نحوه ساخت پادکست از صفر تا صد (و 5 نکته کاربردی)

نحوه ساخت پادکست از صفر تا صد (و 5 نکته کاربردی)

پادکست ها یا فایل های صوتی بر موضوعات و موضوعات خاص تمرکز دارند. ایجاد یک پادکست می تواند راهی وقت گیر اما مفید برای جذب مخاطب باشد.

پادکست چیست؟

پادکست مجموعه ای اپیزودیک از فایل های صوتی دیجیتال است که شنوندگان آن را دانلود و پخش می کنند. اگرچه پادکست ها در قالب های مختلفی ارائه می شوند، اما بیشتر آنها بر روی یک موضوع یا موضوع خاص تمرکز می کنند. شرکت ها، سازمان ها و افراد برای افزایش آگاهی از برند، به اشتراک گذاری اطلاعات و ارتباط با مردم پادکست تولید می کنند.

برای شروع یک پادکست به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟

پادکست یک محیط قابل دسترس است که به حداقل تجهیزات نیاز دارد. تجهیزات مورد نیاز برای شروع پادکست عبارتند از:

1-کامپیوتر: از لپ تاپ یا رایانه رومیزی خود برای بررسی موضوع خود، ضبط پادکست ها و تبدیل فایل های ذخیره شده به فایل های صوتی برای اشتراک گذاری استفاده کنید.

2- میکروفون: اگرچه می توانید از تلفن همراه یا رایانه خود برای ضبط صدا استفاده کنید، یک میکروفون پادکست حرفه ای کیفیت صدا را بهبود می بخشد. میکروفون‌های USB مستقیماً از طریق یک رابط رایانه به رایانه شما متصل می‌شوند، در حالی که میکروفون‌های XLR از طریق یک رابط صوتی جداگانه به رایانه متصل می‌شوند.

3- فیلتر پاپ: یکی از ابزارهای مفید ضبط صدا، فیلترهای پاپ یا صفحه های توری کوچک است که معمولاً از نایلون یا فلز ساخته می شوند و صداهای انفجاری زمزمه های تند را کاهش می دهند یا از بین می برند. همچنین صدای سوت تولید شده در اثر عبور هوا از دندان ها در هنگام تلفظ صامت هایی مانند S و Z را کاهش می دهند. انواع و قیمت ها در اینجا

4- هدفون: برای تست یکنواختی صدا در حین ضبط و گوش دادن به کیفیت صدا در حین ویرایش از هدفون استفاده کنید.

5- نرم افزار ویرایش صدا: پادکست خود را با نرم افزار ضبط صدا، که به عنوان فضای کاری صوتی دیجیتال نیز شناخته می شود، ضبط و ویرایش کنید. نمونه‌هایی از نرم‌افزارهای رایگان ویرایش پادکست عبارتند از Audacity، Adobe Audition و GarageBand برای کاربران مک. بهترین و معروف ترین آنها همین نسخه است که می توانید برای آموزش رایگان آن را در لینک مشاهده کنید.

Premier همچنین یک ابزار عالی برای ایجاد و ویرایش ویدیو و صدا است: یک آموزش رایگان از صفر تا صد در اینجا

چگونه یک پادکست بسازیم؟

ایجاد، ضبط، ویرایش و پخش یک پادکست با کیفیت زمان می برد. مراحل کلی ایجاد پادکست به شرح زیر است:

1. موضوع و اهداف خود را مشخص کنید. موضوعی را برای پادکست خود انتخاب کنید که متناسب با علایق و مهارت های شما باشد. اهداف خود را برای ایجاد پادکست بنویسید. پادکست ها به دلایل مختلفی از جمله ارائه برند، تعامل با مخاطب و به اشتراک گذاری اطلاعات ایجاد می شوند.

2. به سایر پادکست های مرتبط با موضوع خود گوش دهید. پادکست های موفقی را مشاهده کنید که بر موضوع انتخابی شما تمرکز دارند. به بخش های مختلف گوش دهید، نظرات را بخوانید، بررسی کنید که چه مدت بخش ها متوسط ​​هستند و در مورد نوع محتوای مفید برای مخاطبان خود اطلاعات بیشتری کسب کنید.

3- قالب خود را مشخص کنید. چندین قالب پادکست برای انتخاب وجود دارد، از جمله مصاحبه، مونولوگ، داستان و مستند. تعیین کنید که می‌خواهید فصل اول چند قسمت باشد و هر قسمت تقریباً چقدر طول خواهد کشید. انتخاب کنید که آیا می خواهید پادکست شما با یک میزبان باشد یا آن را با میزبان دیگری به اشتراک بگذارید.

4. عنوانی را انتخاب کنید. پس از تعریف قالب خود، نام پادکست را انتخاب کنید. سعی کنید ساده و واضح باشید. کلمات کلیدی را درج کنید که در سئو رتبه بهتری دارند و به شنوندگان جدید کمک می کنند شما را سریعتر و راحت تر پیدا کنند.

5. یک فیلمنامه یا طرح بنویسید. بسته به فرمت پادکست خود چندین اسکریپت بنویسید. حتی اگر پادکست شما قالب مصاحبه رایگان داشته باشد، داشتن مجموعه ای از نکات مکالمه می تواند از گفتگو پشتیبانی کند. حتماً مقدمه ای بنویسید تا به مخاطبان خود در برنامه تان سلام کنید و آخرالزمانی که نیاز به اقدام دارد.

6- محل ضبط را آماده کنید. تجهیزات ضبط پادکست را در مکانی آرام در خانه خود تنظیم کنید. اتاق هایی با بالش، پرده و فرش، پژواک را جذب می کنند که می تواند کیفیت صدا را کاهش دهد.

7. پادکست خود را ضبط کنید. ضبط قسمت اول را با استفاده از اسکریپتی که نوشتید شروع کنید. صبور باش! راحت بودن و درست پشت میکروفون می تواند زمان بر باشد. یک لیوان آب در دست بگیرید و در صورت لزوم استراحت کنید.

8. صدای خود را ویرایش کنید. با حذف هر گونه محتوای غیر ضروری شروع کنید. با ویرایش بخش های نامناسب، پادکست خود را بر روی موضوع متمرکز کنید. دوباره قطعات مختلف را جمع کنید تا موضوع هر قسمت تا حد امکان واضح باشد. این بار زمان رفع یا اصلاح هر گونه مشکل کیفیت صدا فرا رسیده است.

ترفند کاربردی: اضافه کردن متن به تصویر (در گوشی و کامپیوتر)

9- پادکست خود را برای پخش آماده کنید. توضیح کوتاهی از نمایش خود بنویسید که شامل کلمات کلیدی مفید SEO باشد. یک طرح جلد ساده بسازید یا یک طراح گرافیک را استخدام کنید تا به شما کمک کند. تصویر جلد خود را در اندازه فایل مناسب ذخیره کنید جلد پادکست می تواند 1400 x 1400 پیکسل و حداکثر 3000 x 3000 پیکسل باشد.

10. فایل های صوتی خود را در یک سرویس میزبانی پادکست آپلود کنید. پلتفرم های میزبانی پادکست فایل های صوتی شما را ذخیره می کنند و یک فید RSS ارائه می دهند که به پادکست شما پیوند می دهد. برخی از خدمات میزبانی پادکست محبوب عبارتند از Buzzsprout Castos و Anchor.

11- برنامه خود را به لیست پادکست اضافه کنید. برنامه خود را با استفاده از نشانی اینترنتی فید RSS پادکست جدید خود، به دایرکتوری های مخصوص پادکست مانند Spotify، Apple Podcasts، Google Podcasts و Stitcher ارسال کنید.

12- پادکست خود را شروع کنید. یک وب سایت پادکست ایجاد کنید و در مورد آن در رسانه های اجتماعی پست کنید. گروه های آنلاین مرتبط با پادکست خود را پیدا کنید و با اعضا در تماس باشید. از سایر پادکست های مورد علاقه مشترک برای میزبانی یک قسمت دعوت کنید. در برقراری ارتباط با شنوندگان بالقوه خلاق باشید و برنامه انتشار را دنبال کنید. مهمترین چیز این است که بر روی آپلود مداوم قسمت های جدید تمرکز کنید تا مخاطبان خود را افزایش دهید.

فیلم های آموزشی برای پادکست

پیشنهاد ما برای ساخت پادکست استفاده از یکی از نرم افزارهای Adobe Edition یا QUBIS است (QUBIS حرفه ای تر است). اولین درس به شما یاد می دهد که چگونه با استفاده از Cubis یک پادکست بسازید. این بسته آموزشی را برای یادگیری کامل QUBIS تهیه کنید

 

 

 

 

یکی دیگر از برنامه های Audacity در زیر آمده است:

 

در اینجا نحوه ایجاد یک پادکست با Adobe Edition آورده شده است:

 

 

هدف از فیلم های بالا بیشتر کمک به شما در انتخاب نرم افزار مورد نظر است. باز هم از یکی از سه نرم افزار Adobe Editions برای ایجاد پادکست استفاده کنید. اما Cubis و Adobe Edition حرفه ای تر و مناسب بازار هستند. (خرید بسته آموزشی Adobe Edition خرید بسته آموزشی Adobe Edition)

محتوای کاربردی: 3 روش برای تبدیل ویدیو به فایل صوتی

5 نکته برای شروع پادکست

1. صدای خود را جداگانه ضبط کنید. ضبط صدای خود به صورت جداگانه می تواند کیفیت صدا را بهبود بخشد و به شما امکان می دهد صداهای دیگر را بهتر ویرایش کنید.

2- موزیک اضافه کنید. موسیقی مقدماتی می تواند مخاطبان شما را جذب کند و کیفیت پادکست شما را بهبود بخشد. کتابخانه های آنلاین موسیقی را برای موسیقی رایگانی که با آهنگ شما مطابقت دارد جستجو کنید.

3- قسمت آزمایشی را ذخیره کنید. اگر در ضبط اولین پادکست خود مشکل دارید، ابتدا با ضبط چند قسمت آزمایشی استرس خود را کاهش دهید. استراحت کنید، دکمه ضبط را فشار دهید و طبق معمول صحبت کنید.

4- موضوع خود را با دقت انتخاب کنید. موضوعی را انتخاب کنید که در سال های آینده قابل شنیدن باشد. ساعت های بی شماری را صرف تحقیق، نوشتن، ضبط و ویرایش پادکست خواهید کرد. علاقه به موضوع به شما کمک می کند انگیزه خود را حفظ کنید.

5- صبور باشید! جذب مخاطب زمان بر است. به برنامه ای برای انتشار قسمت های مختلف پایبند باشید و بر بهبود مداوم کیفیت پادکست خود تمرکز کنید. با گذشت زمان، کسب درآمد از طریق حمایت مالی، تبلیغات یا کمک های مالی مستقیم از شنوندگان پادکست شما نیز امکان پذیر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: متن یا زیرنویس را به ویدیو اضافه کنید