هاچینگ اتوکد (از صفر تا صد درس و تمامی نکات)

هاچینگ اتوکد (از صفر تا صد درس و تمامی نکات)

اتوکد یک نرم افزار طراحی دو بعدی و سه بعدی به کمک کامپیوتر است که توسط Autodesk به عنوان نرم افزار نقشه کشی مهندسی توسعه یافته است. این نرم افزار دارای دستورات مختلف طراحی دو بعدی و سه بعدی می باشد که طراحی و طراحی را برای کاربران آسان می کند. یکی از این دستورات Hatch است. دریچه را می توان اینگونه تعریف کرد؛ می توانید بر سطح مقطع یک قسمت خاص از یک جزء تأکید کنید یا از یک الگو در طراحی برای نشان دادن یک شی خاص استفاده کنید. در این مقاله به دستور هش اتوکد می پردازیم و پارامترهای مهم آن را تحلیل می کنیم تا بتوانیم این دستور را بهتر درک کنیم.

چگونه از دستور هاشور در اتوکد استفاده کنم؟

می توانیم در چند مرحله ساده از هاشور در اتوکد استفاده کنیم. برای استفاده از این دستور در طراحی کافیست دستورالعمل های این مقاله را دنبال کنید. اما قبل از شروع؛ بیایید کاربرگ این نرم افزار را بررسی کنیم تا برای یادگیری مشکلی نداشته باشیم.

حتما در این مقاله دانلود کنید: 31 آموزش اتوکد دو بعدی و سه بعدی

مرحله ی 1: در بالای کاربرگ نواری وجود دارد که شامل انواع مختلف تب ها مانند صفحه اصلی، حاشیه نویسی، مشاهده و سایر کنترل ها برای دستورات مختلف در این نرم افزار می باشد. در زیر این نوار یک پنجره کار وجود دارد که می توانیم طراحی فعلی خود را ببینیم. در زیر این پنجره کاری یک علامت ناوبری ویژه وجود دارد که برای مدیریت کار در هنگام ترسیم نقشه مفید است.

گام 2: حالا باید با هاشور کاری داشته باشیم. من جلو و بالای یک عنصر مهندسی مانند این را دارم. من می خواهم مقطع این قطعه را نشان دهم، بنابراین از هاشور استفاده خواهم کرد.

مرحله 3: اکنون روی دستور Hatch در منوی Draw در تب Home کلیک کنید، یا می توانید کلید H را فشار دهید و سپس کلید enter روی صفحه کلید را فشار دهید تا دستور Hatch اجرا شود.

مرحله 4: پس از فعال سازی دستور هش، قسمت ایجاد Hatch در قسمت فرمان این نرم افزار باز می شود. الگوی دریچه‌ای را که می‌خواهید روی شی خود اعمال کنید، از تب Pattern در زبانه Create Hatch انتخاب کنید.

دانلود: 3 تا از بهترین کتاب های آموزش PDF اتوکد

مرحله 5: اکنون می توانید به دو روش هشتگ را روی شی خود اعمال کنید. هر دو روش را به ترتیب خواهیم دید. ابتدا روی نماد انتخاب این نقطه کلیک کنید.

مرحله 6: اکنون از شما خواسته می شود که نقطه ای را در داخل شی که می خواهید هش را روی آن اعمال کنید، انتخاب کنید. هنگامی که مکان نما را در داخل شی حرکت می دهید، هش باید به عنوان پیش نمایش برای شما قابل مشاهده باشد. وقتی داخل آن کلیک می کنید، دریچه شما روی آن شی اعمال می شود.

مرحله 7: روش دوم Select است، پس بر روی آیکون Select کلیک کنید.

مرحله 8: در مرحله بعد؛ اتوکد از شما می‌خواهد که مرز شیئی را که می‌خواهید در آن هچینگ اعمال کنید، انتخاب کنید. در اینجا نحوه اعمال آن در بدن شما با کلیک بر روی محدوده هش آمده است.

مرحله 9: وقتی از متد Select استفاده می کنید، تفاوت بین این دو روش را خواهید دید. این روش کل قسمتی را که در داخل مرز شی ای که انتخاب کرده اید، پوشش می دهد.

مرحله 10: اما اگر به روش Pick Point ادامه دهید، فقط یک دریچه روی شی انتخاب شده اعمال می شود و شی را داخل شی مورد نظر شما قرار می دهد. بنابراین می توانید با توجه به نیاز خود از هر دو روش استفاده کنید.

عملی: چگونه از ماوس در اتوکد به درستی استفاده کنیم؟

مرحله 11: شما می توانید بیش از یک الگوی هشتگ را برای اشیاء مختلف اعمال کنید. برای اعمال دو مدل هش متفاوت، مدل اول را به همان روش قبلی روی شی اول اعمال کنید، از دستور خارج شده و دستور هش را دوباره وارد کنید، سپس مدل های هش مختلف را روی شی دیگری اعمال کنید.

مرحله 12: از این گزینه می توانید رنگ خط هش را تغییر دهید. روی دکمه فلش روی نوار لغزنده کلیک کنید و رنگ مورد نظر را از اینجا انتخاب کنید. این رنگ خط هش به رنگ دلخواه شما تغییر می کند. مثلا من قرمز را انتخاب می کنم و خط رنگ دریچه قرمز می شود.

مرحله 13: از این گزینه می توانید رنگ بلوک سایه دار را تغییر دهید. فقط روی دکمه فلش کشویی کلیک کنید و رنگ مورد نظر را انتخاب کنید. من رنگ زرد را انتخاب می کنم و سپس رنگ بلوک هش به زرد تغییر می کند.

مرحله 14: اگر می خواهید چگالی هش را افزایش دهید، باید چگالی را افزایش دهید. از این گزینه می توانید مقدار آن را افزایش دهید. به عنوان مثال، من پس از انتخاب هش، مقدار را به 2 افزایش می دهم.

مرحله 15: سپس اندازه بلوک دریچه ای که می خواهم به این ترتیب افزایش می یابد.

مرحله 16: همچنین می توانید زاویه الگوی دریچه را تغییر دهید. برای تغییر زاویه، هش را انتخاب کرده و مقدار زاویه هش را در قسمت Angle وارد کنید. زاویه هش به این ترتیب تغییر می کند.

مرحله 17: اگر نمی خواهید خط هشتگ شما بیش از حد قابل مشاهده باشد، باید پس از انتخاب هش، گزینه Hatch Transparency را کاهش دهید. من این مقدار را به 60 تغییر می دهم.

مرحله 18: سپس دید هشی که انتخاب می کنم به این ترتیب کاهش می یابد.

مرحله 19: اگر می خواهید هش اعمال شده را از یک شی به شی دیگر در طرح خود کپی کنید، روی نماد Match Properties کلیک کنید.

آموزش در ده دقیقه: درس نورپردازی اتوکد

مرحله 20: سپس هش مورد نظر برای کپی را با کلیک بر روی آن انتخاب کنید.

مرحله 21: سپس بر روی مرز شی ای که می خواهید این هش را روی آن قرار دهید کلیک کنید.

مرحله ۲۲: شما می توانید همه این پارامترها را هنگام اعمال strokes بر روی شی خود تنظیم کنید. کافیست در قسمت پارامترهای این دستور، روی دستور دریچه در پایین پنجره کار، روی گزینه Settings کلیک کنید.

مرحله ۲۳: پس از کلیک بر روی این گزینه، قسمت تنظیمات هچر چیزی مشابه باز می شود. می توانید تنظیمات مورد نظر را در این قسمت انجام دهید و روی تب Preview در این قسمت کلیک کنید تا پیش نمایشی از تغییراتی که انجام می دهید را مشاهده کنید.

مرحله 24: اگر می خواهید هش خاصی را از طرح خود حذف کنید، روی دکمه Remove در تب Hatch Creator کلیک کنید.

مرحله 25: و روی حاشیه شی که می خواهید هش را از آن حذف کنید کلیک کنید، سپس کلید enter روی صفحه کلید را فشار دهید تا هش شما از شی حذف شود.

به این ترتیب می توانید از دستور هش در اتوکد استفاده کنید.

اگر می خواهید هچینگ را سفارشی کنید: یک الگوی هچینگ سفارشی در اتوکد ایجاد کنید