منو سایت

نرم افزار لاتکس چیست؟ (مزایا و معایب)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نرم افزار لاتکس چیست؟ (مزایا و معایب)

در این مقاله مروری کوتاه بر مزایای استفاده از نرم افزار لاتکس نسبت به سایر ابزارهای ایجاد سند خواهیم داشت.

کیفیت و زیبایی محیط این نرم افزار

اسناد ساخته شده از لاتکس بهتر به نظر می رسند. 2 دلیل اصلی وجود دارد: تایپوگرافی و توانایی ایجاد طرح های پیچیده.

متن در اسناد لاتکس بهتر و زیباتر به نظر می رسد، زیرا لاتکس از الگوریتم های تکراری چینی استفاده می کند که صفحه بندی بهینه متن و عناصر شناور (مانند اشکال و جداول) را بر اساس بسیاری از قوانین ورودی تعیین می کند. واژه‌پردازهای حروف چینی (یعنی موقعیت‌یابی بهینه کاراکترها و کلمات) در اسناد بداهه‌ای که از قبل آماده نشده‌اند، ثبت نمی‌شوند.

دلیل اینکه طراحی و چیدمان اسناد لاتکس می تواند زیبا باشد این است که این نرم افزار این قابلیت را دارد که تقریباً هر طرحی را با استفاده از صفحه بندی و قرار دادن عناصر به طور کامل و صحیح ایجاد کند و همچنین متن را به ستون و جدول تبدیل کند. از این نظر، لاتکس به اندازه یک ابزار طراحی حرفه ای مانند Adobe InDesign قدرتمند است. اما برای هیچ!

این نرم افزار با محیط پویا از پسوندهای لاتکس (معروف به پکیج) به شما اجازه می دهد تا هر گونه تغییری ایجاد کنید و هر سندی را که نیاز به ایجاد دارید ایجاد کنید. این بدان معنی است که لاتکس می تواند همه چیز را از کارت ویزیت گرفته تا کتاب و ارائه انجام دهد. استناد داخلی گسترده همچنین به لاتکس اجازه می دهد تا اسناد بسیار بزرگ و پیچیده مانند پایان نامه ها را از طریق ارجاعات متقابل یا از یک مکان به مکان دیگر به راحتی مدیریت کند.

قیمت نرم افزار

این نرم افزار رایگان است و بر روی تمامی سیستم عامل ها کار می کند.

Microsoft Word، Apple’s Pages و Google Docs واژه‌پردازهای محبوبی هستند که ایجاد اسناد را آسان و تعاملی می‌کنند. همه چیز در این و حتی حریم خصوصی شما هزینه دارد. این واژه پردازها از نظر سازگاری با سیستم عامل مشکل دارند یا در همه سیستم عامل ها موجود نیستند و یا نیاز به مجوزهای اضافی دارند. جایگزین های متن باز رایگان مانند LibreOffice وجود دارد، اما حتی آنها نیز مشکلات سازگاری با سیستم دارند.

نرم افزار لاتکس چیست؟ (مزایا و معایب)

اما لاتکس رایگان است و ویرایشگرهای متن زیادی برای هر سیستم عامل وجود دارد. اگر یک فایل لاتکس (با پسوند .tex) با ویندوز ایجاد کنید و کار روی آن را در خانه در رایانه مک یا لینوکس خود از سر بگیرید، بدون در نظر گرفتن چیزی، همان فایل را کامپایل می کند. از آنجایی که بسته های لاتکس و تکی به طور مکرر به روز نمی شوند، بعید است که با مشکلات سازگاری با نسخه های مختلف مواجه شوید.

نکته دیگر مدیریت فهرست منابع است. در مورد واژه‌پردازهایی که می‌توانند به صورت خودکار فهرست‌ها را شامل شوند، این نرم‌افزار معمولاً نیاز به هزینه‌های اضافی دارد. (مانند EndNote برای Microsoft Word). استقرار یک مدیر فهرست منابع لاتکس (مانند BibTeX) از هر تعداد مدیر مرجع رایگان برای ذخیره مقالات شما و ذخیره کتابخانه شما به عنوان یک فایل .bib که با لاتکس به سبک نقل قول قابل خواندن است، استفاده می کند. وقتی انتخاب می کنید، یک خروجی می پذیرد.

ویرایش، کپی، خودکار و نمایش

کد لاتکس برای یک فایل .tex فقط یک سند متنی است. این به این معنی است که می توان آن را در هر ویرایشگر متن ساده در هر نسخه از هر سیستم عامل باز و ویرایش کرد. بدیهی است که بدون دلیل آسیب نمی بیند یا مخدوش نمی شود. بسیاری از مردم کنترل اسناد خود را سرگرم کننده و خوشحال می کنند. پردازشگرهای کلمه ممکن است کند و حجیم به نظر برسند، اما برای برخی از کامپیوترهایی که برنامه ای مانند ویرایشگر متن را اجرا می کنند، ترسناک و دشوار است.

توسعه دهندگان نرم افزار معمولا از سیستم های کنترل منابع برای ردیابی تغییرات فایل ها در طول زمان استفاده می کنند. لاتکس برای استفاده از Git برای ردیابی تغییرات اسناد شما بسیار سازگار و کاربردی است، در حالی که انجام این کار برای اسناد در یک پردازشگر کلمه دشوار است. Git همچنین همکاری با سایر نویسندگان را تسهیل می کند و چندین نسخه از اسناد شما را با استفاده از ویژگی های استاندارد خود نگهداری می کند.

نرم افزار لاتکس چیست؟ (مزایا و معایب)

ویژگی متن خام لاتکس به شما امکان می دهد از آن به صورت تجاری استفاده کنید. عبارات منظم ساده، هنگامی که با یک الگوی خوب ترکیب می‌شوند، می‌توانند به کسب‌وکارها اجازه دهند تا مقادیر زیادی اسناد را بدون هزینه اضافی تولید کنند.

خروجی لاتکس به صورت پیش فرض PDF است. فرمت PDF به طور گسترده در سراسر جهان استفاده می شود و می توان آن را در هر سیستم عاملی بدون قالب بندی متفاوت مشاهده کرد. علاوه بر PDF، می توانید از سایر ابزارهای خروجی رایگان مانند PostScript، RTF، HTML، PNG، TIFF و غیره استفاده کنید.

روی محتوا تمرکز کنید

لاتکس محتوا و سبک یا طراحی را از هم جدا می کند، که به ویژه در هنگام استفاده از قالب ها صادق است. آنچه در یک فایل .tex می بینید همان چیزی نیست که به عنوان خروجی دریافت می کنید. اگرچه این امر باعث سردرگمی کسانی می شود که عادت به جمع آوری اسناد ندارند، اما در واقع به این معناست که ساختار سند توسط قوانین تنظیم می شود و زمانی که سند تحت این قوانین جمع آوری می شود، محتوا معرفی می شود. این خوب است. این امر ثبات را تضمین می کند، زیرا قالب بندی به طور جداگانه و به طور کلی انجام می شود.

محتویات سند را می توان بدون حواس پرتی به دلیل تغییرات ناخواسته ای که در حین ورودی رخ می دهد، نوشت و زمانی که آماده قالب بندی هستید می توان آن را کامپایل کرد. به عنوان مثال، در صورت نیاز به پاورقی، به راحتی می توان آن را به صورت دستور دستور دستور پاورقی در متن نوشت و بدون نگرانی از قرار دادن صحیح پاورقی، بلافاصله این نوشتن را از سر گرفت.

برای مطالعه لاتکس وقت بگذارید

شکی نیست که نحوه کار و نحوه استفاده از لاتکس زمان بر است. هنگامی که از یک واژه پرداز استفاده می کنید، زمان صرف شده برای رفع مشکل قالب بندی اساساً از بین می رود و بعید است که همان مشکل دوباره تکرار شود. در لاتکس، زمانی که نحوه تغییر قالب را بدانید، می دانید که چگونه این کار را برای همیشه انجام دهید و با کمی تکرار برای شما کاملا عادی می شود. هر کار جدید بر اساس دانش قبلی ساخته شده است تا فرآیند را تسهیل کند. البته در جاهایی مانند Stack Exchange می توان به هر سوالی که داشتید پاسخ داد.

امید به زندگی

تهیه اسنادی که 20 سال پیش با لاتکس نوشته شده بودند اکنون تقریباً تضمین شده است. این را با سندی مقایسه کنید که با یک واژه پرداز مربوط به 20 سال پیش ایجاد شده است. این ابزار احتمالاً دیگر وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد، دستخوش تغییرات زیادی شده است که ممکن است سند را به درستی نمایش ندهد.

یک درس بسیار مفید که برای شما مفید خواهد بود: یک درس برای فتومونتاژ از صفر تا صد (و بهترین 7 ابزار)

معایب لاتکس

منحنی یادگیری

برای کسانی که تجربه کمی در اشاره کردن و کلیک کردن روی رابط‌های کامپیوتری دارند، لاتکس منحنی یادگیری معناداری برای ایجاد سند بهتر دارد. ممکن است بر اساس تجربه قبلی شما در برنامه نویسی یا عملیات خط فرمان، تسلط بر لاتکس بیشتر طول بکشد. زمان اغلب در یک محیط حرفه ای یا دانشگاهی یک مزیت است، بنابراین یکی از اهداف این مقاله ارائه قالب های آماده برای کمک به کاربران جدید لاتکس است که احساس راحتی کنند.

مشارکت

از آنجایی که خروجی فایل‌های لاتکس مانند فایل‌های PDF فقط خواندنی است و اکثر افراد در ویرایش کد یک سند لاتکس احساس راحتی نمی‌کنند، کار با دیگران در یک سند ممکن است دشوار باشد. برای تصحیح و تصحیح متن، فایل‌های پی‌دی‌اف می‌توانند زیرنویس‌هایی با یادداشت‌ها، لهجه‌ها و حاشیه‌نویسی‌ها برای برجسته کردن و حذف متن باشند.

MacOS دارای حاشیه نویسی های پیش نمایش PDF داخلی است و Adobe Acrobat برای ویندوز در دسترس است، اما این راه حل ممکن است کمی دست و پا گیرتر از «تغییر ردیابی» خودکار اجرا شده در Microsoft Word باشد. گزینه دیگر چاپ سند و حاشیه نویسی آن با دست است. اگر یک همکار سندی را به عنوان فایل ورد درخواست کند، مشکلات بیشتری را نشان می دهد. از آنجایی که هم کد PDF و هم کد لاتکس به راحتی به متن ساده تبدیل نمی شوند، قالب بندی حفظ نخواهد شد. Overleaf یک پلت فرم وب است که برای کار با اسناد لاتکس طراحی شده است، بنابراین اگر با این مشکل دارید، ممکن است راه حل خوبی باشد.

عدم معاینه فوری

در یک واژه پرداز، وقتی تغییری ایجاد می شود، بلافاصله مشخص می شود که چه چیزی تغییر کرده است. در لاتکس، تمام تغییرات تنها پس از کامپایل شدن سند قابل مشاهده هستند. این بدان معنی است که لاتکس بازخورد فوری را که یک واژه پرداز ارائه می دهد، ارائه نمی دهد، که لایه دیگری بین کاربر و سند اضافه می کند. البته این هم یک مزیت است و هم یک عیب! مزیت این است که می توانید بدون نگرانی در مورد ظاهر سند بنویسید و زمانی که آماده پیش نمایش سند و اضافه کردن قالب بندی هستید، کامپایل کنید. اما مشکل این است که هنگام کامپایل، ممکن است خطاهای کدگذاری شده ای را مشاهده کنید که تشخیص یا قالب بندی آن را دشوار می کند، که باید به صورت دستی انجام شود.

نرم افزار جایگزین قدرتمند: از صفر تا صد کلمه یاد بگیرید

فیلم مقدماتی و آموزش عمومی