منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نحوه FTP به صورت ناشناس (و بدون نرم افزار)

نحوه FTP به صورت ناشناس (و بدون نرم افزار)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نحوه FTP به صورت ناشناس (و بدون نرم افزار)

شاید نام FTP (مخفف File Transfer Protocol) در گوش شما ناآشنا و جدید به نظر برسد. اما باید بدانید که FTP در واقع یک پروتکل انتقال فایل شناخته شده و اثبات شده است. وب مسترها یا صاحبان سایت از نرم افزار FTP برای آپلود و انتقال فایل های مختلف از کامپیوتر خود به سرور سایت استفاده می کنند. برخی از شرکت‌ها از FTP برای انتشار به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار، وصله‌ها و فرم‌ها نیز استفاده می‌کنند. اگرچه می‌توانید از کلاینت‌های اختصاصی FTP مانند CuteFTP، WS_FTP، FileZilla و سایر کلاینت‌ها برای اتصال به FTP استفاده کنید، برخی از سایت‌ها وجود دارند که به شما اجازه می‌دهند از طریق مرورگر خود به سرورهای FTP متصل شوید.

در این مقاله روش های اتصال به FTP را در اختیار شما قرار می دهیم.

انواع مختلف روش های اتصال FTP

هر سازمان تعیین می کند که کاربرانش چگونه به سرور FTP متصل شوند. به طور کلی، سه راه اصلی برای اتصال به FTP وجود دارد:

  • دسترسی FTP ناشناس: این روش ساده ترین راه برای اتصال به FTP است که در آن نیازی به وارد کردن اطلاعات کاربر نیست. یکی از نمونه های معروف این روش سایت ادوبی است که به شما امکان دانلود رایگان نرم افزارهای مختلف را می دهد.
  • ارتباط با نام کاربری: در این روش سازمان از شما می خواهد که یک حساب کاربری برای دسترسی به سایت ایجاد کنید. معمولا مدارس و دانشگاه ها از این نوع روش اتصال استفاده می کنند.
  • ارتباط با نام کاربری + رمز عبور: این روش بیشترین محدودیت ها را برای اتصال به FTP ایجاد می کند و برای دسترسی به سایت باید نام کاربری و رمز عبور داشته باشید. بسیاری از شرکت ها از این روش برای آپلود فایل های حجیم روی سرور استفاده می کنند.

صرف نظر از روش اتصال FTP شما، بیشتر اوقات می توانید از یک مرورگر وب برای اتصال به FTP استفاده کنید. البته مواردی نیز وجود دارد که سازمان ها دسترسی به مرورگر را غیرفعال کرده اند. به عنوان مثال، یک شرکت می تواند اتصال FTP را با استفاده از یک مرورگر غیرفعال کند.

اتصال FTP ناشناس

در اغلب موارد هنگام اتصال ناشناس به FTP، صرف نظر از اینکه از چه مرورگری استفاده می کنید، نحو مرورگر یکسان است، به عنوان مثال:

ftp://ftp.adobe.com/

نحوه FTP به صورت ناشناس (و بدون نرم افزار)

تصویر زیر اتصال FTP با استفاده از اینترنت اکسپلورر را نشان می دهد. این نمونه ای از مواردی است که شرکت اطلاعات را بر اساس عامل کاربر شخصی سازی می کند.

نکته: Microsoft.com این سایت را بایگانی کرده است. اگر به دنبال یک پوشه قدیمی هستید، نسخه Archive.org را امتحان کنید.

نحوه FTP به صورت ناشناس (و بدون نرم افزار)

هنگامی که دکمه Enter را در صفحه مرورگر خود به جای صفحه وب فشار دهید، لیستی از پوشه های موجود برای استفاده را مشاهده خواهید کرد. در اکثر سایت هایی که دسترسی ناشناس FTP را مجاز می دانند، از پوشه “pub” یا “public” شروع می کنید.

نحوه FTP به صورت ناشناس (و بدون نرم افزار)

در مورد File Explorer، می توانید روی آن پوشه کلیک کنید تا محتویات یک پوشه را مشاهده کنید. برخی از سایت ها شما را به پوشه هایی غیر از پوشه های عمومی مانند دانلودها منتقل می کنند. در چنین مواردی، سینتکس مرورگر به صورت زیر خواهد بود:

ftp://ftp.xyz.com/downloads

با نام کاربری و رمز عبور به FTP متصل شوید

برخی از سازمان‌ها دسترسی FTP را فراهم می‌کنند اما از کاربر می‌خواهند با ارائه یک نام کاربری و احتمالاً یک رمز عبور احراز هویت کند. معمولا این فایل ها برای توزیع عمومی نیستند، بلکه برای اهداف خاصی ساخته می شوند. به عنوان مثال، شما باید لیست آدرس مشتریان خود را در یک اداره پست ثبت کنید. در چنین شرایطی، هیچ شرکتی نمی خواهد کسی به این فایل ها دسترسی داشته باشد.

راه های زیادی برای ایجاد این نوع اتصال FTP با مرورگر شما وجود دارد. راه آسان این است که اتصال را مانند اتصال FTP ناشناس شروع کنید.

1- ftp://ftp.xyz.com را تایپ کنید.

2- Enter را فشار دهید.

3- فیلدی مشابه تصویر زیر برای وارد کردن رمز عبور ظاهر می شود. مثلا من از یکی از دامنه های خودم استفاده کردم. در صورت لزوم نام کاربری و کلمه عبور خودتان وارد شوید.

نحوه FTP به صورت ناشناس (و بدون نرم افزار)

دانلود رایگان: 0 تا 100 آموزش امنیت وب سایت با 12 درس

اطلاعات کاربر را به نوار آدرس اضافه کنید

راه هایی وجود دارد که می توان از فیلدی که در مرورگر ظاهر می شود رد شد و نام کاربری و رمز عبور را وارد کرد. یک قدم جلوتر بودن کمک می کند، اما به نظر من اشتباه کردن آسان است.

مشکل دیگر این است که سیستم مدیریت محتوای من مدام از من می خواهد که فضاهای بیشتری اضافه کنم و از این خطوط فرمان نمونه، هایپرلینک ایجاد کنم. به یاد داشته باشید که نباید فضایی وجود داشته باشد.

برای اتصال به سرور FTP که نام کاربری در فایرفاکس نیاز دارد مراحل زیر را دنبال کنید:

1- فایرفاکس را باز کنید.

2- در نوار آدرس آدرس زیر را وارد کنید:

ftp://username:[email protected]

به عنوان مثال، اگر نام کاربری من jess12 و رمز عبور من bosox67 باشد، نحو مرورگر FTP به این صورت خواهد بود:

ftp://jess12:[email protected]

در برخی موارد، یک نام دامنه در نام کاربری وجود دارد، به عنوان مثال [email protected]. در این شرایط باید عبارت زیر را وارد کنید:

ftp://[email protected]:[email protected]

برای اتصال به سرور FTP با نام کاربری با استفاده از IE مراحل زیر را دنبال کنید:

1- اینترنت اکسپلورر را باز کنید.

2- در نوار آدرس مانند مثال معکوس آدرس ftp را وارد کنید tp://ftp.xyz.com

3- در صورت لزوم پنجره های خطا را ببندید.

4- از منو فایلگزینه به عنوان وارد شوید انتخاب کنید

5- در کادر محاوره ای Log in as نام کاربری و کلمه عبور وارد کن

6- روی دارم میام داخل کلیک.

اگر می خواهید به طور منظم به سرورهای FTP متصل شوید، توصیه می کنیم یک سرویس گیرنده FTP خوب تهیه کنید. آپلود یا انتقال فایل ها از طریق این کلاینت ها بسیار ساده تر از مرورگرهای وب است. اما اگر گهگاه می خواهید به FTP متصل شوید، یک مرورگر وب این کار را انجام می دهد.

همچنین اگر دامنه سایت را نمی شناسید، هنگام دسترسی به سایت های FTP مراقب باشید. اینکه شما به سایت دسترسی دارید به این معنی نیست که محتوای سایت امن است.

این مقاله را نیز بخوانید: چگونه حجم ویدیو را ده برابر بدون افت کیفیت کاهش دهیم