منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • نمودار آموزش Uml‌: انواع و کاربرد آن (برای مبتدیان)

نمودار آموزش Uml‌: انواع و کاربرد آن (برای مبتدیان)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نمودار آموزش Uml‌: انواع و کاربرد آن (برای مبتدیان)

امروز در این مقاله در مورد UML و انواع آن صحبت خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید. عناصر UML اجزایی هستند که می توانند به روش های مختلف به یکدیگر پیوند داده شوند تا یک تصویر UML کامل ایجاد کنند. ما این تصویر را به عنوان گرافیک می شناسیم. با در نظر گرفتن این موضوع، درک نمودارهای مختلف برای جاسازی اطلاعات در سیستم های واقعی بسیار مهم است.

هر سیستم پیچیده ای با ایجاد یک گرافیک یا تصویر بهتر درک می شود. این نمودارها تاثیر بهتری بر درک ما دارند. اگر به اطراف نگاه کنیم، می بینیم که نمودارها مفهوم جدیدی نیستند، اما در صنایع مختلف به روش های مختلف کاربرد گسترده ای دارند.

ما نمودارهای UML را برای درک بهتر و آسان تر سیستم آماده می کنیم. البته یک نمودار برای پوشش تمامی جنبه های سیستم کافی نیست و انواع مختلفی از نمودارها برای پوشش بیشتر این جنبه ها تعریف شده است.

حتما بخوانید: UML چیست؟ انواع، کاربردها و آموزش اصول

از طرف دیگر، ما می توانیم مجموعه ای از نمودارها را برای رفع نیازهای خود ایجاد کنیم. نمودارها معمولاً به تدریج و به طور مکرر ساخته می شوند.

دو دسته کلی از نمودارها وجود دارد که دوباره به چندین زیر دسته تقسیم می شوند:

 • نمودارهای ساختاری
 • نمودارهای رفتاری

نمودارهای ساختاری

نمودار آموزش Uml‌: انواع و کاربرد آن (برای مبتدیان)

نمودارهای ساختاری جنبه استاتیکی سیستم را نشان می دهد. این جنبه های استاتیک بخشی از نمودار هستند که ساختار اصلی را تشکیل می دهند و پایدار هستند.

این بخش های ایستا با کلاس ها، رابط ها، اشیاء، مؤلفه ها و گره ها نشان داده می شوند. چهار بلوک دیاگرام عبارتند از:

 • نمودار کلاس
 • نمودار شی
 • نمودار مولفه
 • نمودار استقرار

برنامه ی کلاسی

نمودار آموزش Uml‌: انواع و کاربرد آن (برای مبتدیان)

جداول کلاس؛ اینها رایج ترین نمودارهایی هستند که در UML استفاده می شوند. نمودارهای کلاس شامل کلاس، رابط، انجمن و همکاری است. نمودارهای کلاس عمدتاً نمای شی گرا از یک سیستم را نشان می دهند که در طبیعت ثابت است.

کلاس فعال در نمودار کلاس برای نشان دادن همگام سازی سیستم استفاده می شود.

دانلود: آموزش با نمودار کلاسی از صفر تا صد با 6 درس رایگان

نمودار کلاس شی گرایی سیستم را نشان می دهد. بنابراین، معمولاً برای اهداف توسعه استفاده می شود. این نمودار پرکاربردترین نمودار هنگام ساخت یک سیستم است.

نمودار شی

نمودار آموزش Uml‌: انواع و کاربرد آن (برای مبتدیان)

نمودارهای شی را می توان به عنوان نمونه ای از نمودار کلاس توصیف کرد. به این ترتیب، این نمودارها به سناریوهای واقعی که در آن یک سیستم را پیاده سازی می کنیم، نزدیک تر می شوند.

نمودارهای شی مجموعه ای از اشیا هستند و رابطه آنها دقیقاً مانند نمودار کلاس است. آنها همچنین نمای ایستا از سیستم را نشان می دهند.

استفاده از نمودارهای شی شبیه به نمودارهای کلاس است، اما در عمل برای ساختن یک سیستم نمونه اولیه استفاده می شود.

از صفر تا صد آموزش جاوا اسکریپت (رایگان)

نمودار مولفه

نمودار آموزش Uml‌: انواع و کاربرد آن (برای مبتدیان)

نمودارهای مولفه مجموعه ای از اجزا و روابط آنها را نشان می دهد. این اجزا از یک کلاس، رابط یا همکاری تشکیل شده اند. نمودارهای اجزاء عملکرد سیستم را نشان می دهد.

در مرحله طراحی، مصنوعات نرم افزاری (یعنی کلاس ها، رابط ها و غیره) یک سیستم بسته به اتصال آنها در گروه های مختلفی مرتب می شوند. این گروه ها در حال حاضر به عنوان اجزا شناخته می شوند.

در نهایت، می توان گفت که نمودارهای مؤلفه برای تجسم عملکرد استفاده می شود.

نمودار استقرار

نمودار آموزش Uml‌: انواع و کاربرد آن (برای مبتدیان)

نمودارهای استقرار مجموعه ای از گره ها و اتصالات بین آنها هستند. این گره ها اشیای فیزیکی هستند که اجزا در آن قرار دارند.

نمودارهای استقرار برای نمایش نمای استقرار سیستم استفاده می شود. این نمودار معمولاً توسط تیم پیاده سازی استفاده می شود.

نکته: اگر توضیحات و ضمائم فوق به دقت رعایت شود، کاملاً واضح است که همه نمودارها به هم مرتبط هستند. نمودارهای مؤلفه به کلاس، رابط و غیره بستگی دارد که بخشی از نمودار کلاس / شی است. باز هم، نمودار استقرار به اجزای مورد استفاده برای ساخت نمودارهای مؤلفه بستگی دارد.

دانلود: آموزش پایگاه داده از صفر تا صد با 23 درس رایگان

نمودارهای رفتاری

نمودار آموزش Uml‌: انواع و کاربرد آن (برای مبتدیان)

هر سیستم می تواند هر دو جنبه استاتیک و پویا داشته باشد. بنابراین، یک مدل جامع زمانی در نظر گرفته می شود که هر دو جنبه به طور کامل پوشش داده شود.

نمودارهای رفتاری عمدتاً جنبه دینامیکی سیستم را نشان می دهند. جنبه دینامیکی را می توان بیشتر به عنوان متحرک یا تغییر بخش های یک سیستم توصیف کرد.

UML دارای پنج نوع نمودار رفتاری است:

 • نمودار موارد استفاده
 • نمودار توالی
 • نمودار همکاری
 • نمودار حالت
 • نمودار فعالیت

نمودار برنامه

نمودار آموزش Uml‌: انواع و کاربرد آن (برای مبتدیان)

نمودار مورد استفاده مجموعه ای از برنامه ها، بازیگران و روابط بین آنهاست و نمایی از استفاده از سیستم را نشان می دهد.

این نمودار یک عملکرد خاص از سیستم را نشان می دهد و بنابراین برای توصیف روابط بین قابلیت ها و کنترل کننده های داخلی یا خارجی آنها استفاده می شود. این کنترلرها به عنوان بازیگر شناخته می شوند.

نمودار توالی

نمودار آموزش Uml‌: انواع و کاربرد آن (برای مبتدیان)

نمودار توالی یک نمودار تعاملی است. این نمودار همانطور که از نامش پیداست به دنباله هایی می پردازد که دنباله ای از پیام ها هستند و از یک شی به شی دیگر منتقل می شوند.

تعامل بین اجزای یک سیستم از نظر عملکرد و اجرا بسیار مهم است. نمودارهای توالی برای تجسم توالی تماس ها در یک سیستم به منظور انجام یک عملکرد خاص استفاده می شود.

فراموش نکنید که این مقاله را دانلود کنید: آموزش مهندسی نرم افزار از صفر تا صد با 30 درس رایگان

نمودار همکاری

نمودار آموزش Uml‌: انواع و کاربرد آن (برای مبتدیان)

نمودارهای همکاری شکل دیگری از نمودارهای تعامل هستند. این سازمان ساختاری سیستم و پیام های ارسالی یا دریافتی را نشان می دهد. سازمان ساختاری از اشیا و اتصالات تشکیل شده است.

هدف از نمودار همکاری به عنوان یک نمودار توالی است. با این حال، هدف خاص از نمودار همکاری، تجسم سازماندهی اشیاء و تعامل بین آنهاست.

نمودار حالت

نمودار آموزش Uml‌: انواع و کاربرد آن (برای مبتدیان)

انتظار می رود هر سیستم بلافاصله به یک رویداد داخلی یا خارجی پاسخ دهد. این رویدادها مسئول تغییر وضعیت سیستم هستند.

نمودار وضعیت برای نشان دادن تغییر حالت سیستم مبتنی بر رویداد استفاده می شود. این نمودار عمدتاً اصلاح کلاس، رابط و غیره را توصیف می کند.

نمودارهای وضعیت برای تجسم پاسخ یک سیستم به دلیل عوامل داخلی یا خارجی استفاده می شود.

نمودار فعالیت

نمودار آموزش Uml‌: انواع و کاربرد آن (برای مبتدیان)

نمودار فعالیت، جریان کنترل در سیستم را توصیف می کند و از فعالیت ها و اتصالات تشکیل شده است. این جریان می تواند متوالی، همزمان یا شاخه ای باشد.

فعالیت ها چیزی جز عملکردهای یک سیستم نیستند. چندین نمودار فعالیت برای ثبت کل جریان در سیستم تهیه شده است.

نمودارهای فعالیت برای تجسم جریان کنترل ها در سیستم استفاده می شود. آنها در واقع آماده هستند تا در مورد نحوه عملکرد سیستم در حین اجرا نگرش داشته باشند.

دانلود: نمودار er: برنامه، مراحل ایجاد و تمام نکات کاربردی

نکته: تجسم ماهیت پویای یک سیستم بسیار دشوار است. UML توابعی را برای ثبت پویایی سیستم از زوایای مختلف ارائه می دهد. نمودارهای توالی و نمودارهای همکاری ایزومورفیک هستند، بنابراین می توان آنها را بدون از دست دادن اطلاعات به یکدیگر تبدیل کرد. این همچنین در مورد نمودارهای حالت و فعالیت صدق می کند.