منو سایت

چگونه یک نمونه کار خوب بسازیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه یک نمونه کار خوب بسازیم؟

چه بسا افراد پس از مشاهده آموزش های مختلف و رسیدن به سطح آگاهی خوب، همچنان توانایی یافتن شغل مناسب را نداشته و نتوانند برای خود درآمدزایی داشته باشند. افراد در این زمینه به دو دسته تقسیم می شوند، دسته اول کاملاً کار را رها می کنند و به دنبال حرفه دیگری می گردند، گروه دوم سعی می کنند مشکل را در کار خود پیدا کنند و سپس در مسیر درست حرکت کنند. اگر جزو دسته دوم هستید، به مقاله درستی رسیده اید زیرا قرار است در مورد موضوعات زیادی با یکدیگر بحث کنیم. پس با من باش و بهتر درس بخون.

چگونه یک نمونه کار خوب بسازیم؟ سوال مهمی که امروزه همه افراد به دنبال آن هستند این است که یک نمونه کار خوب در رزومه خود داشته باشند.

یک نمونه کار حرفه ای می تواند نظر بسیاری از کارفرمایان را به سمت شما جلب کند که طبیعتا بسیار خوب است.

مهم نیست در چه زمینه ای تلاش می کنید، مهم این است که آن را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

آنچه در این مقاله خواهید آموخت:

 • پورتفولیو چیست؟
 • چگونه یک نمونه کار خوب بسازیم؟

پورتفولیو چیست؟

پورتفولیو چیست؟ در ادامه به سوال مهم شما پاسخ خواهیم داد. در واقع نمونه کار فعالیتی است که شما متناسب با آموزش هایی که دیده اید، توانایی هایی که دارید، مهارت هایی که کسب کرده اید و تحصیلاتی که خوانده اید نشان می دهید.

کارفرمایان می توانند با بررسی نمونه کارها در مورد شما تصمیم بگیرند و در صورتی که توانایی های شما با شرایط شغلی مطابقت داشته باشد، استخدام خواهید شد.

آیا در همه مشاغل خود به نمونه کار نیاز داریم؟

بله، در اکثر مشاغل شما باید یک نمونه کار در رزومه خود داشته باشید تا در بین چندین متقاضی شغل بر اساس آن نمونه کار ارزیابی شوید. حتی اگر آزادکار هستید، به یک نمونه کار نیاز دارید.

ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه یک نمونه کار خوب بسازید. پس اگر شما هم به نمونه کار نیاز دارید با ما همراه باشید.

چگونه یک نمونه کار خوب بسازیم؟

قبل از اقدام به مراحل ساخت یک نمونه کار خوب، بهتر است بدانید که آیا شغل شما نیاز به پورتفولیو دارد یا خیر.

به طور کلی موارد زیر مشاغلی است که توصیه می شود در صورت تازه کار برای آنها سبد کاری ایجاد کنید و اگر سال ها در این زمینه فعالیت دارید از نمونه کارهای قدیمی کمک بگیرید.

 • طراح سایت
 • بازاریاب دیجیتال
 • متخصص سئو
 • عکاس
 • طراح گرافیک
 • توسعه دهنده نرم افزار
 • برنامه نویس
 • نویسنده یا کارشناس محتوا
 • ویراستار
 • کارگردان
 • مدل
 • یک بازیگر
 • اپراتور
 • نقاش
 • آرایشگاه
 • متخصص زیبایی

حال بیایید برای تهیه یک نمونه کار مناسب و قوی به سراغ تک تک مراحل برویم:

جمع آوری اطلاعات در مورد بازار کار

قبل از اینکه به سراغ آماده سازی هر پورتفولیو برویم، باید اطلاعاتی در مورد بازار کاری که در آن مشغول به کار خواهید بود داشته باشید تا یک نمونه کار مناسب تهیه کنید.

شاید خواندن این جمله برای شما تعجب آور باشد که ممکن است در بازار کار هیچ آقازاده ای وجود نداشته باشد؟

آره

یک طراح وب سایت را در نظر بگیرید که تازه کار است و به دنبال پروژه است. این شاخص باید چندین سایت نمونه به عنوان نمونه کار داشته باشد، این چندین سایت می تواند سایت های انتخابی و فقط برای نمایش یا پروژه باشد، اما باید زمانی باشد که گوگل www. سایت مورد نظر رو سرچ میکنیم اسم سایت رو نشون میدیم حالا به اون شخصی فکر کنید که از سایتی که طراحی کرده اسکرین شات گرفته و پرینتش رو برای کارفرما آورده!!!! یعنی این فرد بازار کار و محیطی که در آن کار خواهد کرد را نمی شناسد.

این نمونه ها در همه محیط های کاری یافت می شوند. پس به آن توجه کنید.

شما باید یک نمونه کار را به رزومه خود پیوست کنید!

قاعدتاً نمی توانید نمونه کار ناشناس را برای کارفرما و شرکت مورد نظر ارسال کنید و این نمونه کار باید به رزومه شما پیوست شود. دفتر خاطرات شما یک رکورد کامل از فعالیت های شما است و همراه با یک نمونه کار کامل است.

اگر رزومه ندارید یا اصلا رزومه خوبی ندارید، ابتدا روی آن کار کنید تا نمونه کار شما موفق باشد. در آموزش نوشتن رزومه تکنیک های لازم به شما آموزش داده می شود.

نمونه خوبی از کار عالی

فضایی را برای ارائه نمونه کارها انتخاب کنید.

همانطور که در مثال بالا دیدم طراح محترم سایت فضای مناسبی را برای ارائه کار خود انتخاب نکرده است. در واقع ارسال نمونه کار در محل مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است.

به عنوان مثال، اگر شما یک تولید کننده محتوا هستید، باید برخی از بهترین محتوای خود را در رزومه خود لینک کنید یا اگر محتوای شما دارای فایل است، آن را در رزومه خود قرار دهید تا کارفرما بتواند محتوای شما را بخواند. برای شما نمونه کار محسوب نمی شود. در آموزش تولید محتوا ما در این زمینه اطلاعات خوبی در اختیار شما قرار داده ایم.

بنابراین، نمونه کار شما می تواند روی کاغذ یا آنلاین باشد، اما بستگی به نوع نمونه کار شما دارد و به چه فضایی نیاز دارد تا به بهترین شکل نمایش داده شود.

سبد شما باید شامل بهترین پروژه ها باشد.

اگر شما فردی هستید که قبلاً در زمینه تخصصی مانند سئو کار کرده اید، پس یک نمونه کار دارید، نمونه کارها کلمات کلیدی هستند که اگر اکنون در گوگل جستجو کنیم، جزو اولین نتایج هستند.

مثلاً حرف کارفرما را می گویید آموزش سئو در گوگل جستجو کنید و نتیجه را در SERP گوگل ببینید. نمونه کاری که در اختیار کارفرما قرار می دهید باید بهترین نسخه ای باشد که تاکنون انجام داده اید.

اگر نمونه کارها و رزومه شما قوی است، بهتر است با دقت و وسواس بهترین ها را انتخاب کنید و سعی کنید کارفرما را تحت تاثیر قرار دهید.

ممکن است نمونه کار شما اصلا کافی نباشد و مشکلی نباشد و از همین تعداد نمونه کار استفاده کنید و سعی کنید نتیجه خوبی را به کارفرما نشان دهید.

اگر اصلاً نمونه کار ندارید و می خواهید تنها از طریق آموزش شغلی پیدا کنید، پیشنهاد می شود چندین نمونه برای نمونه کار خود ایجاد کنید.

به عنوان مثال، اگر شما یک عکاس محصول هستید، سعی کنید با عکاسی رایگان از محصولات مختلف، یک نمونه کار برای خود بسازید.

به هر حال، برای ادامه سفر به یک نمونه کار نیاز دارید، پس همین الان شروع کنید.

هرگز نمونه کارها را ترک نکنید!

بارها شاهد رزومه هایی بوده ایم که دارای نمونه کارها هستند اما اصلا توضیحی در این مورد داده نمی شود و کارفرما باید با نظر آزاد خود در مورد نمونه کارها قضاوت کند.

اگر نمونه کار را پست می کنید، سعی کنید توضیحات خاص و مرتبطی در مورد آن درج کنید تا افراد پس از دیدن آن اطلاعات کافی در مورد آن به دست آورند.

نمونه کار شما باید جذاب باشد!!

روز شلوغی را در نظر بگیرید که یک کارفرما می خواهد رزومه های ارسال شده به شرکت را بررسی کند. اگر نمونه کاری که در رزومه خود درج می کنید از نظر بصری جذاب نباشد، امتیاز از دست خواهید داد. خیلی راحته!!!

پس سعی کنید سبد کاری خود را به شکلی جذاب طراحی کنید و یا در قالب فضایی جذاب به کارفرما ارائه دهید تا نتایج خوبی برای شما به همراه داشته باشد.

نمونه کارها را سفارشی کنید

اگر فرصت دارید، سعی کنید سبد خود را با شرکت هایی که قصد دارید در آنها کار کنید، تنظیم کنید.

چطور؟؟

به عنوان مثال، برخی از شرکت ها هستند که در محل کار خود به موارد خاصی حساس هستند یا اگر مورد X را در کارنامه شما ببینند، قطعا شما استخدام خواهید شد.

اگر نمونه کار شما انعطاف پذیر است، سعی کنید عناصر مورد نیاز در نمونه کاری خود را سفارشی کنید و از مزیت آن استفاده کنید.

نمونه کارها شما باید همیشه به روز شود!

با توجه به فعالیت هایی که انجام می دهید و کارهایی که دارید، سعی کنید همیشه پورتفولیوی خود را به روز کنید. این کار اصلا سخت نیست، فقط باید نمونه کارهای جدید و باکیفیت را جایگزین کنید یا در بازه های زمانی مشخصی نمونه کارهای قبلی خود را بهبود ببخشید. بنابراین به هیچ وجه نمونه کارهای خود را ترک نکنید.

نام شما همیشه در این نمونه کارها وجود دارد، بنابراین برای شما یک افتخار است. به پورتفولیوی خود توجه کنید.

شما باید همیشه استاد نمونه کارها باشید!

در مصاحبه های شغلی، افرادی را می بینیم که کاملا از نمونه کار خود بی اطلاع هستند یا فراموش کرده اند که چه پورتفولیویی را انتخاب کرده اند. این یک نکته کاملاً منفی برای شما است و معمولاً نظر مثبتی از طرف کارفرما نسبت به شما ایجاد نمی کند.

یک نمونه کار عالی طراحی کنید

سبد خود را سازماندهی کنید.

شما موظف هستید سبد خود را سازماندهی کنید تا کارفرما بتواند به راحتی اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کند. بهتر است ابتدا رزومه، بیوگرافی و لیست مهارت های خود را قرار دهید، سپس بقیه را بر اساس آنچه که فکر می کنید مهم تر است مرتب کنید. تمام اطلاعات خود را به دسته های مختلف تقسیم کنید و آنها را به ترتیب منطقی و قابل مشاهده مرتب کنید.

به عنوان مثال، می توانید نمونه کارها خود را از جدیدترین به قدیمی ترین مرتب کنید تا کارفرمایان بتوانند پیشرفت شما را در آن الگو ببینند. برای مرور آسان صفحات نمونه کار، ایده خوبی است که برای هر صفحه عنوان و فهرست مطالب ایجاد کنید و صفحات را شماره گذاری کنید.

قبل از مصاحبه، نمونه کارهایی که ارسال کرده اید را مرور کنید.

یکی از مواردی که وجود دارد این است که معمولا افراد در کارنامه خود شهرت خوبی ندارند بنابراین توصیه می شود در صورت دعوت به مصاحبه شغلی سعی کنید از قبل نمونه کار خود را بررسی کنید تا بتوانید در مصاحبه از آن دفاع کنید. جلسه .

برای به دست آوردن اطلاعات خوب، مقاله نکات مهم مصاحبه ادامه مطلب

آخرین کلمه:

آیا سعی کردیم در مقاله مثال خوبی بزنیم؟ اطلاعات دقیق و خوبی را در اختیار شما دوستان عزیز قرار خواهیم داد و اهمیت داشتن یک نمونه کار خوب را درک خواهیم کرد.

مطمئناً می دانید که با داشتن یک پورتفولیوی قوی، مشاغل خوبی برای شما وجود دارد که می توانید درآمد خوبی کسب کنید. اگر در زمینه ای تجربه دارید، چگونه می توانید یک نمونه کار خوب بسازید؟ اگر دارید، لطفا آن را با بهترین دوستان خود در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید. ممنون از توجه شما به بهترین معلم

چگونه یک نمونه کار خوب بسازیم؟ اولین بار در دانش آموز برتر. به نظر می رسد.