منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • نرم افزار Autocad mep را از صفر تا صد بیاموزید و یاد بگیرید

نرم افزار Autocad mep را از صفر تا صد بیاموزید و یاد بگیرید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نرم افزار Autocad mep را از صفر تا صد بیاموزید و یاد بگیرید

بسیاری از شرکت ها سال هاست که بدون توجه به کسب و کارشان از اتوکد وانیلی استفاده می کنند. برخی به دلیل پیچیدگی بالقوه تبدیل فایل های موجود یا زمان لازم برای یادگیری همه ابزارها، دستورات، منوها و گزینه های جدید، تمایلی به استفاده از نرم افزار MEP ندارند.

با توجه به اینکه صنعت AEC به سرعت در حال حرکت به سمت مدل سازی سه بعدی است، من فکر می کنم که تغییر یا ارتقاء این نرم افزار بسته به MEP به نفع سازمان یا شرکت شما خواهد بود. در حالی که سایر شرکت های نرم افزاری برنامه هایی دارند که جزئیات تجهیزات و مواد مناسب برای کسب و کار شما را ارائه می دهند، AutoCAD MEP ساده ترین و احتمالاً مقرون به صرفه ترین برنامه ای است که می توان طراحی کرد.

بهترین راه برای شروع استفاده از نرم افزار

در این مقاله بر اساس تجربه خودم بهترین راه برای شروع یعنی استفاده از نرم افزار جدید AutoCAD MEP را توضیح خواهم داد. مانند اکثر محصولات اتوکد، MEP دارای ابزارهای متنوع و راه حل های پیچیده برای استفاده است. امیدواریم این مقاله به شما کمک کند که تبدیل از AutoCAD Vanilla به AutoCAD MEP را آسان تر کند.

https://www.augi.com/images/made/48d49577212f1e9c/Greg_Firman-AW-0212-01_452_404.jpg

AutoCAD MEP کتابخانه های پر از اطلاعات را در قالب پالت ابزار فراهم می کند. همچنین به شما امکان می دهد اطلاعات مربوط به کار را به یک پالت یا کتابخانه برای حرفه خود اضافه کنید. بد نیست شما و شرکتتان قطعات یا ابزار دقیقی را از داده های ارسالی به کتابخانه قطعات سه بعدی برای استفاده در پروژه های آینده اضافه کنید.

https://www.augi.com/images/made/48d49577212f1e9c/Greg_Firman-AW-0212-02_452_256.jpg

هر کار یا سیستم در نوار ابزار زیر منوی کشویی نوار ابزار تجزیه و تحلیل می شود (شکل 3 را ببینید). هنگامی که این پالت باز است، چندین تب ظاهر می شود که به شما امکان می دهد یک سیستم خاص را انتخاب کنید. من با تابلوهای برق، لوله کشی و معماری کار کرده ام. این بخش ها شامل همه چیزهایی است که برای چیدمان یک کار به صورت سه بعدی نیاز دارید، مانند دیوارها، کف، لوله کشی، آبپاش ها، پمپ ها، پانل ها و موارد دیگر. توضیحات پالت نامشخص است، اما گزینه های زیادی وجود دارد. این پالت همچنین دانش شما را از اصطلاحات مرتبط با حرفه خود بهبود می بخشد تا بتوانید معنای سلسله مراتب درخت پالت را درک کنید.

https://www.augi.com/images/made/48d49577212f1e9c/Greg_Firman-AW-0212-03_452_569.jpg

پس از تا کردن بخش برای حرفه خود و انتخاب یکی از مواد، شروع به کشیدن جاده یا نصب تجهیزات کنید. در پایان، علاوه بر نقاط گیره‌ای که به آن‌ها عادت کرده‌اید، علائم منحصربه‌فرد جدیدی مانند فلش‌ها، مربع‌های استاندارد و علامت مثبت (+) را مشاهده خواهید کرد (شکل 1 را ببینید). علامت مواد را اضافه می کند. برای مطابقت با ویژگی های چیزی که اخیراً نقاشی شده است. این ویژگی زمانی مفید است که می خواهید کار خود را گسترش دهید، شعاع کاری ایجاد کنید یا دو قطعه مختلف لوله، مجرا یا مواد مشابه را به هم وصل کنید. فلاش همچنین طولی را اضافه می کند که فرمان “stretch” را تقلید می کند. در صورت مشاهده علامت هشدار (مثلث زرد با علامت تعجب در داخل)، اجرا ناقص است و باید به نقطه پایان یا شروع بازگردد.

این آیکون ها روی یک لایه بدون زمان بندی قرار دارند، بنابراین کاربر به تکمیل اجرا بستگی دارد. اگر در حال تهیه لیستی از مواد یا مشخصات هستید، توصیه می کنم یک بار چرخه کامل را انجام دهید تا مطمئن شوید فهرست شما دقیق است. تجربه مدل من نشان می دهد که به نظر نمی رسد این نمادها با هر حرفه ای تغییر کنند. زیرا آنها نمادهای استاندارد پارلمان اروپا هستند. هنگامی که از علامت مثبت استفاده می کنید و یک زانو ایجاد می کنید، به طور خودکار شعاع را طبق استانداردهای رایج و الزامات اندازه محاسبه می کند. البته این ابعاد بر اساس استانداردهای ایمنی OSHA و کدهای NCC که مختص حرفه شما هستند، می باشد.

https://www.augi.com/images/made/48d49577212f1e9c/Greg_Firman-AW-0212-04_452_459.jpg

وقتی صحبت از لوله کشی به میان می آید، کار کمی سخت تر می شود، زیرا شما باید بعد از هر شیفت، مواد مورد استفاده خود را انتخاب کنید. یعنی برای هر اتصال یا چیزی که باید انتخاب شود از متریال استفاده می شود تا نرم افزار بهتر بتواند نوع اتصال مانند گیره، جوش، لحیم و … را دسته بندی کند. شکل 4 را ببینید. اگر دو مکان مجزا دارید که مواد باید در آن وصل شوند، می توانید از علامت مثبت برای اتصال دو نقطه پایانی استفاده کنید.

https://www.augi.com/images/made/48d49577212f1e9c/Greg_Firman-AW-0212-05_452_41.jpg

اگر در یک ارتفاع باشند، کار شما راحت تر می شود. اما اگر نه؛ مجدداً به شما امکان می دهد خم لوله یا اتصال دهنده را نصب کنید. در اکثر سیستم ها، هنگام اضافه کردن چیزی که نیاز به T دارد، بسیار مفید است، زیرا به راحتی می توانید با استفاده از براکت عمود بر این T شکل، روی علامت مثبت و سپس روی لوله ها کلیک کنید. کلیک کنید، کلیک کنید. پس از انجام این کار، به طور خودکار مسیر درست را قطع می کند، یک “T” اضافه می کند و همه نقاط را به هم متصل می کند. تمام مواد MEP که بدون توجه به شغل مسیریابی می شوند، همیشه به عنوان پایه ای برای ارتفاع شما با استفاده از مرکز لوله استفاده می شوند، مگر اینکه این مورد را در ویرایشگر گزینه های مسیریابی دلخواه خود تغییر داده باشید. به عنوان مثال، اگر روی لوله 10 سانتی متری آن را به 243 سانتی متر برسانید، مرکز شما 243 سانتی متر و کف آن 238 سانتی متر می شود، این نکته بسیار مهمی است که هنگام علامت گذاری و ثبت جزئیات باید به آن توجه کنید.

تجهیزاتی مانند پانل ها، پمپ ها، ژنراتورها و سایر عناصر نیز باید در پالت ها گنجانده شوند. هنگام نصب تجهیزات، به خاطر داشته باشید که محل درج معمولا در پایین تجهیزات است. وقتی وسایل را قرار می دهید می بینید که می توانید نقاط (دایره با علامت تعجب) را در قسمت های مختلف تجهیزات به هم وصل کنید. همه قطعات تجهیزات بسته به حرفه متفاوت خواهند بود. شما می توانید از این نقاط مانند یک خط در اتوکد استفاده کنید. هیچ رعد و برقی در اینجا وجود نخواهد داشت. چیزی را گسترش دهید شما فقط یک علامت مثبت خواهید داشت که به شما امکان می دهد خطوطی را که قبلا ایجاد کرده اید اضافه کنید. برای شروع مسیریابی خود، یک خط جدید را متصل یا اضافه کنید.

https://www.augi.com/images/made/48d49577212f1e9c/Greg_Firman-AW-0212-06_452_362.jpg

به یاد داشته باشید که تجهیزات و مواد موجود در نرم افزار، مواد استاندارد کتابخانه ای هستند و ممکن است اندازه دقیق مورد نیاز شما را نداشته باشند. طبق تجربه من، نود درصد مواقع ابعاد به چیزی که واقعاً برای شروع یک پروژه نیاز دارید نزدیک است. با دریافت فایل های فایل تایید شده خود، می توانید تجهیزاتی برای کار خود ایجاد کنید و مدل دقیق تری داشته باشید.

یک ترفند خوب برای اندازه موثر این است که همه چیز را در خطوط دو بعدی قرار دهید و یک عنصر سه بعدی روی آن بکشید تا کپی کنید. برخی از شرکت ها طرح های دو بعدی را برای این منظور ارائه می کنند. اگرچه این عمل به تدریج توسط گروه هایی که نقشه های سه بعدی را برای صرفه جویی در زمان و هزینه مهندسی ارائه می دهند منسوخ می شود، اما هنوز در بسیاری از شرکت ها رایج است.

مرتبط و کاربردی: طراحی و مدیریت سیستم های کاربردی در Revit MEP

از این به عنوان نقطه شروع استفاده کنید. من همیشه به نقاشی های دو بعدی مراجعه می کنم و از آنها کپی می کنم تا به طور تصادفی آنچه در نسخه اصلی وجود دارد را تغییر ندهم. جزئیات به این روش تمام خطوط مرکزی را در ارتفاع صفر قرار می دهد. این به شما کمک می کند هنگام جمع آوری اطلاعاتی مانند ارتفاع سقف و ساخت و ساز، کل سیستم ها را برجسته کنید و آنها را به یک صفحه تبدیل کنید. این ویژگی از لحظه ای که سیستم های لایه بندی را شروع می کنید، پایه خوبی برای کار شما فراهم می کند.

شباهت های گرامری

تمامی دستورات در اتوکد را می توان با کامپوننت های MEP اجرا کرد که در صورت آشنایی با دستورات اتوکد یا “میانبرها” روشن می شوند. به این ترتیب، زمانی که سیستم های شما رو به روی یکدیگر قرار دارند، می توانید مسیرهای سه بعدی لوله، کانال یا سینی کابل را برش داده، برش دهید یا عرض کنید، ارتفاع را تغییر دهید و از علامت وصل مجدد مثبت استفاده کنید. این توابع به برنامه اجازه می دهد تا منحنی های مورد نیاز را تنظیم کند. هنگام انجام این کار، به خط فرمان نگاه کنید، زیرا به شما اجازه می دهد تا مورد “بعدی” را وارد کنید، که به شما امکان می دهد از گزینه های مختلف برای استفاده از زانو (15 درجه، 30 درجه، 45 درجه و غیره) استفاده کنید. ). شکل 5 را ببینید. اگر می خواهید آنچه را که برنامه به طور خودکار تولید می کند بپذیرید، “accept” را وارد کنید.

نرم افزار Autocad mep را از صفر تا صد بیاموزید و یاد بگیرید

دو راه آسان برای تنظیم سریع ارتفاع در AutoCAD MEP وجود دارد. یکی این است که از دستور move استفاده کنید و 0,0,0 را به عنوان نقطه پایه وارد کنید. به عنوان نقطه دوم، مختصات Z را با فاصله ای که نیاز دارید تنظیم کنید. به عنوان مثال، نقطه پایه = 0,0,0 نقطه ثانویه = 0,0,258 “. این مختصات مرکز دایره شما را در فاصله 283 سانتی متری قرار می دهد.

راه دیگر استفاده از منوی Properties و تنظیم مقدار عددی بر روی “elevation” است. به یاد داشته باشید که ارتفاع نشان داده شده در ویژگی ها مرکز خط شما را نشان می دهد، نه بالا یا پایین. با این حال، اگر ماوس را روی کانال یا قطعات لوله نگه دارید، می توانید آنچه را که در مشخصات پویا “نوار شناور” به شما نشان می دهد، ویرایش کنید.

دانلود: آموزش اتوکد از صفر تا صد (رایگان)

می توانید ارتفاع را به صورت Bottom of Pipe، Top of Pipe یا هر دو ببینید. همچنین می توانید سیستمی که لوله در آن قرار دارد را مشخص کنید، اولویت مسیریابی و حتی لایه را به شما نشان دهد. کاربران پیشرفته تر حتی می توانند مبدا و مقصد لوله را در قسمت “سیستم” مشخص کنند. در این بخش فقط می گویید این شی را به صورت خودکار ایجاد کنید و آن را در لایه خود قرار دهید.

آموزش های تصویری

  • برای تماشای بهتر ویدیوها در تلفن همراه خود، گوشی را به صورت افقی نگه دارید. اگر خطایی می بینید به این دلیل است که VPN روشن است. پس از پخش هر ویدیو، نماد دانلود روی آن ظاهر می شود.
  • اگر روی دانلود کلیک کردید و ویدیو دوباره پخش شد، پس از پخش، روی سه نقطه زیر آن کلیک کرده و Download یا Save را انتخاب کنید. همچنین می توانید از دانلود پیشرو از اینترنت استفاده کنید. هر گونه مشکل را در نظرات گزارش دهید تا فورا رفع شود یا به صفحه منبع مراجعه کنید. علاوه بر این، احتمالاً دروس هر از گاهی به روز می شود.
  • از صفحه مهندس برتر:

 

 

 

 

 

 

 

آموزش کامل اتوکد دو بعدی (نسخه جدید) – برای تمامی رشته ها

برگرفته از سایت دانشگاه مدنی:

درس 1

درس 2

درس 3

درس 4

درس 5

درس 6

درس 7

درس 8

درس 9

درس 10

درس 11

درس 12

درس 13

درس 14

درس 15

درس 16

دانلود: آموزش مپ ویژن از صفر تا صد به صورت رایگان

نتیجه

همانطور که قبلا ذکر شد، این نرم افزار فقط برای کارهای مکانیکی و الکتریکی نیست. AutoCAD MEP تجهیزات معماری را نیز ارائه می دهد. با تجربه و زمان کافی می توانید کل یک سازه را به صورت سه بعدی شامل دیوارها، پنجره ها، درها و تیرها رنگ آمیزی کنید. این نرم افزار به شما کمک می کند در دراز مدت بهره وری بیشتری داشته باشید. به جای اینکه منتظر باشید تا مدل سه بعدی توسط ایستگاه های کاری فوق الذکر ارائه شود، می توانید نقشه های ارتفاع و ارتفاع سقف را از نقشه های معماری کپی کنید و سپس به جزئیات سیستم خود در مناطق مورد نیاز ادامه دهید. رفتن به این مسیر می تواند زمان بر باشد، بنابراین مطمئن شوید که زمان کافی در حرفه خود برای انجام آن دارید.

احتمالاً زمان کافی برای ترسیم جزئیات کار خاص خود خواهید داشت، اما آگاهی از اینکه این نرم افزار می تواند همه عناصر را در خود جای دهد به شما امکان می دهد از فرصت های دیگر نیز استفاده کنید.