منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چرا کارمندان باید در محل کار مقاومت کنند؟

چرا کارمندان باید در محل کار مقاومت کنند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چرا کارمندان باید در محل کار مقاومت کنند؟

در محیط کار با تعداد زیادی از افراد با افکار، عقاید و رفتارهای متفاوت مواجه می شویم. در این بین گاهی ممکن است یکی از همکاران، کارفرما یا مشتری بخواهد نظر خود را به نحوی به ما تحمیل کند.

اگر به مقدار بسیار کم اتفاق بیفتد، ممکن است خیلی به چشم نیاید، اما در درازمدت و بروز بیش از حد آن می تواند ما را با مشکلات مختلفی در ارتباط با دیگران مواجه کند. علاوه بر این، اگر به مرور زمان مخالفت خود را ابراز نکنید، قدرت خود را در نیروی کار کاهش می دهید و نمی توانید تصمیم بگیرید.

با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله قصد داریم به بیان مزایای ابراز مخالفت در محیط کار بپردازیم. در این صورت متوجه خواهید شد که کار چندان سختی نیست و به مرور زمان می توانید قدرت خود را در محیط کسب و کار افزایش دهید بدون اینکه در روند همکاری اختلال ایجاد کنید. آنها عبارتند از:

1. بیان مخالفت ها، راهی برای ابراز خلاقیت

ممکن است هنگام بیان نظرات خود در محل کار با مخالفت هایی مواجه شوید. اما در عین حال فضایی برای شکوفا شدن خلاقیت در یک زمینه کاری خاص ایجاد می کنید. به عبارت دیگر، تعارض می تواند در ظاهر ناخوشایند و ناخوشایند باشد، اما در لایه پنهان خود عاملی برای نوآوری و خلاقیت خواهد بود.

حتما بخوانید: آموزش طراحی سایت از صفر تا صد (16 درس رایگان)

به عنوان مثال، تصور کنید که با یک همکار در مورد نحوه پرداخت هزینه های تجاری به توافق نمی رسید. همکار شما می تواند به پرداخت مستقیم قیمت خرید به فروشندگان اعتقاد داشته باشد. اما شما معتقدید که می توان با استفاده از درگاه IPG برای پرداخت های آنلاین، روند خرید را تسریع کرد و هزینه های پرداخت را به میزان قابل توجهی کاهش داد. در ابتدا ممکن است هیچ توافقی حاصل نشود. اما با بیان نظرات و دلایل خود می توانید بهترین ایده را برای بهبود کسب و کار خود بدست آورید.

2. ابراز اعتراض و بهبود روابط کاری طولانی مدت

اگرچه ابراز مخالفت و تضاد زبانی در محل کار ممکن است ناخوشایند به نظر برسد، اما در داخل می تواند روابط دوستانه و کاری را عمیق تر و بهبود بخشد. البته زمانی این اتفاق می افتد که اعتراضات سطحی باشد و ناهنجاری خیلی بزرگی در محیط کار ایجاد نکند.

محیط کار مملو از ایده های مختلف است که هر کدام می توانند سرآغاز خلاقیت های جدید و ایده های جالب باشند. به عنوان مثال راه های مختلفی برای کاهش هزینه های کسب و کار وجود دارد. یکی استفاده از تماس های تلفنی ارزان تر است. در این مسیر می توانید از خدمات شارژ اپراتورهای مختلف مانند شارژ مستقیم رایتل نیز استفاده کنید.

چرا کارمندان باید در محل کار مقاومت کنند؟

3. عدم مخالفت یعنی سکوت شما!

زمانی که صدای شما در محل کار شنیده نشود، در طول زمان با کاهش عملکرد سازمان خود مواجه خواهید شد. بیان دیدگاه های مخالف و دلیل آن می تواند تفکر گروهی را تشویق کند و ایده های بهتری را در محیط کسب و کار ارائه دهد. با گذشت زمان، متوجه خواهید شد که این رفتار به طور مداوم در بهبود عملکرد سازمانی شما موثر بوده و موقعیت شما را در سازمان تثبیت کرده است.

4- با ابراز ایرادات خود حکم احترام را صادر کنید!

همانطور که اشاره شد، اظهار مخالفت به معنای جنگ و هرج و مرج در محیط کار نیست. بلکه به دنبال ایده های جدید و راه حل های مناسبی هستید که موقعیت حیله گری شما را بهبود بخشد و برای سازمان موثر باشد. اگر برای مدت طولانی از اظهار نظر خودداری کنید، پس از مدتی به فردی منفعل تبدیل خواهید شد و هیچکس قدردان نظرات شما نخواهد بود.

با این حال، ابراز نظرات مخالف می تواند توجه همه را به شما جلب کند و وضعیت سازمانی را بهبود بخشد. البته باز هم تاکید می شود که این کار باید کاملا هوشمندانه انجام شود و جنبه مخالفت کامل با همه تصمیمات سازمانی وجود نداشته باشد. به عبارت دیگر، نظر مخالف شما باید راهی برای بهبود عملکرد کسب و کار به منظور جلب توجه نشان دهد. در غیر این صورت نتیجه عکس را خواهید گرفت.

5. نفوذ خود را تقویت کنید

بیان صحیح و اصولی اعتراضات می تواند به معنای تقویت نفوذ در سازمان باشد. با ابراز مخالفت و ارائه نظرات جدید، صدای خود را بلندتر از همیشه می کنید و جلب توجه می کنید. شما همچنین به آنها کمک می کنید تا با مسئولیت پذیری به نظرات شما احترام بگذارند.

6. ابراز مخالفت راهی به سوی فرصت های جدید است

فرض کنید در یک جلسه کاری هستید و گروهی از همکاران، مدیران و روسا در آن جلسه حضور دارند. زمانی که سما به طور کامل، دقیق و اصولی نظرات شما را در این جلسه بیان می کند، می توانید فرصت های غیرمنتظره ای را برای دستیابی به پیشرفت شغلی برای خود فراهم کنید.

به عبارت دیگر، اگر عاقلانه انجام شود، می تواند فرصتی برای کشف استعدادهای نهفته شما و باز کردن فرصت های جدید برای شما باشد.

7. فرصت مطالعه را از دست ندهید

وقتی با ابراز مخالفت، ایده های خود و دیگران را به چالش می کشید، این فرصت را دارید که مسائل مرتبط در حوزه کاری خود را بهتر تحلیل کنید. بنابراین با گذشت زمان رشد و پیشرفت خواهید کرد و تجربه کسب خواهید کرد.

8. انتقاد به معنای تعارض نیست

اگر یاد بگیریم که انواع انتقاد به معنای تعارض نیست، می توانیم نظرات خود را راحت تر و بهتر بیان کنیم. ممکن است برای شما اختلاف نظرها یک موضوع شخصی به نظر برسد، اما ابراز آنها در محل کار می تواند به اهداف کاری منجر شود.

به عبارت دیگر، اختلاف نظر می تواند در نگاه اول به رابطه شما آسیب بزند، اما بهتر است از زاویه بالاتری به آن نگاه کنید. سپس خواهید دید که این تفاوت ها می تواند عاملی برای بهبود کسب و کار باشد. بنابراین، همانطور که در معرض اختلاف هستید، نظرات خلاقانه و مخالف خود را نیز بیان می کنید.

آخرین کلمه

اینها تنها بخشی از مزایای بسیاری است که ابراز اختلاف در محل کار می تواند به همراه داشته باشد. با ابراز مخالفت می توانید بر ترس های پنهان و غیرضروری خود غلبه کنید و بدون نگرانی نظر خود را کاملاً مؤدبانه بیان کنید.

در هر صورت با بیان نظر خود جایگاه مناسبی در بین همکاران و مشتریان و کارفرمایان پیدا خواهید کرد و مطمئن باشید اگر ایده و نظر طلایی دارید دفعه بعد نظر شما را جویا می شوند.