا بنفش، طراح از افکت گرادیان برای ترکیب هر دو استفاده می کند.

2. RETN

نحوه استفاده از گرادینت در طراحی وب سایت + مثال

این مثال از RETN از یک گرادیان در طراحی فونت استفاده می کند، نه رنگ پس زمینه. اثر هنوز هم همان است. توجه شما را به این قسمت از وب سایت آنها جلب می کند.

3. سمفونیالاب

نحوه استفاده از گرادینت در طراحی وب سایت + مثال

این نمونه از Sinfonialab است که صورتی تند و نارنجی را با هم ترکیب می کند. این باعث می‌شود صفحه واقعاً پاپ شود و توجه شما را به آن فضای سایتشان جلب کند.

4. مدار

نحوه استفاده از گرادینت در طراحی وب سایت + مثال

در این مثال از Orbit، می بینید که از یک گرادیان ظریف استفاده شده است. همچنان توجه شما را بدون اینکه خیلی روشن یا خشن باشد به سایت جلب می کند.

5. بدیهیات

نحوه استفاده از گرادینت در طراحی وب سایت + مثال

Axiome از رنگ‌های تیره‌تر در گرادیان خود استفاده می‌کند، اما نه بیش از حد. جلوه ای در اطراف محتوا ایجاد می کند و بازدیدکنندگان را به آن نقطه از سایت می کشاند.

امروز شروع کنید

گرادیان یک تکنیک طراحی است که استفاده از آن بسیار آسان است و می تواند با طرح های جدید یا موجود کار کند. می توانید با چیزی به سادگی یک هدر گرادیان شروع کنید یا دکمه های رنگی گرادیان را در سراسر طراحی قرار دهید تا فوراً این روند را آزمایش کنید.

به یاد داشته باشید که شیب ها زمانی بهترین کار را می کنند که برای برجسته کردن یا تأکید بر چیزی استفاده می شود، و رنگ هایی که انتخاب می کنید می توانند تأثیر زیادی بر احساس مردم در مورد طرح داشته باشند. طرح های خود را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که با کاربران شما همخوانی دارند.

سایت خود را با Kadence رشد دهید

پکیج کامل Kadence همه چیزهایی را که برای تقویت سایت خود برای استفاده از آخرین روندهای طراحی وب نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهد.

یک بسته کادنس بگیرید