منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • واریانس چیست؟ فرمول محاسبه آن برای سرمایه گذاران

واریانس چیست؟ فرمول محاسبه آن برای سرمایه گذاران

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
واریانس چیست؟ فرمول محاسبه آن برای سرمایه گذاران

واریانس به معنای انحراف یک عدد از میانگین و سایر اعداد هنگام ترسیم در برگه داده است.

واریانس چگونه می تواند به سرمایه گذاران کمک کند؟

سرمایه گذاران از واریانس برای محاسبه عامل ریسک موثر بر سرمایه گذاری های خاص و بازده نهایی سرمایه گذاری استفاده می کنند. هر چه این واریانس بیشتر باشد ریسک سرمایه گذاری نیز بیشتر می شود.

تدریس ریاضی گسسته از صفر تا صد (15 درس رایگان)

مشکل استفاده از واریانس چیست؟

تفسیر واریانس ممکن است دشوار باشد. نتیجه واریانس هنگام برخورد با اعداد پرت (اعدادی که از میانگین دور هستند) می تواند اشتباه و منحرف باشد.

چگونه واریانس را محاسبه کنیم؟

از فرمول واریانس برای محاسبه تفاوت بین مقدار پیش بینی شده و نتیجه واقعی استفاده می شود. واریانس را می توان به صورت درصد یا عدد کامل (برای یک ارزش دلاری یا طیف وسیعی از واحدها) بیان کرد. تجزیه و تحلیل واریانس و فرمول واریانس نقش مهمی در برنامه ریزی و تجزیه و تحلیل مالی یک شرکت (FP&A) ایفا می کند و به ارزیابی عملکرد و تصمیم گیری آگاهانه در مورد تجارت آینده کمک می کند.

مثال واریانس

فرمول واریانس چیست؟

دو فرمول برای محاسبه واریانس وجود دارد:

درصد انحراف = ارزش واقعی/مقدار پیش بینی شده -1

یا

واریانس دلار = واقعی – پیش بینی

فرمول واریانس

در بخش بعدی هر یک از فرمول ها را با جزئیات بیشتری تحلیل خواهیم کرد.

فرمول درصد انحراف

همانطور که از نام آن پیداست، فرمول واریانس درصد، اختلاف درصد بین مقدار پیش‌بینی‌شده و نتیجه واقعی را محاسبه می‌کند.

در تحلیل مثال بالا می بینیم که درآمد پیش بینی شده 150,000 دلار و نتیجه واقعی 165,721 دلار است بنابراین 165,721 دلار را بر 150,000 دلار و منهای یک تقسیم می کنیم و مبلغ نهایی را به صورت درصد بیان می کنیم که 10.5 درصد است.

دانلود را از دست ندهید: آموزش زبان انگلیسی از صفر تا صد با 32 درس رایگان

این نمونه ای از محاسبه واریانس مثبت یا واریانس بهینه است.

فرمول واریانس دلار

فرمول واریانس دلار ساده تر است. این فرمول برابر است با امتیاز واقعی کسر شده از عدد پیش بینی شده. اگر واحدها دلار باشند، این واریانس دلار را به ما می دهد. این فرمول همچنین می تواند برای واحدها یا هر نوع اعداد صحیح دیگری استفاده شود.

در مثال بالا درآمد پیش بینی شده 150000 دلار و نتیجه واقعی 165721 دلار بوده است.حالا 165721 دلار را از 150000 دلار کم می کنیم که واریانس 15721 دلار را به دست می دهد.

دانلود قالب فرمول واریانس

مقایسه واریانس مطلوب و نامطلوب

از آنجایی که تحلیل واریانس در رابطه با درآمد و هزینه انجام می شود، تشخیص تأثیر مثبت و منفی واقعاً مهم است. به همین دلیل به جای گفتن مثبت، از اصطلاحات منفی، کم و بیش مساعد و نامطلوب استفاده می شود که مشکل را واضح تر بیان می کند.

به عنوان مثال، اگر هزینه ای دارای واریانس منفی با پیش بینی باشد (کمتر از حد انتظار)، واریانس مطلوب است زیرا بهتر است هزینه کمتر از بیشتر باشد.

تفاوت در بودجه بندی و پیش بینی

فرمول واریانس در بودجه بندی و پیش بینی هنگام تجزیه و تحلیل نتایج مفید است. وظیفه تحلیلگر مالی اندازه گیری نتایج، مقایسه آنها با بودجه یا پیش بینی و توضیح اینکه چه چیزی باعث تفاوت شده است.

در بخش برنامه ریزی و تجزیه و تحلیل مالی یک شرکت، نقش FP&A ارائه اطلاعات دقیق، به موقع و روشنگرانه به مدیریت است تا آنها بتوانند تصمیمات موثری در مورد آینده کسب و کار خود بگیرند.

آموزش نوشتن ریاضی در ورد (و 5 نکته مهم)

استفاده از فرمول واریانس و ارائه این نوع اطلاعات برای FP&A حیاتی است.