چگونه سریع بنویسیم؟ 8 ترفند و 4 ویدیو

چگونه سریع بنویسیم؟ 8 ترفند و 4 ویدیو

خیلی ها این سوال را مطرح می کنند که چگونه می توانیم سرعت نوشتن خود را افزایش دهیم؟ جواب این سوال تمرین زیاد است. اما آیا تنها با ورزش می توان سرعت نوشتن را به 80 کلمه در دقیقه (WPM) رساند؟ احتمالا نه. تمرین به تنهایی کافی نیست، باید درست یاد بگیرید و تمرین کنید. در این مقاله تمام عوامل اصلی، جزئی و مهمی که روی نوشتن تاثیر دارند را بررسی می کنیم تا ببینیم چگونه باید سرعت نوشتن خود را افزایش دهیم.

چگونه سرعت نوشتن را افزایش دهیم؟

با استفاده از نوشتن لمسی می توانید سرعت نوشتن را افزایش دهید. این عامل اصلی است که می تواند مهارت های نوشتاری شما را بهبود بخشد. انواع مختلفی برای نوشتن وجود دارد، اما نوشتن ده انگشتی سریع ترین و دقیق ترین نوع است.

به این ترتیب تایپیست هنگام تایپ به صفحه کلید نگاه نمی کند، بلکه صفحه کلید را ذخیره می کند. مکان کلیدهای صفحه کلید را به خاطر می آورد و چون هنگام تایپ فقط روی منبع حرف تمرکز می کند، به طور خودکار سرعتش را افزایش می دهد.

البته این نوشته قدیمی است: 4 روش دقیق برای تبدیل گفتار به متن فارسی

اگر مبتدی هستید استفاده از روش لمسی برایتان کمی سخت خواهد بود. اما زمانی که آن را به درستی یاد بگیرید و انگشتان خود را به درستی روی کیبورد قرار دهید، مطمئن باشید که از این روش خوشتان خواهد آمد.

با این حال، اگر نمی خواهید نوشتن با لمس را یاد بگیرید، می توانید از روش نوشتن Hunt & Peck یا روش نوشتن ترکیبی استفاده کنید. در این روش تایپیست برای یافتن محل هر حرف به صفحه کلید نگاه می کند و دکمه آن را فشار می دهد. این روش زمان بر و طولانی است و به همین دلیل سرعت کمتری نسبت به روش نوشتن لمسی دارد.

یکی دیگر از مشکلات روش Hunt & Peck این است که چون تایپیست در حین تایپ مدام به صفحه کلید نگاه می کند، اگر مشکلی در تایپ وجود داشته باشد آن را نمی بیند یا خیلی دیر متوجه آن می شود.

با در نظر گرفتن این موضوع، ممکن است بخواهید روش ترکیبی را برای بهبود مهارت های نوشتاری خود در نظر بگیرید. روش هیربد در واقع ترکیبی از دو روش قبلی است که ذکر شد. در این روش تایپیست کلیدهای کیبورد را نگه داشته و به مانیتور نگاه می کند. در این حالت دست هایش را ثابت نگه می دارد و در حین نوشتن فقط انگشتانش را تکان می دهد. این سرعت نوشتن را افزایش می دهد.

تندنویسی فریبنده است، اجازه ندهید شما را به سمت خود بکشاند

همه دوست دارند بتوانند خیلی سریع بنویسند، بنابراین بسیاری از افراد از همان ابتدا تمام افکار و افکار خود را در نوشتن سریع قرار می دهند. این بسیار خطرناک است، زیرا زمانی که شما سعی می کنید بر روی نوشتن سریع تمرکز کنید، ممکن است اشتباه کنید و سپس باید زمان بیشتری را برای اصلاح آنها صرف کنید.

پس پیشنهاد ما به شما این است که سعی نکنید سریع بنویسید، بلکه وقت خود را صرف تمرین منظم و صحیح کنید. این به طور خودکار سرعت نوشتن را افزایش می دهد.

لمس کردن یا نوشتن را با 10 انگشت تمرین کنید

به یاد داشته باشید که تمرین کلید موفقیت است. بنابراین برنامه ریزی کنید که حداقل یک ساعت در روز ورزش کنید. بهتر است صبح تمرین کنیم، زیرا صبح ذهن ما باز و شاداب است. اما به یاد داشته باشید که هنگام آموزش از تمام قوانین نوشتن پیروی کنید. این بدان معناست که به صفحه کلید نگاه نکنید، سعی نکنید سریع تایپ کنید و از تمام انگشتان خود برای تایپ استفاده کنید. اگر بتوانید این نکات را در کار خود رعایت کنید، به زودی می توانید مهارت های نوشتاری خود را افزایش داده و سرعت آن را افزایش دهید.

تداوم و ثبات از ارکان اصلی موفقیت است. به یاد داشته باشید که اگر امروز تمرین کنید و فردا تمرین را فراموش کنید، هرگز به مهارت های سریع نوشتن دست نخواهید یافت. پس فراموش نکنید که روی تمرین صحیح تمرکز کنید و کاری را که انجام می دهید دوست داشته باشید. علاوه بر آموزش، باید پیشرفت خود را ارزیابی کنید تا ببینید چقدر پیشرفت کرده اید.

بازی های نوشتاری

گاهی اوقات در حین تمرین و به خصوص زمانی که برای مدت طولانی تمرین می کنید خسته می شوید. در چنین مواردی، نوشتن بازی می تواند مفید باشد. این بازی ها برای کسانی که در حال یادگیری نوشتن با لمس یا ده انگشت هستند نیز مفید است.

بازی های نوشتاری یکی از کارهای فرعی مربوط به تنظیم انگشتان است. پس هر بار که از تمرین خسته و خسته شدید، بهتر است به سراغ بازی های نویسندگی بروید تا دوبار کلیک کنید تا هم سرگرم شوید و هم تمرین کنید!

سایر عوامل موثر بر روند بهبود مهارت های نوشتاری

نکات و عوامل کوچک دیگری نیز وجود دارد که می تواند شما را از سرعت بخشیدن به اجرای خود باز دارد. مهم است که این عوامل کوچک اما مهم را جدی بگیرید. در این بخش به بررسی این عوامل می پردازیم.

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که زیاد تمرین می کنید، تمام اصول و قواعد نوشتن را رعایت می کنید و در این مسیر انگیزه و اراده زیادی دارید، اما باز هم نمی توانید سرعت نوشتن را از حد مشخصی بالا ببرید؟ ممکن است فکر کنید این حداکثر سرعت نوشتن شماست و هرگز نمی توانید سریعتر از آن بنویسید، اما حق شما بیشتر از این است!

تمرین بخش مهمی از فرآیند موفقیت است، اما تنها عاملی نیست که بر سرعت نوشتن شما تأثیر می گذارد. بسیاری از عوامل دیگر وجود دارد. علاوه بر این، برای رسیدن به نتیجه، تمرین صحیح بسیار مهم است.

بهترین راه برای تمرین نوشتن و تقویت مهارت های نوشتاری چیست؟

خب جواب این سوال را نمی توان در یک خط گفت. اول از همه، باید بدانید که چرا نمی توانید سرعت نوشتن خود را فراتر از یک محدوده خاص (۵۰ تا ۵۵ کلمه در دقیقه) افزایش دهید.

دلیل این شکست این است که هنگام نوشتن فقط به سرعت ورودی توجه می کنید و عوامل دیگر را در نظر نمی گیرید. یعنی هر چقدر روی کیبورد تمرکز کنید و شش دانگ جمع کنید تا توجه کنید کدام کلید را فشار دهید، به نکات دیگری مانند وضعیت دست، وضعیت نشستن، وضعیت دست و هماهنگی چشم و دست توجه نمی کنید، اما برخی از آنها فراموش می کنند هنگام نوشتن از انگشتان کوچک خود نیز استفاده می کنند.

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا دو کلید برای تعویض صفحه کلید وجود دارد؟ چرا صفحه کلید شما دارای 10 کلید عددی خاص است و چرا فاصله آن اینقدر طولانی است؟

استفاده از کلید shift برای وارد کردن یک کاراکتر بزرگتر (هنگام تایپ به زبان انگلیسی) یا وارد کردن شکل دیگری در کلید باعث می شود سریعتر تایپ کنید. هنگام نوشتن با دست چپ بهتر است از کلید shift در سمت راست و هنگام تایپ با دست راست از کلید shift چپ استفاده کنید. مثلاً اگر قرار است حرف «ک» را در وسط نوشتن با حروف بزرگ بنویسید، بهتر است کلید shift را با دست چپ و این کلید را با دست راست فشار دهید تا حرف «د» بنویسید.

از سوی دیگر، اگرچه تعدادی اعداد روی حروف کیبورد وجود دارد، اما استفاده از مجموعه ای از اعداد جدا از دست شما، سرعت تایپ را افزایش می دهد.

وضعیت بدن ایده آل هنگام نوشتن

موقعیت ایده آل دست هنگام نوشتن

حالت تایپ دستی

برای افزایش سرعت نوشتن، داشتن موقعیت صحیح دست بسیار مهم است. هنگام نوشتن باید صاف بنشینید و دست خود را روی حرف “L” نگه دارید. شاید فکر کنید این خیلی مهم نیست، اما بدانید که تاثیر زیادی روی سرعت نوشتن دارد. وقتی به این شکل نشستن را تمرین کنید، متوجه تفاوت سرعت نوشتن خواهید شد.

دست نوشته

بسیاری هنگام نوشتن دست های خود را در هوا می گذارند. اما این راه درستی برای ورود نیست. بهتر است هنگام نشستن پشت میز دستان خود را روی میز بگذارید. فقط به یاد داشته باشید که فاصله بین دست ها و صفحه کلید نباید خیلی زیاد باشد. زمانی که دستانتان در حالت استراحت هستند و روی میز هستند، می توانید برای مدت طولانی بنویسید.

گاهی اوقات ممکن است هنگام تایپ کلیدها را اشتباه فشار دهید، یا ممکن است به یاد نداشته باشید که کجا هستند و ممکن است گیج شوید. این طبیعی است و در هر زمانی ممکن است اتفاق بیفتد، به خصوص زمانی که خسته هستید. بهتر است وقتی این اتفاق افتاد نوشتن را متوقف کنید و استراحت کنید.

مهم برای مقدمه: یادگیری از صفر تا صد کلمه

چندین عامل دیگر نیز بر مهارت نوشتاری شما تأثیر می‌گذارند، مانند ارتفاع صندلی و مانیتور، فاصله بین شما و مانیتور، صفحه کلیدی که برای تایپ استفاده می‌کنید، تکیه‌گاه شما و بسیاری چیزهای کوچک دیگر.

این عوامل کوچک به نظر می رسند و ممکن است فکر کنید که چنین چیزهایی ممکن است تأثیر کمی در روند نوشتن داشته باشند. اما حقیقت این است که وقتی یک ساعت بدون وقفه می نویسید، همین عوامل کوچک تفاوت زیادی در کار شما ایجاد می کنند.

تحقیقات ما در مورد این موضوع نتایج جالبی را نشان می دهد. اگر فردی هر روز نیم ساعت بنویسد و تمام این نکات کوچک را رعایت کند می تواند 30 تا 15 کلمه در دقیقه بیشتر از قبل سرعت نوشتن خود را افزایش دهد.

صفحه کلید مورد استفاده برای تایپ

صفحه کلید یکی از مهمترین ابزارهای تایپ است. استفاده از صفحه کلید مناسب برای تایپ بسیار مهم است، زیرا این کار می تواند سرعت تایپ شما را بسیار افزایش دهد. منظور ما این نیست که شما باید یک صفحه کلید گران قیمت داشته باشید، بلکه یک صفحه کلید استاندارد با یک دکمه بازگشت به اندازه کافی بزرگ و یک کلید اینتر است.

علاوه بر این، صفحه کلید ایده آل برای وارد کردن اعداد باید دارای بخشی با اعداد 10 کلیدی باشد. همچنین برای تمرین نوشتن از کیبورد لپ‌تاپ یا صفحه‌کلید لیزری استفاده نکنید، زیرا می‌توانند توانایی شما در تایپ کردن را کاهش دهند.

شما 10 انگشت دارید، از همه آنها استفاده کنید

هرکسی هنگام یادگیری سریع نوشتن با مشکلات مختلفی روبرو می شود. برخی یاد می گیرند که با ده انگشت لمس یا بنویسند و حروف را روی صفحه کلید حفظ کنند، اما فراموش می کنند که هنگام نوشتن از تمام انگشتان خود استفاده کنند.

استفاده از تمام انگشتان هنگام نوشتن بسیار مهم و ضروری است. فقط با دو یا سه انگشت نمی توان سریع نوشت. از تمام انگشتان خود برای گرفتن بهترین نتیجه استفاده کنید.

دانلود : درس نوشتن 10 انگشتی از صفر تا 100 با 6 درس

دانلود آموزش سریع نویسی

  • برای دانلود آموزش کافیست کلید Alt را نگه داشته و روی هر آموزش کلیک کنید. یا فقط روی آن کلیک کنید و پس از باز کردن آموزش، سه نقطه پایین سمت راست را فشار دهید و گزینه Save As را انتخاب کنید.
  • اگر درسی جواب نداد حتما در قسمت نظرات گزارش دهید تا مشکل به سرعت حل شود.

آموزش اول

از وب سایت Fiztech:

درس 1

 

درس 2

 

درس 3

 

درس 4 (آخرین)

چگونه سرعت نوشتن را در 7 روز افزایش دهیم؟

مهمترین چیز در نهایت تداوم است. به یاد داشته باشید که هیچ میانبری برای سرعت بخشیدن به معرفی برای یک هفته وجود ندارد. اگر به تازگی شروع به نوشتن کرده اید، ممکن است حتی پس از تمرین زیاد، کوچکترین پیشرفتی را مشاهده کنید، اما نباید ناامید شوید. باید بدانید که موفقیت جادو نیست و نیاز به زمان و کار زیاد دارد. انتظار نداشته باشید که سرعت نوشتن شما پس از دو هفته تمرین از 10 کلمه در دقیقه به 60 کلمه افزایش یابد.

شما باید بدون از دست دادن امید و انگیزه به تمرین ادامه دهید. به قول معروف «انجام نیکو تحقق است». بنابراین اگر می خواهید یک تایپیست حرفه ای شوید، باید بیشتر و بیشتر تمرین کنید. هیچ میانبری برای این وجود ندارد.

عوامل موثر بر سرعت نوشتن

  • روش نوشتن استفاده شده
  • برای تمرین خود برنامه ریزی کنید
  • صفحه کلید استفاده شده
  • وضعیت بازوها، دست ها و وضعیت بدن

روشی که باید دنبال شود

سعی کنید نوشتن با 10 انگشت یا لمس را یاد بگیرید تا سرعت نوشتن خود را افزایش دهید. اگر این روش برای شما سخت است می توانید از روش Hunt & Peck یا Hybrid استفاده کنید.

تمرین

برای نوشتن برنامه ریزی کنید و آن را دنبال کنید. هر روز به طور منظم ورزش کنید و هرگز تمرین خود را رها نکنید. سعی نکنید سریع تایپ کنید، زیرا ممکن است باعث اشتباهات تایپی شود. و اینکه سعی کنید هنگام نوشتن از هر 10 انگشت استفاده کنید.

بازی

برای افزایش هماهنگی بین انگشت و چشم خود می توانید بازی های نوشتاری انجام دهید. این بازی ها نحوه تنظیم انگشتان صفحه کلید را بهبود می بخشد.