منو سایت

وردپرس 6.2 و وضعیت FSE

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
وردپرس 6.2 و وضعیت FSE

وردپرس 6.2 و وضعیت FSE

مشاهده سریع

  • وردپرس 6.2 در 29 مارس 2023 منتشر خواهد شد.
  • نکته برجسته وردپرس 6.2 این است که هسته وردپرس اکنون ویرایشگر سایت را از نسخه بتا خارج می کند و تنظیمات و رابط را برای تم های بلوک (موضوعات FSE) در ویرایشگر سایت بهبود می بخشد.
  • سایر ویژگی های جدید شامل کنترل بهتر و رابط کاربری برای بلوک ناوبری اصلی است. بلوک‌های اصلی اکنون تنظیمات را در برگه‌ها سازماندهی می‌کنند و رسانه Openverse اکنون در درج کننده بلوک قابل جستجو است. برای لیست کاملی از چیزها می توانید راهنمای میدانی 6.2 را بررسی کنید.

توصیه می کنم قبل از تصمیم گیری برای به روز رسانی سایت وردپرس خود، چند روز پس از انتشار نسخه 6.2 صبر کنید. این نسخه امنیتی نیست، بنابراین نیازی به عجله برای نصب آن نیست. قبل از به‌روزرسانی سایت‌های تولیدی خود، برای یافتن و رفع اشکالات و درگیری‌های احتمالی زمان بگذارید. اگر از سرور مرحله‌ای برای آزمایش به‌روزرسانی‌ها استفاده می‌کنید، توصیه می‌کنیم ابتدا به‌روزرسانی‌های مرحله‌ای را انجام دهید تا تأثیر وردپرس 6.2 بر روی سایت خود را در یک محیط غیر تولیدی مشخص کنید.

اگر از تم Kadence استفاده می کنید، با سفارشی ساز هیچ تغییری را تجربه نمی کنید و ویرایشگر سایت را نمی بینید. با این حال، به‌روزرسانی‌هایی را برای ویرایشگر بلوک مشاهده خواهید کرد، مانند امکان جستجو در Openverse برای یافتن رسانه.

وضعیت موضوعات FSE

FSE (ویرایش کامل سایت) مرحله بعدی تکامل گوتنبرگ به گوتنبرگ به عنوان کل تجربه ویرایش وردپرس است. در صورتی که تم شما این قابلیت را می دهد، به شما امکان می دهد تمام قسمت های سایت خود را با ویرایشگر گوتنبرگ بسازید. سرصفحه ها، ناوبری، بایگانی ها و غیره همه چیز را می توان با استفاده از بلوک ها ویرایش کرد.

اگر علاقه مند به امتحان یک تم FSE هستید، من به شدت توصیه می کنم یک جعبه شنی ایجاد کنید و موضوع اصلی بیست و بیست و دو را آزمایش کنید. ممکن است در حال ساخت سایت های بسیار ساده باشید و ممکن است از ویژگی ها و رابط کاربری لذت ببرید و ممکن است بخواهید از تم FSE در سایت های زنده خود استفاده کنید. یا ممکن است مانند من باشید و متوجه شوید که ویرایش در رابط کاربری جدید سرگرم کننده است، اما برای هیچ یک از وب سایت هایی که در حال حاضر مدیریت می کنید، عملی یا مطلوب نیست. در مورد FSE و آینده وردپرس چیزهای زیادی برای هیجان وجود دارد، اما موارد زیادی در مورد ویرایشگر سایت و تم های FSE وجود دارد که بسته به نیاز سایت شما کاملاً آماده نیستند.

ملاحظاتی برای کسانی که می خواهند از تم FSE استفاده کنند

حتی اگر همه چیز را می توان با بلوک ها ویرایش کرد، این لزوماً به این معنی نیست که می توان کاری انجام داد. برای مثال، بازتولید بیشتر ویژگی‌هایی که در هدر تم Kadence پیدا می‌کنید در ویرایشگر بلوک بسیار دشوار یا غیرممکن است. اگر می‌خواهید از یک تم FSE استفاده کنید زیرا می‌خواهید کنترل بیشتری داشته باشید، به شما هشدار می‌دهم. از بسیاری جهات، شما کنترل کمتر و انعطاف پذیری کمتری دارید زیرا توسط بلوک های موجود محدود شده اید.

اکثر کاربران نمی خواهند به ویرایش قالب دسترسی داشته باشند، آنها فقط می خواهند هدر و پاورقی خود را کنترل کنند و صفحاتی ایجاد کنند و با قالب هایی منتشر کنند که قبلاً برای آنها کار می کند. این به این معنی است که FSE از بسیاری جهات به این بستگی دارد که چگونه می توانید سرصفحه و پاورقی را که می خواهید ایجاد کنید.

استفاده از تم FSE همچنین به این معنی است که شما همه چیز را در محیطی استاتیک تر و متفاوت تر از آنچه که وردپرس در حال حاضر روی آن اجرا می شود، می سازید. این به این معنی است که صفحات از قالبی که شما کنترل می‌کنید تولید می‌شوند، که با بلوک‌ها ساخته شده و به صورت استاتیک به عنوان یک قالب بلوک ذخیره می‌شود. شما نمی توانید این الگو را با تنظیمات تم سنتی تغییر دهید. باید وارد ویرایشگر قالب شوید و تغییراتی را اعمال کنید. یک مثال بسیار ساده برای برجسته کردن تفاوت این موضوع این است که از یک نوار کناری در پست های وبلاگ خود استفاده کنید. قبلاً، یک نوار کناری را به صورت سراسری در تنظیمات تم یا در خود پست فعال می‌کردید. با FSE باید الگو را ویرایش کنید تا این نوار کناری را با اضافه کردن یک ستون و انتقال همه بلوک‌های قالب به ستون صحیح و اضافه کردن بلوک‌هایی که می‌خواهید در نوار کناری شما ظاهر شوند به ستون دیگر اضافه کنید. اگر می‌خواهید این کار را به صورت مشروط برای یک پست انجام دهید، نیاز به کپی کردن قالب‌ها و مدیریت آن قالب‌های اضافی دارد.

با اکثر تم ها، تنظیمات این تغییرات طرح بندی را کنترل می کنند، بنابراین نیازی به طراحی و ویرایش قالب ها ندارید. عنوان یا بدون عنوان، عرض کامل یا عرض باریک، جعبه‌دار یا بدون جعبه، سرصفحه شفاف یا مات، نوار کناری، پست‌های مرتبط، نظرات و موارد دیگر. ما بسیار عادت کرده ایم که سایت های خود را از طریق تنظیمات ساده کنترل کنیم. نیاز به ویرایش قالب ها سطحی از مدیریت و سردرگمی را اضافه می کند که اکثر کاربران وردپرس به آن عادت ندارند. همه ما می توانیم متفاوت یاد بگیریم و سایت بسازیم، اما من معتقدم که در نهایت با بالغ شدن FSE به عقب خواهیم رفت. ابزارهای بیشتری برای کنترل آسان و پویا قالب ها ساخته خواهد شد.

برای اینکه این پست بیش از حد طولانی نشود، من به سرعت چند چیز دیگر را در رادار شما بیان می کنم که انجام آنها با FSE دشوار یا غیرممکن است، اما در حال حاضر انجام آنها با تم های استاندارد بسیار آسان است.

عنوان مثال بارز است. با FSE، کنترل های ناوبری شما بسیار محدود است. وجود ناوبری کشویی مگا، افزودن نمادهای برچسب منو، وجود ناوبری جداگانه تلفن همراه، تغییر مشروط پیمایش بر اساس کاربر، وجود طرح هدر جداگانه از هدر دسکتاپ شما، فعال کردن مشروط هدرهای شفاف با آرم های مختلف بر اساس وضعیت، اضافه کردن هدرهای چسبنده به صورت مشروط با تنظیمات تاشو و جداگانه برای دستگاه های تلفن همراه، یک منوی کشویی با یک سبد خرید کوچک در هدر شما و غیره. اینها فقط چند نمونه هستند که عمدتاً روی هدر متمرکز شده‌اند، اما وقتی شروع به فرو رفتن در هر قالبی در سایت خود می‌کنید که توسط بلوک‌های موجود فعلی کنترل می‌شود، موارد بسیار بیشتری وجود دارد.

همچنین باید پشتیبانی FSE افزونه هایی را که استفاده می کنید و به آنها تکیه می کنید، در نظر بگیرید. بسیاری از بهترین افزونه‌ها برای راه‌حل‌هایی مانند تجارت الکترونیک تا رویدادها، هنوز پشتیبانی FSE خود را ارتقا می‌دهند. شما نمی خواهید سایت تولید شما محل آزمایشی باشد که تمام اشکالاتی را که در صورت تغییر ساختاری بسیار ظاهر می شوند، تشخیص دهد.

در حالی که تم های FSE از زمانی که در ابتدا در وردپرس 5.9 معرفی شدند، راه طولانی را پیموده اند. من توصیه نمی کنم که از آنها برای سایت های تولید استفاده کنید.اگر تصمیم به استفاده از تم FSE دارید، فقط بدانید که از چیزی در توسعه سریع استفاده می‌کنید و باید انتظار داشته باشید که تغییرات بزرگ‌تر و روش‌های جدید زیادی برای انجام کارها در ماه‌ها/سال‌های آینده مشاهده کنید. بازگشت به یک موضوع استاندارد بسیار آسان است. برای اکثر افراد، تفاوت اصلی این است که چگونه سربرگ و پاورقی سایت خود را مدیریت می کنید.

چگونه می توانم سایت گوتنبرگ کامل خود را در حال حاضر با Kadence ویرایش کنم؟

Kadence Theme دارای یک پلاگین حرفه ای است که به شما امکان می دهد قالب هایی ایجاد کنید و به صورت مشروط آنها را در مناطق مختلف سایت خود اعمال کنید. سرصفحه ها، پاورقی ها، قالب های پست و صفحات را می توان ایجاد کرد تا بتوانید از آنها در سراسر سایت خود به روش های کاملا سفارشی استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر یک نوع پست سفارشی دارید و می خواهید یک طرح منحصر به فرد برای آن نوع پست سفارشی طراحی کنید، می توانید به راحتی با Kadence Elements این کار را انجام دهید. یکی دیگر از ویژگی‌های قدرتمند در Kadence Elements، امکان پین کردن بخش‌هایی از محتوا در هر نقطه از سایت شما در هر پستی است، همه به صورت مشروط. اگر می خواهید چیزی اضافه کنید اما نمی خواهید یک الگو را دوباره ایجاد کنید، می توانید آن را به یک الگوی موجود پیوند دهید. اگرچه می توانید از هر هوکی استفاده کنید، Kadence شامل نمونه های هوک برای WooCommerce، LearnDash و بسیاری دیگر از افزونه های وردپرس است.

آیا تم Kadence از ویرایش مبتنی بر بلوک یک سایت هسته کامل وردپرس پشتیبانی می کند؟

ما در حال کار بر روی یک رویکرد ترکیبی برای نسخه اصلی ویرایش کامل سایت هستیم. ما چندین مسیر مختلف در FSE ایجاد کرده ایم و آنها را منتشر نکرده ایم. این بیشتر به این دلیل است که ما همچنان احساس می کنیم که روش کار هسته با ویرایش کامل سایت آماده نیست. یا راه دیگری برای بیان آن این است که ما فکر نمی کنیم این بهترین گزینه یا تجربه برای اکثر مردم باشد. یکی دیگر از دلایل بزرگی که ما انتشار هر چیزی را به تعویق انداخته ایم، مربوط به بی ثباتی رابط، تنظیمات و کد است. تیم اصلی مرتباً تکرار می‌کند و دائماً پیشرفت‌های اساسی انجام می‌دهد. وقتی همه چیز شروع به تثبیت می کند و سرعت تغییرات بزرگ کاهش می یابد، آزاد کردن چیزی که با حمایت خود در پشت آن بایستیم عملی تر خواهد بود.

برای کسانی که کنجکاو هستند، مطمئناً پیشنهاد می‌کنم یک محیط نمایشی ایجاد کنید که در آن بتوانید بازی کنید، آزمایش کنید و خودتان تصمیم بگیرید که در مورد ویرایش یک سایت کامل چه فکر می‌کنید. با این حال، قبل از اینکه خیلی انتقاد کنید، به یاد داشته باشید که این هنوز یک کار در حال پیشرفت است. همانطور که کارآمدتر می شود، چیزهای بیشتری برای بهتر کردن آن ایجاد می شود. من شخصاً در مورد احتمالات هیجان زده هستم، اما معتقدم که پذیرش FSE زمان زیادی طول خواهد کشید.

اگر تعجب می‌کنید، من فکر نمی‌کنم که تم‌های بلوک ویرایش کامل سایت برای همه باشد، و من این را پایان تم‌های سنتی نمی‌دانم. من معتقدم که هر دو سیستم برای آینده قابل پیش بینی وجود خواهند داشت و Kadence قصد دارد هر دو سیستم را توسعه دهد.

لطفا اگر سوالی دارید تماس بگیرید!

با ما تماس بگیرید

به انجمن فیسبوک ما بپیوندید