منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چند زبان در دنیا وجود دارد؟ (هم رایج ترین و هم نادرترین)

چند زبان در دنیا وجود دارد؟ (هم رایج ترین و هم نادرترین)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چند زبان در دنیا وجود دارد؟ (هم رایج ترین و هم نادرترین)

بر اساس دایره المعارف معتبر Ethnologue که منبع اصلی داده های آماری زبان های مختلف است، در حال حاضر ۷۱۳۹ زبان گفتاری وجود دارد که ۱۵۱۴ زبان کمتر از ۱۰۰۰ گویشور زنده دارند. برآوردها نشان می دهد که بیش از نیمی از زبان های جهان دارای سیستم نوشتاری هستند. زبان های مورد مطالعه در دایره المعارف قوم شناسی شامل زبان های پیشرفته ای مانند اسپرانتو نیز می شود.

رایج ترین زبان ها کدامند؟

جنبه ها و روش های مختلفی برای تعریف زبان به عنوان زبان مشترک وجود دارد. از نظر تعداد سخنرانان اصلی ماندارین، چینی پرمخاطب ترین زبان در جهان است. یعنی تعداد افرادی که به این زبان در دنیا صحبت می کنند بیشتر از زبان های دیگر است. این شامل سایر زبان های چینی مانند کانتونی نمی شود و فقط برای چینی ماندارین است.

اگر بخواهیم پرمخاطب ترین زبان را از نظر تعداد افرادی که به آن زبان به عنوان زبان دوم صحبت می کنند بررسی کنیم، انگلیسی به عنوان رایج ترین زبان در جهان در نظر گرفته می شود. در بیشتر کشورهای جهان انگلیسی زبان رسمی است و ۶۷ کشور انگلیسی را زبان رسمی خود می دانند. این زبان در بسیاری از نقاط جهان استفاده می شود و رایج ترین زبان واحد برای تعاملات تجاری و تجاری است.

اگرچه عربی، اسپانیایی، فرانسوی و روسی از نظر تعداد سخنرانان رتبه بالایی ندارند، اما همه آنها به عنوان زبان های بین المللی شناخته می شوند. به طور کلی، به دلیل ظهور امپریالیسم اروپایی، زبان های اروپایی بیشتر از سایر زبان های جهان صحبت می شود. انگلیسی، اسپانیایی و فرانسوی زبان‌های رسمی در بخش‌هایی از آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکا هستند.

هندی سومین زبان مادری است. اما غلظت آن در خود هند بالاست.

نادرترین زبان ها کدامند؟

همانطور که گفتیم 1514 زبان مختلف در جهان وجود دارد که تعداد گویش های آنها سه رقمی است. بسیاری از این زبان ها زبان های بومی هستند که به تدریج ناپدید شدند زیرا با گذشت زمان زبان های انگلیسی و رومی جایگزین زبان های بومی و بومی دیگر شدند.

به سختی می توان گفت که کدام زبان نادرترین و کمترین گویش در جهان است. به دست آوردن آمار دقیق در مورد زبان ها در برخی از جوامع دورافتاده که دارای تنوع زبانی غنی و گسترده هستند آسان نیست، به عنوان مثال پاپوآ (پاپوآ) به تنهایی در کشور گینه نو (گیینه نو) صدها زبان دارد.

چند زبان در دنیا وجود دارد؟ (هم رایج ترین و هم نادرترین)

با این حال، زبان های شناخته شده ای وجود دارد که تعداد گویشوران اصلی آنها دو رقمی است. با صرف نظر از زبان های منقرض یا غیرفعال، می توان گفت که نادرترین زبان دنیا زبان تسوتینا است که در حال حاضر کمتر از 100 نفر در جهان به آن صحبت می کنند.

از نظر فنی، یک زبان کمیاب با یک زبان در معرض خطر (زبانی که توسط فرزندان افرادی که به آن صحبت می کنند یاد نمی گیرند) متفاوت است. زبان در خطر انقراض از لحاظ نظری الزامات عددی دقیقی ندارد.

کاملا رایگان: هر زبان خارجی را در اینجا به صورت رایگان یاد بگیرید!

علاوه بر این، زبان‌های منفعل در جهان وجود دارند که هیچ گویشور بومی ندارند، اما توسط گروهی از افراد زنده که به آن زبان صحبت می‌کنند، شناخته می‌شوند. به عنوان مثال، Chamicuro یک زبان آراواکایی در پرو است که حدود 20 گویشور دارد.